Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Ja sam sad na dva SSD-a, kingston 240GB i 480GB, ali oba su samo za podatke i instalacije igara i programa. OS je još uvek parkiran na WD black 1 TB, PC je ili aktivan ili sleep mode, tako da mi je boot time nebitna stavka.

Veoma cudna konfiguracija moram da priznam.
Zar nije bilo logicnije da OS instaliras na jedan od ta dva SSD-a, a da WD koristis samo za storage (filmovi, muzika itd.)? OS realno zauzme oko dvadesetak GB, sto je realno zanemarljivo u odnosu na ~700 GB prostora koji posedujes na SSD-ovima. :)
 
Ima dva SSD-a, OS na hard disku [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23]

Definicija mazohizma.
 
Pa dobro, mozda je OS imao na tom hard disku pre nego sto je kupio prvi SSD pa ga je mrzelo da reinstalira sistem od pocetka :)
 
Veoma cudna konfiguracija moram da priznam.
Zar nije bilo logicnije da OS instaliras na jedan od ta dva SSD-a, a da WD koristis samo za storage (filmovi, muzika itd.)? OS realno zauzme oko dvadesetak GB, sto je realno zanemarljivo u odnosu na ~700 GB prostora koji posedujes na SSD-ovima. :)

Kao što rekoh, sve polazi od potrebe. Meni je bitno da se igre i programi brzo učitavaju, da mogu da, tj. dok sam se time bavio, snimam i obrađujem video materijal iz igara na brzom SSD-u. Dok je OS uključen 24/7, bilo active bilo sleep, tako da start up time ne postoji, jer se PC gasi smo kad nestane struje ili me update "natera na restart" jednom u par meseci. Takođe ni pretraživače, Google Chrome i Mozilla Firefox, nikada ne isključujem, tako da mi ni oni nisu spori.

Tako da u mom primeru, dok je logično da OS bude na SSD-u, ja za to faktički nemam potrebe.

Pa dobro, mozda je OS imao na tom hard disku pre nego sto je kupio prvi SSD pa ga je mrzelo da reinstalira sistem od pocetka :)

Tačno. Pre 10 godina reinstall OS-a, a zatim i svega ostalog, mi je bilo dobar dan. Danas pored svih obaveza bolje na streljanje da me odvede neko.
 
Poslednja izmena:
Imas alate za migraciju OS-a sa diska na disk. SSD ne sluzi samo za brzo podizanje sistema, sam sistem je daleko responzivniji u radu nego kad je na HDD-u.
 
MiniTool Partition Wizard i Migrate OS opcija, totalno €ebil free :D Sto se tice update-a, StopWinUpdates 2.5 ga zacementira na Win10, nema vise update sekcije cele u Settings. Tako sam odradio na laptopu (Thinkpad T430, 250GB SSD) i za sad ok ali cu i na njemu prvom prilikom da vrnem Seven.
 
Uzeo sam ona dva 850 pro, sve radi kako treba. Zadovoljan
 
Cuj zadovoljan...vici "mustuluk" rodilo se musko jos blizanci ! ;-)

Sad mozes da ih silujes do petabajt dva !

Jesu li ti u solo kombinaciji ili mislis raidimira da napravis?
 
Hbte, dok se ja odlučim šta ću uzeti nema više ni jedan ni drugi model!!! :wall:
btw. djalf, fala na preporuci za update stop-er, to ću sigurno da pogledam/stavim.
 
Poslednja izmena:
Hbte, dok se ja odlučim šta ću uzeti nema više ni jedan ni drugi model!!! :wall:
btw. djalf, fala na preporuci za update stop-er, to ću sigurno da pogledam/stavim.

Sad cekaj da opet stigne, kad si mogao do sada cekati mozes jos 15-30 dana da dodje novi kontingent...
 
Šta je bolja kupovina, crucial mx500 ili Kingston uv500? 240gb modeli, vidim da im je slična cena, garancija i tbw.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Šta je bolja kupovina, crucial mx500 ili Kingston uv500? 240gb modeli, vidim da im je slična cena, garancija i tbw.

Ja bi se odlučio za crucuial, samo što više nema 512 or there about GB tako da uzmi što pre jer će i ovih od "pola" kapaciteta nestati kako je krenulo... :wall:

BTW. ako bude veća cena kad dođe nova količina ima da obrišem jedan od HDD-ova pa će umesto veće cene dobiti od mene 0 din i prst.
 
Poslednja izmena:
samo što više nema 512 or there about GB tako da uzmi što pre jer će i ovih od "pola" kapaciteta nestati kako je krenulo... :wall:.

Pa to u sustini to i nije lose, jer ce "veliki kapaciteti" pasti cjenovno dole. Jer to na kraju krajeva i sami ocekujemo. E stvar je tu u srbiji sto prodovaci se vode drugacijom logikom, nesto sto je manje prisutno - postaje skuplje.

Ja sam primjetio jedan vrlo malo pad od 10-20€ prije dvije sedmice u NL.
 
Da li bi neko bio voljan da da imenuje ssd-ove drugih frimi koja su iste kategorije kao i Samsung Pro(sata) ?
 
Da li bi neko bio voljan da da imenuje ssd-ove drugih frimi koja su iste kategorije kao i Samsung Pro(sata) ?
Tesko ovde u Srbiji da ces naci ssd MLC npr Adata SU900 ponekad se pojavi u prodaji. Ovi nasi prodavci daju garanciju samo 3 godine a proizvodjac daje 5 godina. A cena ~6.500 dinara za 256GB
 
@ Ceva,

Ja zivim u inostranstvu.

Nego pitam, jer kad citam testove malo ko ili niko ne uporedjuje sa Samasung Pro.
 
Pa samo ostade Samsung. Crucial nema u ponudi ssd sa mlc nand-om, Transcdent ima 370s, Adata su900 i to je to. Zasto je sve manje modela sa mlc-om i mene interesuje. A sa druge strane sve vise ovih jeftinih dram less ssd-ova, bas "lep" izbor.
 
Trebalo bi I xpg sx950 sa MLC nand-om. Pojavljuje se trenutno u jednoj firmi što počinje na E.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Zasto je sve manje modela sa mlc-om i mene interesuje. A sa druge strane sve vise ovih jeftinih dram less ssd-ova, bas "lep" izbor.

Ne brini(te),

i dalje ce se praviti ssd-ovi sa mlc,tlc,3d nandom.Stim da ce im cijena (ocekivano) biti visa.I da nece(predpostavljam) predstavljati srednju do srednje vise klase po cjenovnom rangu. No i dalje ce biti prisutni.

Npr. ima jedna nemacka stranica na kojoj se moze naci EVO iste velicine sa razlicitim cijenama(ovisno o kom nandu je rijec).
U velikoj vecini do nasih prodavnica stize uglavnom ono sto je trenutno trend u proizvodnji kao namjenjeno sirokim narodnim masama.Kao sto je slucaj u holandiji kao i tu u srbiji.

Vidjet ce mo da li ce "jaz" izmedju EVO i QVO biti sve veci i veci ili ce ostati onako kako je sada.
Inace razlika izmedju EVO i QVO od 1tb je nekih 30 do 50€ ovisno pojavljivanu kao i o kasnijem snizavanju cijena istih i vecih formata.
 
Jedno krace vreme je neki EVO mogao da se kupi za jedva preko 500e za 4TB, a QVO je jedva ispod toga.
Jaz je odavno prosao. Price gauging je na delu samo.
 
Zna neko gde mogu se kupe šrafovi za ssd? Uzeo sam Crucial MX500 a ne dobijaju se nikakvi štafovi u pakovanju.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
@Marko8, sumnjam da je neko sa foruma uzeo ssd od 38K din, ovde svi gledaju da uzmu za os i igrice (možda grafičku obradu) znači max 480-512GB

Zna neko gde mogu se kupe šrafovi za ssd? Uzeo sam Crucial MX500 a ne dobijaju se nikakvi štafovi u pakovanju.

Odeš u neki od servisa i daće ti dva-tri šrafa, mislim da idu uz kućište. Ili ga ostaviš da visi, tako je bilo kod mene, ili dvostrano lepljivu traku aka duplofan :D
 
@Marko8, sumnjam da je neko sa foruma uzeo ssd od 38K din, ovde svi gledaju da uzmu za os i igrice (možda grafičku obradu) znači max 480-512GB



Odeš u neki od servisa i daće ti dva-tri šrafa, mislim da idu uz kućište. Ili ga ostaviš da visi, tako je bilo kod mene, ili dvostrano lepljivu traku aka duplofan :D

Odem ja do komšije, koji ima PC servis da kupim od nekog starog kulera molex od 2 pina. On vadi neki prašnjavi kuler iz napajanja i kaže 200 dinara :D Ja kažem hvala, i odem u emmi da kupim najjeftiniji kuler (200 dinara). Treba mi samo molex. Tako da ako si iz Jagodine javi se na PM dobijaš gratis :)

Možda tebi treba Bracket 2.5''-3.5' ?
 
Poslednja izmena:
Ima li ko iskustava sa WD Blue 500gb? Cena mu je 8000 rsd-a.
Da li je bolje uzeti Crucial mx500 od 500gb ili Samsung 860 evo od 256gb?


Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh Dno