Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Za jednu (poprilicno) staru masinu bi mi trebao disk za cuvanje podataka, nesto tipa 960GB/1TB. Tu bi uglavnom bila skladistena muzika, video zapisi, razni meni bitni fajlovi, knjige... Sistem se vec nalazi na fizicki odvojenom disku (SSD Samsung 850, 250GB), pa me u vezi ovog koji bih da dokupim zanima sledece:

Obzirom da je ploca stara, Gigabyte EP-45DS3 (SATA II), na sta obratiti paznju pri odabiru diska sem duzine garancije (i kapaciteta)? ima li ikakvog smisla juriti disk koji nije DRAMless, i neki "pouzdaniji" kontroler ili je spram namene i postojece konekcije apsolutno sve jedno sta se stavi (mozda i neka konkretna preporuka)?

Hvala
 
Za jednu (poprilicno) staru masinu bi mi trebao disk za cuvanje podataka, nesto tipa 960GB/1TB. Tu bi uglavnom bila skladistena muzika, video zapisi, razni meni bitni fajlovi, knjige... Sistem se vec nalazi na fizicki odvojenom disku (SSD Samsung 850, 250GB), pa me u vezi ovog koji bih da dokupim zanima sledece:

Obzirom da je ploca stara, Gigabyte EP-45DS3 (SATA II), na sta obratiti paznju pri odabiru diska sem duzine garancije (i kapaciteta)? ima li ikakvog smisla juriti disk koji nije DRAMless, i neki "pouzdaniji" kontroler ili je spram namene i postojece konekcije apsolutno sve jedno sta se stavi (mozda i neka konkretna preporuka)?

Hvala

Pre nekoliko godina, slično sam razmišljao kao ti i kupio eksterni hard Samsung. Znači, na njega sam prebacio slike, video zapise i sve ono što mi je važno. Posle dve godine, jednostavno je prestao da radi. U pitanju je elektronika. Sreća te sam sve imao paralelno i na računaru tako da sam taj hard prežalio. Odmah posle toga, sasvim slučajno sam naleteo na promo cloud od 1tb i od tada sve čuvam na cloudu. Sem što je besplatno, ima pristup u svakom momentu i sa računara i sa telefona. Telefon sam podesio da mi odmah snimke šalje na cloud a na računaru cloud vidi kao i svaki hard.
Cloud Degoo na app store imao je pre par nedelja promociju besplatnih 100gb. I to sam registrovao. Ne znam da li još traje promocija?
 
Zašto uopšte ssd, za sistem ga već imaš a za podatke će te izaći dosta jeftinije hdd. Uzmeš na primer terabajtni WD10EFRX za 6000din. Super tih, hladan i izdržljiv hdd, a imaš i trogodišnju garanciju.

Pre svega, hvala na odgovoru. :)

Vidim da sam mozda malo nes(p)retno upotrebio termin"skladistenje", pa da malo pojasnim ideju... Ja u toj masini vec imam jedan data HDD (WD RED 2TB), koji planiram da izbacim iz masine, plus imam i jedan eksterni backup HDD (takodje WD RED 2TB), tako da cuvanje zaista vaznih stvari nije problem, strogo vodim racuna o tome.

Jedini motiv "zamene" postejeceg harda jednim SSD diskom manjeg kapaciteta je taj sto je ta masina namenjena prvenstveno slusanju muzike i sve po pitanju unutrasnje "buke" i prenosenja vibracija je maksimalno podredjeno tome. Sve u toj masini je fanless, graficka je sa pasivnim hladjenjem, napajanje takodje, ogroman hladnjak na procesoru i to je sve. Otud i ideja o SSD disku za skladistenje muzike, i kojecega ne-bas-preterano-bitnog jos, jer bi tako ta masina i bukvalno postala necujna, i "neprimetna" kao izvor, sto i jeste samo po sebi cilj svakog ozbiljnijeg ljubitelja dobrog zvuka.
 
Poslednja izmena:
jeste safer bet,ali imaš pregršt hdd-ova sa apm-om i aam-om da mu ubiješ svaki mogući zvuk.kod mene su par ribrendovanih seagate-a i na svakom je aam solidno odvrnut,apsolutno su nečujni,i to je sigejt najgori mislim po tome (sem nešto starijih wd black).takođe,iako nije zaživeo baš taj scenarij upotrebe je idealan za sshd...

u prevodu,prvo čačni aam u sentinelu ili hddscan-u,to te ne košta išta pa preseci.
 
jeste safer bet,ali imaš pregršt hdd-ova sa apm-om i aam-om da mu ubiješ svaki mogući zvuk.kod mene su par ribrendovanih seagate-a i na svakom je aam solidno odvrnut,apsolutno su nečujni...

Kod ovih WD diskova ta opcija je disable, tako da ta mogucnost otpada, ali, kako god, i kao sto rece @poolmaker, 100% silent je krajnji cilj, tako da... ipak neki SSD 960GB/1TB

Svaka preporuka je dobrodosla, a obzirom da disk nije, i nece biti sistemski, naglasak je na...

Obzirom da je ploca stara, Gigabyte EP-45DS3 (SATA II), na sta obratiti paznju pri odabiru diska sem duzine garancije (i kapaciteta)? ima li ikakvog smisla juriti disk koji nije DRAMless, i neki "pouzdaniji" kontroler ili je spram namene i postojece konekcije apsolutno sve jedno sta se stavi?
 
Poslednja izmena:
Crucial MX500 ili Kingston KC600, po 16000 din. sa 5 godina garancije kod nas. Mada, nisam 100% siguran da li ima KC600 po toj ceni, treba proveriti.

Ako hoćeš ljudski NVMe, imaš Transcend 220s u Džidžatronu za 20k sa 5 godina garancije, veoma brz drajv. Mada, reče da brzina nije presudna...

EDIT: sad videh da je ploča SATA2...onda otpada NVMe. Mada, može i varijanta s adapterom pa imaš dobar NVMe drajv za kad apgrejduješ siszem.
 
Poslednja izmena:
Evo ja imam S120. Do sada, doduse tri meseca tek, odlican. Cak je sistem zivahniji nego sa jednim micron dram ssd ... Birao S120 umesto S100 jer, bar po specu, ima bolji kontroler i nand.
Na testovima koje sam izvrsio kad sam ga uzeo je premasivao reklamirane vrednosti. Ima ga opet kod ovih iz Čačka, 4K.
 
S120 bi trebao da ima dok S100 nema, tako je bilo, proizvodjaci menjaju kontrolere u serijama pa nikad nisi siguran sta kupujes a oni taj podatak ne navode cak i na modelima koji imaju kesiranje.
 
S120 ipak ne

Biostar S120 ima Maxio MAS0902 DRAM-less kontroler
 
Ima negde spisak koi kontroleri se koriste za DRAM SSD?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
koje su temperature normalne za SSD ?
konkretno ovaj biostar ide oko 45C dok je HDD samsung pored njega 35-36C ?
 
Koji tacno model?
Pitanje je ima li uopste temp senzor.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Biostar S100 240Gb ... temp ocitana u CPUID HWMonitoru
 
Koji su danas dobri a ne previse skupi ssd-ovi sa dram i bez dram keša?
Mogu li dvije kolone jednih i drugih a da provereno valjaju...
 
Keš kod Patriot Bursta nije kao kod drugih keširanih SSDova, ima neku šuntavu varijantu koja nije naročito velika ni efikasna, zato je i tako jeftin...

WD Blue 3D i Crucual MX500 su dobri i ne previše skupi SATA drajvovi...Kingston KC600 takođe ali mislim da je malo skuplji od ova dva, nisam siguran. Na Iponu je M.2 WD Blue sad relativno jeftin (ali sa 3 god. garancije naspram 5 kod nas).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno