Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Sta radite sa nalepnicom (sa imenom i podatcima) na ssd-u (960, 970) nju ne skidate, preko nje stavljate hladnjak(e) bilo da su zasebni ili u sastavu ploce?
Ako ih skineš, ode garancija !!! Barem na Samsugu, ta nelpnica je samo ofarbana metalna folija te ne predsavlja neku veliku prepreku prenosu toplote.
@ppredrag
Ne verujem da su dovoljno veliki da nešto mnogo pomognu. Control čip se više greje.
 
Best buy jeftin ssd 120-128 oko 2500~ ?
Biostar s100,Silicon power a55, Gigabyte ili koji vec?
 
Nijedan od 120 (128), neki od 240-250GB minimum i da nije najniza klasa.
Shvatite da najjeftiniji nije najbolja kupovina (skoro nikad i ni u cemu)...
 
I ja trazim nesto od 250gb za laptop. Od polovnih ima 750evo, 850/60evo za oko 4000 din. Od novih Adata su650, Gigabyte, Biostar s100. Dodajte i vi ako ima jos neki zanimljiv

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 
Crucial mx 500, jedna od najboljih preporuka

Treba izbegavati dramless ssd ove ....
 
Crucial mx500, WD 3D Blue, Intel 545s, Kingston A2000 NVMe, ovo su otprilike najeftiniji koje treba uzimati. Nista ispod osim eventualno, kingston UV500 ako je dovoljno jeftiniji od ovih pre ili isto Team Group L5 Lite/3D ako je dovoljno jeftiniji od prva 4 koja sam naveo.

Za Team Group se ne secam da li sve verzije imaju DRAM, neko mora da potvrdi.
 
Poslednja izmena:
Uzeo Kingston A2000 NVMe 500GB pa sta mu bog da...
 
Ima li neko iskustva sa SSD M.2 512GB BioStar M500 Series NVME 1700/1100MB/s, M500­512GB ?


Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Moj stari Mushkin Chronos 90GB je muški odradio (pun intended) svojih sedam godina službe i izgleda da putuje u Večna lovišta. Zamrzavanja sistema su postala gotovo svakodnevna pojava, a većina simptoma upućuje na ovaj drajv. Više o tome sam pisao u podforumu Servis.
Kad je kupljen 2012. bio je jedan od najjeftinijih na tržištu (ne baš i najjeftiniji, postojao je neki par stotina dinara jeftiniji, ali je ovaj Mushkin imao bracket za montiranje kao bonus pa sam kupio njega). Ubrzo su se pojavile i priče kako je taj model faličan (ili bar ta serija), kako često BSOD-uje itd. Godinama nisam imao ta loša iskustva i služio me sasvim OK.
Long story short - nadživeo je sva moja očekivanja, posebno kad se uzme u obzir plaćena cena i klasa uređaja.

Elem, treba mi nov SSD. Gađam kapacitet od oko 240 GB što bi mi bilo dovoljno da pored sistema tu budu i svi programi (igre ne, one idu na HDD, naravno isto važi i za slike, muziku, filmove).
Na bih da ponavljam pitanja koja su se ovde mnogo puta provlačila (pročitao sam poslednjih 100+ strana teme), mnogo toga mi je jasnije, ali imam još par nedoumica.

Ako preskočim baš najjeftinije varijante i izbegnem 2D NAND i DRAM-less modele, šta da kupim?
Naravno, kao logičan izbor javlja se Samsung 860 EVO, ali najjeftinije ga nalazim za 7000 din. što mi dođe malčice skupo za 250 GB. Skoro duplo je skuplji od A400 (trenutno oko 3900 din.). Ali ako je 860 zaslužno skuplji od A400 jer je toliko i bolji, da li je zaslužno skuplji i od UV500 (oko 5500 din. - mada nisam siguran da ga zaista ima na lageru)?
Vidim i da se Crucial MX500 spominje kao dobra a malčice jeftinija alternativa. WD Blue? Neki ADATA?

Na trenutak kažem sebi da 7000 nije tako mnogo za odličan i pouzdan uređaj i da kupim Samsunga i da se ne glupiram, ali onda vidim kako su se drugim modelima dosta srozale cene pa ima nekih i od 480-500 GB za istu ili manju cenu, pa me to opet baci u razmišljanje da li bih uzalud platio više nešto što mi i ne treba. I tako u krug.
Nisam zahtevan korisnik, komp poslednjih godina služi kao office mašina, malo multimedija, svira muziku u pozadini, ponekad dete odigra browser igre itd. (Mada je nedavno prastari sitem nadograđen na Ryzen 2600, pa bih uskoro mogao i da se ponovo bacim na gejming, kad kupim i grafičku. Poslednjih par godina gejming mi je bio na PS4.)
Zato što se brzine tiče ne verujem da bih primetio bitnu razliku između bilo kog od ovih SSD-ova. Bitnije mi je da ne bude kasnijeg drastičnog usporenja, kao i trajnost uređaja. Primećujete da ne menjam hardver često. :)


EDIT: Možda ovo bude nekome korisno: https://ssd.borecraft.com/SSD_Buying_Guide_List.pdf
Aktuelni (10. sept. 2019) vodič za kupovinu. Ima korisnih informacija o tipovima i načinu rada SSD-a, zastupljenim kontrolerima, vrstama memorije itd.
 
Poslednja izmena:
Ako si vec na modernoj platformi, zasto ne uzmes neki NVMe?

Posto planiras da ga tako dugo koristis, uzmi nesto brze sad, taman ce lepo ostariti, secam se starih diskusija da je sata 3 nepotrebna, dok je ona sada poprilicno "uska":)

Ja imam Kingston A2000 od 500gb, verzija od 250 je malo preko 5000dinara, burazer ima adatu 8200 od 250gb, rade isto, garancija 5 godina....
 
Poslednja izmena:
Sata 3 je daleko od uske i za 99% konfiguracija je prakticno i nepotrebna u odnosu na Sata 2.

NVMe je bacanje para za 99.9% konfiguracija, tu se nista nije promenilo.
 
Ako sam dobro shvatio - NVMe brzine mi trenutno nisu potrebne, ali vredi takve diskove uzeti u obzir jer koštaju isto ili čak manje (!) od kvalitetnih SATA SSD diskova. Tako?
Može, nemam ništa protiv M.2 varijanti, nedavno sam jedan Transcend kratki (od 42 mm) ugradio u svoj jeftini no-name laptop sa Celeronom, i to radi prilično dobro.

Samo, s obzirom da sam kupio jednu od najjeftinijih B450 ploča (Gigabyte B450M S2H), da li je ona OK za M.2 NVMe varijante? Grejanje, naponi?
 
@star-duster, ploca je ok. Iz nvme imaju: kingston a2000 (sad jeftiniji od a1000 kod nas), transcend 220, adata 8200 (256/512 je novija generacija), iz sata: kingston uv500, wd blue, crucial mx500, intel 545s. Svi su koliko toliko ok modeli (kingston nesto sporiji, ali i jeftiniji, a garancija 5 god), a treba da su osetno jeftiniji od samsung'a.
 
Samo, s obzirom da sam kupio jednu od najjeftinijih B450 ploča (Gigabyte B450M S2H), da li je ona OK za M.2 NVMe varijante? Grejanje, naponi?

Podsetio si me na moj prvi SSD "Mushkin Chronos 90GB" , :p , dobro je koštao za to vreme, a koliko se sećam gledao sam u monitor i nisam mogao da verujem ta te brzine postoje, jer sam prešao sa harda WD 1TB. Da ne pišem previše, uzmi NVMe jer je cena SSD-a slična, tu istu m. ploču koristi moj sin u PC-u overklokovan R3 2200G, 1500MHz grafika, i 3200MHz ram, kod tebe se to manje greje pa je SOC deo m. ploče sigurno za 10-15C hladniji, a tu je sigurno jedno 6 meseci radio NVMe 120GB pa je izleteo pod upadom 480GB. Grejanje i naponi u redu, ta ploča i nije tako loša kolika joj je cena, ima 4+3 faze, plus hladnjak a izgleda da su mosfeti nešto kvalitetniji u odnosu na predhodne gigine generacije i ne greju se previše, tj. greju se normalno .
 
Poslednja izmena:
Treba mi SSD za storage i igre. Mislim da bi mi 500GB bilo taman. Mogu da izdvojim ok 10.000 din. Zanima me da li bih trebao uopste da obracam paznju na brzinu, posto su manje vise svi tu negde ili mozda gresim?
 
Treba mi SSD za storage i igre. Mislim da bi mi 500GB bilo taman. Mogu da izdvojim ok 10.000 din. Zanima me da li bih trebao uopste da obracam paznju na brzinu, posto su manje vise svi tu negde ili mozda gresim?
Samsung 860evo 512gb, 5god garancije, pouzdan.... Oko 9600din

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Mislim da je taj Samsung ono sto mi treba, hvala na savetu
 
Ako imaš m.2 slot Kingston a2000nvme 500gb 5 godina garancije 8300rsd u domaćoj radnji

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
E pa imam ASUS TUF Z390-Pro Gaming plocu i ona ima M.2 mislim, moram da proverim
 
Nisam imao iskustva sa M.2 memorijama, da probam :) Vidim da je dosta brza od sata III. Sto se tice kompitabilnosti samo mi je potreban M.2 slot i to je to?

Edit: Imam M.2 slot :) Mislim da je to bolje resenje. Javljam sta sam uradio :)
 
Poslednja izmena:
Samo sto dalje od Kingstona A400, nisam verovao da je skoro duplo usporio posle samo 6 meseci rada. Dobijem pre neki dan od druga polovan Samsung 840 EVO, znaci sahranio je Kingstona..Da nisam odgledao klip od Vlade Pejica o A400 i dalje bi ziveo u zabludi..

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
može i bez m.2 slota (m.2 pci-express x4 adapter u slobodan slot)

a da je nvme bolji, - bolji je i vredi doplate u odnosu na sata3 ahci.
 
Ostalo mi neka 2 SSD Adata SU650.
Jel su se ok pokazali za sistemski disk?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Moze biti nesto malo za ove najbolje ali se obicno ne oseti u radu, tako barem kazu... mada pricaju ljudi i da su nvme njima brze instalirali OS i svasta nesto brze radili, osetili... to sve rekla kazala, ja nisam uzimao nvme, uvek su bili skuplji od sata pa i sada.
m.2. ssd-ovi opet su znali biti jeftiniji od sata brace istog imena i chipova i velicine...
Ko voli, moze, bas hoce i pogotovo kome zaista treba (moze valjano u poslu da iskoristi) slobodno neka kupi nvme, nisu oni vise toliko skupi...
 
Nazad
Vrh Dno