Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Odlican... s' obzirom na cenu nema konkurencije trenutno.
 
Dobro, znaci dosli smo (vecina nas) do poente, treba gledati pre svega cenu, i naravno da je sto manje problematican kontroler. Jer ovaj Samsung i nema neke ludilo rezultate.
Posto je M4 ovde nahajpovan do krajnjih granica, vidim da ih po oglasima prodaju za ~180e za verziju od 128GB, i to dovucene spolja sto je suludo visoka cena.
 
Nema ludilo rezultate al ima ludilo cenu sto je bitnije jer se u realnom radu se ne osteti razlika u brzini;) a razlika izmedju 128GB i 256GB itekako se oseti :)
 
Poslednja izmena:
"Suludo visoka cena"... ? Ne lupaj gluposti, 180 evra za m4 od 128GB je odlicna cifra.
Uostalom, toliko kosta i napolju - po radnjama, fizicki prisutni po rafovima... ne neke online prodaje i te varijante. Naravno, ima ih i skupljih, dok za manje pare - to vec tesko. I jos jednom ponavljam - govorim o *radnjama*, firmama koje imaju poslovnice po gradovima... tamo gde moze da se udje sa ulice i pazari doticni SSD... ne o online narucivanju.

A ove 470-ice po ovoj ceni nece biti doveka... em to, em sto neko i dalje nece (i ne moze) da izdvoji ~240 evra za SSD, makar on bio i sa 256 giga. A nekome jednostavno i ne treba 256GB.
 
Evo slike mog Samsunga 470 256Gb.


Koliko primecujem, ovo su rezovi na SATAII, mislim da bi bili nesto veci na SATAIII.
Ovaj SSD je extra za te novce, to stoji, jeste pitanje koliko jos dugo ce mu biti ova "pristupacna" cena, jer kod nas kao sto znate nista ne pojeftinjuje tek tako.
Sto se mene tice, best buy SSD je onaj za koji imate potrebe i novac... a koji ce koliko bacati u tamo nekoj sintetici uopste ne treba gledati.
 
Samsung 470 je SATA2 disk.

Samsung 830 je SATA3 disk.

Rezultati se ne bi promenili sa SATA3 kontrolerom.
 
"Suludo visoka cena"... ? Ne lupaj gluposti, 180 evra za m4 od 128GB je odlicna cifra.
Uostalom, toliko kosta i napolju - po radnjama, fizicki prisutni po rafovima... ne neke online prodaje i te varijante. Naravno, ima ih i skupljih, dok za manje pare - to vec tesko. I jos jednom ponavljam - govorim o *radnjama*, firmama koje imaju poslovnice po gradovima... tamo gde moze da se udje sa ulice i pazari doticni SSD... ne o online narucivanju.

A ove 470-ice po ovoj ceni nece biti doveka... em to, em sto neko i dalje nece (i ne moze) da izdvoji ~240 evra za SSD, makar on bio i sa 256 giga. A nekome jednostavno i ne treba 256GB.
Prvo, bez uvreda, molim.
Drugo, naspram ovog Samsunga jeste visoka cena.
I trece, ovde se prodaje M4 dovucen spolja, dakle malo teze ostvariva garancija, za oko 180e a kod nas u radnji imate Patriot Pyro 120GB za 150e. Dobro, 8GB manje, ali ostvariva garancija.

Nemam ja problem sa time sto neko prodaje M4 kod nas. Problem je sto nema drugih SSDova, jer su neki usled hype-a uvideli da mogu da zarade na M4, pa ih dovlace i prodaju za te novce. ;)
Zasto nema Samsunga 830? Pa nije nahajpovan, bar jos uvek. :p
 
Samsung 470 je SATA2 disk.

Samsung 830 je SATA3 disk.

Rezultati se ne bi promenili sa SATA3 kontrolerom.

Hvala na odgovoru, nisam znao da je SATAII :), gledao specifikaciju istog al mi to promace ;)
 
Prvo, bez uvreda, molim.
Drugo, naspram ovog Samsunga jeste visoka cena.
I trece, ovde se prodaje M4 dovucen spolja, dakle malo teze ostvariva garancija, za oko 180e a kod nas u radnji imate Patriot Pyro 120GB za 150e. Dobro, 8GB manje, ali ostvariva garancija.
Nisam znao da te ovo vredja, mislim da smo iznad tih "decijih prozivki" ;)... ali ako te vredja - izvini.
Moja poenta jeste bila samo da si odvalio, jer 180 evra de fakto jeste odlicna cena.

Nije naspram ovog Samsunga, slazem se... ali i sam vrlo dobro znas da sa tim Samsung-om (tj. njegovom cenom, da me neko ne razume pogresno ;)) nesto ne valja, suvise je dobra i na globalnom nivou, kamoli kod nas... te tako - nista nema dobru cenu naspram onog Samsung-a! :D

A garancija... moze da bude "malo teze ostvariva" (ali je ima), moze da bude i sasvim bez garancije... ali je opet veoma dobra cifra za odlican SSD. Nekada jednostavno treba zagristi ;)
Nemam ja problem sa time sto neko prodaje M4 kod nas. Problem je sto nema drugih SSDova, jer su neki usled hype-a uvideli da mogu da zarade na M4, pa ih dovlace i prodaju za te novce. ;)
Prvo i prvo: nema "hype" veze sa tim - SSD je odlican i bez bilo kakvog hype-a... a druga stvar - sve zavisi iz kog ugla posmatras: ako ga neko uzme putem online prodaje za ~150 evra, i jos eventualno vrne PDV na to... pa potom prodaje ovde za 200 evra - da, taj lepo zaradjuje.
Ali, ako ga neko pak uzme za 180 (ili pak i celih 200 evra, vidjao sam i takve radnje; cak i gledam samo takve, jer od onih online varijanti za mene licno nema vajde), ne vrne PDV (iz ovog ili onog razloga)... i posle baci taj SSD na glase... on ga daje bukvalno po ceni koju je i sam platio.

U tom slucaju nema nikakve preprodaje niti pak bilo kakve zarade ;)
Mislim, moze i taj da tresne neku cifru tipa 250 evra kako bi stavio neke pare u dzep... ali tesko ce to da proda :D
Zasto nema Samsunga 830? Pa nije nahajpovan, bar jos uvek. :p
Pa da pocnemo polako? ;)

Odlican je to SSD, zasluzuje hype :smoke:
 
Nisam znao da te ovo vredja, mislim da smo iznad tih "decijih prozivki" ;)... ali ako te vredja - izvini.
Pa nismo deca, zar ne? Jedno je reci lupas gluposti a drugo je reci nisi u pravu.

Moja poenta jeste bila samo da si odvalio, jer 180 evra de fakto jeste odlicna cena.
Pa objasnio sam zasto nije odlicna cena. Jer imas Patriot Pyro 120 koji je isto odlican SSD, ima garanciju, i sve to za 30e manje.

Prvo i prvo: nema "hype" veze sa tim - SSD je odlican i bez bilo kakvog hype-a... a druga stvar - sve zavisi iz kog ugla posmatras: ako ga neko uzme putem online prodaje za ~150 evra, i jos eventualno vrne PDV na to... pa potom prodaje ovde za 200 evra - da, taj lepo zaradjuje.
Ali, ako ga neko pak uzme za 180 (ili pak i celih 200 evra, vidjao sam i takve radnje; cak i gledam samo takve, jer od onih online varijanti za mene licno nema vajde), ne vrne PDV (iz ovog ili onog razloga)... i posle baci taj SSD na glase... on ga daje bukvalno po ceni koju je i sam platio.

U tom slucaju nema nikakve preprodaje niti pak bilo kakve zarade ;)
Mislim, moze i taj da tresne neku cifru tipa 250 evra kako bi stavio neke pare u dzep... ali tesko ce to da proda :D:
Hype itekako ima veze. Da M4 ima ovde da se kupi za normalne novce, druga bi prica bila.

Drugo, ne mislis valjda da ovi sto ga prodaju ovde, rade bez zarade? :D


Ovo je moje misljenje, i svakako nemam vremena ni zivaca da ga jos koji put objasnjavam.
 
Dobro, izvini - nisi u pravu. Eto tako, da ti bude lakse.
A Patriot Pyro necu komentarisati... ako nista drugo, neka bude da je zato sto ima 8 giga manje.

Nego, nesto se i ne nagledah oglasa za m4 ovde... pricas kao da je svaki drugi SSD na oglasima Crucial m4. Koji su to "ovi sto ga prodaju ovde"?
Imamo sad ovaj jedan koji je aktuelan, dok smo pre toga imali oglase *jednog* clana koji je donosio od preko... i nista sem toga. Ko je tu zaradjivao i kako, koliko - ne znamo, nije ni bitno... ali poenta je da m4-orke na oglasima bas i nema. Egzotika.
Te bas i nema da se kupi, bili novci normalni ili nenormalni.
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo ja ga recimo prodajem, ako uzmem u obzir da sam 2 puta išao u inostranstvo zbog njega (naravno i zbog nekih drugih stvari) i 2 puta se cimao oko toga mogu reci da ga prodajem skoro bez zarade... Ako uzimam samo cenu kupljeno-prodato imam zaradu, ali ne veliku... ;)
Cena Samsunga 830 je samo 10e viša od M4, bar tamo gde sam ja sebi uzeo... Sve u svemu, teško neko može da ga nabavi za 180e računajući samo troškove.
 
On a side note - ja bih recimo pre uzeo tog Samsunga 830 nego m4. Cisto da se zna.


Mada bih pre svega toga uzeo Corsair Performance Pro ;)
 
Ne vredi smatrati da imate garanciju vani sem ako ne idete svaki mesec barem van i imate mesto gde moze da vam se posalje nazad posle popravke.
U suprotnom drzava i shipping ce vas PREBITI za privremeni izvoz i razduzenje privremenog izvoza tako dobro da bi ste za taj novac bukvalno mogli da kupite novi m4 :)

Sta ce ti CPP ili S830 pored ovog S470? Ko ovako razmislja treba da ode na test sa dve masine - jedna X25-M, jedna bilo koji brzi SSD. Garantujem da bez sintetickih testova, gledanja kapaciteta diska ili kopiranja sa/na taj SSD ne biste mogli da primetite koji je disk u pitanju.
 
Pricam iskljucivo u svoje ime... a znas da ja volim da gledam u benchmark programe, to je odavno utvrdjeno :) :p

Samo zbog toga CPP ili S830 umesto S470 (al' si ih skratio, svaka ti cast! :D)... ili pak ovog C300, kad smo vec kod toga... nista vise, inace se u potpunosti slazem sa svim ovim sto si napisao. Apsolutno potpisujem svaku rec.
 



Hard je brz,stabilan,ne pravi probleme.Temperatura od 28-32c.
Prvo sam bio instalirao Intel RST ali pravio mi je problem kod jednog WD-a 640GB,nije hteo da ga inicijalizuje nikako,pa sam uradio uninstall,tako da su ovo rezultati bez Intel RST.
 
Poslednja izmena:
Mali off...
Momci imam jednu molbu.....pošto vidim da se zahuktalo koji je SSD bolji...najbolji...ali niko ne spominje koji od tih SSD-ova "sync" ili "async" što je ipak za nas obične korisnike veoma bitno (read-write) jer baratamo uglavnom nekompresovanim podacima (video, muzika...)
E sad... nadam se da ćete vi koji ste malo više upućeni i gledate svet "odozgo" izaći u susret i običnim smrtnicima i podeliti sa nama i ovu informaciju...:angel:
 
Muzika i video podaci ne bi trebalo da stoje na SSD-u. Prvo zbog kapaciteta drugo jer su to ogromni STATICNI podaci. (sem ako ne mislis obrada A/V materijala).
Mislim da osim jednog OCZ modela gde su prodavali jedan NAND kao drugi i lagali za kapacitet, cak ni sync. vs. async vise nije bitno.
Da su SF-1xxx/2xxx diskovi od 512GB jeftiniji, ja bi sada njih uzeo a ne Samsung 830 ili 470 ili m4... (mada ni oni nisu jeftini dovoljno jos uvek :))
 
Eve rezultata :)
Bas je fensi smensi diskic :d
 

Prilozi

  • S470.jpg
    S470.jpg
    411.8 KB · Pregleda: 315
Samo ako su krenuli da uvoze te samsungove, lepa vest :)
 
@ karanovicz
Bitno je da gledas koji kontroler imaju. SandForce je najbrzi, Marvel tu negde, ali se bolji nosi sa garbage collection-om i konacno imas Intel kontroler koji je vrlo lep, ne tako brz, pouzdan (i on i sami SSD-ovi proizvedeni od Intel-a) i konacno tu je i Samsung koji moze da se pohvali sa vrlo uspesnim proizvodima i glede pouzdanosti su u rangu sa Intelom. Zapravo, te dve firme imaju najbolje rezultate glede pouzdanosti SSD-ova. I imas Idlinix Everest kontroler zasnovane diskove, OCZ "in house" kuhinja, vrlo lepo se pokazala, ali ima nekih slabosti. Naravno, bitno je i kojoj generaciji kontroler pripada. Kontroler ce mozda biti najpresudniji u tome koliko dugo ce te doista brzo opsluzivati disk. U pocetku su svi brzi, vremenom usporavaju kako se pune i kvazi prazne blokovi...

Drugo, sto osmotris je tip memorije. Toggle nand, najzahvalniji/brzi i time i najskuplji te ide i u top performance diskove. Sledece i vecini prihvatljivo, po price/performance je Sync NAND, a tek potom Async. Razlike su vrlo primetne. Za iste linije proizvoda se koriste razliciti tipovi memorije i imaj to na umu. Sve memorije su mahom MLC ili eMLC tipa takodje, a SLC je rezevisana za enterprise proizvode zbog svoje izdrzljivosti.

Trece, bitna je i velicina memorije diska. Tako da npr. A-DATA 511 od 120GB i 240GB nisu isti po brzini.

Ne volim da ovo radim, linkujem sledeci site, jer znaju da brljaju i "navijaju" za odredjene tabore, ali ponekad njihova pojednostavljivanja za prosecnog americkog potrosaca znaju biti korisna. Te polgedaj ovo i obrati paznju na zadnju stranu, tamo ces naci vrlo prostu podelu koja je poprilicno tacna i slaze se i sa drugim reviewer-ima sa neta, no... http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-review-benchmark,3115.html

Na temu... Realno, Samsung 830 i M4 su tu negde, mrtva trka. Mala prednost uopsteno gledano bih rekao ipak na Samsung-ovoj strani. A M4 ne zasluzuje bas toliku paznju koju dobija. Kao ni sam sveprisutni SandForce kontroler. Bez obzira sto je kralj brzine itd. Ali time se samo zaboravlja na to da disk nije samo brzina sa kutije upisa vec i koliko perzistentno moze da je pruza kao sto rekoh... Time se samo zapravo ide na ruku onima koji ih prave da nam valjaju samo velike cifre na kutijama za nase velike pare, a ne trazimo da porade na onome sto su zapravo problemi SSD-ova, vec koliko ono postoje? 3-4 godine...

Hm... Da imam para sada, moj idealni disk bi bio od 240/256GB sa Toggle NAND memorijom i PCI-e interfejsom. Cisto, jer znam sebe, sad bi pazario recimo neki SATAIII, pukao pare na njega, dobre, i onda bih za 2 godine kad izadje 8/12Gb SATA hteo ponovo neki disk cisto da budem u toku (iako mi realno ne treba nesto bolje, sem ako ne pocnem necim da se ozbiljno bavim na PC-ju, a necu), ili bih cak vec kod sledece gen. SATA3 SSD-ova zazalio... Ovako, sa PCI-e diskom bih verovatno imao nesto duzi "run" te koliko god pukao za njega, mozda bih nesto i uspeo da dobijem, makar "zen" na neko vreme da ne moram trcati za boljim, brzim... Koja bolest... No, da ne sanjam- nemam para. /SLAP :D

No, nadam se da ce se Sammy pojaviti sa svojim SSD-ovima ovde, mislim na nove modele naravno.
 
Doslo vreme da pazarim jos jedan SSD :p Za sada imam Kingston HyperX i v100 i sa oba sam prezadovoljan. E sad, keva u poslednje vreme non-stop kuka kako je lap-top (MSI m677x crystal) spor, ja rek'o aj bas da vidim kako je to spor, kad ono kompletna katastrofa, pogotovo meni jer nista ne pipam sto nema ssd vec par meseci tako da je kontrast jos veci. Uzmem ja malo tu da se zezam, zamenim proc sa TL-56 (90nm) na TL-60 (65nm), dodam jos gigu rama, stavim windows 7, ubacim 7200rpm hard... Sad se lap solidno manje greje i jeste brzi ali se tacno oseca da bi sa SSD-om poleteo. E sad, tu je neki nForce chipset star bar 6 godina ncp51 il tako nesto. Pojma nemam ni kakav je ssd kontroler ni nista. Nekom logikom, mislim da nema potebe ubacivati nista skupo, kontam da bi v100 od 64gb ili Torqx od 60gb bili i vise nego dovoljni, ili mozda onaj e20 silicon power. Voleo bih da cujem vase misljenje jer je star kontroler pa me interesuje koji ssd bi tu bio dobar?

Pozdrav :)
 
Lepe vesti vezano za dostupnost Samsunga 830 kod nas. :)
 
Doslo vreme da pazarim jos jedan SSD :p Za sada imam Kingston HyperX i v100 i sa oba sam prezadovoljan. E sad, keva u poslednje vreme non-stop kuka kako je lap-top (MSI m677x crystal) spor, ja rek'o aj bas da vidim kako je to spor, kad ono kompletna katastrofa, pogotovo meni jer nista ne pipam sto nema ssd vec par meseci tako da je kontrast jos veci. Uzmem ja malo tu da se zezam, zamenim proc sa TL-56 (90nm) na TL-60 (65nm), dodam jos gigu rama, stavim windows 7, ubacim 7200rpm hard... Sad se lap solidno manje greje i jeste brzi ali se tacno oseca da bi sa SSD-om poleteo. E sad, tu je neki nForce chipset star bar 6 godina ncp51 il tako nesto. Pojma nemam ni kakav je ssd kontroler ni nista. Nekom logikom, mislim da nema potebe ubacivati nista skupo, kontam da bi v100 od 64gb ili Torqx od 60gb bili i vise nego dovoljni, ili mozda onaj e20 silicon power. Voleo bih da cujem vase misljenje jer je star kontroler pa me interesuje koji ssd bi tu bio dobar?

Pozdrav :)
Bilo koji od ta drajva ce biti dobar izbor. Licno imam Torqx i nijedan problem snjim do sada a stvarno je brz. V100 je isto ispeglan proizvod pa gledaj sta ti je jeftinije od ta dva.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne zezaj da za kevu zelis da kupis SSD za laptop? Cime se ona bavi?

@fr0wn3r, nemoj tako da razmisljas, vec smo nebrojeno puta rekli da je sada najbitnije da je stabilan kontroler i posle toga samo cena. Ako mozes da primetis razliku izmedju i najsporijeg i najbrzeg SSD-a u toj kategoriji (sto bi bilo nesto tipa X25-M i... recimo Kingston HyperX ili m4 ili Samsung 830 od 512, nebitno, niti je bilo koji od ovih def. najbrzi jer je svaki u necemu brzi), verovatnos e bavis necime gde je velika lova u pitanju i samim time to treba da gledas kroz ustedu vremena.
Za kucne potrebe - samo sebi pucas u nogu ako cekas iz ne-finansijskih razloga, ili posle trazis nesto "brzhe".
Da nemam potrebe za vecim SSD-ovima zbog prostora, trenutnih C300x4 koliko sada "svega" imam (za posao, ne hir) ne bi bili menjani nikada.
 
Porodicno smo u ekonomskim granama, tako da je taj deo ne bitan sto se tice kupovine ssd-a. Al mislim da laptop posle 6 godina savrsenog sluzenja konacno zasluzuje ssd :p Realno gledano, dao ja 50 evra za 320gb scorpio ili 70 eur za ssd od 60gb dodje mi na isto jer ona ni tih 60 gb nece nikada popuniti, a bar mi nece kukati kako mu treba pola sata da se upali pa jos 5 minuta da upali messenger itd... A taj hard na 7200rpm sto je sada u tom laptopu je iz mog eksternog tako da bi mi u oba slucaja trebao jos jedan hard.

Mislim da sam izbor sveo na v100 i Torqx, vuce me Kingston jer vec imam dva komada i oba rade odlicno...
 
Nazad
Vrh Dno