Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Pogledao i pregledao brda materijala na netu, samo ne mogu da se odlucim, SLC cache na Transcend 220S ili 32MB xRAM cachea na Burstu? Nazalost 220S je dramless i to me jedino odbija, a nigde ne mogu da nadjem koliki je SLC cache. Imam jedno neprijatno iskustvo sa Patriotom gde je drugaru NAND zabo u read only mod pre neke 2 godine i i dalje se secam te traume, SSD se ponasao kao da je "zaglavljen u vremenu", tipa taj kes na SSDu je funkcionisao, moglo je da se brauzuje, da se downloaduje na SSD, ali posle restarta masine se sve vrati na isto. Bukvalno SSD ostao zaglavljen u vremenu. Zato me plasi patriot.
 
Odlican koliko i wd green... sm2258xt je dram less kontroler. Dakle papreno za ono sta nudi, bolje uzeti patriot burst jeftinije ili transcend ssd230s sa normalnim sm2258 kontrolerom za istu cenu.

Sta to znaci u realnom radu? Nesto brljavi?
Nije mi bitna brzina nego pouzdanost jer imam plocu staru 8 godina, kao fora je SATA 3 ali ne izvlaci Marvell controler ni blizu tih brzina.
Ako su bas drasticne razlike u radu uzecu Samsung opet, ako nisu ko ga sisa za par igrica da stoje na njemu.
Imam vec Samsung 840 EVO 240GB.
 
A jel fali nesto tom tvom 840evo od 250GB?
Ti hoces umesto njega drugi ssd, neki veci ili ti treba ssd za drugi komp?
 
Ne fali mu nista naravno.
On mi ostaje kao system disc, a ovaj drugi SSD 60GB sto je na njemu sistem izbacujem.
Jedan mi treba za igre, jer mrzim da cekam 5min da ucitava.
 
Low end. Analog wd green (sm2258xt dramless kontroler uz 3d tlc). Ali silicon power treba namerno ignorisati za bezobrazluk sa lutrijom kontrolera i nand.

Silicon Powwr Ace A55 u Emmi za 8.500, 256GB, pise 3D nand i garancija 5 godina. Doduse, na sajtu proizvodjaca pise 3g garancije ;d

Valja li ovo necemu? :D

Brzina nije presudna,vise pouzdanost,trajnost ide na plocu sata ll u paru sa postojecim hdd-om WD 640gb

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока

Ma kakvi, samo se svako malo gađaju sa kontrolerima i NAND-ovima, kao španci paradajzom.

Patriot ni štapom dotaći, od Transcenda može 370(S), recimo.

Znaci ovako, da rascistimo napakon sa tom patriot lutrijom. Sto se tice patriot burst: vlo (top strucnjak za ssd u Rusiji, autor nekoliko programa za diagnostiku ssd phison i silicon motion) je naveo da patriot burst 120gb modeli idu sa dva tipa nand- ili tlc, ili mlc, u oba slucaja to je 15nm planarni nand toshiba. 240gb modeli za sada jos uvek idu iskljucivo sa 32-layer 3D MLC micron (sto je vec skroz ok za cenu od 7k din). Izvinjavam se svima koga sa ranije doveo do zablude, ali vidite i sami, kakvo je ssd trziste sa tom igrankom okolo nand i kontrolera.

Nije mi geknulo nista vec sa fiskalnim imas 24 meseci po zakonu, a 36 sa tim garantnim listom koliko ja znam.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Vaistinu da je tako. Fiskalni za 2 god po Zakonu, a sve preko treba gar. list.
 
Nisam pratio ssd-ove nesto narocito. Vidim da ima Crucial mx300 525gb m.2 za 14990. Samsung 850 500gb je nekih 1500din vise. Da li je ovaj Crucial ok ili da dam tih 1500 vise za samsung koji je i 25gb manji?

Poz

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Nisam pratio ssd-ove nesto narocito. Vidim da ima Crucial mx300 525gb m.2 za 14990. Samsung 850 500gb je nekih 1500din vise. Da li je ovaj Crucial ok ili da dam tih 1500 vise za samsung koji je i 25gb manji?

Poz

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Daj za Samsung [emoji16]

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Odlican je Crucial, zbog garancije samo je bio bolji deal Samsung, ipak daju 5 godina garancije.
 
Mislim da čak 85% SSD-a crkne u prva 2-3 meseca (nekad u 15 dana), tako da računanje u godinama DA ali za HDD...
 
Patriot Burst 240 GB sad 6500 u radnji sa dva MM izmedju E i I.

Ovo je jeftinije i od Blasta svojevremeno, 120 GB varijanta pala na ~3900 dinara.
 
Mislim da čak 85% SSD-a crkne u prva 2-3 meseca (nekad u 15 dana), tako da računanje u godinama DA ali za HDD...

Dobro, to stoji, ali opet, 2 godine nije za bacanje. Jedino sto je Crucial M.2 pa je objektivno prakticniji. Samsungov M.2 je 4k dinara skuplji i to na akciji, znam da je bio jos vise, a isto 36 meseci garancije kao Crucial. U svakom slucaju odlicni, oba.
 
Mislim da čak 85% SSD-a crkne u prva 2-3 meseca (nekad u 15 dana), tako da računanje u godinama DA ali za HDD...

Mislis - ako crknu, crknu brzo? Ako jok, radice ihahaj. Eto meni npr. je crkao Patriot Ignite posle nesto malo jace od godine. Na srecu i jedini SSD koji mi je crkao. Matori Kingston V200 i dalje je ziv, 128 GB, to je bilo cudo pre 7 god :)

Msm da ih najvise ubija lose napajanje - tj. varijacije u voltazi. Gore/dole, i opsaala.
 
Našao sam u oglasima Silicon Power od 120gb za 40e. Vredi li ga kupovati i kakvog je kvaliteta? Hteo sam da ga koristim za dizanje windowsa sa njega i ništa više.
 
Mislite da će uskoro još padati cena SSDu?

Uzeo bih jedan Patriot burst, nisam zahtevan korisnik, čisto da obezbedim sebi konfor prilikom nekog budućeg rada.
 
Našao sam u oglasima Silicon Power od 120gb za 40e. Vredi li ga kupovati i kakvog je kvaliteta? Hteo sam da ga koristim za dizanje windowsa sa njega i ništa više.

procene su zabranjene na forumu ali posto si nov clan necu odmah obrisati post.
mozda si mislio na 240GB? za 120GB je mnogo 40e, za te pare ima novih 120GB modela. ako je 240GB onda vredi uzeti ako ima domacu garanciju.

@ktx: cene su vec na istorijskom minimumu, mozda ce pasti jos 15-20% do kraja godine ali to u novcu nije velika suma. ako ti treba mozes slobodno odmah da kupis.
 
Pazite da ne skoce cene, kao sto je trenutno situacija sa RAM memorijom. Razumem tu logiku ako je nesto papreno skupo (a nije bilo tako ranije, primer DDR4), ali za SSD - prosto benefit vredi i ovih para... Kad vidim laptop sa HDD-om na 5400 rpm koji se vuce kao mrtav konj a vlasnik se pita - auh, moram d'uzmem jaci laptop... slab mi CPU.... :d Onda im kazes da metnu SSD umesto te rotacione ploce iz kamenog doba - kad ono eto ga kao nov, leti....

BTW, svi koji pitaju hoce li cene SSD-ova padati uskoro jer im je ovo toboz' skupo - da vas pitam, kakve graficke kartice imate u racunarima i koliko kostaju? A procesor? Napajanje?
 
Pa i meni su Crucial C300/256GB, 2 komada jos iz 2010. i dalje aktuelna :) Imao sam jos 2, koje sam prodao jer sam menjao za 512GB.

Ali kakve to veze ima? :D
 
Mislite da će uskoro još padati cena SSDu?
Uzeo bih jedan Patriot burst, nisam zahtevan korisnik, čisto da obezbedim sebi konfor prilikom nekog budućeg rada.
Kako mislis "jos"? Ja sam 2015. kupio 1TB SandIsk Ultra II za 200e, sa MwSt. Trenutno ne postoji disk koji je toliko jeftin, a da ima barem 1TB. Slicna je situacija i sa manjim diskovima.
 
Pa i meni su Crucial C300/256GB, 2 komada jos iz 2010. i dalje aktuelna :) Imao sam jos 2, koje sam prodao jer sam menjao za 512GB.

Ali kakve to veze ima? :D

Pa, neko prethodno reče, kao, SSDovi nepouzdani, puca to ko Plazma keks za petnaes' dana, a hardovi pa traju godinama. Pre bih rekao da je sa ovim novim modelima obrnuto, mada ne isključujem mogućnost da i to isto može biti posledica lošijih/neispravnih napajanja.
 
SSDovi po pitanju same izdrzljivosti NANDa su odlicni, ali umeju itekako da naprasno crknu, i da nema sanse ISTA da povratis. Na HDDu, cak i da je encrypted postoji mogucnost da veliku vecinu podataka vratis (naravno ako nije bas crko cip sa kljucem :D).

Ovo se ponavlja ko zna koliko i opet neko prica kako je SSD izdrzljiviji tek tako :) Nije. Imaju oni previse random otpada :( Koji moze i u prvoj nedelji i kroz 3 godine da se desi.
 
^Sve može da crkne posle 15 dana ili 3 godine ali većina ima 3-5 godina garancije pa nije bitno. Ali da 85% SSDova crkava posle 2 nedelje je FUD ko zna iz kog razloga. Vrlo brzo ih niko ne bi kupovao da je istina što smo potkrepili sa par primera. Čisto da ne bi one koji prvi put kupuju bespotrebno obeshrabrivali proizvoljnim konstatacijama.

Backup je iz raja izašao... :D :wave:
 
^Sve može da crkne posle 15 dana ili 3 godine ali većina ima 3-5 godina garancije pa nije bitno.
Po pitanju ostvarivanja garancije, da, i sa te strane SSD uglavnom crkava vrlo brzo, sto je "dobro" ;)
Ali da 85% SSDova crkava posle 2 nedelje je FUD ko zna iz kog razloga.
Nisam siguran da li se ovo odnosi na post na koji mislim (nije moj), ali verovatno si lose protumacio.
85% CRKAVANJA SSDOva se desi posle 2 nedelje, a ne da 85% SSDOVA CRKAVA. Nadam se da se vidi razlika?
Vecina crkavanja SSDova jeste prilicno brza nakon pocetka koriscenja, jer crkne nesto sto nije NAND. Crkavanje samog NANDa ne znam da je u praksi jos uvek bio problem iskreno, a posto sam u storage areni, prilicno sam upucen. Nedovoljno da smem tvrditi nesto zvanicno, ali itekako dovoljno za potrebe foruma ;)
Kada se desava crkavanje NANDa, to ne ide uopste "postepeno" jer je NAND previse razlicit. Kod svakog SSDa verovatno crkne poneki NAND page u toku prvog meseca, ali se to ne primeti ni na SMART tabeli, jer je to previse sitno.

I kada crkne malo vise NANDa, prvo crkava samo za Upis i Brisanje, ne i za citanje, tako da su podaci jos uvek tu i mogu se prebaciti na druge celije.
Neka celija dakle verovatno crkne previse brzo naspram onoga sto vecina zamisli, ali vecina celija traje mnogo duze od deklarisane cifre. I to neke crknu posle velikog broja brisanje i pisanja, a neke traju i preko duplo, neke i 10x duze.

Za pitanje samog crkavanja NANDa je bitno kada crkne preko ~7% koliko je OP space obicno (ili 20% za neke ozbiljnije SSDove), jer tada disk vec postaje skoro pa neupotrebljiv. Fora je da kontroler ili neka druga elektronika crknu uvek ranije :(
 
˘Ne znam šta je mislio da kaže ali ako baš izlazimo sa procentima onda bi moglo da se kaže i da se 85% crkavanja hardova dešava posle 2 nedelje ili 2-3 meseca, i da to bude istina, jer ni njima ne fali elektronike. :D

Ja čak lično ne znam nikoga da mu je SSD crkao, a ovi novi terabajtni hardovi, toga je bilo u garanciji...

