Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Proveri preko kupinda za prodavnicu sto pocinje na pin, da li imaju za 8290, i koliko vidim jos uvek ima od 500GB A2000 u Com T* i Giga* za 9200 i 9500.

od 9200 se vec priblize na 3300 razlike za KC2000, tako da odluci da li hoces da das vise.
 
Poslednja izmena:
Hvala ali narucio sam vec KC dve 'iljade.. Javicu utiske, najverovatnije tek sledece nedelje, cekam CPU, ram itd.
 
Nadam se da nisam pogresio temu......
Gledam na KP cene SSD-ova. Samsung 850 EVO 500GB skoro duplo skuplji od Samsung 860 EVO 500GB?!?! I u radnjama je situacija slicna, samo manji izbor. U cemu je stos? Zasto tolika razlika, i sta je pametnije uzeti?
Unapred hvala na savetu.

Razlika je je u "mediumu/ploci/chipu"!!!
Taj skuplji je MLC a taj jeftiniji je TLC.
Moj izbor bi pao na MLC !!!

Kod vas u srbiji je obrnuta situacija od nas u NL...ovdje kad dodje nova generacija, staroj spustaju cijenu da se sto prije rasproda kako nebi ostalo na lageru.
Tu u srbiji su ocigledno informisani da je mlc bolji od tlc...u nemackoj imas online radnju gde se prodaju samsung sa svim vrstama cipova.
Otuda imas i razliku u cijeni a model-serija isti.

Evo gledam i uporedjujem...vjerovatno je vise u pravu Zeha....
Tlc je vise zastupljen u Evo modelima, dok je Pro samo na mlc nandu.

Mada nebi bilo lose i prodavcu da uputis pitanje o kakvom nandu je rijec kod oba modela kao i za razliku u cijeni.
 
Poslednja izmena:
Koliko ja znam i 860 evo ima MLC Nand, a nema logike da bude 850 skuplji od 860 jer 860 ima duplo više tbw tj. 300 u odnosno 150 za model 850.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Juče sam slučajno vidio da jedan prodavac ovde u Bosni na oglasima ima trenutno u ponudi 970 EVO 1 TB i 970 EVO Plus 1 TB po istoj cijeni, i ona iznosi 188 €.
On inače prodaje kompjutersku opremu, i već sam ranije viđao da ima cijene niže od ostalih, ne znam kako.
Pitao sam ga za garanciju za ove EVO i on kaže da ne daje pisanu garancije ali daje 5 dana garancije da se uvjeri da je sve u redu, i kaže da garantuje "da je novo i ispravno".
Vidim da u USA imaju u prodaji "Certified Refurbished" verzije, nešto su jeftinije, možda ovaj prodaje tako nešto.

Inače iskrslo mi je da bih iz USA mogao preko nekoga da nabavim pa gledam da to iskoristim.

Na Amazonu:

970 EVO 1TB je 154 €.
970 EVO Plus 1TB je 195 € (malo veća cijena od one za koju ovaj lik iz Bosne prodaje :))
WD Black SN750 1TB je 178 €.
ADATA XPG SX8200 Pro 1TB je 189 € (čudno skup, ali zato model od 2 TB košta samo 264 €).

Ovaj WD Black je na testovima dosta dobar, ali nisam vidio zbog čega bi bio skuplji od 970 EVO.
 
Puno, A2000 od 1 TB vidim samo kod jednog prodavca i košta 153 €, dok od 500 GB ima za 85 €.
 
Te cene su uzasne, ima boljih ssd-ova po boljim cenama, samo su malo drukciji modeli i proizvodjaci od evropskog/srpskog/madjarskog trzista:

ovaj silicon power ispod je trenutno broj 1 na svetu po odnosu cene/peformansi/kvaliteta/dugovecnosti.

https://www.amazon.com/Silicon-Powe...=sr_1_8?keywords=P34A80&qid=1570806922&sr=8-8

drugi izbor ti je:

https://www.amazon.com/dp/B07K8W46C6/?tag=pcpapi-20&th=1

treci izbor ti je:

https://www.amazon.com/dp/B07R6V31K8/?tag=pcpapi-20

Ali pored ono prvog Silicon Power nema nijedan drugi nista da trazi, sije sve ostalo na trzistu trenutno, njega uzimaju za $115.
 
Poslednja izmena:
Kada bi samo takve cene bile ovde, odmah bih uzeo par.
 
Performanse su im isti đavo, nek uzme onaj sa najdužom garancijom i dobrom cenom...
 
Na osnovu uporedjivanja i pretpostavki ucenih ljudi sa ogromnim iskustvom koji se bave review-ovanjem i testiranjem SSD-ova. Konkretno koji kontroler i koje chipove ima, i kako su se slicni ponasali u ostalim uredjajima.

Ili ako su noviji (u smislu da nema dovoljno prethodnih empirijskih dokaza) onda u odnosu na kvalitet izrade i informacije dostupne od proizvodjaca SSD-a, kao i od proizvodjaca chip-ova i kontrolera.

Takodje, niti sam rekao da je to najdugovecniji, niti da je dugovecniji od na primer 970 PRO, samo da je najbolja kupovina trenutno zbog najbolje odnosa svega navedenog, sto konkretno znaci dovoljno dugovecan da nije potrebno uzimati Samsung 970 PRO, ...

Istom logikom ka za iznad,+ na to sto je dovoljno dobar da bude bolja kupovina od skupljih, dovoljno je jeftin da bude bolja kupovina od slicnih jeftinijih.
 
Poslednja izmena:
OK, pitam zato što se SP koliko znam nije nešto proslavio po tom pitanju ...
 
OK, pitam zato što se SP koliko znam nije nešto proslavio po tom pitanju ...

Absolutno se slazem za skoro svaki drugi SP uredjaj, pogotovo obican SATA, ali to ne znaci da ovaj konkretan uredjan nije fenomenalan, veoma dobro se prodaje, veoma puno se preporucuje, i veoma veliki broj korisnika je itekako zadovoljan sa njime. Kao sto rekoh sta je na njemu govori za sebe (SP je uzeo ovaj put uzeo adekvatne komponente, i adekvatno ih uklopio u nesto je postalo itekako kompetitivan uredjaj)

Nikad ne treba biti vezan za brend-ove, nekad ce imati losije stvari nekad dobre. Naravno sasvim je normalno biti veoma skeptican za mediocre/osrednji brend sa uzasnom istorijom proizvoda, ali to ne treba da nekog odvrati kada izbace nesto stvarno kvalitetno i dobro.


Jos jedan primer ovoga, je Kingston A2000. Absolutni best-buy isto, bukvalno uzet Intel 660p i sve sto ne valja ili je tu i i tamo ispravljeno i izbacen no.1 best buy uredjaj na trzistu (ako se ignorisu brzine na papiru). A1000 je bio tu i tamo, UV500 ok, ali ovo je A2000 je NVMe za vek vekova sad. Opet da se ne desi da me pogresno razumeju ljudi, konkretne cene na svakom trzistu ce uticati na to da li je neki uredjaj stvarno no.1 best buy, ili je u tom trenutku vreme za no.2, no.3, itd.
 
Poslednja izmena:
Jeli neko imao iskustva sa asgard ssd? Naisao sam na njega na allyexpress, ima pozitivne ocene i vidim slike koje su postavili da postize nvme brzine.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Jeli neko imao iskustva sa asgard ssd? Naisao sam na njega na allyexpress, ima pozitivne ocene i vidim slike koje su postavili da postize nvme brzine.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Cene SSD a nisu toliko veće kod nas da bi se opravdala kupovina iz Kine. Bolje gledaj kod nas neki SSD sa 5 godina garancije.
 
Sinoć mi je sestra u USA na Amazonu kupila Samsung 970 Evo 1 TB (inače na cijenu koju prikazuju ide i neki porez koji se vidi valjda tek kod plaćanja, ali opet je to dosta jeftinije nego ovde), danas bi trebao da joj stigne. Bilo bi poželjno da prije nego što stigne nabavim adapter pošto na ploči imam M.2 ali je Gen2 x2 (uz to je odmah ispod grafičke a ne znam koliko je dobro tako blizu imati dve komponente koje se griju, čak i da je to Gen3 x4 možda bi opet bilo bolje ići na adapter).

Da ne bih sa eBay mjesec dana čekao da stigne adapter (prije bi mi stigao SSD) gledam ovde kod lokalnih prodavaca. Da li su ti adapteri svi OK ili treba paziti kakav se uzima (osim naravno što treba biti Gen3 x4)?

Jedan od njih ima ovaj neki Axagon koji interesantno izgleda jer dolazi sa nekim hladnjakom, da li neko možda ima tako nešto i da li ovo djeluje OK?
Još jedan je ovako neki, bez hladnjaka.

Kako inače taj 970 Evo stoji sa grijanjem i da li mu treba ovako neki sa hladnjakom, bilo da dođe u paketu sa hladnjakom ili da posebno uzmem hladnjak? Gledao sam neke testove za 970 Evo ali o grijanju niko nije pisao, niti o potrebi da ide hladnjak.
 
Hvala za info, onda ću uzeti ili ovaj koji već dolazi sa hladnjakom ili ću za neki obični ganjati hladnjak.

I onda je svakako dobro da idem sa adapterom a ne da se taj SSD gura ispod grafičke (ne znam ni da li bi tu bilo dovoljno prostora da se na njega stavi hladnjak).
 
Samo meni taj hladnjak ne deluje kao hladnjak vec kao kuciste iako ima termo traku i mrezicu neku ispod za odovodjenje toplote...
Da na poklopcu, koji se poslednji montira, ima rebra koja bi poboljsala i povecala rasipanje toplote onda bi bilo ok, ovako nisam siguran koliko ce se ponasati kao hladnjak a koliko kao "kutija" u kojoj ce se jos dodatno kuvati... (moje zapazanje).
 
