Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]


Jedino što je nerazumno si ti.

Kao što apsolutno nikome ne pada na pamet da izjednačava Seasonic i kung-fu napajanja, tako ne bi smelo i ovde da se radi.

Žalosno je čitati takve stvari. Pitanje za sve, da li može da se prestane sa takvom praksom? Više puta je zamoljeno.

Ako ne, onda najbolje da se tema preseli u market dole, (ili otvorite temu dole) pa da se lepo trkamo za najjeftiniju krdžu i krš od SSD-a. Na prvom mestu naravno, pod obavezno sa Ali-ja koji ne prelaze 50€.
 
Poslednja izmena:
@kovle, bilo je vesti da ce cena krenuti na dole, ali onda je stigla vest kako je nestalo struje kod samsunga... U svakom slucaju cena ce pasti cim Kinezi (Yangtze Memory Technologies) krenu sa masovnom proizvodnjim svoje 3d nand - okvirno 2019.
 
Burst, da, greska.

@sam663

Tema je "Best buy SSD", ne vidim kako je nesto best buy, ako je razlika u ceni preko 50%, a gotovo niko nece primetiti razliku. Patriot i Transcend nisu kung-fu marke i razlika u kvalitetu izmedju SS napajanja i kung-fu napajanja je daleko veca nego razlika izmedju Samsung ssd-ova i navedenih.

Imam Patriot Ignite i Sandisk X400, oba daju bolje brzine na testovima, u realnom radu apsolutno nikakvu razliku nisam primetio u odnosu na Transcend 220 i Patriot Blast koji sam imao u jednom starom laptopu. Ako se uzima zbog sigurnosti i duze garancije, okej, ali best buy je drugo.
 
Poslednja izmena:
Cene su već pale. Često upoređujem cene na sajtu geizhals. at i vidim da crucial/sandisk ssd od 480-500 gb oko 120 evra, a bili su skoro 150 evra. Dalji pad cena, će se verovatno, dalje polako odvijati, ali je ta sadašnja cena vrlo fer. To je vrlo prihvatljivo, doći će verovatno i do 100 evra za 500 gb, ali nije vredno odlagati kupovinu ssd zbog toga
 
Poslednja izmena:
Kineski heatsink od 10 dolara skinuo temperaturu za 25 stepeni. Pre toga u idle nikad ispod 52.

heatsink.PNG

Sledece nedelje mi stize EK-M.2 heatsink iz Slovenije, da sam znao da ce ovaj kineski ovako dobro da radi posao ne bih bacao pare na EKWB.
 
@Tepodong, to jos nije pad cena, vec normalizacija posle naglog skoka. Tek sad se cene vracaju na nivo od pre dve godine. Da nije bilo tog skoka i dogovora medju proizvodjacima (kojih je par komada i svi su americki vazali), sada bi verovatno kupovali 500gb za 60e, a 1tb za 120e. Mene zanima koliko ce na kraju Kinezi uspeti da uzdrmaju trziste nand i dram (upravo se nadam da ce ozbiljno preseci ovaj bezobrazluk, jer Kinezi to umeju, kada hoce).
 
Šta je best buy od 240GB?
Jel valja čemu ovaj Patriot od 7 soma?
Pošto imam sistemski SSD od 60GB treba mi nesto veće. Ploča je stara i svakako ne može pune brzine.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
850evo. Nema greške.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Šta je best buy od 240GB?
Jel valja čemu ovaj Patriot od 7 soma?
Pošto imam sistemski SSD od 60GB treba mi nesto veće. Ploča je stara i svakako ne može pune brzine.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

evo šta kaže amer koji ga je kupio, naši forumski znalci će već znati da protumače koliko je ovaj najpovoljniji ssd te veličine lošiji od samsunga :)


Pros: - Windows 10 Boot Time of 35 seconds isn't bad at all. Toshiba Bios is partly to blame there.
- Cheap, picked mine up for 39.99 - can't say I'd pay 50 if it goes that high
- Decent Read Write speeds

Cons: - No Custom Software that reports metrics or enables special features
- Small Cache so Burst rates drop substantially after the first 30 seconds of sustained reads or writes

Other Thoughts: Needed to expand storage space for a clients Toshiba Convertible as we determined a clean install was needed to regain functionality. Let's jump into the numbers:

AS SSD 313 MB/s Read 280 MB/s Write
Crystal Disk Mark 338 MB/s Read 295 MB/s Write
ATTO 561 MB/s Read 544 MB/s Write
Samsung Magician 337 MB/s Read 543 MB/s Write

Yeah, speeds are all over the place but the lower benchmark scores speak closer to the truth. As once I started moving real world files to the SSD via Sata Cable and utilizing my WD M.2 PCIe drive so as to not bottle neck performance. So, as I always do, I pick test files / folders which should better replicate what average users really would be doing. Moving a large movie rip, smaller numerous files like docs, pics, music, etc. and measuring how long that takes.

Avengers 720p 6.5 GB - From M.2 to Patriot took 59.4 Seconds Average of 111 MB/s Write
Avengers 720p 6.5 GB - From Patriot to M.2 took 30.5 Seconds Average of 215 MB/s Read
*Note, I noticed Burst of 360 MB/s for the first 30 seconds then leveled out and drops to 65 MB/s :(

Genesis Cruise Meet 2017 573 MB - From M.2 to Patriot took 2.4 Seconds Averaging 235 MB/s Write
Genesis Cruise Meet 2017 573 MB - From Patriot to M.2 took .76 Seconds Averaging 573 MB/s Read

PC Mark Zip File 2.9 GB - From M.2 to Patriot took 10.1 Seconds Averaging 287 MB/s Write
PC Mark Zip File 2.9 GB - From Patriot to M.2 took 9.9 Seconds Averaging 292 MB/s Read

Small Various Files (music, docs, pics, ect.) 5.85 GB - From M.2 to Patriot averaging 54.6 MB/s Write
Small Various Files (music, docs, pics, ect.) 5.85 GB - From Patriot to M.2 averaging 41.4 MB/s Read

Alright, so there ya have it. It's not terrible, I've seen some drives perform worse.. looking at you King ahem Town! But clearly, if you are looking to make your own external SSD drive or you'll be moving files back and forth often and you are looking for a fast option. Pass. It's definitely not that. But, the convertable it was used in.. Windows 10 booted up quickly, system was very responsive and as a cheap OS upgrade or replacement due to your hard drive dying in your laptop. Yes... it will fill that roll well.

Use as OS Drive = YES
Use as Storage SSD = NO
 
Silicon Powwr Ace A55 u Emmi za 8.500, 256GB, pise 3D nand i garancija 5 godina. Doduse, na sajtu proizvodjaca pise 3g garancije ;d

Valja li ovo necemu? :D
 
Poslednja izmena:
Low end. Analog wd green (sm2258xt dramless kontroler uz 3d tlc). Ali silicon power treba namerno ignorisati za bezobrazluk sa lutrijom kontrolera i nand.
 
Da li moze preporuka za ssd do 8000 kapacitet je 240 , ima vise modela:kingston,adata,wd, silikon,patriot,radeon,..ima ih jos

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока
 
@pelesp, Nemas mnogo izbora. Ako max stedis, ili ide za laptop sa ciljem sto duze da drzi bateriju: patriot burst za 7k. Ako zelis malo stabilnije brzine (nista posebno brzi nisu inace): amd radeon r3 (7600-7800din) ili njegov brat transcend ssd220s (8000din).
 
Brzina nije presudna,vise pouzdanost,trajnost ide na plocu sata ll u paru sa postojecim hdd-om WD 640gb

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока
 
@pelesp, Nemas mnogo izbora. Ako max stedis, ili ide za laptop sa ciljem sto duze da drzi bateriju: patriot burst za 7k. Ako zelis malo stabilnije brzine (nista posebno brzi nisu inace): amd radeon r3 (7600-7800din) ili njegov brat transcend ssd220s (8000din).
4K read je navodno bolji na burstu (mada su vec lagali na testovima za mlc, ko zna da li i za ovo lazu).

Inace, citao sam za amd r3 da za vece fajlove nesto bas nestvarno uspori. Spadne sa onih standardnih vise stotina, na nekih 50-60MB/s.
Ne znam kakva je tacno situacija sa ostalima iz te klase, i sta tacno znaci "stabilnije brzine", tj, da li to ima veze sa kontrolerom, cache-om, ili cime vec (za burst negde pise 32MB, za ostale nisam ni video)

Testovi uopste ne deluju standardizovano, kao za mnoge druge komponente, za burst ne mogu da nadjem posten test uopste (sta reci kada sam dva otvorio, i gospoda napisala MLC, sto smo utvrdili da je laz, a sam patriot nije napisao nista, tako da ne znam cak ni da li je obican TLC ili 3d).

Meni za desktop i ne treba nista posebno (bio mlc kingston, ali sam ga prebacio u laptop, koji je odredjen za mnogo vise upisa/brisanja), pa ne vidim ni razlog da placam samsung +50%, ali 10% gore dole, nije dealbreaker, samo mi nije jasno po cemu su to od bursta bolji r3 ili ssd220.

Da li im nand trpi vise upisa, ili je ovaj kontroler na burst ubedljivo najgrdji, ili je cache problem u odnosu na ostala dva, ili sta?

Kada se samo pogledaju one slike sa crystal disk mark, meni burst cak izgleda najbolje.

Edit: vratio sam se malo kroz temu i citao postove, i shvatio dve stvari:

1) Ne pamtim da sam naisao na IT temu koja me manje zanima od SSD-a, u tehnoloskom smislu, sto bi znacilo da nemam nikakvu nameru da se ovim dalje mlatim, i da verovatno treba da kupim ono sto se najvise predlaze, sto bi bio samsung.

2) Svejedno necu da kupim samsung :)
 
Poslednja izmena:
@rio, upravo dram je u pitanju. Kod patriot burst/kingston a400 je phison s11 - dramless kontroler - integrisano 32mb, i isto ima pad brzina izvan slc cache (to je vise zbog toga sto tlc nand je mnogo sporiji od mlc nand na upis). Kod transcend ssd220/amd radeon r3 - sm2256k - takodje low end kontroler, ali uz 256mb dram (nand je cak nesto gori 16nm hynix planarni tlc, ako nisu nista menjali, zbog toga i nisu nesto sa brzinama). Koji je trenutno nand kod burst - ne znam. Treba da je toshiba tlc. A sad planarni ili 3d, treba videti. Svi ti modeli su low end. Samsung 850/860evo je middle (blize high) i pokusava da se kaci dobrim modelima sa MLC nand.
p.s. postoji jos gori kontroler: marvell 88nv1120 - iz poznatih mislim najgori.
 
Poslednja izmena:
.
.
.

Edit: vratio sam se malo kroz temu i citao postove, i shvatio dve stvari:

1) Ne pamtim da sam naisao na IT temu koja me manje zanima od SSD-a, u tehnoloskom smislu, sto bi znacilo da nemam nikakvu nameru da se ovim dalje mlatim, i da verovatno treba da kupim ono sto se najvise predlaze, sto bi bio samsung.

2) Svejedno necu da kupim samsung :)

Hahaha, jesi me slatko nasmejao... :D
Nemoj i sa srecom ti bilo. :trust:
 
Zasao u jednu temu kod Rusa gde pisu vecinom o phison-based ssd (imaju domaceg "proizvodjaca" Smartbuy koji lepi nalepnice na phison ssd, ali su dosta povoljni, pa i popularni zbog toga, vecinom kupuju sad phison s11+3d mlc micron). I vidim da ima i dalje problema sa iznenadnim crkavanjem (ponekad je dovoljno samo reinstalirati fw, ali opet gube se podaci). Tako da ko koristi phison ssd treba malo vise da se pozabavi sa ocuvanjem podataka (redovni bekap), na svaki slucaj. Desava se to i kod drugih proizvodjaca, ali ovde malo vise (tako deluje na prvi pogled, jer nemam podatke koliko je kupljeno i koliko je riknulo).
Ko zna Ruski: http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=11:45048
p.s. patriot burst stvarno bio i sa mlc nand. Ko poseduje taj model treba da proveri kod sebe. Postali su skoro ko silicon power, ostalo jos lutriju iz kontrolera da naprave.
 
Poslednja izmena:
Znaci ovako, da rascistimo napakon sa tom patriot lutrijom. Sto se tice patriot burst: vlo (top strucnjak za ssd u Rusiji, autor nekoliko programa za diagnostiku ssd phison i silicon motion) je naveo da patriot burst 120gb modeli idu sa dva tipa nand- ili tlc, ili mlc, u oba slucaja to je 15nm planarni nand toshiba. 240gb modeli za sada jos uvek idu iskljucivo sa 32-layer 3D MLC micron (sto je vec skroz ok za cenu od 7k din). Izvinjavam se svima koga sa ranije doveo do zablude, ali vidite i sami, kakvo je ssd trziste sa tom igrankom okolo nand i kontrolera.
 
  • Like
Reagovanja: Rio
U principu, nisi ti bas ni dovodio u zabludu, dao si program, i clan koji ima 120 burst je pomogao informacijom, tako sto ga je testirao.
Nema ni smisla da tako vacare, i poredjenje sa silicon power je na mestu.
U testu su btw, pomenuli toshiba MLC za 240, ako se dobro secam, tako da onda ni to nisu proverili.

Hvala za informacije svakako, dobra vest.
Tj, dobra je ako je tacna, a mislim da cu rizikovati :)

Malo je problem sto mi nije zgodno da narucujem ove nedelje preko kurira (mozda jedino subota, ali ni za to nisam siguran), videcu da li imaju u najblizoj radnji, ili da dogovorim da preuzmem tamo cak i ako nemaju momentalno.

Ako kupim testiracu sa onim programcetom i okaciti ss.
 
Ako je neko u skorije vreme kupovao transcend ssd220s ili amd r3 zamolio bih da proverite koji su nand i kontroler u pitanju. Mogu i bilo koji vlasnici sm kontrolera da provere sta je ko njih (transcend ssd370, 230s, adata su800, intel 545 i td)
http://vlo.name:3000/tmph/smi_flash_id.rar - link na program vlo. Koristiti kao i phison flash id, pustiti pod administratorom, izabrati ssd, i posle pogledati informaciju iz txt fajla.

Evo program i za vlasnike kingston v300/fury i ostalih sandforce ssd: http://vlo.name:3000/tmph/sf_info.rar
 
Evo sta sam ja dobio:
v0.51a
Drive: 0(ATA)
OS: 10.0 build 16299
Model: TS128GSSD230S
Fw : Q0926B
Size : 122104 MB
From smart : [SM2258MLC] [Q0926B ]
Controller : SM2258AB

Sta to znaci? Kakav mi je?
 
Nije vise nista bilo u txt? (moj propust, nisam naveo da kod silicon motion treba testirati neformatiran ssd)
Izgleda da poseduje mlc nand (to je vec analog adata su900 onda). Zanimljivo.
upd. Ako je sve tacno, racunaj da si dobio na lutriji, cak i na transcend sajtu stoji da se koristi tlc nand za taj model.
 
Poslednja izmena:
E sad da li i ostali kupci ovde kod nas mogu da se nadaju da je cela serija takva i da ce i njima zapasti "premija"...?
 
@Zeha, pitao sam vlo, i nazalost ovo gore nista ne znaci, jer nije odradjeno kako treba. Kod silicon motion kontrolera treba ceo ssd da bude unformated bez ijednog partititon da bi program dao punu informaciju.
 
Poslednja izmena:
kakvi su ovi silicon power konkretno ovaj od 250gb (SSD Silicon Power 240GB S55 SP240GBSS3S55S25 SATA3)?
vidim ima ih za malo preko 7000din.
sta uzeti od 250gb? ici ce sad na ovu plocu iz potpisa, ali kasnije na neku noviju plocu za ryzene ili I procesore 8generacije
ne zelim dati preko 7500, max 8000.
 
Poslednja izmena:
sp s55 240gb je u najboljem slucaju sada isto sto i patriot burst 240gb (koji je 7k din), t.j. phison s11+3d mlc micron. Ali sp treba namerno bojkotovati za lutriju i sa kontrolerima, i sa nand.
 
Nazad
Vrh Dno