Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Na britanskom Amazonu Crucial MX500 od 1TB kosta 90 evra. Izgleda da je neka akcija. Ovo je steta ne uzeti ako neko ima priliku.
 
Sada sam proverio samsung 850 pro ima na sajtu it,svet ali u prodavnici E*** nema naravno,bilo bi dobro da ima po toj ceni alii....
 
Mini Tool Partition Wizard, opcija Migrate OS.

Hvala na savetu, zavrsio sam sa njim, ali, cisto kao podsetnik za ostale, iako sam radio migrate OS, nije me upozorio da imam vec 4 primarne particije. Muku sam video dok to nisam primetio, morao sam staru D particiju da prebacim da bude logicka, fixujem BCD i onda je sve proradilo samo od sebe.
 
Pitanje (nadam se da je prava tema):

Treba mi SSD za laptop - oko 250 GB.
Pouzdanost je viši prioritet od brzine.

Povoljnija cena je plus, ali bitnije mi je da narednih 5 godina ne mislim o drajvu, nego da uštedim par hiljada.

Isto pitanje za desktop mašinu, s tim da ploča ima samo SATA konektore i ciljani kapacitet je 500 GB ili 1 TB ako su sad cene normalnije (povoljnije po GB).
 
Pouzdanost mozes dobiti samo u formi duze garancije. Samsung i Crucial crkavaju isto kao i ovi jeftiniji SSD-ovi. Verovatno u nesto nizem procentu (mada i to je pitanje: da li duzu garanciju pokrivaju kroz manji procenat crkavanja ili kroz visu cenu koju naplacuju), ali sve zavisi da li ce da ti se zalomi los primerak ili ne. Ako ti je bitna pouzdanost u smislu da sacuvas trenutne podatke kada SSD crkne razmisli o raid varijanti na desktop racunaru.
 
Pouzdanost mozes dobiti samo u formi duze garancije. Samsung i Crucial crkavaju isto kao i ovi jeftiniji SSD-ovi. Verovatno u nesto nizem procentu (mada i to je pitanje: da li duzu garanciju pokrivaju kroz manji procenat crkavanja ili kroz visu cenu koju naplacuju), ali sve zavisi da li ce da ti se zalomi los primerak ili ne. Ako ti je bitna pouzdanost u smislu da sacuvas trenutne podatke kada SSD crkne razmisli o raid varijanti na desktop racunaru.

Ne. To nikako. Bekapi uvek.
Pouzdanost u smislu da se ne cimam sa zamenom. Da se ne jave loši “sektori” u prvih nekoliko godina (health, je li) i sl.
Ako je isti đavo, onda jeftinije (sem ako su puno lošije performanse).
 
Ako ti je pouzdanost bitna, išao bih na Samsung ili Intel...i što dužu garanciju.
 
Ako ti je pouzdanost bitna, išao bih na Samsung ili Intel...i što dužu garanciju.

Gledao sam 860 EVO modele.
Ima li smisla gledati nešto jeftinije u ovom slučaju?

Za laptop bih gledao 256, dok za desktop ozbiljno razmišljam o 1 TB - da mogu opušteno staviti i Win i Linux na njega i da ne mislim o tome koje aplikacije će ići na hard, koje na "brži" - kad se već uzima.
Trebalo bi da veći imaju i životni vek sa više upisa, ne?
Takođe, koliko sam ispratio, sad su preležane dečije bolesti i u principu guraju godinama?
 
Samsung, Intel ili Crucial.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
850Pro je stari model i zato je tesko da se nadje.
 
Glasno razmišljanje, uz otvorenost za sve sugestije:

Naslušao sam se od ljudi da im jeftini SSD-ovi Kingston A400 serije rade odlično, da su dosta brži od HDD-a, da ne crkavaju...

Gledajući tehničke specifikacije, benchmark/review testove, meni deluju kao "poluproizvodi", u odnosu na gore pomenute Samsung, Intel i Crucial.

