Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Немаш бриге, неће. ;-)

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
I nemojte da me bijete, ako proizvodjaci opet nesto izmene u konfiguraciji na svoju ruku. :D
Saznao sam da transcend ssd220 sad ima i sa phison s11 + tlc (pre bio sm2256k+16nm tlc hynix), a ssd370 od sredine prosle godine ide kao sm2258+3D MLC Micron (analog adata su900). Tako da i transcend poceo da menja kontrolere i nand kod svojih modela... Za sad, barem ja, u promeni kontrolera nisam primetio samsung, kingston i patriot (koja ironija).
 
Mislim da isto kao sandisk, a sandisk je menjao kod nekih modela i kontrolere i nand. Ne bi sad sigurno da tvrdim za wd, ali eto.
 
Narucio sam i ja Patriot Burst 240GB za igre na kompu, za main SSD imam sad neki 60GB vec 7 godina, a imam i Samsung EVO 840 240GB koji ce mi onda biti main disk.
Znam da nije tema, ali ako uradim clone sa bilo kojim programom ostaje mi sistem identican kao sto je bio?
 
Narucio sam i ja Patriot Burst 240GB za igre na kompu, za main SSD imam sad neki 60GB vec 7 godina, a imam i Samsung EVO 840 240GB koji ce mi onda biti main disk.
Znam da nije tema, ali ako uradim clone sa bilo kojim programom ostaje mi sistem identican kao sto je bio?

U teoriji da, mada sam ja imao problem, ozbiljan problem, tako da uvek to kloniranje izbegavam. Posebno sto ponovna instalacija sistema+backup, odradim za 2h.
 
Evo malog kursa za clanove koji ne razumeju sta Caridze pise (a dobro bi bilo da razumeju).

Apsolutno nisam strucnjak (ni izbliza) po ovom pitanju, vec najobicniji korisnik koji je sticajem okolnosti kupio patriot burst pre par nedelja.
Sve uzimajte sa rezervom, kao moje slobodno tumacenje nasumicnih tekstova po internetu, bez ulazenja u tehnicke detalje:

TLC NAND - najlosiji tip. Pored toga sto je u stanju da istrpi najmanje upisa, ujedno je i najsporiji. Pakuje se kao "glavni" u vecinu cenovno pristupacnih drajvova.

MLC NAND - srednji tip po svemu. Uglavnom se pakuje kao "glavni" na nesto skuplje uredjaje, ali patriot burst 240GB je izuzetak, jer ima MLC, a najjeftiniji je.

SLC NAND - najbrzi i najizdrzljiviji. Ne znam u koje se drajvove pakuje kao "glavni", ali se redovno pakuje kao cache u drajvove koji imaju TLC ili MLC.

U zavisnosti od toga koliko SLC cache-a drajv ima, bice i njegovo ponasanje sa kopiranjem/upisom velikih fajlova.
Kada se npr kopira/upisuje nesto, imacemo jednu brzinu za vreme dok je upis pokriven SLC cacheom, a drugu (losiju) brzinu kada "glavni" nand preuzme sve na sebe. Ako je "glavni" TLC, imacemo veci pad performansi, a ako je to pak MLC, imacemo manji pad.
Pored toga, MLC je i dugotrajniji.

Znaci, dobro je da drajv ima sto vise SLC cachea, i bolje je da ima MLC NAND kao "glavni", a ne TLC.

A da sve ne bi bilo tako jednostavno, postoje i kontroleri. Ako ne kupujemo Samsung, najcesci su Silicon Motion i Phison.

Phison (ima ga p. burst) je losiji i u smislu pouzdanosti, i u smislu stabilne brzine, jer je tzv. DRAM less kontroler (to bi, valjda, znacilo da DRAM cache nije integrisan).
A nepouzdaniji je, kako u smislu da drajv moze otkazati u potpunosti, tako i u smislu da moze "samo" ostati bez podataka.

Postoje i, bese, Marvel kontroleri, ali o njima nista nisam ni citao.

Kao sto rekoh, ovo je potpuno amaterski i slobodno pisano i mozda ima gresaka, ali, trebalo bi da pomaze u razumevanju ovoga sto Caridze pise.

Ja sam kupio burst 240, i za sada nije napravio nikakav belaj.

Meni je logicno da treba ici ili na njega, ili na samsung evo, u zavisnosti od toga koliko zelite da platite.

Srednja resenja mi uopste nemaju smisla po trenutnim cenama svega, pogotovo u situaciji kada se prodaju macke u dzaku, i organizuje se lutrija za kontrolere, a i nand.

Moj burst stvarno ima MLC, i okacio sam i dokaz za to u ovoj temi odmah po kupovini.
 
@Rio, priblizno tako prostim recima. Samo slc cache je u sustini algoritam podesavanja kontrolera, t.j. nema poseban slc (Single-level Cell) nand , nego koristi svoj osnovni nand u slc rezimu po 1bit na celiju, umesto 2bita kod mlc (Multi-level Cell) i 3bita kod tlc (Triple Level Cell). T.j. slc cache kod savremenih ssd je cisto programske realizacije. Dram-less kontroleri poneki imaju integrisan ram, phison s11 naprimer poseduje 32mb, pa s toga nije bas skroz na dnu, a normalni kontroleri poseduju odeljeno cip dram znatno veceg kapaciteta (obicno 256mb+).
p.s. uskoro stize i qlc nand, tek ce sa tim cudom biti opsta radost...
 
Bukvalno se svodi na ta dva - ili 860 EVO ili Patriot Burst. Danima vec mozgam sta da radim, imam vec Patriot Blast od 120 GB i ok me sluzi ali kako odmice vreme nista laksa nije odluka, razlika je 4000 dinara i 2 godine garancije i performanse koje cu sigurno da primetim u startu ali posle i ne bas.

Elem, ako je nekog briga za sve zivo i voli kapacitet i debele zene:

Team Group SSD 480GB Team L5 Lite - 11.990 u Emmiju (videh u nekoj temi da je moderator napisao da sme da se pise tacan naziv tako da eto).
 
Poslednja izmena:
^ovo je vec OK cena najzad.
 
Sve u svemu, steta sto nr psotoji Patriot Burst od 480 GB, valjda ce izbaciti.
 
Trenutno je na Amazon.de u ponudi 2TB SSD, i to Micron i SanDisk Ultra 3D, za <400e.
Posle onog Team Group od 1TB (jedva je jeftiniji u Nemackoj od mmija) drugi najjeftiniji SSD po GB.
 
Ja sam kupio na Amazon.de 2TB crucial Mx300 za 237.5 evra. Na camelcamel sajtu imaš istoriju cena
 
Šta držite na tako velikom disku?
 
Neobradjen/obradjen video materijal, i tih 2 TB moze malo da bude.
 
Moja velika greška, u pitanju je 1TB. Tako da je <400 za 2TB odlična cena.
 
Pa za sta jos se prave prave vr slemovi, 4k/3D televizori i 10+tb hardovi :D
 
Uzeo sam Patriot Burst 120GB i 240GB pa ćemo videti.
Za rig me ne interesuje koji SSD samo da ima garanciju.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Moja velika greška, u pitanju je 1TB. Tako da je <400 za 2TB odlična cena.
Ybt, zabrinuo si me,rekoh da sam nesto ozbiljno propustio ;)
Nije to bila onda neka cena za 1TB, ja sam moj uzeo za 200e sa MwSt. pre 3 godine skoro.

Ali ovaj od 2TB moram da uzmem sada.
 
Tesko jer imam teski krs od Marvel kontrolera na kucnom PC-u.
Samsung 840 EVO ne ide ni do pola brzine.
Jedino na rigu da uradim to.
Aj kad vec pisem ovde.
Sa kojim programom najbolje da kloniram stari OCZ 60GB sa win7 na Samsung 240GB? Onaj Samsung magican software?
 
Poslednja izmena:
@marko_ns, taj program nije za test brzine, vec za tren samo ocita podatake iz fw. Najbitnije je sto prikaze koji je tacno nand unutra bez otvaranja ssd.
 
@Caridze

Ček, kojim programom se može utvrditi tip NANDa u SSD? Postoji li neka univerzalna alatka za to ili ipak zavisi od proizvođača do proizvođača?
 
Poslednja izmena:
Aj, ja cu, kada sam vec zapamtio:

Nije potpuno univerzalna alatka, zavisi od kontrolera.

Ovo na linku je za Phison, i moze se koristiti i na sistemskom, popunjenom drajvu. Samo se pokrene i ocita sve, ne moze biti jednostavnije. Licno sam ga kotistio za burst, i radi odlicno.

Kacio je Caridze linkove i za jos neki kontroler, ali ne omogucavaju svi kontroleri da se sve ocita sa formatiranog drajva.
 
Aj, ja cu, kada sam vec zapamtio:

Nije potpuno univerzalna alatka, zavisi od kontrolera.

Ovo na linku je za Phison, i moze se koristiti i na sistemskom, popunjenom drajvu. Samo se pokrene i ocita sve, ne moze biti jednostavnije. Licno sam ga kotistio za burst, i radi odlicno.

Kacio je Caridze linkove i za jos neki kontroler, ali ne omogucavaju svi kontroleri da se sve ocita sa formatiranog drajva.

+1

Ponadao sam se da možda postoji neko univerzalnije rešenje.
 
@dolmen, nema tu nikakve zvanicne alatke. To je sve nezvanicno, jer mnogi proizvodjaci kriju i kontrolere, i nand koji koriste. Nego ima jedan strucnjak za ssd i programer u Rusiji, vlo, koji je napravio alatke za ocitavanje tipa nand kod phison, silicon motion i sandforce kontrolera. I I.N. (jedan iz autora testova ssd i maticnih sa overclockers.ru) koristi te alatke vlo u svojim testovima, pa tako i pratimo sta se menja kod ssd, cak i bez otvaranja istih (cesta je pojava da cak i kad se ssd otvori, na cipovima nand su neke svoje oznake ili cak i na kontroleru budu skroz neke druge oznake - kad zele da sakriju i koji je kontroler u pitanju)
 
Poslednja izmena:
@Caridze

Gledam nesto sad neki review Patriot Blast-a (da bas Blast, ne Burst) i stoji da Blast ima za 120/240 GB varijante 256MB DRAM, na koju foru?
 
Nazad
Vrh Dno