Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Zvao i pitao za ssd-ove pre par dana. Dosta toga nemaju sa sajta inače. :)

Sa njima imam saradnju kao sa Microsystems-om - "dobar dan, imate li...", "nemamo". :D

Slika i prilika kupovina komponenti u Srbiji. Jeste da je off, ali da podelim iskustvo. Ja pre 10-ak dana zvao sve radnje izlistane na itsvet-u za AMD Ryzen 5 PRO 4650G i nijedna ga nije imala na stanju. Onda su me jedni pozvali nazad i rekli da im je stiglo iz uvoza, ali naravno po 1500 din visoj ceni.



Inace da se vratim na temu. Vec duze vreme se premisljam koji 2TB SSD da uzmem. Svidja mi se A2000 mnogo i uzeo bih ga da postoji u 2TB varijanti. Razmisljam se da uzmem 2.5" SATA KC600 ili WD Blue 3D ili mozda cak WD Blue 3D u m.2 velicini, ali na kraju mi ne smatram da su isplativa varijanta jer bi nepostojeci A2000 2TB trebalo da kosta toliko. Najblizi NVME diskovi su ceo spektar ADATA proizvoda, ali oni krecu od 30k i nisam siguran tacno koji od njih je najbolji. Jel ima neko neki konkretan predlog. Nisam gledao sta ima na KP, ali nisam protiv uzimanja tamo ako ima bolja ponuda.
 
Imaš Adata SX8200 Pro/Gammix S11 Pro, od tih malo boljih. Isti drajv, samo Gammix ima hladnjak. Koštaju nekih 30k kod nas, na Iponu otprilike isto, možda prođeš neki evro jeftinije zavisno od prodavca na KP...

Mada, postoji lutrija sa kontrolerima, bar kod SX8200 Pro, za Gammix nisam siguran. Ali realno, sumnjam da ćeš primetiti razlike...
 
Gammix S11 Pro ima nesto sto se naziva hladnjakom a u stvari je samo smetnja za stavljanje pravog hladnjaka...
Slabo to hladi, skoro bez ikakve koristi.
 
Imaš Adata SX8200 Pro/Gammix S11 Pro, od tih malo boljih. Isti drajv, samo Gammix ima hladnjak. Koštaju nekih 30k kod nas, na Iponu otprilike isto, možda prođeš neki evro jeftinije zavisno od prodavca na KP...

Mada, postoji lutrija sa kontrolerima, bar kod SX8200 Pro, za Gammix nisam siguran. Ali realno, sumnjam da ćeš primetiti razlike...

Pa ne ide mi se na SX8200 Pro bas zbog te lutrije. U medjuvremenu sam bacio previse sati na "istrazivanje" i zapazio sam Gammix S50 Lite koji ima SMI SM2267 4-kanalni PCI-E 4.0 kontroler pa samim tim razvija i performanse na nivou starih SMI2262EN 8-kanalnih, to bih pre uzeo zbog manje sanse za lutriju. Jeste skuplji, ali ne previse, mada to se nikad ne zna, uvek mogu kp momci da mi kazu da je cena 50e visa nego sto pise.
 
Poslednja izmena:
Koja bi bila preporuka trenutno za ssd od 240gb a da nije samsung? Ako moze preporuka za dva do tri razlicita od najboljeg ka losijem jer nemam sutra puno vremena za setanje gradom pa bih uzeo nesto sa tog spiska sta nadjem na lageru. Hvala.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Samsung 860 EVO ili Kingston KC600 u toj klasi i cenovnom rangu - ne gledaj dalje. Imaš brojeve telefona prodavnica (pogledaj eponudu i itsvet za prodavnice) pa zovi gde ima, nemoj da te mrzi i da uzimaš neki lošiji jer eto, moraš da se prošetaš. :)
 
Samsung 860 EVO ili Kingston KC600 u toj klasi i cenovnom rangu - ne gledaj dalje. Imaš brojeve telefona prodavnica (pogledaj eponudu i itsvet za prodavnice) pa zovi gde ima, nemoj da te mrzi i da uzimaš neki lošiji jer eto, moraš da se prošetaš. :)

Ja bih samo dodao na tu listu, mada me slobodno ispravite ako mislite da nije korektno, Western Digital Blue 3D, San Disk Ultra 3D(ovo je isti model kao Western Digital, oni su vlasnici oba brenda, samo je drugi naziv) i eventualno ako ne nadjes nista od toga mogao bi da razmotris MX500, mada tu preporuku uzmi sa dozom rezerve, ta serija i svi SSD-i koji su njemu slicni su u pocetku imali problem sa povremenim zaglupljivanjem u vidu ekstremnih latencija od vise sekundi. Ne znam da li je to ikad reseno.
 
Hvala na odgovoru. Problem je sto su mi povredjena ledja pa ne mogu da se setam previse. Samo relacija konjarnik - urgentnibmi dolazi u obzir pa sam ogranicen na par radnji. Potrazicu orvo samsung pa onda ostale. Hvala jos jednom na brzom odgovoru.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
A dostava, sta fali da ti za 2-3 dana dostave iz 2-3 "poznate" radnje koje jos uvek koliko toliko rade korektno...?
 
Hvala na odgovoru. Problem je sto su mi povredjena ledja pa ne mogu da se setam previse. Samo relacija konjarnik - urgentnibmi dolazi u obzir pa sam ogranicen na par radnji. Potrazicu orvo samsung pa onda ostale. Hvala jos jednom na brzom odgovoru.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Pustio sam ti poruku na PM gde bi mogao pogledati. Pozz
 
Uzeo sam na kraju samsung 860. Hvala puno na savetima. [emoji106]

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Nema greske sa 860 evo :)

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Kakva je cijena 74e za nov neotpakovan m.2 970 evo 500gb, ali bez garancije. Koliko cesto crkavaju ssd?

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Ako kod tebe crkne onda često :)

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Mislio sam generalno. Sto se mene tice, ja sam optimista :)

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Preporuka za neki storage m2 ssd 1tb igre i emulatori ce biti na njemu mozda po koji film, ploca je b450 tomahawk max za sistem vec imam poseban ssd ?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@coldej WD Blue za 96 evra preko madjara, nebo i zemlja razlika u odnosu na WD Green, a samo 1 evro (M.2 model) skuplji.

A ako mora u domacim firmama, izbor je nikakav, ne bih preporucio, ali za slucaj da se odlucis, ima trenutno snizenje/za odlicnu cenu Adata SU630 za 89 evra (ja ga licno nikad ne bih uzeo).

I Crucial MX500 za 110 evra (prvi krsteni), postarina za KP kombinacije je 2-3e, sto doprinosi do samo 10 evra razlike. Ako ti to predstavlja nebitnu kolicinu novca, uzmi ovaj MX500 u domacoj firmi.
 
Poslednja izmena:
Instalirao sam Win 10 na jednoj mašini FM2 i kupio sam A data 650 Ultimate od 120 GB (za 2400 dinara). Oduševio sam se kako radi. Već par dana se nosim mišlju da za sebe kupim ADATA Ultimate SU750 SATA SSD 512GB. Ono što me buni kada sam malo proguglao

FOR
Endurance
Decent application performance
Large SLC write cache
Software package included
AGAINST
3-year warranty
Sustained write performance after the SLC cache exhausts
Low power efficiency

ike Adata’s other entry-level NVMe SSD, the XPG SX6000 Pro, the Ultimate SU750 features a Realtek SSD controller and Micron NAND flash.

1. Kakav je to Realtek - ov kontroler.
2. Da li znate da se naši opasno počeli da skraćuju garanciju za sve i garancije nema je više na sajtu. Ovaj model umesto tri godine ima naše standardne dve. Kingston su počeli da skraćuju sa 10 godina na 5, a sada vidim mnogi počeli i na 3 godine.
3. Da li ima nešto bolje da skupi do 7.000,00 dinara ? Može i preko Mađara, mada vidim da je presušilo.
4. Ono što mi se dopalo kod ovog modela je 512 GB i 3d nad Micron.

Napišite mi neko mišljenje.
 
2. Pojedini uvoznici imaju praksu da kupe bez garancije ili sa umanjenom garancijom (jer je tako jeftinije) pa ne daju punu garanciju kod nas vec umanjuju.
3. I kod madjara je ista praksa, dosta hw dolazi sa 1g ili 2g umesto 3-5g garancije, tako kupe oni pa tako nude ovde...
 
@vladat1

Ima 2 bolje slicne zamene i jedne veoma bolja zamena, za do ~7000din

WD Blue je bolji a jeftiniji, Crucial MX500 je bolji a jeftiniji (oba imaju DDR/RAM Cache sto ih cini mnogo boljim)

I Kingston A2000 je 7350din, a to je M.2 PCI-E cudoviste koje je bolje od svega (na papiru u sintentickim testovima samo, doduse ima 50% sanse da za 1.5-2 godine postane korisno imati minimum ovakav M.2 kad zazive console tehnologije na windows 10-ci)
 
Poslednja izmena:
@Dogzilla Hvala na odgovoru. Na žalost nemam uslov za M.2 PCI-E. Moja matična ploča je MSI B150M MORTAR.

Daj mi neki link za ova dva SSD a gde mogu da se kupe. Svuda gde sam gledao koštaju oko 8.800,00 dinara (CT500MX500SSD1).
 
Možda bolje od ADATA Ultimate SU750 i WD blue doplatiti hiljadarku za SAMSUNG 500GB 2.5'' SATA 60 EVO Series SSD za 8300din.
 
Zahvaljujući jednom našem članu kontaktirao sam firmu na A za 480GB SSD Crucial BX500 ( CT480BX500SSD1 ) za 6.800,00 dinara.
 
Ivke koja je razlika između BX i MX ?
 
BX je losiji od prvobitnog Adata SU750 koji si hteo da kupis (losiju Nand tehnologiju koristi, ali ostalo je istog ili boljeg kvaliteta)

Adata SU750 TLC nand i nema DDR/RAM cache.

Crucial BX QLC nand i nema DDR/RAM cache.

Crucial MX TLC nand i ima DDR/RAM cache.

WD 3D Blue nazalost proverih sad i za ~7300 din u domacoj firmi je samo M.2 verzija, nema vise sata :(

ako ti kinta problem i ne mozes da doplatis do Samsunga koji je spomenut iznad, nemas bas mnogo izbora, Crucial BX taj sto si narucio, nije toliko losa opcija onda.
 
Poslednja izmena:
Ništa, mogu da sačekam još 2-3 nedelje, pa da kupim Crucial MX CT500MX500SSD1 8.800,00 dinara, 5 godina garancije. Za 2.000,00 se dobija 20 GB više plus veća garancija. Samo mi je još uvek suludo da je SSD od 480-500- 512 GB toliko skup.
 
Ja imam potrebu za još jednim SSD-om i situacija mi je slična kao kod kolege vladat1.
Sa time, da bi ja bio u mogućnosti da dodam još nekih 3k i kupim ASP550SS3-960GM-C, što je skoro duplo kapaciteta u odnosu na Samsung EVO koji je i dalje reper.

Ovde imamo specifikacije:
https://www.adata.com/upload/downloadfile/Datasheet_SP550_EN_20160401.pdf
Kako piše da postoji "SLC Caching and DDR3 DRAM Cache Buffer", ipak imam 2 nedoumiuce:
  1. Koliko je značajna veličina bafera? Ili je bitno samo da ga ima, da ne bude "go" fleš kao Gigabyte koji se nedavno prodavao na nekoj akciji?
  2. Zašto model od 960Gb ima znatno slabiji 4K random upis, može li neko ovo da objasni?
Hvala unapred!
 
Nazad
Vrh Dno