Razlika u ceni je duplo (Samsung ima i jeftiniju/lošiju QVO seriju, koja je po ceni negde na pola puta između Samsung EVO i Kingston A400 serije).

Nisam pametan.

Kod laptopa:
Za model od 250 GB, to je nekih 3500 dinara više za Samsung EVO (PRO serija mislim da je ipak "overkill" za "kućnu" upotrebu), u odnosu na Kingston A400. Nije ništa previše strašno, ali je ipak duplo.

Kod desktopa:
Planiram praviti dual boot (Win. 10 i Linux), uz smeštanje svih programa na SSD (kad se već plaća isti), kao i puno igranja sa pakovanjem imidža/instalacija - računam da za to možda ima više smisla "otvoriti" se za kvalitetniji SSD (više upisa, veće količine podataka). Merkam Samsung EVO od 1 TB. Opet, tu bi ušteda bila još veća sa nekim "budžetskijim" modelom.
A ne planiram skoro menjati ploču, tako da mi ostaje samo jedan SATA 3, na žalost, pa uzimanje dva diska nema smisla.
 
Trenutne cene ali mora da se proveri za svaki slucaj

Crucial 1TB MX500 Sata 115e
SAMSUNG 1TB 860 QVO 96e
Intel 1TB 660P M.2 PCIe 110e
Crucial 1TB MX500 M.2 110e
 
Glasno razmišljanje, uz otvorenost za sve sugestije:
Kod laptopa:
Za model od 250 GB, to je nekih 3500 dinara više za Samsung EVO (PRO serija mislim da je ipak "overkill" za "kućnu" upotrebu), u odnosu na Kingston A400. Nije ništa previše strašno, ali je ipak duplo.

Ako dodaješ SSD a ne menjaš HDD za SSD u laptopu proveri da li je optički drajv povezan preko SATA3 ili SATA1.5 konektora. Jer ako je ovo drugo džabe ti Samsung, ograničen si na 150 MB protoka. Mada Samsung jeste pouzdaniji. Ja imam Kingston A400 i relativno sam zadovoljan kako radi. Nije baš kao što piše u specifikaciji ali je mnogo bolje nego HDD.
 
Trenutne cene ali mora da se proveri za svaki slucaj

Crucial 1TB MX500 Sata 115e
SAMSUNG 1TB 860 QVO 96e
Intel 1TB 660P M.2 PCIe 110e
Crucial 1TB MX500 M.2 110e

Samsung 1 TB 860 EVO 138 e u najpovoljnije što sam kod nas našao (sa sličnim cenama kod "Mađara").

Od navedenih, lično su m.2, na žalost, potpuno neupotrebljivi (za sad), dok cenim da je QVO dosta slabiji model od ostalih navedenih.
Mada, barem Crucial mislim da dolazi i u SATA varijanti. S tim što je onda cena nešto viša od Samsung EVO.

660P je QLC, što bi trebalo da je manje dugotrajno rešenje od TLC koji koristi Samsung EVO.
 
Poslednja izmena:
Mada, barem Crucial mislim da dolazi i u SATA varijanti. S tim što je onda cena nešto viša od Samsung EVO.

Crucial 1TB u SATA varijanti kosta ~115 evra kod Madjara, kao sto je oaxacus vec napisao. Ne postoji povoljniji kvalitetan SATA SSD kod "nas" koliko je meni poznato.
Za laptop razmisli o Kingston UV500 modelu. On ima 5 godina garancije a cenom je izmedju ovih losijih i ovih boljih modela. Imam osecaj kao da se ova recenica ponavlja bar jednom po strani na ovoj temi :d
 
Crucial 1TB u SATA varijanti kosta ~115 evra kod Madjara, kao sto je oaxacus vec napisao. Ne postoji povoljniji kvalitetan SATA SSD kod "nas" koliko je meni poznato.
Za laptop razmisli o Kingston UV500 modelu. On ima 5 godina garancije a cenom je izmedju ovih losijih i ovih boljih modela. Imam osecaj kao da se ova recenica ponavlja bar jednom po strani na ovoj temi :d

Testovi pokazuju da je 860 EVO nešto malo brži (za preko 5%), kao i da garantuje gotovo duplo više TBW (600 naspram 360 za Crucial).

Razlika u ceni je oko 20 evra, što nije malo. Da li vredi dati 20 evra više za tu razliku?
Kontam da vredi - čisto da se mirnije spava, ništa mi to ne menja sad u životu.

Pogotovo ako to znači da je veća verovatnoća da će izgurati barem tih 5 godina koliko je garancija - sve preko toga je čist bonus koliko shvatam kvalitet i stanje na tržištu.
 
660P je QLC, što bi trebalo da je manje dugotrajno rešenje od TLC koji koristi Samsung EVO.
QLC sam po sebi znaci krace trajanje, medjutim obicno su to noviji i optimizovaniji kontroleri, drugi tip cache-a (neki imaju >64GB SLC/MLC cache-a) i najbitnije veci spare area i kapacitet. Ovo zadnje je tipicno za sve generacije NANDa naspram prethodnih, uvek ide sve vise i vise NANDa kao tipican. To na kraju dodje na slican endurance na duplo vecem kapacitetu.
Secas se testova endurance-a na XS-u? A bilo je i na nekom sajtu, valjda SSD REview... svi diskovi generalno predju mnooogo vise nego sto je zvanicni endurance rating.
Ali >90% crkavanja i problema sa SSDom nema veze sa NAND-om, nego kontrolerima ili nekom drugom komponentom; najvise kontrolerom.

Ono sto mene vise brine je sto neki od QLC SSDova imaju i zvanicno s*** write IOPS. Mada u praksi:
https://www.anandtech.com/show/13512/the-crucial-p1-1tb-ssd-review/6
nekoliko njih nadmasuju 970 Pro u pola write testova, pa znaci da su kontroleri dosta uradili.
Nazalost, osim za Intel 660p nesto i ne nalazim puno testova za QLC diskove, kojima verujem. Anandtech npr. nije test kome verujem :) Sta ce biti kada se pise po 32 GB? To sigurno nisu testirali, pitanje je da li su testirali i posle 1GB pisanja koje su performanse.

Za vecinu, cak i 99% ljudi na Bench-u, to nece imati nikakvu razliku. Skoro nikome ne treba random 4K Write nakon 1GB, kamoli 32GB. Ali nekome mooozda zatreba. Npr. meni za VMove sa cestim Suspend/Restore.
 
Poslednja izmena:
QLC sam po sebi znaci krace trajanje, medjutim obicno su to noviji i optimizovaniji kontroleri, drugi tip cache-a (neki imaju >64GB SLC/MLC cache-a) i najbitnije veci spare area i kapacitet. Ovo zadnje je tipicno za sve generacije NANDa naspram prethodnih, uvek ide sve vise i vise NANDa kao tipican. To na kraju dodje na slican endurance na duplo vecem kapacitetu.
Secas se testova endurance-a na XS-u? A bilo je i na nekom sajtu, valjda SSD REview... svi diskovi generalno predju mnooogo vise nego sto je zvanicni endurance rating.
Ali >90% crkavanja i problema sa SSDom nema veze sa NAND-om, nego kontrolerima ili nekom drugom komponentom; najvise kontrolerom.

Ono sto mene vise brine je sto neki od QLC SSDova imaju i zvanicno s*** write IOPS. Mada u praksi:
https://www.anandtech.com/show/13512/the-crucial-p1-1tb-ssd-review/6
nekoliko njih nadmasuju 970 Pro u pola write testova, pa znaci da su kontroleri dosta uradili.
Nazalost, osim za Intel 660p nesto i ne nalazim puno testova za QLC diskove, kojima verujem. Anandtech npr. nije test kome verujem :) Sta ce biti kada se pise po 32 GB? To sigurno nisu testirali, pitanje je da li su testirali i posle 1GB pisanja koje su performanse.

Za vecinu, cak i 99% ljudi na Bench-u, to nece imati nikakvu razliku. Skoro nikome ne treba random 4K Write nakon 1GB, kamoli 32GB. Ali nekome mooozda zatreba. Npr. meni za VMove sa cestim Suspend/Restore.

Ispravi me ako sam pogrešno shvatio:

Za običan boot up i sl - manje više isti đavo.
Za čitanje (random i seq) - opet vrlo slično.
Za upise - ako je manja količina podataka “u cugu”, opet kontroler i keš mogu “kompenzovati”.

Jedino za veće upise, ili baš velika čitanja, keš i kontroler posustaju i ako je lošija / sporija memorija, takvi SSD-ovi znaju pasti na brzinu ispod solidnog HDD-a.

I ostaje pitanje dugotrajnosti i pouzdanosti. Iz kojeg god razloga nastupio kvar. Tu su, koliko shvatam: Samsung i Intel među boljima, ne?

Crucial što je predložen mi isto deluje sasvim OK.
 
Ne, nikada nece spasti ispod brzine HDDa niti blizu :) Samo ce biti slabije od ranijih SSDova ili boljih SSDova sa QLCom.
Ali to je vise na papiru jos uvek.. nema puno testova QLC SSDova. Micron 5210 ION recimo je QLC, i po Geizhalsu stoji da je random write 4K svega 9K, dok TLC varijante imaju 90K. Mozda je greska... ali mislim da nije i da cak i Samsung i Intel samo dok se cache ne popuni imaju dobre random write performanse, a posle spadnu dosta, naspram TLC SSDa.

Za to od cega najvise nastupa kvar - kako mislis ispred? Da manje se kvare, ili manje nastupa kvar zbog kontrolera? Ovo drugo ne, za prvo ne znam iskreno, nema se toliko podataka.
 
Poslednja izmena:
Ne, nikada nece spasti ispod brzine HDDa niti blizu :) Samo ce biti slabije od ranijih SSDova ili boljih SSDova sa QLCom.
Ali to je vise na papiru jos uvek.. nema puno testova QLC SSDova. Micron 5210 ION recimo je QLC, i po Geizhalsu stoji da je random write 4K svega 9K, dok TLC varijante imaju 90K. Mozda je greska... ali mislim da nije i da cak i Samsung i Intel samo dok se cache ne popuni imaju dobre random write performanse, a posle spadnu dosta, naspram TLC SSDa.

Za to od cega najvise nastupa kvar - kako mislis ispred? Da manje se kvare, ili manje nastupa kvar zbog kontrolera? Ovo drugo ne, za prvo ne znam iskreno, nema se toliko podataka.

Mislim na verovatnoću kvara u prvih 5 god.
Da li je niža kod Samsung 860 EVO u odnosu na Kingston A400, na primer?

850 su nahvalili, ali to je stariji model. Jeste da 860 na papiru ima još više TBW, opet to ne mora ništa značiti - pogotovo ako crkne kontroler. Možda i znači?

Nemam tih podataka za SSD-ove.
Za HDD je Backblaze statistika recimo super izvor.
 
Mislim na verovatnoću kvara u prvih 5 god.
Da li je niža kod Samsung 860 EVO u odnosu na Kingston A400, na primer?
Ne znam, nema dovoljno podataka da se moze izvuci ozbiljan zakljucak.

850 su nahvalili, ali to je stariji model. Jeste da 860 na papiru ima još više TBW, opet to ne mora ništa značiti - pogotovo ako crkne kontroler. Možda i znači?
Jedino sto je iskustvo pokazalo je da Intel najbolje radi kontrolere. Softverski. Najmanje padova brzina (i ako ima, srede firmware-om), i sl.
Ali po pitanju kvara, ne znam stvarno da li ima razlike.
 
Verujem da su Samsung i Intel ipak bolji od budzet varijante tipa A400. On jeste ok ali kao sto rekose bolje ici na UV500 model zbog duze garancije a za 5 godina ces sigurno uzimati veci i bolji SSD.
Alfa ja onaj Intel G25 160GB iz 2010-te sad ubacio u neki matori Dell C2D E6600 koji mi sluzi kao player na TV, ne da se deda :D Ne znam kakvi su danasnji Intel modeli ali ako je ovaj bio tako kvalitetan verujem i da novi vrede.
I da dodam, ono sto je Alfa vise puta naveo da NVMe nije skoro uopste brzi od SATA u realnom radu. GTA V na masini iz potpisa se bas dugo ucitava i nije nista brze u odnosu na pomenuti Intel koji je inace SATA2 standard jer je iz 2009. Mozda je razlika i u pirat vs original igre sad ali Story mod je isti koliko znam. Sam Windows jeste brzi ali opet je tu i i5-2400 vs Ryzen pa nije realno porediti.
Suma sumarum, moze M.2 ali gledajte prvo veci kapacitet i sto duzu garanciju.
 
Poslednja izmena:
Taj X25-M je prvi consumer SSD koji je vredeo. Medjutim relativno brzo su svi poceli da dobro rade firmware, wear leveling... pa su preshishali njega po upisu bas dobro i tu moze da se vidi vec razlika u praksi (on je imao 80Mbps max. writes).

Ali ovo danas morate konkretne, specificne, zadatke da radite, i da znate da vam treba NVMe.
Ako je slicna cena bas za isti model NVMe vs SATA, isti kapacitet, go for it. Ali obicno je razlika enormna u korist SATA.
Ako meni samo u jednom tasku znaci, a ja se bavim file sistemima, storage mi je 50% posla, sansa da nekome na forumu znaci NVMe (a da to vec ne zna...) je verovatno nula.
 
Ne znam, nema dovoljno podataka da se moze izvuci ozbiljan zakljucak.


Jedino sto je iskustvo pokazalo je da Intel najbolje radi kontrolere. Softverski. Najmanje padova brzina (i ako ima, srede firmware-om), i sl.
Ali po pitanju kvara, ne znam stvarno da li ima razlike.

Hvala.

Ovo je, barem za mene, korisnija i dragocenija informacija od “ma ovo je ovako”, a da čovek u stvari nema pojma.

Prelomio sam danas na taj Samsung, javiću ako bude problema, kao i ako ne bude, kad ga izmaltretiram. :)
 
Pozdrav uzeo sam samsung 860evo 250gb za desktop. Pa me zanima jel treba da koristim Samsung Magician program i Data Migration Software ? Kakva su iskustva?

Koja je procedura jel treba formatiranje?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne treba nista da formatiras, to ce sve Windows podesiti prilikom instalacije.
U biosu podesi da bude AHCI umesto IDE i to je to.

A ne rezumem za sta ti trebaju ona dva programa ?
 
Samsungovim softverom za migraciju mozes prebaciti (ako se dobro secam) samo 2 particije.
Ako imas neki drugi softver bolje cloniraj, migriraj, imidž napravi, iz bacup-a, kako god nego sa tim pogotovo u slucaju da imas 3 i vise particija, ukljucujuci onu pocetnu, malu od 100-300Mb sto win sam pravi. Dakle C i ta mala od 100MB, njih moze Samsungov softver za migraciju OS da prebaci.
Nista ne formatiras, nista ne podesavas sem u biosu ploce proveri da li je ukljucen ahci.
Ako pre nisi imao SSD na kompu, uradi cistu instalaciju, sve iz pocetka uradi, prvo win pa onda programe...
 
Hvala za odgovore. ipak da instaliram na ssd novi win 7 i to je to.da ne kloniram?
E jedino stari hard bi bio za storage ali na njemu je i dalje windows,jel to nece smetati jer ce first boot device biti ssd?

Ovo je prvi ssd, znaci povezem ssd na mesto starog harda i standardno instaliram windows, a hard cu tek nakon instaliranja win na ssd da povezem jel tako?
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno