Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Kazem "neke" ploce, a zasto su ih tako konfigurisali (ili bolje reci nisu) to samo proizvodjaci imaju odgovor. Vecina ploca ako su "normalne" i sa ok pisanim biosom nece praviti probleme.
Znam da sam citao da neke odbijaju boot sa drugih portova ili ih tu uopste i ne traze, brljaju, slabe performanse, sahrane MBR dok kazes keks....
 
Poslednja izmena:
A ne, ti insistiras iskljucivo na prvom konektoru, nemoj sad da se frljamo :p


2 mdm:
Ma OK, kapiram... to su verovatno neke slabije ploce, sa losijim cipsetom, mozda neke integralke, stagod... a sa takvima se ne druzim :)
 
@CAR
Kamo srece da si u pravu, ali ima primera i najskuljih *68 cipset ploca!:crash:
Ne zelim da kopam pa da ih nabrajam... Mogao bi uvrediti nekog vlasnika :p
 
A ne, ti insistiras iskljucivo na prvom konektoru, nemoj sad da se frljamo :p

Greska druze u pisanju, trebalo je da pise "1." al' eto omace se prst, ja ne pogledah sta napisah i ne ispravih jer ne vidjeh pa se "sad duboko kajem i izrazavam zaljenje" zbog greske nenamerne a ucinjene ...

"Kriva je tastatura, nova je i nerazradjena jos" treba vremena da se pisac navikne...
 
Poslednja izmena od urednika:
Kad smo utvrdilo gradivo o portu, da predjemo na to koliko cm kabl treba biti odvojen od lima kucista, i pod kojim uglom :)
 
Po mojem iskustvu maximum je nekih 5 cm i pod uglom od 45 stepeni ..mislim, to je idealno, ali koliko ko moze, jelte...
 
Posle 15 dana od reklamacije ssd-a nisam dobio nikakvu potvrdu radnje,nikakvu informaciju iako pise da su obavezni da u roku od 15 dana to i ucine. Naravno pozvao sam radnju i oni onako sve u cudu upute me na Alti servis posto `kao` nisu dobili nikakvu informaciju o uredjaju do sada. Pozovem ja Alti i oni sve u cudu,cekao sam jedno 5min i sta ce da mi kazu,uredjaj je potpuno ispravan...OK ja kazem,jel mozete da mi posaljete na mail testove o ispravnosti ssd-a? Ne mozemo! Mislim koja je ovo fora stvarno ne znam,da covek pare za nesto sto ne radi ni pola kao sto pise i oni mogu ovako da te `ebu kako oce,misim `uredjaj je ispravan`...Jel zna neko sta ciniti?
 
Govori tiho i nosi psa (vodi inspekciju) sa sobom? :smackbum:
 
inspekcija vise nije nadlezna... nazalost.
 
Ja sam sa mojim patriotom TRB imao grdne probleme (ucestao bsod, pa nakon restarta ploca ne moze da detektuje SSD u ahci rezimu (ostale hardove u ahci lepo detektuje). Zatim sam morao da gasim komp na 30sec, pa ponovo da palim da bi ssd bio detektovan) dok nisam flashovao poslednji bios za moju plocu. U principu ssd je ispravan, ali ja prodjoh kroz sito i reseto za ovih mesec dana.
I da, instalirah AMDove ahci drajvere za svaki slucaj.
 
OCZ VERTEX 3 na sata 2 uz drastičan pad writa. Da li su rezultati Ok.
as-ssd-bench OCZ-VERTEX3 02.29.2012 12-02-55 PM2.png
 
Poslednja izmena:
Ako mislis nije vise oko 160 vec 130, to nije drastican pad vec normalno za SF. Bilo bi drasticno da je 60 ili manje..
 
Vrednosti su bile oko 480 sad je za oko stotku manje.
Mislim na ukupan skor.
 
Pa usporio, krastavac. SF je to.

Ostavi ga koji sat u leru, mozda ce da povrati brzine. Trebalo bi.
 
Kao sto CAR kaze, probaj malo u ler, a evo i zasto sa OCZ sajta:

OP area is key here...as has been said many times. SF drives are remapping constantly after TRIMs to allocate addresses out of OP as available...the old block with old data on there still has the data on it though.

An Indilinx barefoot drive receives a TRIM and that block is cleaned...simple as that, on a SF drive a TRIM is sent, the controller responds to say the address is now available to write but in reality all it has done is reallocate that address to a block it laundered earlier.

The old block (for a while will contain your compressed data) is now mapped for laundering by the controller and will be cleaned when the processor hits an idle period. This is why we had timewarp issues when people would delete data, reboot and the data was back as if it was never deleted...the metadata pointers were not working as they should, hence a FW fix was issued. So this was a mapping issue more than anything..an updating the map on the fly issue if you will.
 
Vrlo lepo sumirano:
SF compressible vs SF incompressible vs SF free space vs m4
 

Prilozi

  • agility.png
    agility.png
    121.6 KB · Pregleda: 97
  • ssd520.png
    ssd520.png
    119.3 KB · Pregleda: 94
  • m4.png
    m4.png
    117.8 KB · Pregleda: 90
Vrlo lepo sumirano:
SF compressible vs SF incompressible vs SF free space vs m4

Prvo sva tri su od 60-64GB tj. najsporiji. Drugo to je testirano sa malim block size-om od 64KB ili manje, sa vecim pristupom tog usporenja nema! Trece samo 1 je SF i to asinhroni (ubogaljeni) dok je pad kod sinhronog i veceg kapaciteta (od 120 pa na dalje) daleko manji, a da M4 to nema svakako stoji no po cenu mnogo veceg write amplification i wear leveling-a.

