Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Lupio sam cifru, cenim da prelazak na SAP rešenje sa prebacivanjem podataka, ako je moguće, i obukom radnika ne bi izašlo manje od 10K, kvalitetna mrežna oprema i njena instalacija & podešavanje recimo 1.5K, 10tak novih kompova, onako prosečnih office verzija oko 5-6K, nije obavezno ali bi dosta značilo: 2 MF office štampača i jedan A3 kolor laser recimo oko 1.5K i s tim smo već na oko 18K plus ako dodamo nov prosečan server i USP za njega, može li to da se uglavi u 2K!?
Ne verujem da sam puno omašio kod hardvera jedino za SAP ako su cene drastično pale ali zaista ne bi znao koliko izađe implementacija!
Proveriću ovih dana za brzine, koji je ruter, koji kablovi, izlaz na net je optika ali ne znam koji paket...
 
Preporučio bi ti da se u vezi zamene hdd u serveru firme oko koje se u velikoj meri vrti poslovanje firme ipak konsultuje STRUCNJAK, ne "strucnjak".
Neka on odluci sta treba menjati i čime treba menjati.

Zbog znacajnog usporenja u poslednje vreme obavezno proveriti hdd(ove) u serveru ali i pretresti softver i pocistiti "otpad" koji se vremenom nakupio...
A to sto se po 5 minuta "mucite" (cekate) da izvrsite izmene, stavi na papir racunicu gazdama koliko vremena gubite, koliko ce te ustedeti poboljsanjem sistema (opreme) preko koga se to obavlja i obavezno to predstavi kroz pare i smanjenje broja zaposlenih... neces dobiti povisicu ali ce te zapamtiti kao bistrog, agilnog, vrednog, pa mozda usledi nekad neko unapredjenje... :d

Za ssd u poslovnoj primeni pre svega obratiti paznju na enterprise ssd-ove koji nisu uopste jeftini.
Razlog za skupocu ti je verovatno shvatljiv.

Nemoj da se guras u firmi u ono sto ne poznajes pa i upgrade opreme prepusti vlasnicima i strucnjacima.

Svoga informisanja radi izguglaj reference kao sto su:

enterprise ssd
server ssd vs hdd
server ssd samsung
server ssd intel

Manje glava boli, da ti se ne desi "da budes ti kriv"... ;)
 
Nije storage, na serveru se nalazi baza knjigovodstvenog programa,dakle svi ulazi u firmu i svi izlazi iz firme su tu, 5 radnih mesta u firmi je konstantno povezano na server i 5 predstavništava (izvan sedišta) a moguće je da su i sve maloprodaje povezane, znači potencialno još 20+ konekcija. Osnovni problem trenutno je sporost tog rešenja, danas sam baš gledao, uđeš u neki izveštaj, taj izveštaj ti generiše 200 stavki, i hoćeš to da obrišeš, i to brisanje recimo traje 5-6 minuta što je neshvatljivo dugo, kao kad bi označio jednu A4 stranicu texta u vordu, stisnuo delete i čekao 5 minuta da se operacija odradi.

Kontam ja da softversko rešenje koje se trenutno koristi nije najbolje u datim uslovima upotrebe i da bi neko profesinalnije rešenje radilo bolje i brže međutim zamena trenutno nije u opciji tako da mora da se radi sa onim što postoji.

Elem, firma koja pruža remote podršku ovog rešenja kaže da je vreme za zamenu harda pa procenjujemo koje rešenje bi dalo najbolje rezultate. Jedna od predloženih opcija je SSD, ovom prilikom cilj je proceniti koje modele obuhvatiti razmatranjem, koliko bi takvo rešenje koštalo i najvažnije, koji bi bio njegov životni vek.

Samo Samsung 860 PRO za server.

Slazem se apsolutno !!!

Iako ne pripadam profi klasi korisnika, slazem se iz hobi-istickog iskustva.
Takodje Siriusu9 preporucujem system da stavi na ssd ako to nije slucaj i tu se moze ubrzanje ocekivati !!!
Sto se zivotnog veka tice pa cak i u serverskom ekosistemu ce potrajat te nema bojazni da se "istrosi" za godinu dana.
A koliko ce ti potrajat ces znati kad i sad vidis koliku velicinu data fajlova prostruji na dan ili kroz sedmicu.
Kod ssd-a je to jos lakse kad zaviris u smart.
 
Poslednja izmena:
Uglavnom samsung pro serija je najbrzi i najbolji , nema boljeg ako kaze covek da je to samo taj bi trebalo kupiti i nijedan drugi.

Samsung Pro nije najbrzi, ali zato nudi da se prostor ne izrabljuje kao kod EVO.
 
Poslednja izmena:
Iskren da budem, na prvu loptu pre bih rekao da je uzrok smanjenja brzine rada aplikacije sama aplikacija i baza na koju se naslanja. Tu nešto nije projektovano/odrzavano kako treba, siguran sam 99%.
Pozdrav
 
Kako bre pro za servere, pa nije ovo minecraft server. Imate prave serverske diskove,sve ovo su ssdovi za domacice i domacine. trebao si ovo da postavis u enterprise temi.
 
Nije storage, na serveru se nalazi baza knjigovodstvenog programa,dakle svi ulazi u firmu i svi izlazi iz firme su tu, 5 radnih mesta u firmi je konstantno povezano na server i 5 predstavništava (izvan sedišta) a moguće je da su i sve maloprodaje povezane, znači potencialno još 20+ konekcija. Osnovni problem trenutno je sporost tog rešenja, danas sam baš gledao, uđeš u neki izveštaj, taj izveštaj ti generiše 200 stavki, i hoćeš to da obrišeš, i to brisanje recimo traje 5-6 minuta što je neshvatljivo dugo, kao kad bi označio jednu A4 stranicu texta u vordu, stisnuo delete i čekao 5 minuta da se operacija odradi.

Kontam ja da softversko rešenje koje se trenutno koristi nije najbolje u datim uslovima upotrebe i da bi neko profesinalnije rešenje radilo bolje i brže međutim zamena trenutno nije u opciji tako da mora da se radi sa onim što postoji.

Elem, firma koja pruža remote podršku ovog rešenja kaže da je vreme za zamenu harda pa procenjujemo koje rešenje bi dalo najbolje rezultate. Jedna od predloženih opcija je SSD, ovom prilikom cilj je proceniti koje modele obuhvatiti razmatranjem, koliko bi takvo rešenje koštalo i najvažnije, koji bi bio njegov životni vek.

Kako bre pro za servere, pa nije ovo minecraft server. Imate prave serverske diskove,sve ovo su ssdovi za domacice i domacine. trebao si ovo da postavis u enterprise temi.

Djelimicno se slazem !!!

Ali isto tako treba imati na umu da on ne radi odnosno radnici firme za kompaniju kojima se protok broadband-a ne zasniva na terabajtima na dnevnoj bazi !!!
Pa ako je tako, zasto insistirati na serverskim super skupim ssd-ovima?! Pa vidite da mu je sef zavrnuo pipe po svim pitanjima.

Osim toga Ness, idi na stranicu od Samsunga pa malo citaj...
 
Poslednja izmena:
Kakav je ovaj samsung 860QVO koja je razlika evo i qvo vidim povoljno ovaj od 1Tb
 
Kingston i enterprise ne idu u istoj recenici. Sto se tice Samsung izdrzljvosti, imate pun Proxmox forum spaljenih samsung evo/pro ssdova nakon mesec dana intenzivnog rada.
Od tih jeftinijih bi jedino preporucio Seagate Ironwolf ssd,trenutno ga i ja mucim, i za sada se dobro pokazao za servere.
 
Samsung 860 QVO je još jedan stepenik niže što se performansi i trajanja tiče. Da ne dužim, za isti novac imaš Crucial MX500.
 
Pa vidim da kingston sad izbacuje ssd 3.84gb taj bi trebalo sad da je u vrhu sto se tih serverskih tice... sta znam to je nesto novo ocigledno

U vrhu? Njihovih 1.3 DWPD kod boljeg modela i SATA interfejs spadaju u najlosiju, Value kategoriju kod ozbiljnih servera. Ne kazem da ne bi bili dovoljni za malu firmu, ali su daleko od vrha. Potrebno je mnogo vise od potrosackog i hobi iskustva da bi neko rekao sta bi bilo dovoljno i gde je usko grlo u pomenutoj firmi.
 
Sva sreca pa su coveka banovali,toliko se nalupao gluposti da je forum poceo da baguje
 
koliko su losiji,
ASU650SS-240GT-R vs SUV500/240G

ASU650SS-480GT-R, da li je nesto bolji od 480gb vs 240gb, mislim na su650

znam da je A400 240GB nesto najbolje odpozadi, moze li hronologija od 240-250GB sta ide posle A400, tj sta je od 240-250GB izmedju A400 <-------> UV500, 860evo?

isto tako za modele od 480-500GB.

Negde procitah, da jeste A400 240GB nesto najgore, ali da je A400 od 480 GB ipak nesto drugo, da li u klasi SU650?
 
@nesa07, iskreno dok su dobre cene, ja bih licno preskocio sve jeftine te DRAM-less diskove i za 240GB i 480GB verzije uzeo Kingston A2000.

U slucaju da je a2000 rasprodat (koliko vidim ima ga trenutno) Western Digital Blue je odlicna alternativa.

A2000 u obe velicine je ~1300-1600 din skupljih od ovih najeftinijih sto mislim da je nije veliki skok u ceni, a vredi itekako.
 
Poslednja izmena:
Nema toga, od malo kvalitetnijih su tu neki Intelovi ssdovi , i Ironwolf, sto se tice vece DPWD-a
 
SSD M.2 1TBGB Kingston A2000 NVMe 2200/2000MB/s 15990din u E...

1 terabajt gigabajta? koliko je to? :D
 
Odličan SSD,imam model od 500Gb M.2...
 
SSD M.2 1TBGB Kingston A2000 NVMe 2200/2000MB/s 15990din u E...

1 terabajt gigabajta? koliko je to? :D

'iljadu giga, ako pitas koliko je je gigabajta jedan terabajt...
Ako zaista pitas koliko je jedan terabaj gigabita onda pomnozi sa 'iljadu milijardi, malo pravise da smestis u komp kuci... za sada... ;)
 
Poslednja izmena:
Otkud znas koliku kucu ima ? :eyebrows:
 
'iljadu giga, ako pitas koliko je je gigabajta jedan terabajt...
Ako zaista pitas koliko je jedan terabaj gigabita onda pomnozi sa 'iljadu milijardi, malo pravise da smestis u komp kuci... za sada... ;)
Pitam zbog ovoga TBGB [emoji16] malo šale, nisu obrisali gigabajte, a stavili terabajte pa reko kolko bi to moglo da bude [emoji16]

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Aaaaaaaa... nisam primetio. :)
 
Zanima me kakvo je misljenje za ove stvari sobzirom da Gig....n daje 20% popusta na ceo asortiman, mislim kao zamena za flashku, koliko im je za verovati da bude kao ext.storage?

Da li je bitno da li je USB 3.0, 3.1 ili USB-C, sobzirom da kod USB-C dobija se adapter USB-C to USB 3.0
 
Pozdrav. Treba mi preporuka za M.2 ssd novije generacije. Uzeo bih 1TB. Do sada sam imao Samsung 840 i nekoliko 850ica. Trenutni koji imam na sistemu je ne znam koliko godina star ali mi je sistem u nekim operacijama bas usporio i konstantno imam ispod 100GB slobodnog prostora pa sam zbog toga odavno hteo da uzmem 1TB. Isprva sam hteo 970 EVO ali sam nedavno spazio Kingston A2000 pa me interesuje misljenje da li Samsung iskreno vredi tih 50 eura vise? Hvala unapred.
 
ne naravno.

nesa: uvek bi isao na usb c kad i ako mozes.ako nemas na racunaru lako ces naci kabal,a kad tad bice ti zgodno sto je usb c na samom disku.
 
Nazad
Vrh Dno