Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Pa ako ti treba skladiste, imas obicne diskove :) Jedina stvar koja i dalje nekako pojeftinjuje, a ne kao SSDovi...
 
Ma naravno, ali onda ću kupiti SSD od 120 GB i koristiti 60 GB na njemu :d i proći jeftinije [emoji3]
 
To važi i za hdd. C: particija mi je 350 GB zauzeto oko 100, relativno je brzo radio. Krenem da napunim nešto za seed (dobrih 240 GB) boot time sa 30-ak sekundi skočilo na preko 1 minut.
 
Da ali HDD nema problem sa mapiranjem loših sektora kada je 100% popunjen ?
 
ne, ima poseban prostor 'pool' za mapiranje sektora.
 
Meni i tako sve zauzima oko 60GB, znači ok mi je od 120GB? Ne prave nikakvu akciju za 250GB.
 

Prilozi

  • 1.JPG
    1.JPG
    12.3 KB · Pregleda: 123
Da ali HDD nema problem sa mapiranjem loših sektora kada je 100% popunjen ?

Nema , evo kako da odrzis brzine SSD-a:

Keeping SSDs speedy

While solid-state drives are ridiculous faster than traditional rotating platter hard drives, they dramatically slow down performance as you fill them up.

The rule of thumb to keep SSDs at top speeds is to never completely fill them up. To avoid performance issues, you should never use more than 70% of its total capacity.

When you’re getting close to the 70% threshold, you should consider upgrading your computer’s SSD with a larger drive.
 
Nema , evo kako da odrzis brzine SSD-a:

Predpostavljam da je to u slucaju Windowsa?!!!

Meni se desilo dva puta da sam ga nafilovao poprilicno oko 90-95%.
Jedino sto nije htjelo jeste da se programi startuju i Chrome je trokirao ko pregazena macka.
Zapravo,po Chromeu znam da je vrijeme da se oslobodi prostor,po ostalome nista.
Sem kad se ne presauga do kraja.
Bootup je bio iste brzine.
 
Ne sme da se uspori SSD toliko da ti primetis sporiji rad Chrome-a. Pre ce biti da je on povecao bazu pa je zato vise/sporije radio.
Da ali HDD nema problem sa mapiranjem loših sektora kada je 100% popunjen ?
Za HDD kada se pojavi los sektor to znaci da je dosao kraj, jer se to vrlo brzo siri.
Za SSD je skoro nemoguce da nema nijedan los sektor, tj. page, posto ne moze samo sektor biti los. Jer NAND nije idealan, nisu sve celije iste. Ali se to ne primeti jer kontroler to brzo ukloni iz pool-a dostupnih stranica.

Ako se SSD popuni puno, svako pisanje moze traziti mnogo vise prepisa stranica, kako ne bi samo neke stranice bile puno koriscene. Proguglajte kako radi wear leveling, mislim da ce tako biti jasnije zasto se to konkretno desava.
I da, to moze usporiti PISANJE (ali ne sme i citanje!), ali ne postaje pisanje na NANDu sporije, vec mnogo vise ERASE/WRITE ciklusa se mora izvrsiti za istu kolicinu HOST WRITES.
 
Ja sam uzeo Transcend ssd230s od 128gb i za sada sam prezadovoljan. Nadam se da će potrajati i da će 3d nand pomoći :) Odlične uporedne benchmarkove ima na userbenchmark-u (ako je to upošte relevantan benchmark sajt ;) ). Nije mi trebalo više od 128gb, mada da sam tada našao evo 250gb za 11000din (bilo do skora) ili mx300 275gb za 10500din, uzeo bih njih :)
 
Ne sme da se uspori SSD toliko da ti primetis sporiji rad Chrome-a. Pre ce biti da je on povecao bazu pa je zato vise/sporije radio.

Za HDD kada se pojavi los sektor to znaci da je dosao kraj, jer se to vrlo brzo siri.
Za SSD je skoro nemoguce da nema nijedan los sektor, tj. page, posto ne moze samo sektor biti los. Jer NAND nije idealan, nisu sve celije iste. Ali se to ne primeti jer kontroler to brzo ukloni iz pool-a dostupnih stranica.

Ako se SSD popuni puno, svako pisanje moze traziti mnogo vise prepisa stranica, kako ne bi samo neke stranice bile puno koriscene. Proguglajte kako radi wear leveling, mislim da ce tako biti jasnije zasto se to konkretno desava.
I da, to moze usporiti PISANJE (ali ne sme i citanje!), ali ne postaje pisanje na NANDu sporije, vec mnogo vise ERASE/WRITE ciklusa se mora izvrsiti za istu kolicinu HOST WRITES.

https://www.seagate.com/gb/en/tech-insights/ssd-over-provisioning-benefits-master-ti/#

Lepo ja kažem da treba da prepolove cene SSD-ova kada već preporučuju da se korsiti do 50% prostora :D Jbte koji mindfuck :D
 
Pa slabo se prodaju ovi od 500GB i 1TB... mora malo da se tu podstakne prodaja ovih velikih. :)
 
Da malo pocnu da rade 4TB SATA, a ne 1TB sve "brzi i brzi" kontroler u m.2. izdanju ...
BRAND_NAME M.2. SSD PRICE_HIKE VERSION 3.4 :)
 
Izbaciše 860EVO i PRO, kažu fokus je na većim gustinama, a digli cene 5% za isti kapacitet... :d

OK, kapiram da je još sveže, novo, pa dok traje hype oko nove serije da se uzme neki extraprofit, ali opet... nikako na dole da krenu s cenama, i dalje drže ~330/450€ za terabajt EVO/PRO...
 
Poslednja izmena:
Po nekim izvorima koje sam propratio, pre aprila ne treba ocekivati pad cena memorija generalno. Verovatno tek krajem godine. Sadasnji (mali) pad cena SSDova je verovatno uzrokovan padom dolara u odnosu na evro.
 
Poslednja izmena:
steta sto nema kod nas onih crucial mx500. vidim da imaju dobru cenu
 
Kakav je Patriot Burst, nisam ništa konkretno našao, a na prvi pogled mi ne izgleda kao nešto što treba kupiti?
 
Nikada ne bih kupio Patriot, nekoliko stotki više je UV400.
 
Nema tu popravki. Phison s11 (burst) je klasa ispod phison s10 (blast). Tako da uv400 je bolji izbor.
p.s. stize samsung evo 860 sa novim kontrolerom (veci slc cache + dinamicki delimicno, duplo veci takt jezgra, usavrsili korekciju gresaka, napakon podigli zvanican tbw) i 512gbit 64-layer 3D tlc nand (256gbit kod 250gb modela). Jedino treba mozda zaobici 500gb model (zbog 512gbit nand mu brzina seq upisa ista kao kod 250gb modela, dok kod 850evo 500gb model je vec davao punu brzinu). I cena bi trebala biti niza, jer dosta stede sa novim nand.
 
Kakav je Patriot Burst, nisam ništa konkretno našao, a na prvi pogled mi ne izgleda kao nešto što treba kupiti?

Ne bih ni ja Patriot, i dok je bio popularan ovde na forumu. Ne bih ni Kingston UV400. Od Kingstona samo HyperX®. Pogledaj Samsung i Intel. Mada ove cene SSD a su nerealne. Ako ti nije hitno sačekaj.
 
Kingston UV400 120GB

ssd benchmark.jpg

Ovo je ok rez??

Zvanicne specifikacije
120GB — up to 550MB/s Read and 350MB/s Write
 
Poslednja izmena:
Da ne otvaram novu temu. Molim misljenje SAMSUNG SSD PM871a 2.5 7mm 256GB ovim diskovima. Vidim da su OEM. Dobili smo Dell radnu stanicu (del7910 2 x xeon 32 gb ddr4) Win 7 64 bita, od poslovnog partnera i u njoj su oni u raid miror rezimu.
Unapred hvala.

Da li ces ih vaditi iz tog dell-a ili sta? Ako ne - ostavi kako jeste...

RAID 1 stavili? Samo bahato... :) Koji HBA/RAID kontroler sada stavlja DELL? Perc (LSI baziran) kao za servere?

Sto ja nemam takve poslovne partnere.... msm nije mi zbog tih SSD_ova, vec zbog DDR4 RAM-a i CPU-ova..
 
Poslednja izmena:
Ne bih ni ja Patriot, i dok je bio popularan ovde na forumu. Ne bih ni Kingston UV400. Od Kingstona samo HyperX®. Pogledaj Samsung i Intel. Mada ove cene SSD a su nerealne. Ako ti nije hitno sačekaj.

Ja trenutno mogu samo za 850Evo i Transcend SSD370s da budem miran kako rade, i jednih i drugih nekoliko desetina u firmi, nikakav problem za više od dve godine.

A za Intel, u maju prošle godine uzeli 40 novih Lenovo laptopova, u njima Intel Pro 5400s 256GB SATA.

Od maja do sada, od 40 kom, juče je otkazao četvrti, svi identičan problem. Jednostavno se zamrznu i to je to, Windows ih više ne vidi. Interesantno da mogu da iz iskloniram preko Acronis live DVD-a na drugi SSD (ali samo sektor-po-sektor metoda, prijavljuje problem na FS inače), mogu da priđem iz linuxa ako mount-ujem kao read only i da kopiram podatke.

Može i da se uradi SE. Ali ne dozvoljavaju nikakav upis više.

Pritom pojedini od ova 4 komada su imali svega 300-400GB upisa, smešno.

Budući da nam je otkazalo 10% laptopova za 10 meseci, sad gnjavimo Lenovo da zameni SSD-ove na svim primercima.

Inače zamene koje stižu su neki OEM LiteOn SSD-ovi, a ne Intel 5400s.

Nikad ranije nismo imali ovakve probleme, ranije smo fabrički HDD iz laptopova vadili, ubacivali 850 EVO ili SSD370s i vozi, nije bilo problema ni na jednom primerku.

Ovi OEM diskovi su sr****.
 
Poslednja izmena:
To zbog garancije tako da na racun Lenova uzmete ssd-ove ?
A sta ce biti prijatelju kad rikne 30% za 3 meseca tih OEM ssd-ova... :zgran:
 
Pozdrav svima imam malu nedoumicu pa se nadam da cu uz vase savete i predloge prelomiti i konacno uzeti ssd za laptop. Nekako naginjem ka manjem ssd-u od 120gb jer stvarno nemam potrebe za vecim pa ako imate neki predlog za manji ssd. Na desktop racunaru imam SanDisk Ultra II 240gb i nemam zamerke mada ako bih sad uzimao veci ssd uzeo bih Samsung Evo 850.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh Dno