Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Problem su testovi, metod testiranja nije dovoljno dobar i ne može da obezbedi ponovljivost (za to postoje i objektivni razlozi). Prema tome tu disperziju bi pripisao greški merenja.

Da, ali je ta disperzija merenja procentualno mnooogo veća na SSD-ovima nego sa recimo brzinom RAM memorije.

A i ne bih rekao da su problem samo nedovoljno ponovljivi testovi... jer od recimo 10 uzetih SSD-ova "najbrži" će barem 5% (dakle i preko 20mb/s) biti brži od "najsporijeg" iako su svi "isti". I to ponovljivo na testovima... To onda znači da kad upoređujemo brzine SSD-a A i B i recimo A se ispostavi kao 5% brži pa ga reviewer proglasi bržim, da je nabasao na druge primerke, možda bi B bio brži od A? Opet ponavljam, sa RAM memorijom, sa identičnim mem. setovanjima, razlike na mem. testovima su reda 1-2% maksimalno.
 
Slažem se, testovi variraju ali ne 5%. To je ipak do SSD-a. Ali i drajvera za kontroler na ploči i AHCI/RAID OROM-a takođe, pored onog što sam već nabrojao..
 
Poslednja izmena:
Slažem se, testovi variraju ali ne 5%. To je ipak do SSD-a. Ali i drajvera za kontroler na ploči i AHCI/RAID OROM-a takođe, pored onog što sam već nabrojao..

Da, ali testiralo bi se na istoj ploči sa istim drajverima... Takođe i SSD-ovi bi bili uzeti isti i sa istim firmware-om.

Možda bi ovo bio interesantan eksperiment/test za benchmark sajt, pošto ništa slično nisam našao na web-u.
 
Kingston Digital predstavlja HyperX 3K SSD

Kompanija Kingston Digital Europe Ltd, članica kompanije Kingston Technology Company Inc, nezavisni svetski lider u proizvodnji memorijskih proizvoda, danas je predstavila Kingston HyperX® 3K SSD, disk visokih perfomansi i niže cene koji omogućava korisnicima da iskuse ultra brze igre, rad sa velikim brojem aplikacija istovremeno bez čekanja na odziv sistema i dodatno ubrzanje multimedijalnih mogućnosti računara. Pokretan od strane druge generacije SandForce® SF-2281 procesora i baziran na SATA Rev. 3.0 (6Gb/s) interfejsu, Kingston® HyperX 3K SSD je idealno rešenje za nadogradnju namenjeno igračima koji brinu o svom budžetu, entuzijastima, zahtevnim korisnicima, overklokerima i korisnicima koji sami grade svoje sisteme.


HyperX 3K SSD učitava igre i aplikacije brže, povećava broj “frejmova” u igrama kako bi unapredio iskustvo pri igranju igara i omogućava brže procese kopiranja i izmene velikih video fajlova. Poseduje neverovatnu sekvencijalnu brzinu čitanja i upisa od 555/510 MB/s i maksimalnu nasumičnu brzinu čitanja od 85.000 IOPS-a, odnosno upisa od 74.000 IOPS-a. HyperX 3K SSD takođe poseduje SandForce DuraClass™ tehnologiju kako bi obezbedio najbolju izdržljivost u klasi i produžio svoj životni vek do maksimuma čak i u najtežim uslovima.

“Kingston je posvećen pružanju najboljeg rešenja za nadogradnju u svakom segmentu tržišta. Novi Kingston HyperX 3K SSD je specijalno dizajniran kako bi izašao u susret igračima koji paze na budžet, entuzijastima i audio-video profesionalcima koji žele moćnu nadogradnju sistema”, izjavio je Dejan Škuletić, menadžer za razvoj poslovanja za područje Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Makedonije u kompaniji Kingston Technology Europe. “Oduševljeni smo mogućnošću da ponudimo SSD koji kombinuje HyperX perfomanse i Kingston kvalitet po nižoj ceni”.

Kingston HyperX 3K je dostupan u kapacitetima od 90 GB, 120 GB, 240 GB i 480 GB. Disk dolazi u kvalitetnom kućištu konstruisanom od aluminijuma sa delom crne boje, stavljajući akcenat tako na sistem svakog naprednog korisnika. Dostupan je kao samostalni disk ili u kompletu za nadogradnju kako bi se instalacija učinila što lakšom i bržom. Kingston HyperX 3K SSD poseduje trogodišnju garanciju i besplatnu tehničku podršku.

Kingston HyperX 3K SSD-ovi

SH103S3/90G
90GB Stand-alone SSD
14,374.80

SH103S3/120G
120GB Stand-alone SSD
17,820.00

SH103S3/240G
240GB Stand-alone SSD
37,065.60

SH103S3/480G
480GB Stand-alone SSD
74,725.20

SH103S3B/90G
90GB HyperX Upgrade Bundle Kit
16,275.60

SH103S3B/120G
120GB HyperX Upgrade Bundle Kit
19,602.00

SH103S3B/240G
240GB HyperX Upgrade Bundle Kit
38,847.60

SH103S3B/480G
480GB HyperX Upgrade Bundle Kit
76,507.20

Izvor
 
>700e za 512GB? Padaju cene iz 2008. ali rastu iz 2011. :D
 
@M_M
Mislim da bi tada odstupanja bila mnogo manja, jer upravo ne testiraju na baš identičnim mašinama; drugi drajveri, orom, firmver...
Upravo se i svaki ponovljeni test razlikuje zbog drugačijeg opterečenja procesora, kontroler odluči više razbacati podatke, uhvatiš ga u trimu, glupi win odluči da (ne)kešira... Mislim da ovo u toj situaciji ima najviše uticaja. A ram i ne radi toliko drugačije te je upravo uporediv (iako su ssd i ram čipovi u radu negde slični ipak su naravno drugačijeg tipa - volatilni i ne).

Ako bi bilo samo do primerka SSD-a, evo kod mene dva primerka zajedno kupljena ista serija i isti firmver na njima, imaju najveću razliku od 3-4MB/s, i samo jednom od 9; što je razlika od 1,4% do 3,5% (imaš gde sam okačio njihove rezove na forumu) i to u prastaroj instalaciji wina sa svim programima i nije u safe modu te pre njemu prepisujem razliku nego ssd-u. Sada vidiš odstupanje se smanjilo na nivo merljiv kod rama iz istih razloga (barem kod mene). Te razlika koja bi bila zabeležena bez os-a (iz dosa ili butabilnog linuxa) bi onda verovatno iznosila manje od 1% i tada uzrokovana zbog razlike od primerka do primerka SSD-a.
Ovo objašnjava šta je pretpostavljam Paradigma hteo reći za "objektivne razloge i grešku u merenju"

I kao što kaže alfaunits, ta najveća razlika mi i jeste u sekvencijalnom. A i za stanje nanda je tačno, ima jedan lep test za to; no kod mene su oba bila nova te u istom stanju.
 
Poslednja izmena:
Windows ne kesira AS-SSD/CDM/IoMeter testove. To je jako bitna stavka - da kesira rezultati bi bili previse random.
Ima razlike kada recimo testiraju na nekom kontroleru (ne ICH/AMD) koji ima pravi cache od 4GB pa CDM testovi nisu korisni tada.
 
Koja je realna razlika izmedju ovog novog Kingston HyperX 3K ssd_a i starijeg... - "The standard HyperX drive ships with 5K 25nm Intel MLC NAND, while the HyperX 3K ships with 3K 25nm Intel MLC NAND"?
 
Verovatno te zanima šta to znači obzirom da si razliku već naveo.

Stari HyperX odnosno onaj bez oznake 3k ima NAND memoriju koja je deklarisana sa 5000 program/erase ciklusa, ovaj "novi" ima oznaku 3K i jasno sugeriše da koristi NAND memoriju koja je deklarisana sa 3000 program/erase ciklusa. U pogledu performansi nema razlike što je najvažnije jer za desktop primenu ta razlika durabilnosti nije od suštinskog značaja.
 
Windows ne kesira AS-SSD/CDM/IoMeter testove. To je jako bitna stavka - da kesira rezultati bi bili previse random.
Ima razlike kada recimo testiraju na nekom kontroleru (ne ICH/AMD) koji ima pravi cache od 4GB pa CDM testovi nisu korisni tada.

Ja sam mislio na situaciju da imaš nešto u kešu od pre testa, pustiš test (koji ne kešira), i baksuz od wina se baš tada odlući na flush to disk! :mad:
A ovo ume da uradi kad god mu padne na pamet..
 
[YOUTUBE]rxQzooe5S5Q[/YOUTUBE]
 
Ja sam mislio na situaciju da imaš nešto u kešu od pre testa, pustiš test (koji ne kešira), i baksuz od wina se baš tada odlući na flush to disk! :mad:
A ovo ume da uradi kad god mu padne na pamet..

E to da :) Mada je W7 smanjio barem page file upise bespotrebno..
 
Imam S599 i zadovoljan sam sa njim, ali imam i potrebu za drugim SSDom za bekap laptop.
Kako vec moram da uzmem drugi SSD, S599 ce da ide u laptop kao sporiji.

Iscitao sam (opet) temu od pocetka do kraja. Shvatio sam da sta god kupim od SF2xxx pa na dalje - necu se prevariti jer su svi po testovima brzi od S599.

Razmisljao sam o dva kapaciteta. 120 i 240GB. Odustao sam jer 240GB+ diskovi kostaju 250+ eura. Jos malo kao laptop... Doduse, ima jedan na k-p oglasima za 180€ ali to je v100 disk...

Elem, da ne bih kupovao bas najjeftiniju klasu diskova, favorizovao sam 120GB Pyro SE - SF, sync NAND, 36m garancije, 140€
Gresim li stavljajuci ga ispred obicnog 120GB Pyro SSDa (125€)?

Tema je Best buy, mozda je neki drugi disk Best buy?!
Neko najava za kakvu prodajnu akciju/rezanje cena i sl. Nije mi pod moranje da uzmem sad, odmah.
U obzir dolaze i Samsunzi i Krucijali. Nisam gadljiv samo su skuplji :)



NOTE: Ploca sa SATA III


*BTW
120GB Sandisk Extreme - SF, Togle NAND 125€, al' u Austriji/ 115€ u Nemackoj.
Da li bi ovo bio Best buy da mi neko kupi u Becu?
 
Definitivno, ako ima ko da ti ga donese iz Beča, i inače je među najbržim (za koji procenat doduše) SF2 diskovima!
 
Mozda je glupo ali i ja cu da stanem u red i da pitam za preporuku SSD-a. Potreban mi je stabilan drive na kome ce se raditi programiranje c#/html i naravno da hocu za svoj novac da dobijem najbolje moguce. Izdvojio bih do 100e za to seksi parce hardvera (novac mi nije bitan ali trenutno raspolazem sa tom sumom, a hocu to sto pre da resim jer planiram vec dugo da pazarim SSD) . Jos uvek se dvoumim izmedju kapaciteta (znam da za 100e ne mogu da nadjem 120/128gb), pa ako neko koristi SSD u slicnoj nameni neka me posavetuje sta i kako. Iskreno, sto vise citam sve sam zbunjeniji i ne mogu konkretno da se odlucim za model, pa cu to ostaviti na vama. Unapred hvala.
 
Nemoj da kupujes dok ne budes mogao da kupis ssd od 120/128GB i trazi M4 ili 830 eventualno neki kvalitetniji od sf2281 porodice, intel 520 preskup (precenjeni)...
Mali ssd-ovi od 60/64Gb su osetno sporiji a moze da se desi lako da zafali kapaciteta...
 
Poslednja izmena:
Ok rekao sam da pare nisu problem ali ovaj intel je stvarno previse... A ja kontao da uzmem nekog kingstona, sad videh da bi se ultra prevario. Hvala na odgovoru, pojuricu nekog samsunga pa da se malo hvalim sa slikama :) Voćni pozdrav!
 
Mozda je glupo ali i ja cu da stanem u red i da pitam za preporuku SSD-a. Potreban mi je stabilan drive na kome ce se raditi programiranje c#/html i naravno da hocu za svoj novac da dobijem najbolje moguce. Izdvojio bih do 100e za to seksi parce hardvera (novac mi nije bitan ali trenutno raspolazem sa tom sumom, a hocu to sto pre da resim jer planiram vec dugo da pazarim SSD) . Jos uvek se dvoumim izmedju kapaciteta (znam da za 100e ne mogu da nadjem 120/128gb), pa ako neko koristi SSD u slicnoj nameni neka me posavetuje sta i kako. Iskreno, sto vise citam sve sam zbunjeniji i ne mogu konkretno da se odlucim za model, pa cu to ostaviti na vama. Unapred hvala.

Da smo na zapadu preporučio bih ti Intel, Samsung 830 ili Crucial m4 ali je naše tržište slabo snabdeveno i ne možeš uvek da pronađeš ono što želiš. Pošto pričamo o kategoriji do 100€, gubi smisao priča o najboljoj kupovini pošto ona to u startu ne može biti sa takvim ograničenjem ali to ne znači da je nemoguće pogrešiti jer u toj kategoriji ima najviše drajvova koji ne zaslužuju preporuku. Kao alternativu za pomenute u prvoj rečenici nudim ti Kingston SSDNow V+ 200. Pakovanje sadrži sve što može da ti zatreba i u kapacitetima od 60GB i 90GB koštaju 90€ i 125€ respektivno.
 
Od kingstona samo Kingston HyperX od 120GB, cini mi se da ima jos samsunga 830 da se kupi, bilo je i M4, 520 je zaista preskup ... ima dobrih modela i medju sf2281 modelima, moze da se nadje...
A kad novci nisu preveliki problem onda gledaj ove bolje modele da uzmes (i vece) pa nece biti problema.
 
Poslednja izmena:
Kingston ili Samsung mogu da nabavim ( na poslu radim sa dobavljacima koji mi mogu obezbediti njihove artikle). Kao sto sam vec napomenuo koristim racunar samo za programiranje ( jos uvek sam pocetnik), eventualno muzika ili neki film (za njih imam externi hard od 500gb i interni od 1tb). Kada pokrenem visual studio moram da cekam 15-20 sec da se ukljuci a sto mene uzasno nervira. Konfiguracija je ok, relativno je ''mlada'' i ne nemoguce je da nesto drugo usporava rad sem harda. Vec sam ga jednom nosio u servis jer je traktorisao po kucistu. Na SSD-u ce biti instaliran win7 pro (licenca bejbe :D) i par aplikacija koje koristim. To je sve ~30gb tako da mislim da ce mi i 60gb odraditi posao. Vec neko vreme sam gledao tu v+ 200 seriju od 90 gb i to mi se cinilo kao pravi izbor. Back to laboratory than...
 
Kingston ili Samsung mogu da nabavim ( na poslu radim sa dobavljacima koji mi mogu obezbediti njihove artikle). Kao sto sam vec napomenuo koristim racunar samo za programiranje ( jos uvek sam pocetnik), eventualno muzika ili neki film (za njih imam externi hard od 500gb i interni od 1tb). Kada pokrenem visual studio moram da cekam 15-20 sec da se ukljuci a sto mene uzasno nervira. Konfiguracija je ok, relativno je ''mlada'' i ne nemoguce je da nesto drugo usporava rad sem harda. Vec sam ga jednom nosio u servis jer je traktorisao po kucistu. Na SSD-u ce biti instaliran win7 pro (licenca bejbe :D) i par aplikacija koje koristim. To je sve ~30gb tako da mislim da ce mi i 60gb odraditi posao. Vec neko vreme sam gledao tu v+ 200 seriju od 90 gb i to mi se cinilo kao pravi izbor. Back to laboratory than...

Jel si ti tih 15-20s bas merio?
Posto, ja sam bas ovih dana merio stopericom par programa i bootovanje i iznenadio sam se koliko dugo neki stvari traju da se pokrenu.
A sa SSD-a za sve treba otprilike tri put manje vremena.

EDIT: Naravno i od mene puna preporuka za Samsung 830 128GB. Receno je u drugim temama vec vise puta zasto je 60GB losiji (i sporiji) izbor.
 
Poslednja izmena:
15-20s za pokretanje VS uopste nije mnogo... kod mene se startuje nekih 5-7s na SSD-u.
Na novom lappy-u (znaci sa punim SATA3, a 50% brzi CPU) je mnogo bolje doduse - ~2s. VS je cudna stvar.
 
Jel si ti tih 15-20s bas merio?
Posto, ja sam bas ovih dana merio stopericom par programa i bootovanje i iznenadio sam se koliko dugo neki stvari traju da se pokrenu.
A sa SSD-a za sve treba otprilike tri put manje vremena.

EDIT: Naravno i od mene puna preporuka za Samsung 830 128GB. Receno je u drugim temama vec vise puta zasto je 60GB losiji (i sporiji) izbor.

Nisam ih merio, otprilike sam rekao. Ok onda sigurno uzimam 120/128gb SSD, samo cu da proverim da li ima 830-ice u nabavci jer volim da kupujem kod mene :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Koliko sam video malopre, imaš S830 128GB na akciji za 15.800 u radnji čije je ime deo molekula. Nije loš deal :)

Po sadašnjem kursu ~140€ za 128GB. Nije još 1€/GB, ali se bližimo :banana:
 
Poslednja izmena:
Pu! Trebao sam ici na hemiju... Hvala za info, resavam SSD do kraja sledece nedelje. /cheer
 
Da li mogu, i kako, da ugradim samsunga 830 u qosmio laptop, s obzirom da je on 7mm a kod mene u laptopu je 9.5mm Hard?
 
Pisalo je u drugoj temi - nadji manual za konkretan model i vidi kako se menja HDD - po tome ces moci da vidis da li moze i 7mm da se namesti. U nekim moze, u nekim verovatno ne.
 
Koliko sam video malopre, imaš S830 128GB na akciji za 15.800 u radnji čije je ime deo molekula. Nije loš deal :)

Po sadašnjem kursu ~140€ za 128GB. Nije još 1€/GB, ali se bližimo :banana:

Samo da potvrdim ovo, plus, iako na sajtu pise da je "N" verzija paketa (za laptope), može bez problema da se uzme i desktop verzija, pitaju koju želite.
 
Da li mogu, i kako, da ugradim samsunga 830 u qosmio laptop, s obzirom da je on 7mm a kod mene u laptopu je 9.5mm Hard?

Naravno da moze, dobija se plocica koja povecava debljinu ssd na 9.5mm, ja pre neki dan ubacio jedan i sve leglo kako treba.
 
Nazad
Vrh Dno