Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Ti bi trebao pristati i ako ti zatrazi 130€ za oba ! ;-)

Kad uzmes, igraj se raid0-oa...
 
Poslednja izmena:
Ovde sve prodavci SSDova, pa obicnom korisniku za polovnih 512gb predlazu da da i 50e.
 
Jel ok da ponudim momku 70 eura za oba?

Pošto se ti femkas, daj mi podatke od tog prodavca da ja uzmem sebi jedan ako ne i oba... :d
Covece TO JE PRO, ima 10g garanciju i ako imas fiskalni (pozeljno i garantni list) onda uzimaj (ili meni prosledi podatke;))...
 
Pošto se ti femkas, daj mi podatke od tog prodavca da ja uzmem sebi jedan ako ne i oba... :d
Covece TO JE PRO, ima 10g garanciju i ako imas fiskalni (pozeljno i garantni list) onda uzimaj (ili meni prosledi podatke;))...
Nema ni račun ni fiskalni, izvađeni iz nekih polovnih laptopa
 
uf, ako su ispravni i ako uzmes od njega u njegovoj kuci uz neku dogovorenu garanciju od 7-15 dana ja se opet ne bi mislio previse...
Pogledaj samo cenu sada od 860pro ( mozes i 850pro) pa ce ti biti jasno...
Ako su ispravni, imas ssd za narednih 5-10 godina.
 
Bez garancije ne vredi taj novac definitivno, nije to ram/CPU pa da se lagodno uzima bez garancije.
 
Bez garancije - hmm. Al' ajd sad - za te novce...

P.S. molim sve da stavljaju pravi screen shot a ne slikano kamerom, da se ne coravimo badava - screenshot radi i na mobilnim danas...
 
I sta cete kroz 10 godina sa SSDom od 256GB? Pre 10 godina je 80GB bio preskup, i danas je efektivno neupotrebljiv. 256GB necete moci kroz 10 godina da koristite sigurno, ne samo jer je nerealno da taj kapacitet ce imati nekog smisla, vec i konektore ce namerno skroz zameniti do tada. Vec sada je SATA disk teze staviti u laptopove.
 
I sta cete kroz 10 godina sa SSDom od 256GB? Pre 10 godina je 80GB bio preskup, i danas je efektivno neupotrebljiv. 256GB necete moci kroz 10 godina da koristite sigurno, ne samo jer je nerealno da taj kapacitet će imati nekog smisla, vec i konektore ce namerno skroz zameniti do tada. Vec sada je SATA disk teze staviti u laptopove.
Dodamo još jedan ili dva, sada imam 4 od 120 do 250GB ? Glavne windows očistio tako da zauzimau manje od 150GB na 250GB NVMe a ostalo na drugom 240GB SSD-u. Jedan 120GB sa "rezervnim" windows i jedan 120GB za Mint-a. Dva starija 120GBsa drugog kompjutera zakačio za USB3 umesto stikova. Dok rade biće za upotrebu nekako.
 
O kom univerzumu ti pricas? :D
2009. je tek bila prodaja Intel X25-M, koji je bio PRVI consumer SSD, a koji je radio. Jeste, krajem 2008. je najavljen, ali tek 2009. je stvarno bila neka prodaja. Znam, jer sam ja doneo svima na Benchu, ko je hteo, po komad :)
500GB SSD nije ni bio dostupan tada komercijalno. 2010. sam jedva nabacio 256GB, 512GB je nekako mogao da se nadje, ali bezooobrazno je bio skup.


Svejedno, cool je ako radi 10 godina SSD, ali da placate toliko vise zbog toga danas - je suludo.
 
Za 10 godina niko nece koristiti ni PC. :d Hehe, sala mala - sta znam, ja isto volim da mi stvari traju - cak i ako nisu top top, na radnoj stanici i dalje mi zavrsava posao 120 GB, e sad ko se bavi video obradom i sl. naravno da moze da sanja o tako malom kapacitetu samo...
 
Pa to je X25M iz 2009., polovan garant.

Imam i ja te 256gb iz 2010., rade, ali ovi 80 i 160gb nigde mi ne bi znacili vise. I kapacitet, a i brzina!
 
Ima ovaj što prodaje još jedan, malo je više prešao. Razmišljam da kupim onda oba kad ste već dali pozitivan feedback. Evo stanje drugog
70d897aabe229b99f717521bb0f4f374.jpg

Evo ilistracije radi da prilozim stanje mog ssd-a da steknes utisak koliko si dobru ponudu dobo. Svaki taj pro ssd moze da gura 10god kao od sale.
 

Prilozi

  • aa.png
    aa.png
    90.8 KB · Pregleda: 128
uf, ako su ispravni i ako uzmes od njega u njegovoj kuci uz neku dogovorenu garanciju od 7-15 dana ja se opet ne bi mislio previse...
Pogledaj samo cenu sada od 860pro ( mozes i 850pro) pa ce ti biti jasno...
Ako su ispravni, imas ssd za narednih 5-10 godina.

Iz iskustva, ja bih te godine podigao vise za jos minimalno 10 ako ne i vise.
Mislim realno da je Pro na dobrom glasu zbog svog kontrolora. Ova dva moja silujem od samog pocetka(sta je interneta i torrenata preslo preko njih je za japanske kamikaze) !!!
I opet mu "nista",dogurao do 99% nakon 13tb pisanja. Jedino mu je wear leveling povisok, ali to je do raid0. I to je sasvim ok.Vidim, decko radi-dise!
A kupljen je(840Pro) kad je dosao 850 Pro i time ga mu spustio cijenu na nekih 140€. Naravno u dvije sedmice je to puklo(barem se tako radi(ili se radilo) ovdje na zapadu).

Apro PRO, diskovi nijednom nisu pravili problem, nit su pucali nit sta bilo drugo.
Samo su jednom nakon nekog vremena usoprili jer sam izgubio iz vida posle nekoliko update sys os-a da se trim deaktivirao.Posle ukljucivanja, sve je bilo po starom.
Takodje je bilo par puta da sam ga punio "(skoro)citavog".Boot up je bio isti, kao i startovanje aplikacija. Samo je Chrome malo strajkovao po pitanju surfa.
Tako da imam samo rijeci hvale!

(1)I sta cete kroz 10 godina sa SSDom od 256GB? Pre 10 godina je 80GB bio preskup, i danas je efektivno neupotrebljiv. (2)256GB necete moci kroz 10 godina da koristite sigurno, ne samo jer je nerealno da taj kapacitet ce imati nekog smisla,(3) vec i konektore ce namerno skroz zameniti do tada. Vec sada je SATA disk teze staviti u laptopove.

1.Pa to je manje vise relevantno, ovisi kako ko i na koji nacin koristi Pc. Mislim da ce velikoj vecini odgovarati negdje oko 500gb. Preko prelazi u svaleraciju-ali otom potom, bum vidjeli. Naravno ovdje mislim prvoshodno na SysOs i pratece programe do fotki,mp3 itd. korisnika nivoa obicnih smrtnika.
Kao sto rekoh gore, meni je stvarno potaman sa 500Gb, jeste dva put se desilo da se popunio do kraja ali od tada ne prelazi preko 300gb.Cak sta vise sad je i manje, mnogo manje.

2.Ne razumem u kom smislu nece moci koristi? Mislis tipa "skucenosti" ili ???
Mislim da svaki kapacitet ima svoju narativnu publiku kao i upotrebnu vrijednost.
Da li stvarno ima logike kupovati ssd od jedan tb. ili vise da bi bio samo za Os. nekog Nas-a(Omv,FreeNas itd.)?!

3. Sto se tice konektora, tu se slazem jer smo svjedoci progresa i da je to neizbjezno.
A da ce ih ukinuti unutar nekih 10 do 20 godina vrlo vrlo tesko.Bar je to moje misljenje.
Kako ce tek prodaja tipa "BOOM" da krene kada diskovi od 4tb i vise da budu u cjenovnom rangu izmedju 100 i 200 eura?!
Svi oni "hrchci i kako sebe nazivaju ameri "data hoarders" " ima da posklanjaju u stranu Red i Iron wolf diskove i da ssd-ove spiche u Nas-ove.

Evo cekam ko i ti "ko ozeblo sunce"...

Ps. Trenutno testiram dva mx500 preko raid kucista(2x 2.5 u 3.5) u Omv nas-u. I za multimedijalno uzivanje dusu dalo. Ni sa Red-om nije lose stim da se ceka koja sekunda da se ili probudi ili napuni kesh od M8S-2 Libre Elec. A kad treba da se film vrati par puta unazad je ssd nezamjenjiv dok sa hdd je patnja.
 
1., 2. i 3. su ista stvar ;)
Kroz 10 godina taj SSD, ako ne bude premali za OS disk (ali ozbiljno!), onda nece moci da se koristi zbog konektora.
SATA konektor nece postojati kroz 10 godina. Koliko je trebalo da IDE nestane kada je dosao SATA? Nekoliko godina. I HDDovi ce preci na druge konektore.

Trenutno je fora sto su HDDovi prestigli kapacitet koji ozbiljne firme pomisljaju da koriste (~15TB), jer je previse lako da se izgubi puno podataka i da restore iz backupa-a ili RAID reconstruction traje previse dugo, a diskovi nisu nista brzi nego sto su bili pre 10 godina po tom pitanju (random access za RAID, jer mora biti online).
To dovodi do toga da se prave diskovi kapaciteta do 10ak TB, ali sve manji i manji. TO dovodi i do potrebe za drugacijim konektorima i koriscenjem. Uskoro ce doci i neki vid daisy chaininga diskova direktno jednog na drugi.

SATA konektoru nije odzvonilo, by far, ali kroz 10 godina ga nece biti.
I PCI-e ce biti izbacen, ali iz Apple razloga :)
 
Mora da se salis kad kazes da ce kroz 10 godina ssd od 256gb biti premalen za sysos. To nece biti Os, vec BloatwareOS v1.0 !!
U slucaju Win-a, ne bih da komentiram kako me kolege sa foruma nebi spalili kao sto su radili u vrijeme mracnog doba. :)
Ali u slucaju OsX ili Linuxa, mislim da je tu situacija stabilna te da ce i ostati tako.

Realno, ne cini mi se da ce sata tako brzo nestati(drzim fige)(moze biti vjerovatnije da ce doci sata4(bus)-ne za hdd zbog njihovog vec dostignutog maximuma).
Jednostavno ne vidim kako ce proizvodjaci maticnih ploca izaci u susret ssd/hdd klepto-korisnicima. Trenutno ima tih novitete poput "nvma" za maticne, ali nema neke logike da pocnu stavljati
po 4 do 6 komada kao sto je slucaj sa sata konektorima(razgovaromo jel o vremenu do 10 godina). Sem ako ne naprave neki nagli Crazy Horse preokret.

Ali je sigurno da biti "izmisljanja tople vode".

Evo citam WD uskoro izbacuje Red od 20Tb...
Inace je vrlo informativno, citati tvoje zapazanje u vezi hdd i njihovog koriscenja.Buduci da plivas u tim vodama. Tnx.
Sta mislis, da li je i hdd-u odzvonilo uskoro posto Samsung nudi sas sdd-ove velikog kapaciteta(odnosno koliko im dajes fore)?
Ne vidim logiku pridodavanja novih konektora hdd-ovima u serverskim sredinama?!
Za nacin koriscenja bih se slozio.

Mislim da Pc industrija bas i nije luda za Apple polikitom, jer bi tako sami sebi srezali noge i profit. Medjutim "kapitalizam je chudo" !
 
Jok bre nov sam uzeo 2010, ispao iz kamiona... :D

Kod vas ispadaju iz kamiona a u NL nasukavaju se na plaze kao brodolomci,kako dune veci "vjetric".Medjutim ima i onih sto poput emigranata dobiju noge iz kontejnera u luci Roterdam.
 
Mora da se salis kad kazes da ce kroz 10 godina ssd od 256gb biti premalen za sysos. To nece biti Os, vec BloatwareOS v1.0 !!
U slucaju Win-a, ne bih da komentiram kako me kolege sa foruma nebi spalili kao sto su radili u vrijeme mracnog doba. :)
Ali u slucaju OsX ili Linuxa, mislim da je tu situacija stabilna te da ce i ostati tako.
Na koliko MB si mogao instalirati Windows pre 10 godina a na koliko GB sada? Isto pitanje i za Linux.
Samo VR, koji ce ubacivati u OS (podrska za ovo/ono), ce doprineti da se duplira image verovatno.


Trenutno ima tih novitete poput "nvma" za maticne, ali nema neke logike da pocnu stavljati
po 4 do 6 komada kao sto je slucaj sa sata konektorima(razgovaromo jel o vremenu do 10 godina). Sem ako ne naprave neki nagli Crazy Horse preokret.
NVMe nije isto sto i SATA u tom pogledu. To je samo nacin da se izbaci SATA kontroler, i napravi veca zarada, za nesto sto uopste nije potrebno niti korisno prosecnom korisniku.
Ali PCI-e kontroler za NVMe diskove je skroz realana (u sustini obican rizer, zar ne?)

Sta mislis, da li je i hdd-u odzvonilo uskoro posto Samsung nudi sas sdd-ove velikog kapaciteta(odnosno koliko im dajes fore)?
Ne. Sve dok kapacitet+cena+sigurnost ne budu identicni, ne. A sigurnost+cena nece sigurno se izjednaciti sa HDDom, jer da bi se izjednacila cena mora da se koristi low-value NAND, sto automatski znaci da sigurnost/izdrzljivost ide u suprotnom smeru. A izdrzljivost je od pocetka ispod nivoa HDDa. Ali def. se mnogo manje koristi HDD.

Ne vidim logiku pridodavanja novih konektora hdd-ovima u serverskim sredinama?!
Ako dobijes vecu gustinu, vise servera/storage-a mozes na istom prostoru da stavis, to je dovoljan, a cesto i primarni razlog da se predje na novi konektor.

Mislim da Pc industrija bas i nije luda za Apple polikitom, jer bi tako sami sebi srezali noge i profit. Medjutim "kapitalizam je chudo" !
Kako nije? Pa SATA i NVMe su bas deo PC industrije, koji je iskoristio Apple ideju da prosto izbacis nesto i ne dopustis uopste da se stariji artikal koristi, i da korisnik mora kupiti novi.
NVMe je dosao na taj nivo kada je izasao laptop koji samo NVMe slot ima, a mislim da je to vec 2 ili 3 godine slucaj?
Mnogo laptopoova vec izbacuje SATA konektor, cak mnogo ranije nego sto sam i ja ocekivao. A ja sam za SATA diskove, i mislio sam da ce mnogo duze moci da se koriste, tj. budu future-proof, ali nisu.
 
Ne mozes tako da generalizujes, to sto sadasnji Win10 ne moze ili ne ume da iskoristi prednost i brzine nvme ssd-a ne znaci da ce to uvek biti tako. Win10 radi isto sa SSD-om od 500MB/s i 3500MB/s, sve je jasno ko je tu kriv.
 
Niko ne moze da predvidi 100%, ali moze realno da proceni.
Videcemo vremenom.
 
Ja sam jos na W7 ;)
 
Gad demit, this is hard.
Sačekati Intel 545s - 512GB ili uzeti Crucial MX500-500GB ?

Ja se pre 10 dana vratio na Win7 a bio sam na 10 od 2015. Svaka edicija sve gora, prva mi je radila najbolje.
I ja se pitam da li uopšte kretati u win10 "avanturu" kad dođe jedan od gore pomenutih drajvova i krenem da dižem komp! Win7 ultimate funkcioniše bez greške, i updejtove možeš da cancel-uješ dok kod 10-ke nikako se izboriti sa tim, isključim komp kad ono "bla bla will shut down after update"!! I dont want any updates you mofo :mad: Ili upalim komp kad ono "do not turn off bla bla, installing updates x od x" uh, zapalio bi ga.
 
Poslednja izmena:
Samo ako imaš realnu potrebu. Ja sam sad na dva SSD-a, kingston 240GB i 480GB, ali oba su samo za podatke i instalacije igara i programa. OS je još uvek parkiran na WD black 1 TB, PC je ili aktivan ili sleep mode, tako da mi je boot time nebitna stavka.

Ja sam instalirao Win10 još pre 3 godine na jednu particiju, pretvorio besplatan studentski win8 u win10 key, čisto da mi ne propadne prilika. I čuči on jadan tako na toj particiji već 3 godine, uključen možda jednom čisto da vidim da li je još tamo i da li je funkcionalan. Imam osećaj da će pre da mi rikne neki deo PC-a i da izgubim tu instalaciju pre nego što mi se pojavi realna potreba za prelaskom sa win7 na njega.
 
Poslednja izmena:
Ja imam WIn7 na primarnom, Nehalem i7 Sony laptopu, iz 2010 (efektivno iz 2009. jer u 2010. je samo mini-refresh izasao) i noviji i7-7700HQ sa Win10 i NVMe diskom (dobio od jedne firme, za interne potrebe - i otprilike tako se i koristi, samo kada BAS MORA).
Taj novi laptop je sporiji u vecini stvari osim FPS u igranju i direktnim aritmetickim operacijama kada je calculator high priority app ;)
 
Nazad
Vrh Dno