Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Zanima me koliki je stvarni slobodan prostor kod eva 860 od 250GB i koliko se maximalno moze puniti a ne doci do usporenja, tj koliko je stvarnih/operativnih GB po deklarisanoj brzini?
 
Poslednja izmena:
Ako milsis kolika je "stvarna" zapremina ssd-a od 250GB, trebalo bi da je 232GB.
Moze se puniti do 98-99% ali ce u tom slucaju doci brze, mnogo brze do degradacije memoriskih celija na tom nepopunjenom delu zbog nacina rada ssd-a.
Ne preporucuje se punjenje do kraja, sve preko 90% nije bas preporucljivo, bolje spreciti nego kasnije kukati, mada ima ljudi koji pune do kraja, pogotovo poslovne uredjaje (laptopove sa ssd-om u sebi) pa im opet sve radi...
Ko ima potrebe za dosta prostora na ssd-u, bolje je da uzme veci a nesto "slabiji" uredjaj, nego "bolji" a manji.
 
Poslednja izmena:
@nesa07, 860evo 250gb slc cache max ima 12gb (3gb konstanto+9gb dinamicki), to je puna brzina uzastopnog upisa, posle pada na ~ 300mb/s. Sve dok ima slobodnog mesta i pauze izmedju upisa - on ce oslobadjati tih 12gb za punu brzinu sve dok ne spadne na 3gb (tacnije 3gb ce oslobadjati cak i bez trim, 12gb posle trim)
https://3dnews.ru/964500 evo review pa vidi
upd. sve vazi i sto Zeha rece
 
Poslednja izmena:
Hvala jos jednom na odgovorima, izvinjavam se ako sam (sto sam) dosadan kao stenica,

1) "U kapacitetu od 250gb bolji izbor je svakako evo860, a 500gb - bolje je ici na 850evo zbog konfiguracije nand"

- ono sto sam laicki primetio, zivotni vek upisa je duplo veci kod evo860 i da se nand razlikuje.
sta znaci zbog konfiguracije nanada?

2) sto se popunjenosti tice bio bi maximum do 90% ali bi optimala bilo i manje?

3) sta je bolje za zivotni vek samog ssd-a,
da li je bolje puniti ga skroz (mislim do nekih 80-85%) pa onda brisati nepotrebno ili brisati nasumicno, kada sta i kako hoces?

4) "860evo 250gb slc cache max ima 12gb (3gb konstanto+9gb dinamicki), to je puna brzina uzastopnog upisa, posle pada na ~ 300mb/s."

- da li ovo znaci - 3GB po punoj brzini, narednih 9GB varira od pune do 300mb/s, a nakon tih 12GB brzina ide na 300mb/s (konstantna ili i dalje pada)?

5) Sve dok ima slobodnog mesta i pauze izmedju upisa - on ce oslobadjati tih 12gb za punu brzinu sve dok ne spadne na 3gb (tacnije 3gb ce oslobadjati cak i bez trim, 12gb posle trim)

- ako se upisuju vise file-ova odjednom, kada recimo upise file od 1,5gb za naredni file ponovo pocinje da racuna od 3+9GB i tako redom na svaki novi file, a jedino ako file ima pr.radi 20GB, tada ce posle12-og GB da obori brzinu na 300mb/s (ili ce varirati od 300mb/s pa na nize?) da li je tako?

6) i za kraj,
da li je bolje ici na ssd+hdd nego na samo ssd, hocu da pitam, da li je bolje ici na ssd 250gb+hdd ili ici na 500Gb bez ssd-a?
 
Previše razmišljaš, sve je to bilo aktuelno u prvo vreme kada su SSD tek izašli, sada je već mnogo toga prevaziđeno.
1.Onako "laički", veći diskovi su dugotrajniji zbog više ćelija (tranzistora) i nešto manjim brojem upisa po ćeliji zbog toga ali u normalnom radu morao bi dobro da se potrudiš da pronađeš taj "životni vek. Naj veća verovatnoća je da bi mali disk pre promenio za veći nego što bi se on pokvario zbog broja upisa.
2. i 3. Preko 90% zauzeća nije dobro ni za HDD ali ne toliko zbog brzine i trajanja nego zbog windows-a kojima treba bar 10% (sa manjim diskovima) ili bar 10GB za dobar rad.
4. i 5. SSD je toliko brži od HDD-a do ovo ne mora ni da se razmatra.
6. Pitanje baš i nema nikakvog smisla 250GB SSD + HDD sproću samo HDD ? Pa naravno kombinacija SSD + HDD ali samo zbog isplativosti, samo veliki SSD bi bilo najbolje ali i najskuplje rešenje.
 
6. Zavisi i gde ide ssd... ako ide u laptop a nema mesta za drugi hdd/ssd i ako nece da na mesto optike stavlja hdd ili nema optike u laptopu, onda je naravno bolje i jedino resenje veci ssd. Ko ne trpa previse programa u ssd, sasvim je dovoljno (i za laptop) staviti ssd od 250GB, pa jos ako ima mesta za hdd (u cady pa na mesto optike ili u drugo leziste predvidjeno za hdd), milina.
Ako se ima para a ne DL sve i svasta u TB, ssd od 500GB u laptop i milina.
Ja sve ovo na racun laptopa jer mi se cini (ako se secam dobro sta si pitao ranije) da ces ssd u laptop.
5. i 4. Lapo rece "grof Mika" to je toliko nebitno kod 850 i 860 da mozes slobodno zaboraviti, neces ni osetiti nikakvo usporenje jer neces stalno nesto kopirati GB kolicinama sa i na ssd(ove).
3. i 2. Mozda je u promilima bolje brisati "nasumicno" ili "odma" cim postane nepotrebno. Bolje je imati vise slobodnog prostora zbog nacina na koji ssd (i njegov kontorlor) vrse izbor mesta za upis podataka. Kontroler(i) u ssd-ovima nastoje da sto ravnomernije vrse upis u svaku mamorisku celiju, slobodnu memorisku celiju. Ako imas 5% praznog prostora mnogo ce ucestalije prazne mem. celije biti upisivane, ako iams 35% ili 60% pranznog prostora redje ce biti upisivana svaka prazna mem. ćelija jer je veci broj praznih celija pa ce redje biti koristene za nasumicni ali ravnomerno ciklicni upis. Sama brzina upisa nece padati ni na 99% popunjenosti ali ce se mnogo vise stalno ispisivati (popunjavati) jedan mali broj mem. celija sto ce vremenom izazvati njihovo degradiranje. Zato je bolje imati sto vise praznog prostora i ne drzati nepotrebno stvari na ssd-u ako mogu na neko drugo mesto da budu uskladistene i naravno da treba izbegavati masivni DL na ssd ali kod ovih kvalitetnih ssd-ova koji mogu istrpeti mnogo veliki upis postaje malkice neobavezujuce.
1. @Caridze je nesto pisao o tome, ja nisam imao volje ni zivaca citati sta i kako su napravili sa 860, kontroler i nand koji koriste. Neka ovo @Caridze objasni. ;)
 
Poslednja izmena:
To su neke osnovne stvari. Kod 860evo 250gb se koristi 256gbit nand, dok kod modela sa vecim kapacitetom vec 512gbit nand. Kratko receno: zbog takve konfiguracije dolazimo do iste "popunjenosti" kontrolera kod 250 i 500gb modela, t.j. kontroler ima isti broj niti za upis ( duplo manji nego sto podrzava kontroler), t.j. istu brzinu izvan slc cache, jer ima isti broj samih cipova nand. Dok kod 850evo 500gb se koristi 256gbit nand, sto mu daje dva puta vise nand cipova (odnosno 860evo 250gb i 500gb), bolju "popunjenost" kontrolera, dva puta vise niti za upis (hw radi na punoj snazi), i logicno skoro dva puta vecu brzinu upisa (koja se ogranicava sata3)
Jos prostije. Teoretski imamo kontroler sa 1 jezgrom i 2 niti. Imamo naprimer ssd sa naprimer jednim cipom nand lupam 128gbit (i naravno taj cip ima neki svoj maksimum brzine za upis, koja moze biti znatno ispod mogucnosti kontrolera, sto je cesta pojava kod tlc, na citanju se to ne vidi, jer je nand obicno dovoljno brz da kontroler ili sata3 pre dostignu svoje ogranicenje), i imamo isti takav ssd istog kapaciteta, ali sa dva cipa 64gbit nand. Drugi ce biti brzi, jer omogucava puno opterecenje kontrolera, t.j. koristice 2 niti. Nesto slicno kao da imamo raid0 unutra ssd.
upd. proizvodjacima je jeftinije da prave 512gbit nand, nego 64gbit. Jer okvirno receno u istoj velicini cipa dobiju vise kapaciteta. Stednja. Ali kontroleri imaju svoju specifikaciju: broj jezgara i niti. I cesto dolazi do toga, da kontroler radi upola snage (ponekad cak i gore...ima tu jos nijansi kako ram moze da ugusi kontroler nacisto), jer se koristi konfiguracija nand, koja jednostavno ne dozvoljava kontroleru da se ispruzi.
 
Poslednja izmena:
Jel probao neko da pokrene ovaj Optimize na Patriot Blast-u, sta ta funkcija zapravo radi?

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
Mislis ono kroz Phison softver? Zasto bi to radio? Sta ocekujes da postignes? da radi brze/jace/bolje? :d

Ne bih se ni igrao sa tim... IMHO.


Zanima me koliki je stvarni slobodan prostor kod eva 860 od 250GB i koliko se maximalno moze puniti a ne doci do usporenja, tj koliko je stvarnih/operativnih GB po deklarisanoj brzini?
Da li si isto pitanje postavljao za HDD-ove? :) Dakle ista je prica manje vise, formatiran kapacitet vs. "advertised". Ako ti treba veci kapacitet, onda uzmes veci SSD - a to je 500 GB.
 
CountMike@
Zeha@ jesam, pitao sam te ranije.
Caridze@
Hvala Vam na detaljnim pojasnjenjima i strpljenjima na istim.
4. i 5. pitao sam ne zato sto mi je to smrtno bitno vec zato sto me je zainteresovalo na kom principu radi.

Love Hunter@ nisam postavljao nikakva pitanja za HDD-ove.
 
Gde nabavljate taj caddy za optiku, jel to univerzalno, odgovara li za svaki laptop? Našao sam neke jeftine na aliju i ebay.
Tek sam skoro čuo za tu opciju, to mi onda rešava problem malog ssd-a u laptopu, pošto mi je i 60 GB sasvim dovoljno za win7 a 120 prepuna kapa
 
Gde nabavljate taj caddy za optiku, jel to univerzalno, odgovara li za svaki laptop? Našao sam neke jeftine na aliju i ebay.
Tek sam skoro čuo za tu opciju, to mi onda rešava problem malog ssd-a u laptopu, pošto mi je i 60 GB sasvim dovoljno za win7 a 120 prepuna kapa
Na kp. Biraj na osnovu debljine optike tvog laptopa. Samo nosac sa optike i prednju plastiku prebacis na taj caddy i to je to.

Послато са Nexus 6P уз помоћ Тапатока
 
@Gadjan pa prva opcija ti je da izvadis i premeris optiku a druga da nadjes na netu dimenzije. Ako je laptop starije generacije onda je moguca debljina 12,7mm kao kod mene i ja sam narucio sa Ally-a.

Pretpostavljam da hdd ide u caddy pa bih na tvom mestu uzeo ceo alu caddy umesto ovog plasticnog sa Ally-a.
 
Poslednja izmena:
Kako, gde tačno se meri debljina optike? Moraću je izvaditi da vidim. I onako treba da raskupusam laptop radi popravke wifi i zamene panela.
Vidim ovi od 9.5 mm su češći, našao sam za samo 3 dolara. Na kp 12$
https://www.ebay.com/itm/9-5mm-Hard...ersal-CD-DVD-ROM-Optical-Bay-New/152676079611
https://www.aliexpress.com/item/201...ic-Material-For-Laptop-9mm-9/32581742810.html
Pa pozadi, na "glavom" delu optike. Ako me razumes ovako neodredjenog :D

Послато са Nexus 6P уз помоћ Тапатока
 
Bolje potrazi za konkretan model laptop "optical caddy". Mozda su koji $ skuplji.
Ja sam za Lenovo W540 platio svega 7$, uklapa se u mikrometar ;)
 
O 60GB nemoj ni da razmisljas za Laptop ili bilo koji "normalan" komp, 120Gb moze biti dovljno ali ne pruza komfor, stalno si ogranicen kolicinom stavljenog materijala na komp...
Noviji laptopovi obicno imaju te tanje cady-je za hdd i budi siguran koji kupujes, to mora da odgovara jer deblji nece stati a ni tanji nece dobro stajati ako i uspes da ga ubodes.
Jednom kad stavis, onda i zaboravis da si ikad imao optiku. ;)
 
