Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Ako će već da seli SSD na drugu mašinu kasnije, nek uzme nešto pristojnije za tada...WD Blue 3D, recimo.
 
Mišljenje o Kingston KC600 512GB?

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
 
Ja juce kupih 480 gb Patriot Burst za 55eura da bacim igre na njega. Po kristal marku malo sporiji za nijansu od 850 EVO koji imam. AL mi rece momak, uzeo si poslednji po toj cijeni, nove ture su skocile oko 30%. E sad, ja sam preko Drine, ne znam jel ima to kakve veze?

Da, otisle su cijene ssd-ova i ram-a za 20-40%, navodno zbog havarije u Samsung fabrikama...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
^ustvari se dvoumim između njega i Transcend 512 M.2 2242.
Cilj je nadgradnja Lenovo T580 ThinkPad. Mišljenja i iskustva su dobro došla. Nije mi značajno što dobijam ili gubim prostor za magnetni HDD jer mi je 512GB i više nego dovoljno.

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
 
Možda je moje pitanje i za posebnu temu ali postaviću ga ipak ovde. Naime hteo bih da laptop Lenovo G560 (stari laptop iz neke 2010/2011 godine) osvežim sa SSD-om. Koliko sam uspeo da vidim na njemu postoji SATA 1 konekcija (može li ovo neko da mi potvrdi?). Da li bi bilo bacanje para ako bih kupio Samsung EVO 860 ili Kingston KC600 (koji biste uopšte preporučili od ova dva?) ili da uzimam neki SSD sa slabijim performansama koji će jednako raditi na pomenutom laptopu kao i ovi brži? Koje ubrzanje mogu da očekujem ako je u pitanju SATA 1 konekcija u odnosu na HDD? Imajući u vidu da je laptop star gotovo deset godina i da ne znam koliko će još raditi (mada za sada radi odlično) verovatno bih kasnije prebacivao SSD na računar iz potpisa koji ima matičnu ploču sa SATA 3 konekcijom pa je to možda jedan detalj koji ide u prilog kupovini bržeg SSD-a. Opet nemam para za bacanje pa bih voleo da čujem šta bi mi vi kao iskusniji korisnici preporučili?

Unapred hvala na svim odgovorima!

Ovde treba posebno voditi racuna o AHCI modu, tj. da li ti SATA grana radi kroz IDE emulaciju ili je AHCI mode i da li to mzoes da setujes kroz BIOS.

A nesto mi se cini da je to SATA II makar, jerbo moj laptop je iz 2009-te i ima SATA II (takodje i AHCI mode).

Dakle uzmi sta god tj., koji kapacitet ti odgovara kako su ti ljudi vec savetovali, ali nece biti bas sjajno ako ti je IDE mode na SATA grani.

Na GNU/Linuxu lako to mozes da proveris sa
Kod:
lspci -nn | grep -i mode

00:1f.2 SATA controller [0106]: Intel Corporation 82801IBM/IEM (ICH9M/ICH9M-E) 4 port SATA Controller [AHCI mode] [8086:2929] (rev 03)

vs.

00:1f.2 IDE interface [0101]: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SATA Controller [IDE mode] [8086:27c0] (rev 01)
 
Poslednja izmena:
^ Kingston A2000 500GB je ubjedljivi best buy model, kraj kojeg nijedan Sata SSD iz gornjeg cjenovnog ranga ne opravdava svoju vrijednost, kad se govori o consumer trzistu/modelima.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Problem sa a2000 su neodgovarajuće dimenzije.

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
 
??? Zar nisu standardne dimenzije u pitanju?

Ja sam odustao od NVMe diska pošto vidim da mnogi imaju problema sa linuxom (zavisi od kontrolera valjda). A mrzi me da prebacujem Win na njega. Tako da planiram da kupim bilo koji običan SATA model (Transend SU650, SP A55, Crucial BX500...), jedino što baš sad kad sam ja odlučio da kupim, odoše cene gore :|
 
Dimenzije jesu standardne, ali ne može svaki laptop da prihvati te dimenzije.
T570/580 konkretno može samo 2242 format.

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
 
@Space Beer, sto dramless/QLC ispod proseka izbori ?, sto ne uzmes samo najeftiniji pristojan SATA M.2 ssd koji je jos uvek ispod 8000 din ? Western Digital Blue WDS500G2B0B

7800 din kod nas, 7400 din kod madjara, imas fore sigurno do kraja meseca dok ne skoci, mozda i koju nedelju posle.
 
Poslednja izmena:
Pre ovog skoka, najjeftiniji NVMe su bili kao i neki kvalitetniji SATA (u oba formata), pa sam zato hteo A2000 ili nešto slično. Sad kad sam odustao od NVMe-a, onda mi je svejedno. Ne bih M.2 kad je već SATA, pošto me mrzi da vadim grafičku, a kad instaliram OS na neki drugi disk (trenutno imam 3 OS-a na 3 diska), volim da raskačim ostale. A to je teže kad je M.2 ispod grafičke (kad ne uzeh drugu ploču). U svakom slučaju, sve je bolje od trenutnog diska gde mi je Leap (2,5" HDD, jeste na 7200 rpm, ali sporiji od 3,5" HDD-a)

Sad kad sam dočekao povećanje cena, sačekaću još malo, pošto nemam ni vremena da instaliram OS i sređujem PC. A i čekam da izađe Leap 15.2 beta krajem februara, pa ću onda videti kakvo je stanje sa cenama
 
Ovde treba posebno voditi racuna o AHCI modu, tj. da li ti SATA grana radi kroz IDE emulaciju ili je AHCI mode i da li to mzoes da setujes kroz BIOS.

A nesto mi se cini da je to SATA II makar, jerbo moj laptop je iz 2009-te i ima SATA II (takodje i AHCI mode).

Dakle uzmi sta god tj., koji kapacitet ti odgovara kako su ti ljudi vec savetovali, ali nece biti bas sjajno ako ti je IDE mode na SATA grani.

Na GNU/Linuxu lako to mozes da proveris sa
Kod:
lspci -nn | grep -i mode



vs.

Hvala puno na savetu, da li eventualno imaš predlog za neki SSD u slučaju da imam AHCI mode na pomenutom laptopu?

Sent from my Redmi K20 Pro using Tapatalk
 
Ja ne znam sta se kod vas u srbiji dogadja ali u NL su cijene pale uglavnom za Samsung 20 do 80€.
860 Pro 500gb malo ispod 140€ - po meni best buy u NL.

Cini mi se da najavljuju polako kao i prosli put....drzim fige !!!
 
Uzeh sinoć a400 480gb. Disk kida. Pošto je za 8 godina star laptop, nije imalo smisla da uzimam 860 evo (njega imam u serveru).

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 
Kažete da skaču cene, valja li onda sada uzeti u E**u
Kingston 240GB, model SA400S37
Kontroler Phison PS3111-S11
Za 4.700din.

To je skuplje nego SanDisk Plus/Ultra TLC 240GB sa Aliexpress-a (uk. 3.500din) - slučajno sam ga uzeo za poređenje.

34% razlika u ceni.

Na KP cene su još više od E**a. Hvala! :)
 
Skočile već i to po 20-30% minimum.

Sad bez 4500-5000 nema ni najjeftinijeg 240gb ssd-a.

@owim

Pošto su cene sad takve kakve su, imaš za taj novac Crucial BX500. Bolji je disk od Kingston A400.
 
Poslednja izmena:
^ Hvala, a šta misliš da poručim sa Aliexpress-a? Ne treba ni za kakav brz računar. razlika u ceni je 34%, malo li je?
Kakav je taj SanDisk koji sam ogledno poredio sa Aliexpress-a? ;)
 
Moze zbog cene proci bez dazbina ali ako ipak odrade po propisu i naplate 20% pdv da li se onda isplati uzeti ssd bez garancije?

E sad da li je 1000-1500rsd vredno rizika da nemas garanciju?
34% izgleda mnogo, a da li je 1-1,5k dinara mnogo to sam skontaj?
 
Bogami ja cu rizikovati sa Alija za lap, nek crkne :D
Nasao sam 480GB-512GB neki njihov Goldenfire za 44$, lepo ocenjen za to sto jeste i brzine ok. Pokusacu sa kinezom da lepo stavi na paketu nizu cenu i cenim da cu proci za oko 5k, sad po nasim radnjama nesto tako je 7.5k++ jos svuda rasprodato...
 
I ja sam razmišljao da uzmem jedan m2 Goldenfir, duša mi da kupujem te gluposti na Aliju, ali nemam apsolutno ni jedan kompjuter gde mogu da ga iskoristim trenutno...
 
Diskovi bez garancije, lol. Prvi komp kojih sam kupio 96', disk mu je crko posle nedelju dana. MacBook Pro ssd crko posle manje od 6 meseci. Ja se time ne bih igrao.

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 
Sta mi je sve otkazivalo sa garancijom, pa je bilo haosa uvek sa nasim prodavcima prilikom reklamacija, nek crkne slobodno..
 
Crkavanje SSD-a mi je minimalna sekiracija u životu, nema nikakvih bitnih podataka na njemu. Već mi je otkazao jedan (bez garancije), naručio novi, i vozi dalje...
 
Upravo tako. Sad gledam NVME varijanta 512GB na Aiju 53.5$ to bi bilo oko 6700-6800 dinara. Za 1500 dinara vise kod nas Biostar M500 ali kad pozoves da pitas nema ili je cena 9k++.

Kao sto rekoh nek crkne :d
 
Nazad
Vrh Dno