Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Ali svakako bolji od hdd...

...riding on 720p...
 
U radnji na G ima na akciji: APACER SSD AS340 Panther 240GB
 
Ja sam pre ovog talasa pojeftinjenja kupio Toshiba TR200 koji jeste truba u odnosu na dobre SSD, ali radi sasvim ok kao sistemski disk za nezahtevno korišćenje, tako da sam ja svakako zadovoljan kupovinom.
 
Najjeftiniji ssd je najjeftiniji, u toj klasi nema dobrog ssd diska. Ima nešto razlike medju pojedinim modelima ali u suštini nebitnih, sve su to najjeftiniji ssd diskovi.
Sa druge strane najjeftiniji ssd je nebo-zemlja razlika naspram 5400 rpm hard diskova. Za budžet laptopove i konfiguracije su prava stvar. Za neke druge situacije ide se na srednju klasu ssd ili još višu, sve zavisi od želje i mogućnosti.
Ne treba komplikovati..
 
Najjeftiniji ssd je najjeftiniji, u toj klasi nema dobrog ssd diska. Ima nešto razlike medju pojedinim modelima ali u suštini nebitnih, sve su to najjeftiniji ssd diskovi.
Sa druge strane najjeftiniji ssd je nebo-zemlja razlika naspram 5400 rpm hard diskova. Za budžet laptopove i konfiguracije su prava stvar. Za neke druge situacije ide se na srednju klasu ssd ili još višu, sve zavisi od želje i mogućnosti.
Ne treba komplikovati..

Upravo, ali već 1-2 godine postoji trend da se uglavnom u temi govori "koji od najjeftinijih SSD-ova uzeti" ili "valja li ovaj (no name kina)"... Umesto da se lepo otvori tema "koji među najjeftinijim SSD"!
Kad pogledam prvi post iz 2012 pitanje je bilo za 120GB SSD, a sada me samo uhvati muka koliko smo pali (ukupno i kupovno i svakako u Srbiji) da i dalje često pitamo za isti kapacitet i to još najjeftiniji primerak, i tada je to bilo 15.000 a sada 2.500 dinara.
 
250GB Samsung 860 Evo - 6890 din

250GB Kingston A2000 NVMe - 5190 din
256GB BioStar M500 NVMe - 5790 din
250GB Kingston SKC2000M8 NVMe - 6790 din
500GB Kingston A2000 NVMe - 7990 din

Svi imaju 5 godina garancije, osim BioStar M500 (3 godine). Po ovim cenama bukvalno ne vidim svrhu ovih najsporijih, klasicnih (240GB) SSD, osim mozda za ubrzanje nekih starijih masina.
 
Ti ne vidiš, ali ljudi kojima kompjuter predstavlja ne baš toliko značajan deo života su čuli od komšije/brata/kuma/Žike da ima neki eses-de sa kojim kompjuter radi brzo. Prvo pitanje je reda veličine koliko košta i ima li nešto jeftino... Neki će se čak i premišljati oko 120/240GB eses-de-a (zbog cene).
 
Poslednja izmena:
Takvim i "ne treba" ssd, u stvari treba im ali oni nemaju pojma da li im zaista treba, pa kad ima komšija, kum, brat od strica, Žika i Pera što bi bio on gori od njih pa da ne uzme taj ssd, ako nista drugo moze da ga stavi na tv da pridrzava milje da ne sklizne...
 
Dell Latitude E5430 sada me zanima, da li ssd uzeti klasican, kao hard disk ( to bih ) ali vidim po netu da mnogima ne radi vec neki m2 sata ssd.. moze pomoc prijatelja?
Laptop je star bas, ali radi lepo i meni zavrsava posao za osnovnu potrebu, samo bih ubacio jos ssd
 
Kad pogledam prvi post iz 2012 pitanje je bilo za 120GB SSD, a sada me samo uhvati muka koliko smo pali (ukupno i kupovno i svakako u Srbiji) da i dalje često pitamo za isti kapacitet i to još najjeftiniji primerak, i tada je to bilo 15.000 a sada 2.500 dinara.

Pa nije SSD isto što i grafička karta ili neka treća komponenta da treba svake godine da se kupuje veći kapacitet.

Primer grafičke karte: 2012. godina, 60 FPS, danas na novim igrama ista karta 30 FPS.

Primer SSD-a: W7, macOS Sierra, Linux distribucija 120GB dovoljno. Danas W10, macOS Catalina, Linux distribucija - dovoljno je 120GB za sistem i osnovne programe.
 
Dell Latitude E5430 sada me zanima, da li ssd uzeti klasican, kao hard disk ( to bih ) ali vidim po netu da mnogima ne radi vec neki m2 sata ssd.. moze pomoc prijatelja?
Laptop je star bas, ali radi lepo i meni zavrsava posao za osnovnu potrebu, samo bih ubacio jos ssd

U taj model sigurno ne moze m.2 sata, mozda msata (ne da mi se guglati :)). Svakako, ne isplati se ganjati msata koji se rijetko sada proitvodi - uzmi obicni Sata III ssd.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I on ide normalno, skine se hdd i stavi ssd, ne treba nesto dodatno? Hvala druze
 
ne treba,promeni samo u biosu sata rezim u AHCI.hdd stavis u neko usb 3 kuciste od 1000din i gotovo.
 
250GB Samsung 860 Evo - 6890 din

250GB Kingston A2000 NVMe - 5190 din
256GB BioStar M500 NVMe - 5790 din
250GB Kingston SKC2000M8 NVMe - 6790 din
500GB Kingston A2000 NVMe - 7990 din

Svi imaju 5 godina garancije, osim BioStar M500 (3 godine). Po ovim cenama bukvalno ne vidim svrhu ovih najsporijih, klasicnih (240GB) SSD, osim mozda za ubrzanje nekih starijih masina.

Koliko mislis da je % ljudi koji mogu da stave m.2 ssd kod nas :D
 
Poslednja izmena:
Mene zanima koji ssd nize klase u lap top ubaciti? Zbog nemogucnosti hladjenja.
 
Sta mislite koji bi bio najbolji ssd za staviti u externo skuciste da se na njega snima tv program preko STB-a?
500GB neki jeftiniji, sto manje potrositi za tu namenu...
 
Biostar S100 ili Patriot Burst, šta god ima veću garanciju.
 
Poslednja izmena:
Ne zezajte, 120 gb ssd itekako i danas imaju svrhu i traženi su ne bi se inače toliko masovno štancovali i prodavali. Vi ovde ste onaj 1% korisnika sa znanjem i potrebama, tj entuzijasti, ma i manje od 1% ostali ne žele ili nemaju vremena ni da prate šta izlazi a kamo li da čitaju i da se raspituju o tome. Meni prvom su na svih nekoliko mašina svi ssd 120 gb, naravno jer mi treba samo windows 7 internet multimedija osnovni programi. Performanse takođe nebitne, samo cena. Imam uv400, a400, silicon power s55, apacer panther... Sve to radi dovoljno dobro. U laptop isto ubacih neku kršinu, progledao je. Nema smisla stavljati skuplji i veći kad se koristi samo za kripto i bitan je samo boot time i podizanje programa.
Na majning rigovima se takođe masovno koriste ssd i to naravno od 120 gb, kod mene čak i od 60 gb najgori l5 teamgroup krševi. Za nezahtevne primene presudna i najbitnija je cena, jer i ti "krševi" rade super i nebo/zemlja je u odnosu na win10 na hdd (neki rigovi su na hdd to je mučenje iako ništa osim wina ne podiže i ne instalira se).
 
Poslednja izmena:
Ne zezajte, 120 gb ssd itekako i danas imaju svrhu i traženi su ne bi se inače toliko masovno štancovali i prodavali. Vi ovde ste onaj 1% korisnika sa znanjem i potrebama, tj entuzijasti, ma i manje od 1% ostali ne žele ili nemaju vremena ni da prate šta izlazi a kamo li da čitaju i da se raspituju o tome. Meni prvom su na svih nekoliko mašina svi ssd 120 gb, naravno jer mi treba samo windows 7 internet multimedija osnovni programi. Performanse takođe nebitne, samo cena. Imam uv400, a400, silicon power s55, apacer panther... Sve to radi dovoljno dobro. U laptop isto ubacih neku kršinu, progledao je. Nema smisla stavljati skuplji i veći kad se koristi samo za kripto i bitan je samo boot time i podizanje programa.
Na majning rigovima se takođe masovno koriste ssd i to naravno od 120 gb, kod mene čak i od 60 gb najgori l5 teamgroup krševi. Za nezahtevne primene presudna i najbitnija je cena, jer i ti "krševi" rade super i nebo/zemlja je u odnosu na win10 na hdd (neki rigovi su na hdd to je mučenje iako ništa osim wina ne podiže i ne instalira se).

:Klanjanje

I na sata 2 tj na brzini 3Gb/s leti u odnosu na HDD

Itekakao su bitni i ti ssd-ovi od 120/128 , nemaju svi mogucnosti za terabajt koji kosta 250 evra
 
Poslednja izmena:
Itekakao su bitni i ti ssd-ovi od 120/128 , nemaju svi mogucnosti za terabajt koji kosta 250 evra

1TB M2 NVMe - 135$ (vidjao sam i za 99$)
16-17k din u SRB, kada se pojavi u E prodavnici bice verovatno 14-15k din.

A inace postoji jos nekoliko slicnih modela u tom cenovnom rangu, daleko od toga da je potrebno 250 evra za dobar i brz 1TB SSD. A 500GB je vise nego dovoljno za vecinu korisnika, takvi NVMe SSD mogu da se kupe vec za 8k din (sa 60 meseci garancije). Ko misli da mu je dovoljno 250GB ima A2000 tog kapaciteta za samo 5 hiljada din, i onda neko pise kako se isplate (samo) ovi najlosiji, najsporiji klasicni SSD 120-240GB za 25-30 evra.
 
Poslednja izmena:
Ja ne mislim nego znam da mi je dovoljno 120 gb :D ne spucavam pare ni na besne procesore, ploče i overkill đerdap napajanja, od nekoliko računara dve "najbolje" :D i glavne mašine koje koristim su Celeron G3930 + 8 gb ddr4 i stara p43 775 ploča sa xeon E5450 i 7 gb ddr2. Na prvoj je 120 gb uv400 još podeljen na dve particije po 60 :D za win7 i win10 (koji ne koristim). Od tih 60 gb na C: zauzeto je manje od 60% a baš sam svašta instalirao :p samo što retko koji softver prelazi trocifren broj MB.
 
Ne razumes.
I ja sam koristio Kingston 120GB SSD u (tada) drugom kompu, samo za win i osnovne programe, za to je sasvim dovoljan. Dzonihsv i ja mislimo na neku drugu pojavu ali nebitno.
Sustina je da su dobri, brzi klasicni SSD (pa cak i brzi M.2 NVMe) sve jeftiniji a da programi (i posebno igre) zauzimaju sve vise prostora. Tako da spori, zastareli SSD modeli polako gube smisao kada za 2-3 crvene vise mogu da se kupe dosta bolji i brzi. A za 7-8k din ukupno i 500GB M.2 NVMe.
 
Poslednja izmena:
Bolji od kingstona? Ovo je stvarno cena dz ni hdd nema za te pare :-D
 
Nazad
Vrh Dno