Laptop je MSI CR500x. Njegov hdd od 320 bih izmestio u caddy jer mi taj prostor znači da ne bi akao ssd za muziku i po nekad neki film. Koristio bih ga samo za internet i multimediju da spojim sa tv-om tako da mi ne treba mnogo softvera i taj ssd 60 gb koji već imam mi je dosta za win7 i osnovne programe. Imam i onaj apacer panther koji sam pominjao i kome su krš brzine, mislim da je defektan čim na netu nalazim normalne brzine za njega... videću koji ću da stavim. Realno mi je potpuno nebitno za taj laptop i kapacitet i brzina, samo da je ssd bilo kakav i da tutnem onaj hdd umesto optike za storage, puna kapa
 
Kako se meri CDRW 9-12-12,7mm?
Sta fali ovome Adapter za notebook Gembird SSD/HDD, 12mm, MF-95-02?
Vidim da je preporuceni 12,7mm a ovaj 12mm?
 
Ako NIJE dobra velicina (debljin) neces moci da ga stavis ili necesmoci lepo da ga usrafis, pricvrstis i onda ce eventualno da landara.
Ako nemas specifikacije gde izricito navode debljinu optike, onda otvori laptop, izvuci i izmeri pa naruci...
 
Kako se meri CDRW 9-12-12,7mm?
Sta fali ovome Adapter za notebook Gembird SSD/HDD, 12mm, MF-95-02?
Vidim da je preporuceni 12,7mm a ovaj 12mm?
Kao sto ti je Zeha rekao skines optiku iz laptopa pa premeris debljinu metalnog dela optike lenjirom ili najbolje sublerom (pomicno merilo na nonijusom ako cemo po nasem). Ja sam nasao na googlu da za tvoj model laptopa ide 12.7mm i ne vidim razlog da dajes troduplo vise novca u radnji ako to isto mozes da narucis sa Allya. E sad ako ti se ne ceka tri nedelje onda je to druga prica.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka

Inace taj caddy od 12mm je najverovatnije od 12.7mm jer su uglavnom standardne debljine. Da kazemo bolji modeli caddy-a imaju mali prekidac pored sata konektora gde ubacujes hdd. Taj prekidac sluzi da caddy radi na vise modela laptopa od standardnog caddya bez prekidaca. U proslom postu sam ti poslao link caddya sa Alyya pa baci pogled i videces prekidac i cemu sluzi.
 
Poslednja izmena:
Imas i na kupujem prodajem za nekih 700 kinti...jeste skuplje, ali manje cekas nego sa alija... :D
 
Back to topic.

Ima nedeljna akcija u E. Dosta SSD-ova.... 1000 din jeftiniji 850 EVO od 500G nego kad sam ja uzeo pre 3 nedelje :crash:
 
Kakvo je misljenje o ovom u odnosu na evo 860 250gb?
Koliko sam video duplo je brzi od eva, znam da nije za moj laptop.

Hvala na savetima u vezi kupovine adaptera za ssd ali nisam u mogucnosti da porucim online, sa kp za 700,00 din + postarina izadje na 1k a za 1,1k ima ga u E...

Back to topic.
Ima nedeljna akcija u E. Dosta SSD-ova.... 1000 din jeftiniji 850 EVO od 500G nego kad sam ja uzeo pre 3 nedelje :crash:

video sam da ga ima za 17k, razmisljam sta da radim, da li 250gb ili 500gb.
 
Poslednja izmena:
@nesa07, adata sx7000 - dobar za izbegavanje. Sporo je to, na kapacitetu ispod 512gb cesto sporije i od sata ssd, nema svrhe. Jos i kipi.
Model na 128gb epic fail:
801_big.jpg
 
Poslednja izmena:
Svakako 500G ako imas $. To je sada best buy. A sluzice duzi niz godina... ljudi cesto zaboravljaju da SSD mogu da ugrade u novi laptop/komp danas sutra kada upgrade-uju / kupe novu masinu.
 
Patriot Burst 240GB 7.000 u Emmi. Znam da nije neki kvalitet, ali je dobra cena.
 
Da li se neko bavio tim Burstom?

Sada sam pogledao crystal testove, i imaju prilicno dobre 4K brzine.

A koliko je taj ssd izdrzljiv, ima li neko takve informacije, ili ocekivanja na osnovu nanda i kontrolera?
 
Imam ja Burst 120GB vec 3 i po meseca nemam nikakvih problema.
 
Nazad
Vrh Dno