I bez rebaraca će hladiti, samo manje...
 
Planiram da kupim nvme drajv koji bi koristio za igre samo, da li je neophodan cooler? Drajv koji planiram je TRANSCEND SSD 110S 512gb


Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Ako je relativno provetreno kućište ili drajv nije nabijen ispod grafike ne treba ti hladnjak.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Ako je relativno provetreno kućište ili drajv nije nabijen ispod grafike ne treba ti hladnjak.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
Provetreno je ok, napred 3 ventilatora sa dobrim otvorom za vazduh i pozadi jedno , sad koliko su jaki ventilatori ne znam ali valjda ce biti ok. Video sam da hvalite ovde kingston a1000 i a2000 pa sam narucio 2000 od madjara za 65e jer je u gigatronu 10.500 din.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Koji su ti garantni rok dali mađari? Ja imam taj a2000 i jako sam zadovoljan njime.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Koji su ti garantni rok dali mađari? Ja imam taj a2000 i jako sam zadovoljan njime.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
3 godine zakinuli me za 2 godine ali je valjda dovoljno. Koje su ti iddle temperature i koje su max kada ga koristis?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
U čekanju da stigne 970 EVO 1 TB da se malo posavjetujem. Inače sam prvi SSD (120 GB) i ovaj drugi (240 GB) koristio za sistem, programe ali i poneke igre (uvijek jedna particija).
Na 970 EVO planiram napraviti particije, jednu samo za sistem i programe a drugu za igre i ostalo. Koliko da odvojim ovu za sistem i programe?
Gledam ovo što sad imam i nekako je baš poraslo. Ovih dana od 240 GB imam slobodno 4 GB, a od igara imam samo Metro Exodus. Imam i jedan virtuelni Win10 od nekih 10 GB. Po ovome je ostalo na oko 200 GB. Puno. Mada nakupilo se tu svašta, skoro četiri godine od instalacije. Pa razmišljam koliko da odvojim za sistem i programe.

A oko kreiranja samih particija, da li je bolje da to radim kada budem instalirao Windows, ono na početku, ili je bolje da na sadašnjem sistemu to u samom Windowsu particionišem, ili sa nekim od specijalizovanih programa za to? Računam da je valjda svejedno, samo što mislim da mi treba GPT particija, već sam Rufusom spremio na USB instalaciju Win10 LTSC (nisam ga nikad probao a mnogi kažu da je to najbolji Windows koji je izašao, pa da vidim kakav je).
 
Zavisi sta imas od programa ali meni je ceo OS sa sve programima i igrama koje igram (od pre nove ere vecina) na 256 GB SSD.

Odvoji 200GB za OS i programe i miran si, uvek mozes da nastelujes sa MiniTool Partition Wizard naknadno velicine particija.
 
U čekanju da stigne 970 EVO 1 TB da se malo posavjetujem. Inače sam prvi SSD (120 GB) i ovaj drugi (240 GB) koristio za sistem, programe ali i poneke igre (uvijek jedna particija).
Na 970 EVO planiram napraviti particije, jednu samo za sistem i programe a drugu za igre i ostalo. Koliko da odvojim ovu za sistem i programe?
Gledam ovo što sad imam i nekako je baš poraslo. Ovih dana od 240 GB imam slobodno 4 GB, a od igara imam samo Metro Exodus. Imam i jedan virtuelni Win10 od nekih 10 GB. Po ovome je ostalo na oko 200 GB. Puno. Mada nakupilo se tu svašta, skoro četiri godine od instalacije. Pa razmišljam koliko da odvojim za sistem i programe.

A oko kreiranja samih particija, da li je bolje da to radim kada budem instalirao Windows, ono na početku, ili je bolje da na sadašnjem sistemu to u samom Windowsu particionišem, ili sa nekim od specijalizovanih programa za to? Računam da je valjda svejedno, samo što mislim da mi treba GPT particija, već sam Rufusom spremio na USB instalaciju Win10 LTSC (nisam ga nikad probao a mnogi kažu da je to najbolji Windows koji je izašao, pa da vidim kakav je).

Ako BAŠ insistiraš da imaš particije (a ako imaš druge HDD za podatke ne znam šta će ti na OS drajvu particije...) min. 300GB, ispod ja ne bih išao.
Bolje posle instalacije Win-a, da mu dozvoliš da on sam pri instalaciji na PRAZNOM (ne formatiranom SSD-u) napravi sebi sve potrebne particije na pravom mestu. A posle imaš bezbroj alata da izdvojiš novu particiju.

Uzgred šta će ti LTSC? Znaš li šta je to zapravo?:
"The Long-Term Servicing Channel (LTSC), also formerly known as the Long-Term Service Branch (LTSB), refers to a specialized Windows 10 edition specifically designed for scenarios and devices that require feature consistency, such as Point-of-Sale terminals, medical equipment (CAT/MRI scanners), industrial process ..."
 
Nazad
Vrh Dno