Mada i ja sam mozda misljenja da su kod SF mogli da na ustrb write amplification povecaju performanse stavljajuci da odmah radi TRIM po brisanju kao M4 i drugi, ali to bi ubilo samu svrhu i prednost SF, a i bar ce u "teoriji" duze da traje..

Evo kod veceg sinhronog sa istim postavljenim malim block size-om od 64KB:
 

Prilozi

  • img_OCZ-Vertex-3-MAXIOPS-sequential-read-hdtunepro-50_4791954088920149076.jpg
    img_OCZ-Vertex-3-MAXIOPS-sequential-read-hdtunepro-50_4791954088920149076.jpg
    117.7 KB · Pregleda: 71
Poslednja izmena:
Na srednjoj slici je sf sa sinhronim nand (intel 520)
 
Evo OCZ V3 a na hd tunu. Glupi kontroleri , sta god da ubacis pisanje opada. M4 mi je pobegao za pola sata, a da je velik arazlika jeste. Zato ako ste u dilemi dileme nema.
 

Prilozi

  • 01-March-2012_18-04.png
    01-March-2012_18-04.png
    84.8 KB · Pregleda: 88
Na srednjoj slici je sf sa sinhronim nand (intel 520)

O izvini, nisam po sifri shvatio da je on osim da je intel! :p
Ali ostaje da je najmanji od 60GB.

P.S.
Sonic mi je bila omiljena igra kad je izasla pocetkom 90' na SEGA!
 
Poslednja izmena:
Gresis mader 2, to je samo ako je direktan pristup u malim delovima velikim fajlovima. Sto nijedan OS nema razloga da radi, to mogu samo testovi da repliciraju! U realnom radu toga nema, sto bi i jedan krsteni OS pristupao samo u malim blokovima?! A i nije ti toliko opalo. Inace to je neizbezna posledica kompresije, ali zato SF-u ostaje mnogo veci OP na raspolaganju (razlika slobodnog prostora od realne velicine podatka i kompresovane velicine) i stoga "treba" duze da traje. Nemoj zaboraviti kako rade HDD, brzi samo na pocetku, a sada nam i ovo smeta :)

Nije sve crno/belo, ima SF i svojih prednosti, a u realnom radu uvek brze cita od Marvella a pogotovo od M4, a kada uzmes u obzir da nisu svi podaci 100% NEkompresibilni (koji i nemaju sta da traze na SSD - pa ko bi ga kupio i napunio HD filmovima ili muzikom i slikama??!) kao u popularnim testovima onda je i u pisanju u realnom radu brzi! Uzmi rezultate ATTO i AS SSD i izvuci aritmeticku sredinu i blize si brzini stvarne upotrebe, a onda ih uporedi.

A i ono najvaznije - realno citanje ne opada! Koliko cesto pises nesto po sistemskom disku osim kada instaliras i sl.?

Zato sam i ranije prilozio slike i preporucio Anvil-ov test sa 46% kompresije da se porede SSD-ovi medjusobno! Sto i vecina eksperata preporucuje (a NE sajtovi koji su ovaj **** da testiraju uz ***** priloge :eyebrows:)
 
Poslednja izmena:
Ima negde u ovoj temu test SSDova, ali u realnom radu. Situacija je prilicno drugacija od tih benchmark programa. ;)
 
Upravo, i to je jedino sto treba gledati. Benchmark programi, samo ponekad pustiti radi provere da li je sve OK i priblizno ocekivanom ili ima problema i to je sve.
 
Planirao sam da uzmem ovaj ssd ali ga nema vise. Sta bi bilo najbolje u tom cenovnom rangu uzeti kao adekvatnu zamenu? Ili je mozda bolje da cekam da se mozda opet pojavi ovaj ssd? Sada imam particiju od 50gb na kojoj mi je win i programi koje koristim i slobodno je malo manje od pola, tako da mi vise od 60gb nije potrebno.
 
@ravenoss
Preskupo za asinhroni SSD, pa sinhroni je 1500 vise a razlika u radu je veca od novcane.
http://www.emmi.rs/hdd-ssd-sata3-120gb-ocz-vertex-iii-series.11.html?productId=19320

@treci
Izgleda da nisi mnogo citao, ovde ti niko nece preporuciti od 60-64GB cak i kada tebi ne treba vise (recimo ;)), sto nije poenta izbora! Taj najmanji kapacitet je mnogo sporiji od svih vecih i ima u teoriji cak i krace da traje. Tek od 120+ ima smisla kupovati (narocito SATA3 primerke, od 60 su ih ubogaljili a posebno SF). Cak na primer iako SATA2, Samsung 470 je mnogo bolji izbor sa 256GB (naravno skuplji je zbog kapaciteta koji je x4). Zato sto SSD-ovi interno rade nesto kao RAID 0 sa NAND-ovima.
 
Poslednja izmena:
Pa izgleda da jeftinijeg sinhronog SF2 a da je od 120 trenutno nema.
Jeftiniji je i od M4, od kojeg je uglavnom negde brzi/negde sporiji, a jos ludje cak i od nekih asinhronih SF2. I da, mislim da je u toj opciji trenutni best buy kod nas!
Osim Samsunga 470 250GB, ali on je par hiljada vise i sporiji je nesto sa 4k i naravno sekvencijalnom brzinom.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno