Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Hvala Zekovicu.

Inace, preleteo sam malo preko nekih testova, i izgleda da (bar 120GB model) ima Toshiba MLC NAND, + Phison PS3111-S11, i buffer 32MB, sto mu zameraju.

Svakako me zanima 240, ali malo su oskudni sa testovima, ili bar ovi koje sanm nasao nisu zgodni za "preletanje"...procitacu ovaj kasnije, ako niko do tada ne objasni na uveljiv nacin da je ovo g**no od kera http://www.thestreamingblog.com/patriot-burst-240gb-ssd-review/


Evo bar plus/minus za 120GB (google translate sa ruskog):

Pros:
Increased resource due to memory class MLC NAND
Good speed indicators
Democratic price tag
Warranty 3 years

Minuses:
The capacity of the built-in buffer, which manifests itself when working with volumetric data.
 
Poslednja izmena:
Sad i patriot burst odnekud dobio mlc.. (ne verujem)
Evo vam najnoviji program (nije moj, pisao ga vlo) koji pokazuje informaciju o nand kod ssd na phison-based kontrolerima. Raspakujte, pokrenite, izaberite ssd. Posle toga pojavice se fajl txt sa svim podacima. Pa gledajte sami da li je tlc ili mlc.
p.s. kao mlc moze da prodje, ako tlc - imate radeon r3 i njegovog blizanca transcend 220s malo skuplje od 7k, ali sa kontrolerom uz dram. Zasto je to bitno - pisao sam. U takvom slucaju jedina prednost phison s11+tlc - manja potrosnja i cena.
 

Prilozi

  • phison_flash_id.zip
    31.8 KB · Pregleda: 85
Poslednja izmena:
Power outage u Samsungovoj fabrici u Koreji je smanjio output NANDa relativno fino ovog meseca... citaj: morali smo iseci struju da imamo izgovor za povecanje cena :D
Sramota ;)

Vesti sa TechPowerUp-a.
 
Na taj Patriot Burst sam i ja bacio oko. 7k 240gb. Povoljna cena. Hm, ili taj Patriot ili Transcend ili Kingston UV400 240gb. Kapiram da je Kingston najbolji izbor?
 
Sad i patriot burst odnekud dobio mlc.. (ne verujem)
Evo vam najnoviji program (nije moj, pisao ga vlo) koji pokazuje informaciju o nand kod ssd na phison-based kontrolerima. Raspakujte, pokrenite, izaberite ssd. Posle toga pojavice se fajl txt sa svim podacima. Pa gledajte sami da li je tlc ili mlc.
p.s. kao mlc moze da prodje, ako tlc - imate radeon r3 i njegovog blizanca transcend 220s malo skuplje od 7k, ali sa kontrolerom uz dram. Zasto je to bitno - pisao sam. U takvom slucaju jedina prednost phison s11+tlc - manja potrosnja i cena.

Evo kako je kod mene na Patriot Burst 120GB:

Pogledajte prilog phison_flash_id.txt
 
@prashinar, zavisi od cene. Najbolji izbor je samsung 860evo, sve ostalo je kompromis. Sad vidim da je transcend 220s poskupeo, amd r3 nema vise. Tako da i ovaj burst trenutno ne izgleda tako lose.
@Zekovic, o cemu i pricam. Tlc nand je kod burst, nemoguce je da se patriot otrgne i ubaci mlc. Ma da phison s11+mlc bio bi ok izbor za tu cenu.
 
@Caridze
Zeleo bih kvalitet, spreman sam da se ispruzim malo vise, a i duza garancija koju nudi Samsung mi je primamljiva.
Kapacitet mi nije bitan, 120GB bi mi zavrsilo, medjutim, u radnji na E (moram tamo jer sam tamo kupio laptop, pa moraju oni da menjaju) nazalost ne vidim Samsung model SSDa od 120gb, vec samo od 250.
E sad, vidim da je 850 EVO skuplji nekih 200-300 dinara od 860 EVO. To ne znaci da je i bolji? Bolji izbor je 860 EVO? Oni Pro modeli me ne zanimaju.
Voleo bih kvalitet, kapacitet nije toliko bitan, verujem da je Samsung najbolji izbor do tih 11.000? A i garancija od 5 godine me privlaci. I jel model 850/860 EVO od 120GB ne postoji/ne proizvodi se vise ili ga nema samo u toj radnji?
Hvala
 
860evo je bolji na tom kapacitetu (250gb), jer ima dinamicki slc cache, pa vise moze uzastopno da upise na max brzini, + novi kontroler je konacno resio problem sa trim kod linux-based os. 120gb je bio model 850evo, ali mislim da je davno skinut sa proizvodnje.
 
Sve su to sitnice, iskreno pored Bursta/Transcend SSD 220/UV400 za 7K pitanje da li vredi i 10K dati za Samsung, za nekog ko prelazi sa HDD-a i nema neke posebne zahteve osim da sve radi normalno.

Realna cena za 850 evo pored ovih za 60-65e je 80-85e max.
 
Poslednja izmena:
Vredi. Uvek. Jer je proverena stvar.
 
Burst ima 3 godine garancije, ako se nesto desi, uvek ce se dobiti novi/novac nazad u zameni.

Trenutno je razlika u ceni >50%. Za kucnu upotrebu, gde podaci koji bi se izgubili ako bi SSD crkao nisu od nekog znacaja, ne vidim razlog zasto bi neko, ko uzima SSD da bi nadogradio postojecu masinu(mada i za novu, ta razlika u ceni bezmalo pokriva prelazak sa R3 1200 na R5 1400 ili sa R5 1400 na R5 1600) uzeo Samsung. Nije bas toliko prosto, u realnom svetu razlika izmedju njih je 10-20e.
 
Poslednja izmena:
Tamo gde su podaci od znacaja se uzimaju jeftini SSDovi u RAID1/5/6/50/60 + bekap, a ne skupi SSDovi u koje se iole veruje.

Treba ici na proverene modele, ali to znaci i koju godinu starije a jeftine sada.
Ja sam 11k dao za 512gb pre koju godinu, a vi razmislite da li sada ima smisla dati toliko za 256gb! (evro je 120, sada je 118)
 
A jos kada bi znali kako se raid ponasa na jeftinim ssd, zbog njihove nesposobnosti davati stabilnu momentalnu brzinu... A tek koliko je raid siguran za bekap... Za bekap se uzima 2-3 hdd (minimum), jedan u kompu, jedan van kompa, jedan van kompa na drugoj lokaciji. A i obicni ssd za bekap ne valja, jer ako dodje do dugog cuvanja podataka van kompa (6 meseci i preko) ssd postaje nesiguran zbog osobina nand + mogucnost greske/kvara pa u trenu obrise/spali podatke.
860evo je solidan ssd, patriot burst je low end. Nekom je dovoljno ono sto burst nudi, ali to je daleko od normalnog ssd. Meni je sve jedno sta ce ko da kupi, ja se delim znanjem i misljenjem.
 
Poslednja izmena:
imam odnedavno ADATA SU700 SSD 120 Gb, al nisam zadovoljan rezultatima, win 10 dize za 50 sek, na testovima pokazuje jako lose rezultate, msm komp radi skoro jednako brzo kao i sa WD HDD starim 7 god...da mozda nije do SATA kabla ??? prikopcao sam na onaj na kome je bio HDD., posto se ne razumem molim pomoc, da li neki drugi SATA da kupim ? komfa je HP stara oko 7 god, 8 Gb RAM, win 10, radi on dosta brzo, ali eto testovi a i podizanje win 10 traje oko 50 sek...doduse uz podizanje sistema ide i podizanje skajpa i jos par servisa ( spotify, torrent, 360 total security )...HVALA
 
Poslednja izmena:
Imas li neke druge diskove na njemu, ili externe? To ume da ozbiljno poveca boot time, kao i sto ima vise uredjaja (internih/externih).

Sta znaci losi rezultati?
 
860evo je bolji na tom kapacitetu (250gb), jer ima dinamicki slc cache, pa vise moze uzastopno da upise na max brzini, + novi kontroler je konacno resio problem sa trim kod linux-based os. 120gb je bio model 850evo, ali mislim da je davno skinut sa proizvodnje.

Hm, moze li dodatni info vezano za ovo? Ako je na host OS nivou iskljucen TRIM, sta onda kontroler radi samostalno TRIM?
 
Poslednja izmena:
Ljudi poručio sam greškom dva M.2/NVME heatsink-a greškom.
Ako nekome treba neka se javi na pm, stižu za oko dve nedelje.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Imas li neke druge diskove na njemu, ili externe? To ume da ozbiljno poveca boot time, kao i sto ima vise uredjaja (internih/externih).

Sta znaci losi rezultati?

ovako, imam drugi disk od 1 Tb, to je HDD...a evo sta znaci jos, rezultati Crystal disk mark testa


6dc655bfc1baedc0bf6a1724d5f4a6a3.jpg
 
Poslednja izmena:
A zasto nam kacis ss od hdd-a?
 
Kako od HDD pa C disk je SSD,na njemu je Win 10

Sent from my SM-A720F using Tapatalk
 
Joooj moja greska, previd, izvini... gledah ono 1GB i "prebacih ga sebi u glavi" u onih 1TB sto si spominjao... povrsnost, dekoncentracija, neispavanost...

Bolje mi je da cutim. :zgran:
 
Kako da nadjem na netu koji mi je dvd rom a da ne otvaram laptop da bih znao koju debljinu adaptera da kupim, negde procitah da moze preko ovih informacija,

Device SCSI\CdRom&Ven_MATSHITA&Prod_DVD-RAM_UJ8C2_S\4&3bba67d&0&020000 was migrated.

Last Device Instance Id: SCSI\CdRom&Ven_MATSHITA&Prod_DVD-RAM_UJ8C2_S\4&3bba67d&0&020000
Class Guid: {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
Location Path:
Migration Rank: 0x0
Present: true

moze li pomoc?
 
Kako da nadjem na netu koji mi je dvd rom a da ne otvaram laptop da bih znao koju debljinu adaptera da kupim, negde procitah da moze preko ovih informacija,

Device SCSI\CdRom&Ven_MATSHITA&Prod_DVD-RAM_UJ8C2_S\4&3bba67d&0&020000 was migrated.

Last Device Instance Id: SCSI\CdRom&Ven_MATSHITA&Prod_DVD-RAM_UJ8C2_S\4&3bba67d&0&020000
Class Guid: {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
Location Path:
Migration Rank: 0x0
Present: true

moze li pomoc?
Preko modela laptopa najlakse.

Послато са Nexus 6P уз помоћ Тапатока
 
Iz potpisa, ASUS X550VB-XX045D, moram da rasturim sve da bih mogao da mu pridjem.
 
Da li postoji indicija da će u narednim mesecima malo opasti cena SSDova ili je ona zakucana već duže vreme. Iskočio je ovaj popust na 860Evo u radnji na E, pa ne znam koliko je čest, jer nisam sada planirao kupovinu ili da se uzajmim da kupim dok je ova cena?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Za 7.000 je bio Patriot Blast 240GB(mozda ima i dalje, ne znam), za 7.800 Transcend SSD220 240GB, nize od toga ne moze.

100e za Samsung pored bilo kojeg drugog, koji nije kineski kung-fu brend, za 60-65e, kapacitet isti, za svakodnevno koriscenje isti, je nerazumno..
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno