Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Koji od ovih da uzmem? :)

SANDISK 240GB PLUS SATA3 2,5" SDSSDA-240G-G25
SANDISK 240GB PLUS SATA3 2,5" SDSSDA-240G-G26
KINGSTON 240GB A400 SATA 3 2.5" SA400S37/240G

Edit: malo sam googlao, čini mi se da su ovo najlošiji modeli po brzini čitanja i pisanja. Kontam da je pametnije dati 10ak jura za nešto tipa 550/500?
 
Poslednja izmena:
Ja iskreno ne znam ni koji su sad kontroleri u tim sandisk (mesali su), ali kingston a400 je phison s11, t.j. nista posebno. Na kp samsung evo 850 250gb imas za taj novac priblizno, a kod nas je 100e.
 
Taj samsung evo 850 se koliko vidim najviše hvali, da pucam na njega?
 
MarcuS, sa trenutnim cenama - slobodno. Ovi sto su jeftiniji - dosta su gori.
 
Dram obicno bude 128-256mb. Ti dram-less kontroleri imaju neke svoje cake. Phison s11 naprimer ima unutasnji kes od 32mb. Ali dzaba i to kad ima samo 2 channel (pune verzija phison s10 ima 8, dok uskracena 4). Nisu oni stedeli samo na dram, nego i arhitekturi globalno. To je skroz low budzet resenje. Kako da objasnim.. Kao umesto core i7 4/8 da stave neki krs 1/2 i umesto 2*8gb ram da ubace 1gb jednim stapom. I jedno i drugo ce da dize sistem, i jedan i drugi ce da rade, ali jedan mozes jace da opteretis, a drugi ne.

Cak i do 1Gb ide dram, bar kod ovih 370...

Capture.PNG

U momentu kada sam kupovao 370s 256GB, gledao sam samo da ima mlc memaru i da je kontroler ok ... dosta sam guglao, nadam se da nisam pogresio, a i bio je tada koju hiljadu jeftiniji od 850evo.
 
Nista nisi pogresio, solidan ssd taj 370s, pogotovo kome se posrecilo da dobije jos toshiba 64gbit nand umesto micron. Ali sve jedno, ok ssd. Nisam nigde video zalbi na njega.
Ma ok to sto se tice dram, kolicina naravno varira od kapaciteta (mislio sam imace na 120-256gb modele), ne volim ove dram less, tacnije nove dram less kontrolere. Sf2281 (kod kingston fury/v300/intel535 i td) takodje nema dram, ali kontroler nije osakacen, pravih 8 channel + mlc nand (koji sam po sebi je dosta brzi od planarnih tlc), nekada bio sasvim solidno i dosta napredno resenje, takmicio se sa phison s8. A ova nova low resenja, jos uz tlc - ne znam. Necu reci da je smece (ipak i dalje brze od hdd u citanju, upisu manjih fajlova naravno, vecih - vec hdd je cesto brzi, +latency), ali blizu. I kad vidim da za 240gb modele traze skoro kao za normalan ssd (mislim na 850evo 250gb)- ne hvala, bolje doplatiti.
 
Poslednja izmena:
imao sam pre ovog onaj mushkin chronos od 60Gb :D prvi moj ssd, platio sam ga onda kada se pojavio oko 7 000 ;)

Jes da je bio sa sf2281 i mlc memarom ali zbog malog kapaciteta imao je ocajan upis negde u proseku mog wd320 hdd, read je bio preko spec sata 2 , iako sam ga tada koristio na sata2 , meni i nije to smetalo, sistem je na njemu zaista bio brz i prosto mi je to bio znak da se ne moze vise bez ssd-a ;)

Naravno, bolje doplata za bolje, mislim da je sada preporuka od 256 pa i vise ... meni je sada na tom kapacitetu slobodno oko 80Gb ...
 
Poslednja izmena:
960 evo mislim..
Evo spisak od najbrzeg pa postepeno ka sporijem (bez obzira na cenu):
1. Samsung 960 Pro, Samsung SM961 (MLC NAND);
2. Samsung 950 Pro (MLC NAND);
3. Samsung 960 EVO, Samsung PM961 (TLC NAND);
4. Samsung SM951 (MLC NAND);
5. Toshiba OCZ RD400, Toshiba XG3 (MLC NAND);
6. Plextor M8e (MLC NAND) - greje se jako;
7. Phison E7 + MLC NAND: Corsair Force MP500, Patriot Hellfire (mnogo vruc);
8. Plextor M8Se (TLC NAND) (umereno se greje);
9. ADATA SX8000 (MLC NAND).
Dobri za izbegavanje:
- Intel 600p, Intel 6000p, ADATA SX7000 (TLC NAND) - spori, do 500gb jednostavno gube od pojedinih sata (t.j. nema smisla uzimati m.2 koji je toliko spor)
 
Uz to, isporučuje se sa ograničenom desetogodišnjom garancijom najvišeg nivoa.

šta mu ovo dođe?
Ide do 150TB upisa.
A svaka garancija je ogranicena, jer ti nece priznati istu na recimo polomljen ssd.

Imam EVO 250(232)Gb i PRO 256(238)Gb i nema razlike u performansama, nesto mizerno na benchmarku i to je to.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Imam stari komp Q9650/6gb ddr2/gt1030 sa plocom Gigabyte P35 DS3L V2, pre godinu dana kada sam stavio EVO850 iz prodatog dosta jakog kompa, brzine su bile mizarne zato sto ploca ne podrzava neka cuda (nemam pojma batalio sam sve to odavno pa i ne znam nazive). Koji SSD vredi da se ubaci ovde bez placanja uzaludno ? Za laptop cu da pazarim evo850 verovatno jer mi je potrebna max brzina a i noviji je, ali za ovaj racunar mi treba zbog sistema i eventualno 30gb jedne igre da pogura kako treba, tj bolje od HDD-a. Pa sta dodje kao best buy u ovom slucaju ?

ne radi ti ti AHCI na toj ploci, sigurno je to. Zato je nikakav (skoro) boljitak. Kao sto Caridze rece, samo ti sacuvaj taj 850 evo a za tu kantu nema pomoci - ili da drzis bilo koji SSD koji ce raditi u IDE rezimu, bolje je svakako od HDD-a.... ali je i greota da imas samo 25% mogucnosti koje pruza SSD u AHCI rezimu.

P.S. mozes i da dodas add-on PCIe karticu koja ima SATA port(ove) na sebi, mada je to jebada ko boot-ovanja i pitanje koji chipset ima koja kartica... sve u svemu ta kanta je za istoriju.
 
Čekaj ako kupim ovaj Samsungov pro ssd kod nas i dobijem na papiru 10 godina garancije. Kako mogu da me odbiju, ako meni na garantnom listu nigde ne piše da je to uslovljeno sa količinom upisa?
 
Ha, gluposti. To je cisto da imaju zasta da se uhvate, nasi uvoznici svakako to vracaju madjarskom distributeru... pa ide dalje svojim tokom.

Mada uvek u garanciji pise - u skladu sa upotrebom prema specifikaciji proizvodjaca... to bi bilo to da ga nisi koristio u skladu sa tim, ali to je samo pausalno u ovom momentu, hipoteticki sta bi bilo kad bi bilo.. 10 godina ko ziv ko mrtav
 
Pa kako bi instalirala sistem i programe da ne mogu da se skladište podaci :d
 
Hvala,
O Boze kako ljudi lupetaju gluposti.
I da li je na kraju ovaj SSD dobar ?
 
Kupi proveren disk, sa tim proizvođačima što ni sami ne znaju koje su komponente ugradili u proizvod ti je uvek lutrija.

Samsung i posle ne brineš.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Da li je polovan 840 od 500gb za 14000 dobra kupovina?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Ako ima validnu garanciju, ne zvuči loše.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Vjerovatno je taj neko mislio da se ne isplati SSD za skladištenje podataka.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Da li je polovan 840 od 500gb za 14000 dobra kupovina?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Zavisi od "kilometraze". Proveri koliki mu je TBW.
840 sigurno nema garanciju dan danas, jer moj kupljen 2013. je imao 3 god garanciju, a posle 2013 nije ih ni bilo u prodaji jer je stigao 850.
 
Hvala,
O Boze kako ljudi lupetaju gluposti.
I da li je na kraju ovaj SSD dobar ?

Nikako nemoj uzimati SP (Sillicon Power) jer su potpuni diletanti, prevaranti i lazovi. Patriot dok je bio Blast je bio zakon u toj klasi. Nazalost nema ih vise - tako da ostaje jedino provereno resenje Samsung 850 EVO za ~100 evra (250 GB model).

SP ti je kao kada uzmes kupus za koji ti kazu da je iz Futoga, a ono medjutim uvezen iz Ukrajine i to bio u frizu dve godine :d
 
Hoce li biti neki deal za Black friday? Uzeo bih SSD u Nemackoj pa da mi neko donese, da li je isplativo?
 
Verovtno da jeste ako bi uzeo 100+ komada :D Ovako na komad, ne znam...
 
Ima li kod nas za uzeti neki solidan ssd 250gb koji je u rangu sa cenom 850evo 250gb kod madjara? znaci cca 10500din
 
Dali ima kod nas u prodavnici, sa fiskalnim i garancijom, ssd sa cenom po kojoj mađari prodaju ssd bez plaćene carine i pdv-a, bez fiskalnog i sa hm-hm garancijom!
Nema, ako je i bilo, prodalo se dok si čekao odgovor na pitanje :D
 
Nazad
Vrh Dno