Edit:
Po pitanju ostvarivanja garancije, da, i sa te strane SSD uglavnom crkava vrlo brzo, sto je "dobro" ;)
btw, nisam bio dovoljno konkretan, V300 imam 5 godina(istekla mu garancija pre 2), do sada 20TB upisa bez faktora uvećanja (to bar x2). Malo li je?:D
 
Poslednja izmena:
Da li znas nekoga ko prica uzbekistanski ili ume da pise tradicionalni kineski? (ne obican, nego tradicionalni kineski)
Ne znaci da ih nema, i to poprilicno :)

Nije vec tacno da 85% diskova crkava prvih meseci. Google objavljuje podatke iz svojih centara recimo i koliko cesto koji disk crkava. Nije ni blizu 85% crkavanja u prvih nekoliko meseci.
Kod HDDova se vec mnogo cesto desava da crkava sam disk, tj. trake, a ne elektronika, a kada pocne da crkava traka kod diskova, to je vec pocetak kraja, nije kao kod SSDova, gde moze da nema veze uopste.
 
Ploča, ploča, a ne traka "Lapsusunits". :d
 
Da li znas nekoga ko prica uzbekistanski ili ume da pise tradicionalni kineski? (ne obican, nego tradicionalni kineski)
Ne znaci da ih nema, i to poprilicno :)

To sam napisao zato što me negde nagriza Molderovska sumnja da nam, kao malom tržištu, uvaljuju dosta repariranih primeraka jer niko ko proizvodi materijalna dobra, ne voli da posluje sa škartom, koliko god mali da je taj %-ak.

Sad, to je puka špekulacija naravno, ali kad vidim kako EU podvaljuje svojim istočnim članicama (šta li tek šalju nama :d) sa pišljivim čokoladicama koje imaju mnogo manji % kakaoa od deklarisanog i ostalom robom, što tu ne bi moglo biti neke istine?:D Ako je ima, onda je odlično, što ovde u Srbiji, ne znam nikoga lično kome je neki SSD ikad otkazao.

Da ne idemo više u off...:wave:
 
Pa, neko prethodno reče, kao, SSDovi nepouzdani, puca to ko Plazma keks za petnaes' dana, a hardovi pa traju godinama. Pre bih rekao da je sa ovim novim modelima obrnuto, mada ne isključujem mogućnost da i to isto može biti posledica lošijih/neispravnih napajanja.

Ne znam za druge, al kod mene u firmi, za nekih 5+ godina, sad već imamo 100+ SSD-ova (većinom Kingston V300, HyperX 3K, Crucial MX100, Samsung 840 EVO, 850 EVO, Transcend 370s, sada noviji 860 Evo i Samsung PM961) i ni jedan jedini nije crkao. Za to vreme 2.5" HDD-ova u laptopovima crklo solidno.

Jedini SSD-ovi koji prave problem su nam Intel Pro 5400p 256Gb iz Lenovo L560 serije - od 40 kom do sada otkazalo 14 za godinu dana- najbuđavija serija ikada :) Srećom otkažu tako što se zamrznu - dozvoljavaju čitanje, ali ne i upis, imamo prslih sa manje 1TB upisa. Samo ga iskloniram Acronisom na novi SSD, čekiram FS i vozi dalje. Upgrade FW i ostali trikovi ne pomažu. Lenovo pošalje zamenu, ni jednom nisu poslali isti takav Intel, svi zamenjeni sa SanDisk modelima. Tako da kad zamenim svih 40, ni s tim neće biti više problema :)
 
Poslednja izmena:
ja imam vec terabajt i po upisa za nepunih mesec dana(ne radnih mesec dana, nisam kuci pa ne znam tacno) koliko imam patriot burst, a oni vec sa manje od 1tb upisa prsli.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno