Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

ASUS M5A78L-M/USB3

AMD AM3+ FX™/Phenom™ II/Athlon™ II/Sempron™ 100 Series Processors
Supports CPU up to 140 W
AMD Cool 'n' Quiet™ Technology
* Refer to www.asus.com for CPU support list
Chipset
AMD 760G (780L)/SB710
Memory
4 x DIMM, Max. 32GB, DDR3 2000(O.C.)/1866(O.C.)/1800(O.C.)/1600(O.C.)/1333/1066 MHz ECC, Non-ECC, Un-buffered Memory
Dual Channel Memory Architecture
* Refer to www.asus.com or user manual for the Memory QVL (Qualified Vendors Lists).
* Due to OS limitation, when installing total memory of 4GB capacity or more, Windows® 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Install a 64-bit Windows® OS when you want to install 4GB or more memory on the motherboard.
* AMD FX Series CPU on this motherboard supports up to DDR3 1866MHz as its standard memory frequency.
* AMD AM3 100 and 200 series CPU support up to DDR3 1066MHz.
System Bus
Up to 5.2 GT/s HyperTransport™ 3
Graphic
Integrated ATI Radeon™ HD 3000 GPU
Multi-VGA output support : HDMI/DVI/RGB ports *1
- Supports HDMI with max. resolution 1920 x 1200 @ 60 Hz
- Supports DVI with max. resolution 2560 x 1600 @ 60 Hz
- Supports RGB with max. resolution 2560 x 1440 @ 75 Hz
Maximum shared memory of 1024 MB
Hybrid CrossFireX™ Support
Expansion Slots
1 x PCIe x16
1 x PCIe x1
2 x PCI
Storage
Built-in Controller :
6 x SATA 3Gb/s port(s), blue
Support Raid 0, 1, 10, JBOD
LAN
Realtek®, 1 x Gigabit LAN Controller(s)
Audio
VIA VT1708S 8-Channel High Definition Audio CODEC
USB Ports
Built-in Controller :
10 x USB 2.0 port(s) (4 at back panel, black, 6 at mid-board)
Built-in Controller :
2 x USB 3.1 Gen 1 port(s) (2 at back panel, blue)
ROG Exclusive Features
Overclocking Protection :
- ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)
Special Features
ASUS EPU :
- EPU
Turbo Key
Core Unlocker
ASUS Exclusive Features :
- Ai Charger
- Anti-Surge
ASUS Quiet Thermal Solution :
- ASUS Q-Fan
ASUS EZ DIY :
- ASUS CrashFree BIOS 3
- ASUS EZ Flash 2
- ASUS MyLogo 2
Back I/O Ports
1 x PS/2 keyboard/mouse combo port(s)
1 x DVI
1 x D-Sub
1 x HDMI
1 x LAN (RJ45) port(s)
2 x USB 3.1 Gen 1
4 x USB 2.0
1 x Optical S/PDIF out
6 x Audio jack(s)
Internal I/O Ports
3 x USB 2.0 connector(s) support(s) additional 6 USB 2.0 port(s)
1 x COM port(s) connector(s)
6 x SATA 3Gb/s connector(s)
1 x CPU Fan connector(s)
1 x Chassis Fan connector(s)
1 x S/PDIF out header(s)
1 x 24-pin EATX Power connector(s)
1 x 4-pin ATX 12V Power connector(s)
1 x parallel port connector(s)
1 x Front panel audio connector(s) (AAFP)
1 x System panel(s)
Accessories
User's manual
I/O Shield
2 x SATA 3Gb/s cable(s)
BIOS
16 Mb Flash ROM, AMI BIOS, PnP, DMI v2.0, WfM2.0, SM BIOS V2.5, ACPI V2.0a
Support Disc
Drivers
ASUS PC Probe II
ASUS Update
Anti-virus software (OEM version)
Form Factor
uATX Form Factor
9.6 inch x 9.6 inch ( 24.4 cm x 24.4 cm )
Note
*1: Support dual VGA output: HDMI & RGB, DVI & RGB.
*2: Refer to www.amd.com for the Hybrid CrossFireX selected GPUs.
 
A zarad cega?!
 
Kupio sam krajem jula meseca prošle godine SSD SATA3 240GB Kingston UV500 520MB/500MB na preporuku ljudi sa ovog foruma.Raspravljali smo od 581 stranice do 583 o instalaciji istog.Kada sam ga kupio ubacio sam win 10 na njega sa USB-a bez problema,brzo i lako_On mi je glavni disk tj. windows je samo na njemu i imam još jedan obični hard od 500gb.Posle poslednjeg apdejta windowsa 10 ništa mi ne radi kako treba i hteo sam da ga obrišem i sa USB-a pokrenem instalaciju WIN7 x64.Kada se butuje javlja mi poruku disk error.Milsio sam da je do USB-a pa sam ga ubacio u stari komp da probam i instalacija je krenula normalno.DA li i sada taj kingston ili neki drajveri prave problem oko instalacije sedmive? Molim za pomoć pošto nisam neki stručnjak oko ovoga.

To nije običan SSD. Nadam se da si odradio dobar posao sa šifrom i enkripcijom. Inače, neko nepisano pravilo za win 10 da se obavezno radi backup. Baš zbog ovakvih situacija koje si opisao. Inače ja se ne bih vraćao na Win 7. Sada probaj da uradiš "rollback"

https://www.google.com/search?rlz=1C1EJFA_enRS721RS721&biw=1097&bih=536&ei=gr1EXJrWEK7jsAfMw4o4&q=windows+10+rollback&oq=windows+10+rol&gs_l=psy-ab.3.0.0l10.245725.246164..247700...0.0..0.93.256.3......0....1..gws-wiz.......0i71j0i67.RwJyKcqLmUo

Inače , kako god rešio problem, za u buduće

- kada instaliraš win 10 veži aktivaciju za mail
- kada završiš sa instalacijom svih, ili skoro svih, programa koji ti trebaju odradi backup sistema. Izaberi program koji ti odgovara.
- stvori naviku kod sebe da backup radiš jednom mesečno
 
A sto to?
Ti to stavljas u laptop?
Zar do sada OS nije bio na hdd u jednoj particiji, a u drugoj skladiste ili sta vec?
Pa zasto i sad ne bi moglo da se uzme jedan ssd od minimum 240GB pa na njega dve particije...

Da, u laptop. Treba mi za Win10 i Ubuntu. Mislim da je sigurnije na 2 odvojena ssd-a odvojene os-e kao sto sam i posavetovan iznad.


I jeftinije a i brze jer ce oba sistema raditi sa SATA 3 standardom. Dvd mesto je skoro uvek SATA 2.

To nisam znao, ako je tako onda bi to malo i promenulo planove.
 
Da, u laptop. Treba mi za Win10 i Ubuntu. Mislim da je sigurnije na 2 odvojena ssd-a odvojene os-e kao sto sam i posavetovan iznad.
To nisam znao, ako je tako onda bi to malo i promenulo planove.

Stavi Linux na sata2 a win na sata3 i to bi ti bila optimalna solucija.



Zasto da ne?!
Mozda je covjeku hobi, kao sto je i meni.Licno nemam potrebe za raid0, sem sto je dvojako prakticno a daje mi takodje i uvid u funkcionisanje kontrolora(trosenje-wear leveling count).
 
Opet pale cijene !
 
U emiju imate dosta SSD-ova na nedeljnoj akciji, koliko sam video mahom SLMSUNG.
 
Sta, koji model?

U NL -Crucial MX500 1Tb- 130€

Uskoro ce i drugi sniziti cijene,vjerovatno.

Hebi ga, ja bas prije koji mjesec kupio MX500 500Gb za PS4, sad ispada da sam se malo zeznuo. ;-)

https://3dnews.ru/938764/page-1.html

Ovde ima gomila ssd-ova koje su rusi izgazili da vide koliko ce da izdrze a dodaju redovno i nove modele.

Odlican INFO !!!

Pogotovu mi je drago u vezi 840 Pro. Vjerovatno cu ja prije otici u "carstvo sjenki" nego sto ce se ovi istrositi.
 
Poslednja izmena:
Pa i ja sam se "zeznuo" plativsi 19k din 500 GB 850 EVO pre godinu i kusur. Ali avaj - sustina je potreba. Sada 1 TB za te novce ima... xD
 
To i nije neka cena za MX500 1TB, bio je jedva 100e krajem prosle.
 
Alfa vjerovatno misli na "crni petak" metak.
 
Zurio sam, trebao sam malo opsirniji post napisati. Elem nije mi prostor bitan koliko kvalitet i dugotrajnost ;) a ne bi da se pruzam nesto vise od ove cifre, jer vise je 3k nego 3.5 ;) a znam da ljudi ovde prate ko je sta ugradjivao, kao i testove, i videh pominje se neki dram na njima, a ja slabije pratim IT poslednjih par god, pa zato sve ovo pitam :) sve sto znam je da im padaju cene trenutno, a moj hdd je zreo za penziju, pa bi na vreme da ga zamenim, formatiram i nek stoji za filmove ;)
jedino me brine DL, jer mi onda realno treba i novi hdd za to, kako ne bi non stop pisao i brisao po ssdu
 
Da li pušiš cigare, pošto je kutija, koliko popušiš na dan ili čitaš li novine i koliko one koštaju, a koliko potrošiš kad izadješ jedno veče, eto racunice da dodaš tih 1500rsd i uzmeš VEĆI ssd, duplo veći od te "minijature" koja bi ti bila tek jedva dovoljna za osnovne potrebe...
Velika većina ssd-ova od 240GB bolja od bilo kojeg ssd-a od 120GB, a dva "ista" ssd kad poredimo onda je UVEK BOLJI onaj veći.
Kupi jedan od predlozenih ssd-ova od 240GB.

Za skidanje filmova obavezno koristi u pocetku taj hdd do je za penziju...
 
Poslednja izmena:
Za skidanje filmova obavezno koristi u pocetku taj hdd do je za penziju...

jedino me brine DL, jer mi onda realno treba i novi hdd za to, kako ne bi non stop pisao i brisao po ssdu

Realno i globalno gledano, nema potrebe da se brines u vezi pisanja po ssd-eu.
Prije ce biti da ces ga zamjeniti za neki veci,brzi itd. nego sto ces ga "istrositi" i "bez upotrebe "trim-a" "(ipak ovo ima veliki udeo u funkcionisanju brzine).

Imam 2 ssd-a(u jednoj cjelini) vise od 3 godine a tek 1% sam ga "izlizao".
A sta je filmova(torrenata) preko njih preslo, ne mogu ti ni sam opisati(basnoslovno PUNO) !!!

Tako, da strahu nema mjesta !!!
 
Poslednja izmena:
Skoro sam uzeo neki Lenovo W541, koji je dosao sa nekim Samsung SATA 512 GB SSDom. Covek nije mogao vise od 2-3 da ga koristi, jer ni laptop ni SSD nisu toliko dugo u prodaji :D
Imao je 10x vise upisa od mojih SSDova! A moji su i po 2TB, i koriste se za VMove :)

Cisto anegdota.
 
Za 3.5k već može da se nađe 120gb ssd sa dramom, čini mi se transcend 230s. Svakako bi trebalo biti izdržljiviji od ovih bez drama, ali uopšte ne mora da znači. :)


evo proverio sam u firmi sa 4 slova prvo E, 120gb 230s je 3300 dindzi. Da li vredi doplata u odnosu na a400, pa ne znam, presudi sam, ako ti nisu previse bitni tih 5eur, ja bih (radije) isao na sdd sa dram cipom.
Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Realno i globalno gledano, nema potrebe da se brines u vezi pisanja po ssd-eu.
Prije ce biti da ces ga zamjeniti za neki veci,brzi itd. nego sto ces ga "istrositi" i "bez upotrebe "trim-a" "(ipak ovo ima veliki udeo u funkcionisanju brzine).

Imam 2 ssd-a(u jednoj cjelini) vise od 3 godine a tek 1% sam ga "izlizao".
A sta je filmova(torrenata) preko njih preslo, ne mogu ti ni sam opisati(basnoslovno PUNO) !!!

Tako, da strahu nema mjesta !!!
Koji SSD je u pitanju? Meni pokazuje health 99% vec posle manje od mesec dana koriscenja.
 
Odvojio sam novac za bx500 od 480gb, pa me interesuje da li preko madjara moze da se nadje neki bolji ssd za isti novac, da im ne saljem svima poruke, da li je neko mozda informisan?
 
Nazad
Vrh Dno