Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Posto mala razlika u ceni izmedju ,
SSD SATA3 120GB Kingston UV400 550/350MB/s, SUV400S37/120G/Marvell 88SS1074
ili
SSD SATA3 120GB Kingston A400 500/320MB/s, SA400S37/120G
prodavnica E**I , sta uzeti za PC i dali ovaj nosac dovoljan Screenshot_41.png i dali treba neki kablovi
 
Pozdrav, jedno pitanje, posto nemam mogucnost da otvaram temu, a vezano je za SSD-ove. Zasto BIOS ne vidi nov Samsung Evo 860 koji je prikljucen preko male kutijice HDD Rack usb na ulaz iza, vec vidi Jmicron samo, a kada se poveze preko ploce direkt preko SATA kabla sve normalno vidi??
 
Koliko ja znam UV400 je nesto bolji, treba ti sata kabel ako nemas slobodnog u kucistu. Nosac ti nije neophodan ako ti nije bitno da kuciste estetski lepo izgleda unutra, ja sam moj ssd zasrafio sa 2 srafa ispod dvd rom-a.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Koji je ovo kontroler? IMG-b95a600929a4f78abc4760b72c58fa41-V.jpeg

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Hvala, a sta znaci u karakteristikama kontrolera "no dram" ostali siliconmotion sa sajta su "yes"

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
512 GB Transcend TS512GMTE110S, da li je neko imao iskustva sa ovim modelom ?
Nisam uspeo da nadjem neke komentare, samo bih pre uzimanja da proverim da ne spada u lose / nepouzdane modele.
 
mozda i bolje sto nije dobio phison 11 kontroler gledajuci koliko crkavaju ssd-ovi sa njim
 
@DBraveZ, ako vec treba brz nvme: AData XPG 480GB SX8200 - 14,4k din. Ako ne - uzima se m.2 sata ili obican sata crucial mx500 500gb za ~11k.
Nikakve informacije od tom transcend nasao nisam, za sad - macka u dzaku.
upd. Nasao. Sm2263xt - dramless. Nista posebno. Lowend.
po testovima dobro se drzi (za dramless) zbog slc cache, ali random upis, da i opterecenje - ne voli:
https://www.guru3d.com/articles-pages/hp-ex900-500gb-m-2-ssd-review,1.html
https://www.tomshardware.com/reviews/silicon-motion-sm2263xt-controller-preview,5404.html
 
Poslednja izmena:
Kome crkava Phison, 10-12 komada sam ja instalirao do sad, nijedan nije crkao. Sad cu uskoro u jos jednu firmu 4-5 komada da ubacujem, poruceni, videcemo kad stignu koji ce dobiti (kao lutrija).
 
@djalf, desava se iznenada da rikne. Niko ne zna zasto. Ali u vecini slucajeva moze da se ozivi (podaci se gube naravno). A sad i kingston nije tipican klijent phison, vec ima svoj doradjen fw, otkljucane dodatne stavke u smart i senzor temperature, pa i nand kingston sam pakuje (ne trpa skart kao neki drugi "proizvodjaci", koji samo poruce kod phison sto jeftiniji ssd). Tako da za kingston to je mnogo redje.
https://www.amazon.com/gp/aw/reviews/B01N6JQS8C/ref=cm_cr_dp_mb_show_all_btm?ie=UTF8 inace bilo bi mnogo vise negativnih ocena (koje uvek pisu radu, dok pozitivne mnogo redje)
 
Poslednja izmena:
Svi kontroleri na SSDovima se desi da crknu odjednom :(
 
@alfaunits, u tome je i poenta, da kontroler kod phison skoro uvek ziv. FW, nand ili nesto sa napajanjem ga sredi. Pa svi misle da je riknuo. Ali sve dok se ocitava u bios/windows kao satafirm - ima sanse da se ozivi, i radi posle kao da nista nije bilo. E sad desava se da je nand skart (bad'ova gomila novih), pa tu vec nema pomoci.
 
Poslednja izmena:
Da li uzeti samo 860 evo 250 gb, ili uzeti uv500 120 gb + hdd p300 1tb? Ne koristim računar za gejming. Samo solidworks/autocad bi išli... Jel dovoljno 120gb za sistemsku particiju ili da ipak uzmem veći ssd od 250. Ne uklapa mi se u budžet veći ssd i hdd. Unapred zahvalan [emoji846]

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
@huebert, kingston a400 240gb imas vec za ~4600din (uv500 120gb je 4200din), tako da to bi bio logicniji izbor. Veci kapacitet uvek moze da zatreba.
 
Poslednja izmena:
mozda i bolje sto nije dobio phison 11 kontroler gledajuci koliko crkavaju ssd-ovi sa njim

To je davno bio slucaj, oko 10% Phison s11 je “crkavalo”. Problem je rijesen update-om firmware-a, a i preko 90% tih crknutih se moglo
oporaviti update-om firmware-a. Pisao je o tome i alfa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@DBraveZ, ako vec treba brz nvme: AData XPG 480GB SX8200 - 14,4k din. Ako ne - uzima se m.2 sata ili obican sata crucial mx500 500gb za ~11k.
Nikakve informacije od tom transcend nasao nisam, za sad - macka u dzaku.
upd. Nasao. Sm2263xt - dramless. Nista posebno. Lowend.
po testovima dobro se drzi (za dramless) zbog slc cache, ali random upis, da i opterecenje - ne voli:
https://www.guru3d.com/articles-pages/hp-ex900-500gb-m-2-ssd-review,1.html
https://www.tomshardware.com/reviews/silicon-motion-sm2263xt-controller-preview,5404.html

Hvala za odgovor.
Narucen bas taj ADATA po tvom savetu, samo 1200din je skuplji od onog Transcend modela.
 
@DBraveZ, ako vec treba brz nvme: AData XPG 480GB SX8200 - 14,4k din. Ako ne - uzima se m.2 sata ili obican sata crucial mx500 500gb za ~11k.
[/url]
Dobar savet i izbor. Od pre mesec dana u masini (Asrock Z270, i3 7100, Win10 x64) imam taj A-DATA, doduse od 240 GB i prvi utisci vise nego odlicni, uz korektnu cenu. Bas brz odziv svih programa.
 
@DBraveZ, @dradule, taj adata se trka sa samsung evo nvme, blizanci su mu intel 760p i hp ex920. Bestbuy nvme trenutno.
 
Poslednja izmena:
Bice uparen sa i5-8300H, 16GB rama, 1050Ti, i jos 2Tb HDD za storage.
Kad podignem sistem na laptopu, mogu da ga istestiram i okacim rezultate, nema problema.
Samo recite kojim sve programima da ga namucim.
 
Mogu da vas obradujem, tokom 2019 ocekuju se jos ~ 20% nize cene nand i dram, s tim sto do kraja ove godine bi trebalo jos ~10% da se spusti. U sustini za sad je prognoza kao i sto sam pricao ranije. Dobri modeli ssd 500gb se cekaju za 70e, 1tb ~130e (trenutno najjeftiniji budzet model na domacem trzistu silicon power s55 480gb je 8550din ~ 73e, a koliko toliko proveren kingston a400 480gb je 9100din).
 
To su dobre vesti, ocekujem i da 120GB modeli u jednom trenutku i nestanu zbog pada cena jer im se nece isplatiti proizvodnja, pakovanje i transport zbog niske cene vec ce 240GB modeli preuzeti status najjeftinijeg modela, sto je opet dobro.
Kao sto neko rece, A400 240GB vec sad ima za 4600din koliko je kostao 120GB model pre 6 meseci.
 
Sta mislite "teorijski" koliko vremena treba ssd`ovi istisnu klasicne hard diskove(najveci model za sada je 14TB) iz upotrebe?
I dali mislite da li ce ili ne uopste doci do toga?
 
Neće se to desiti skoro. Cena po gigabajtu će uvek biti na strani klasičnih HDD-ova kao i njihova pouzdanost i dugotrajnost (ovde ssdovi mogu da se približe vrlo brzo). Osim toga kada je u pitanju skladištenje podataka klasični hardovi su nezamenljivi, serveri će i dalje koristiti hddove za tu svrhu.
Da bi ssdovi zamenili hddove prvo cena po gigabajtu mora da dođe barem na približan nivo kao kod hddova a drugo moraće da se stvori neka treća još brža opcija koja će zameniti trenutnu funkciju ssdova tj. potisnuti ih u polje "dugotrajnog skladišta podataka".

Jedina stvar koja bi eventualno mogla da ubrza rast ssdova je popularizacija online skladištenja podataka tj. razna cloud rešenja koja bi imala funkciju hdd-a uz prednost da ako hoćeš da poneseš podatke sa sobom ne moraš da ih fizički nosiš na hardu, tada bi se više korisnika opredelilo za bržu varijantu tj. ssd na lokalnom kompu jer im hdd ne bi ni trebao lokalno. Ali na ovo utiče mnogo posrednih faktora kao što je brzina internet konekcije, stabilnost iste, dostupnost, cena zakupa cloud skladišta, poverenje u ista, vrsta sadržaja koju ćeš skladištiti (nešto sumnjam da bi ljudi hteli da skladište kolekcije najnovijih filmova sa torenta ili neki poverljiv sadržaj u skladištu o kom se brine neko drugi i koje je online dostupno svakom hakeru)...
 
Poslednja izmena:
Sta mislite "teorijski" koliko vremena treba ssd`ovi istisnu klasicne hard diskove(najveci model za sada je 14TB) iz upotrebe?
I dali mislite da li ce ili ne uopste doci do toga?
To najviše zavisi od velikih potrošača kao baze podataka, ono troše najviše HDD-a. Bila bi ogromna investicija da se prebace na SSD uskoro kada imaju na hiljade rack-ova. Trebaće im HDD-i još dugo vreme.
 
Treba previse vremena samo da dostignu trenutne cene u velicinama koje HDDovi nude, a to je trenutno 5TB u 2.5" formi (SSDovi su mahom u 2.5", pa to i treba porediti).
Posle toga je pitanje pouzdanosti. Da bi postigli tu gustinu, moraju jos vise da smanje proces NANDa ipak, a on je vec pipljiv po pitanju prosecnog veka upisa :(

I sve to kada kontroleri ne mogu vise da ckrnu tek tako :) Istisnuce HDDove poprilicno vec sada,jer su dovoljno jeftini da tisina, manje grejanje i mnogo vece brzine su dovoljan mamac za vecinu ljudi, ali kada ti treba kapacitet i sigurnost upisanih podatata primarno, jos uvek nisu tu.
 
Nazad
Vrh Dno