Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Sta je bolje uzeti za neki offline storage(uglavnom slike i po neki video)?

1.Seagate barracuda compute
2.Crucial MX500
Ili ipak evo 860?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Rizik i nije bio neki, BIOS bekapovan pre bilo kakvih izmena, BIOS programator i drugi komp spremni ...

sto se tice posla - pa ko ne voli da se igra novim igrackama :)
brzina je duplo veca u odnosu na SATA disk ali to se ne primeti bas toliko, kopirao sam jedan fajl od 9gb sa sata ssd-a, neki 480g na nvme od 1tb i bilo je MNOGO brzo, par puta se promenio pokazatelj brzine sa 500mb na 1gb i gotovo kopiranje ... e sad nije mi bas najjasnije kako je uspeo da povuce preko 550 mb sa sata3 diska (kontrolera) ...
vratio sam fajl na sata ssd i brzina ne preko 300mb ...


ali cela poenta igre je bila da vidim da li sad da kupujem nvme diskove pa kad kupim noviju plocu samo premestim disk,
posto su nvme diskovi jeftiniji od sata varijanti (mislim na m.2 - ngff) a i manje kablova ...

adapter je bio skuplji, 1700 din ali ima ih na oglasima i za 1200
 
Poslednja izmena:
Sta je bolje uzeti za neki offline storage(uglavnom slike i po neki video)?

1.Seagate barracuda compute
2.Crucial MX500
Ili ipak evo 860?

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Ja bi licno za to uzeo neki usb3.0 2,5" hdd.

Na hdd ces obicno primetiti ako krenu problemi sa mehanikom, a "nema sanse" da ce ih biti ako stoji u ladici i samo se ponekad pali radi dodavanja u skladiste.
Ako nekim cudom crkne iznenada elektronika moze se uraditi spasavanje jer je sve ostalo zapisano na plocama.

SSD moze iznenada da crkne, ode kontroler i ćao.
Verovatno (ma sigurno) i to se moze spasavati ALI da li ce firma spasilac imati odgovarajuci kontroler i znaju li ...

U slucaju da se ipak odlucis za ssd, ne mora biti najjskuplji, niti najbolji, moze i iz znatno nizeg ranga.
 
Sta je bolje uzeti za neki offline storage(uglavnom slike i po neki video)?

1.Seagate barracuda compute
2.Crucial MX500
Ili ipak evo 860?

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Definitivno MX500 zbog cijene naspram velicine. Imam dva u Nasu radi isprobavanja funkcinisanja itd. No problemos !!!
A jos bolje bi bilo qvo koji je jos jeftiniji od mx500!!!!
 
Poslednja izmena:
SSD moze iznenada da crkne, ode kontroler i ćao.
Verovatno (ma sigurno) i to se moze spasavati ALI da li ce firma spasilac imati odgovarajuci kontroler i znaju li ...

Spasavanje sa ssd-a moze da se uradi ali zavisi od tezine kurslusa.
Ako je kontrolor u pitanju, kao sto Zeha kaze, onda mu pada lobotomija kao sto je isto i u slucaju hdd-a.

Ali ako sys-format pukne sto je usko vezano sa kontrolorom.Onda mozes i sam spasiti ono sto se da spasiti.
Imao sam iskustvo kad mi je Mushkin(zaboravio sam koja je serija-prije vise od 4 godine) napravio ovakvu situaciju.
Pa sam uz pomoc programa spasavao podatke,stim da orginalna imena nisu imali.
Pored toga je i kontrolor je zavrsio sa polovicno sprzenim mozgom.
Prijavljivao je puno iskoristenih nand blokova ili tako nesto.
Od tad je sluzio za filmove preko ext. usb-a.
Svakako nisam vise imao povjerenja da ga drzim u lapu.
Ali opet,sluzio je par godina.
Vjecna mu slava.
 
Moze li neka preporuka koji od ova dva ssd-a:

1.Kingston KC600 256GB
2.WD Blue SSD 3D 250GB
 
Jel ok taj wd blue za sistemski disk? Ili ipak dati više para kao što je evo 860?

Tapatalk pro using S10e
 
Ja bi licno za to uzeo neki usb3.0 2,5" hdd.

Na hdd ces obicno primetiti ako krenu problemi sa mehanikom, a "nema sanse" da ce ih biti ako stoji u ladici i samo se ponekad pali radi dodavanja u skladiste.
Ako nekim cudom crkne iznenada elektronika moze se uraditi spasavanje jer je sve ostalo zapisano na plocama.

SSD moze iznenada da crkne, ode kontroler i ćao.
Verovatno (ma sigurno) i to se moze spasavati ALI da li ce firma spasilac imati odgovarajuci kontroler i znaju li ...

U slucaju da se ipak odlucis za ssd, ne mora biti najjskuplji, niti najbolji, moze i iz znatno nizeg ranga.
Izvinjavam se za off, šta je najbolje uzeti od ext 2.5? Neki wd(koji model) , ili nešto drugo?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Ja i brat smo uzimali WD (esential i sl. nazivi, bez ili sa sto manje softvera) od 320, pa 500GB, pa 1TB i 2TB i svi jos rade.
Vodio sam racuna i nisu bacani, jeste poneki ispao sa 60-80cm visine, na parket ili tepih ali nije bilo problema.
Neki se kunu u Transcende, one gumirane ali ja ih nisam koristio.
Obavezno uzmi USB 3.0 i da ima kabl sa po jednim konektorom, nemoj one osto imaju Y kabl, gde mora dva usb u komp radi struje a jedan u ext. hdd.
 
Zahvaljujem.

Tapatalk pro using S10e
 
U dilemi sam, dati 12000 za SSD bez garancije ili 16000 za SSD s 5 godina garancije, u oba slučaja novi...
Treba mi drajv za igre, a cene samo rastu...
 
5 god miran zarad 4k... ne znam sta se mislis...

...riding on 720p...
 
Stipsa sam :)
Zezam se, imam masu troškova, znači mi svaki dinar, a nema smisla čekati pad cena...
Videću, verovatno ću uzeti MX500 M.2 + adapter...
 
Poslednja izmena:
Da li moze neko da mi kaze razliku u M.2 diskovima. Naime, uzeo sam IntelNUC i za njega uzimam M.2 od 250GB koji ce mi sluziti samo za C: i na kojem ce biti samo operativni sistem.
Otisao sam na Intelov sajt i pogledao Product compatibility i video da podrzava M.2 PCIe, M.2 SSD, M.2 SATA. I sve ove vrste M.2 diskova postoje i u varijanti kapaciteta od 250GB. U cemu je razlika? Koji da uzmem od ovih?

https://compatibleproducts.intel.com/ProductDetails?EPMID=126148
 
to je samo lista šta su testirali i imali pri ruci.slobodno uzmi ovde preporučivani nvme,mislim da je bio a2000 u pitanju,jeste suptilna razlika u odnosu na sata tj nije toliko unapređenje kao sa mehanike na ssd,ali pošto su sad cenovno isti ili skoro isti,nema razloga ne uzeti.isto važi čak za ljude sa pločama bez m.2 slota,adapter je tepsija ribe,bitno je da ploča podržava boot sa nvme-a ili da može da se zbudži.
 
@rubiroza76
M.2 NVMe PCIe SSD
najmoderniji i najbrzi interfejs
 
Da li treba nešto u BIOS-u da se podešava kada se prvi put koristi SSD?
 
Da li treba nešto u BIOS-u da se podešava kada se prvi put koristi SSD?

da,upališ AHCI ako ga ploča podržava,ako ga ne podržava a imaš sata kontroler uzmeš neki moderniji koji u firmveru ima dobar garbage control,a ako nemaš sata kontroler svakako ti ništa bolje od sd kartice ne treba i dovoljan ti je IDE na SD adapter.
 
oui
 
Može pomoć ljudi, posedujem Pavilion 17 f001sm laptop sa HDD-om koji je počeo da otkazuje. Ljudi u podforumu Laptopovi su mi preporučili da ne bacam laptop već da nabavim neki SSD.

Zanima me jel postoji neki dobar SSD za 100€ da ima makar 500GB, pošto trenutno na laptopu imam 750GB i konstantno mi je zauzeto oko 50-60% što programima za faks, što filmovima..
Tako da ne bih išao na dosta niži storage (256GB)
Takođe jel zna neko kako da proverim uopšte sa koji SSD-ovima je laptop kompatibilan?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
sata ssd ti treba.ne treba ti nužno 500gb ssd ili veći (mada za 100e bi morao već i 1tb da nađeš,prodavao je dečko nove samsung ovde na oglasima) možeš i manji pa i eksterni hdd (za filmove,serije i muziku poslužiće i sadašnji hdd,samo kupiš usb c kućište,1500din) ili zameniš optiku sa hdd caddy-jem,i staviš postojeći hdd tu a ssd na standardno 2,5'' mesto.

e sad,šta sve od ovoga...po meni nevezano koliki ssd uzmeš eksterni hdd je uvek zgodan,a minorna ti je investicija.ja lično bi uzeo ssd da ga koristim i pošto završim sa tim laptopom,naćićeš mu namenu (npr na kraju krajeva u tom kućištu,1tb eksterni sa ssd-om je sjajno iskustvo,500+ mb/s na usb 3 portu,jako zgodno kad kopiraš nešto od nekoga).
 
Na drugoj temi mi je preporučen:
Samsung 860 EVO SATA SSD 500GB, MZ-76E500B
Jel dobar izbor?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Nema boljeg...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Uzimam taj onda, pogledaću na KP kako se kreće cena 1TB istog modela, al koliko vidim skuplji je dosta.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno