Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

I ja sam osetio agresiju Zeho pravo da ti kažem...mnogo je tu znakova uzvika :D
 
Agresija: source.gif


Čuđenje: odg4g4w_700wa_0.gif
 
Veruj mi, i ja sam zgranut tvojim neuočavanjem zadnje rečenice u mom postu,
"Šta uzeti i koja je razlika medju njima (osim izgleda)?", sa akcentom na ono
što je napisano u zagradi. Ja naravno nisam slep pa da ne vidim razliku u izgledu
i konektorima. Svrha moga pitanja je bila kakva je razlika u performansama i koje
su prednosti i mane novog modela, jer ne bi ljudi kupovali bez veze model koji je
za 10% skuplji i ima manji garantni rok.

Što se tiče one čuvene reči "ogoljen", nju sam stavio medju navodnike da bi oni
malo pismeniji shvatili da se radi o ironiji, a sve u cilju razbijanja monotonije ovih
postova.

Vidim da su mnogi pravilno shvatili moje "čudno" i "neuko" pitanje pa bih zamolio
da mi neko od njih odgovori a tebi Zeho hvala na "trudu i zalaganju".
 
maxresdefault.jpg

NVMe-vs-SSD-vs-HDD.png


Mislim da slike sve govore i da ne treba dalje objasnjavati
 
Da samo sto taj poslednji m.2. nije ono sto je @ nindac trazio.
On je pitao za 850evo m.2. a ti mu kacis 950pro.
Inace su brzine 850 u sata i m.2. od prilike iste.

@nindac Ako nemas plocu koja podrzava m.2. ssd onda nemoj da ga kupujes.
Pri ukljucivanju M.2. ssd obicno budu iskljucenaa prva 2 sata konektora (sata1 i sata2).
M.2 ima smisla u laptopu zbog prostora i to narocito ovaj 850evo m.s., a ovi noviji m.2. ssd-ovi 950 i 960 (evo i pro verzije) se greju "ko ludi" pa ljudi izbegavaju i iz tog razloga da ih kupuju.
O ceni necemo ovaj put.
 
dobro je sto smanjuje broj kablova.
 
Da samo sto taj poslednji m.2. nije ono sto je @ nindac trazio.
On je pitao za 850evo m.2. a ti mu kacis 950pro.
Inace su brzine 850 u sata i m.2. od prilike iste.

@nindac Ako nemas plocu koja podrzava m.2. ssd onda nemoj da ga kupujes.
Pri ukljucivanju M.2. ssd obicno budu iskljucenaa prva 2 sata konektora (sata1 i sata2).
M.2 ima smisla u laptopu zbog prostora i to narocito ovaj 850evo m.s., a ovi noviji m.2. ssd-ovi 950 i 960 (evo i pro verzije) se greju "ko ludi" pa ljudi izbegavaju i iz tog razloga da ih kupuju.
O ceni necemo ovaj put.

Odakle ti to da se isključuju sata prilikom uključivanja m.2?

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Proveri u manualu za Motherboard.

Ja imam 850 EVO m.2 i on zauzima samo manje prostora i eliminise potrebu za 2 kabla.
Performanse su iste kao i obican 850 EVO na sata konektoru, samo je m.2 verzija malo toplija (jer nema aluminijumsko kuciste).
 
Pozdrav svima. Da li mozete da mi preporucite neki SSD za laptop od 120/128GB. Posto se oko toga bas ne razumem, pa ne bih bas da uzmem neko sra*e, zato mi je svaki predlog dobrodosao. Hvala unapred svima.
 
Proveri u manualu za Motherboard.

Ja imam 850 EVO m.2 i on zauzima samo manje prostora i eliminise potrebu za 2 kabla.
Performanse su iste kao i obican 850 EVO na sata konektoru, samo je m.2 verzija malo toplija (jer nema aluminijumsko kuciste).

Puno ti hvala, to je odgovor koji sam tražio (i očekivao). Kratko i jasno.
Znači uzimam običan 850 EVO, iste performanse a jeftiniji i sa dužom garancijom.
Onaj "ogoljeni" ostavljam za neku drugu priliku ;-) ....
 
Svašta. Ja sam mislio da koristi pcie linije.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Pa koristi. I to one od SATA.
 
To su različiti bus-evi. Ali sad vidim da može da koristi i pcie i sata i usb, čak.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Brkate pojmove - ovi SSD-ovi koji su samo M2 formata a vezuju se na SATA lane-ove... ima logike da bude ili/ili - jer prosto zauzimaju isti interfejs. A oni koji se vezuju na PCIe (nvme protokol), to normalno nema veze sa SATA vezama koje su ionako na PCH-u. PCIe uglavnom ide direktno na CPU, samim tim i ovi nvme SSD-ovi - jer ostvaraju brzine koje daleko prevazilaze SATA 6 max brzine.

Ono sto me cudi da niko nije pomenuo ovde - ne morate imati na ploci podrsku za M2 format - moze da se uzme pasivni PCIe adapter na koji se srafi sam M2 SSD. Naravno ako je sam M2 SATA, to nema smisla sem ako ste dobili za djabe pa ajde da se ne baci. Ali ako je M2 nvme... onda to itekako ima smisla i to pre svega za Desktop/Server racunar, ne iskljucivo laptopove koji su ovde pomenuti.
 
Treba mi jeftin ssd za mator netbook lenovo S10e mislim da je sata 2 ... sta uzeti , do 60GB , cisto da malo zivne posle hdd-a.
 
Mislim da je to samo bacanje novca osim ako ne nabaviš nešto baš povoljno...

Otprilike pre dve godine uzeo sam Crucial M4 128GB za Lenovo IdeaPad S250 sa AMD E-450 APU ali što se tiče brzine nisam dobio ništa posebno. Takođe dodao sam još 4GB RAM (ukupno 6GB) ali usko grlo je APU koji je suviše slab.

E-300 je još slabiji od E-450 tako da ne znam koliko bi dobio na performansama...

Radiće nešto brže ali ta razlika nije ni približna onoj kao na desktop računaru kad sam prešao sa HDD na SSD.
 
Pa planiram da uzmem nesto povoljno ne treba mi nista od 50 ili 60e ... sama vrednost ovog netbooka je tu negde :d
 
Problem je sto ti od 60 vise nisu povljni, cak ni ovi od 120 nisu bas povoljni posto su tako mali i pomalo "beskorisni"...
Kad se moras suzdrzavati da li ces ili neces nesto staviti na taj ssd, kad moras pecati prostor i osobadjati se svega korisnog, prebacivati na drugo mesto van tog malog ssd-a, e pa onda nesto takvo ne moze biti povoljno, moze evantualno biti jeftino.
 
Uzmi 250 GB, pa kada penzionises laptop izvadi SSD i koristi za neku drugu masinu. Eto najvece prednosti SATA 2.5" formata, u sve se mesa, ko' majonez :d
 
Uzmi 250 GB, pa kada penzionises laptop izvadi SSD i koristi za neku drugu masinu. Eto najvece prednosti SATA 2.5" formata, u sve se mesa, ko' majonez :d

LOL pa vec imam jedan u main PC-u od 256 vidim sada ga valjaju za preko 15k :d

Bice pre da cu da uzmem neki od 60 ili 120 polovan za tu namenu... neverovatno je da se kod nas ne prodaju maltene ovi od 60GB , postoje masine gde cak i 30GB je dovoljno posto se koristi za dijagnostiku ili ostale stvari ...

Nista verovatno nema trenutno izbora a da je novo za mene a pritom da ne premasi samu vrednost te starudije od netbooka.
 
Slobodno polovan za tu namenu, pogledaš da upis nije ogroman i to je sve...
 
Pa ako ti treba za te potrebe - zasto uopste uzimas SSD? Cenim da ti je i HDD dovoljan za "dijagnostiku" masinu i sl.
 
Pa ako ti treba za te potrebe - zasto uopste uzimas SSD? Cenim da ti je i HDD dovoljan za "dijagnostiku" masinu i sl.

Ako vec tako gledam onda mu i ne treba hdd od 120GB , ima integrisan SSD , zar ne , od 4Gb ali slabo je to... to je jedino sto mogu da mu promenim a da bude bar 20 ili 30% brzi...
 
Pogledajte prilog 242547

http://www.fudzilla.com/component/k2/18968-lenovo-s10e-offers-stunning-build-quality?showall=1

A i meni nije bilo jasno kako jedan ssd moze biti sporiji od hdd-a :d salim se ali na ovih 4GB ne treba racunati, zato i jurim nesto polovno a dobro a pritom ne i skupo.
Pozdrav društvo,

Koji ssd od 250gb na M.2 preporučujete?

Mađari nisu opcija, a u našim radnjama se sve naručuje, nemaju na stanju.

Kupio bih Samsung Evo 850 ali njega nema kod dobavljača, nude Kingston, WD, Apacer...

Ja bih ovaj https://m.gigatron.rs/ssd/kingston_ssdnow_m2_240gb_sata_iii_-_sm2280s3g2240g-73801

Ili ovaj zbog brzine upisa

https://m.gigatron.rs/ssd/wd_ssd_blue_250gb_m2_2280_sataiii_-_wds250g2b0b-114851

Hvala

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

/Tek sad vidim da su svi sata III tako da ništa ne dobijam, verovatno ću ići na Evo 850 klasični, ovi su 18+k
 
Poslednja izmena:
Pogledaj i Transcend 370 seriju kao i Crucial MX300
 
Ipak uzeh nvme ssd, wd black

Radi odlično, zadovoljan sam osim što se kao i svi ostali greje dosta.

53° u idle.

Naručiću preko neta EK M.2 heatsink ili ove jeftinije preko AliExpress-a
907e7da98bbd0ff98dad0fdf845e539c.jpg


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Ipak uzeh nvme ssd, wd black

Radi odlično, zadovoljan sam osim što se kao i svi ostali greje dosta.

53° u idle.

Naručiću preko neta EK M.2 heatsink ili ove jeftinije preko AliExpress-a
907e7da98bbd0ff98dad0fdf845e539c.jpg


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
koliko si platio!? jbt 53c to je bas puno, moj ssd (sata3) ne prelazi 20c [emoji3]

Sent from my TA-1024 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno