Šta je novo?

Obrada i arhiviranje AVCHD snimaka

max9998

Čuven
Učlanjen(a)
26.12.2002
Poruke
979
Poena
620
Konacno se nakanih da sredim nagomilane AVCHD 1080i kucne snimke od poslednjih godinu i po dana, pa trazim neko jednostavno resenje za spajanje segmenata i dodavanje tranzicija. Sad, voleo bih da taj softver ima mogucnost da, za delove snimka koji se ne menjaju, radi samo direct stream copy, a da se rekompresija radi samo na mestima gde je ubacena tranzicija ili titl. To trazim da ne bih izgubio na kvalitetu snimka nepotrebnom rekompresijom, jer zelim da ih sacuvam u istom formatu, bez deinterlacinga i slicno.

Premiere ne moze da izvede ovo, mora uvek da dodje do rekompresije pri exportu. I za Vegas mislim da je slicna situacija. Postoji li neki od NLE paketa koji podrzava direct stream copy za AVCHD?

A ako vec ne mogu da izbegnem rekompresiju, onda bih bar i propustio snimke kroz neke filtere da ih malo ulepsam. Posto nemam bas puno vremena za eksperimentisanje, postoji li neko fire and forget resenje koje automatski bar malo ulepsa video, tipa Auto Levels ili Auto Color, bez da moram da ga fino podesavam?

Inace, sta je po vama najbolji nacin da se sacuva montirani AVCHD? Ostavljanje u originalnom, interlaced, formatu (radi kopiranja na Bluray sutra), ili ipak neki deinterlace i promena kodeka? Velicina fajlova nije problem, moze da ostane kao u originalnim.
 
Deinterlace i promena kodeka. x264 upakovano u .mkv kontejner, sve to na nekom pristojnom bitrate-u. Sto se samog arhiviranja tice, za kompresiju koristi recimo media coder. A za obradu i "ulepsavanje" Vegas. Ima finu add-on kolekciju pa moze da se ulepsava na najlaksi nacin - samo primenom tih filtera bez neke delikatnije obrade (sto bi ti bio problem kao pocetniku mada mozda i ne bi ako ti ide od ruke).
 
Ja sam uz moju Sony kameru dobio disk i na njemu program sony PMB (cini mi se da je picture motion browser). Trenutno koristim verziju 5.8.02. Ima na netu i da se skine. Spajanje je jako jednostavno i snimci se ne diraju vec ostaju u originalu, ali mislim da nema opcije za tranzicije i slicno, mada nisam ni istrazivao posto snimke uvek odradjujem na brzaka jer sam uvek u nekoj frci.
Kad ih spojim u jedan snimak, ubacujem ih u Adobe Encore, vreme i datum ubacujem kao subtitle da se po potrebi iskljuci i ukljuci i pravim samo Pop Up meni i bluray je spreman za rezanje.
E sad, mislim da to isto moze da se odradi i kad je u pitanju AVCHD.
 
Deinterlace i promena kodeka. x264 upakovano u .mkv kontejner, sve to na nekom pristojnom bitrate-u.

Uh, ovo bih definitivno izbegao, jer kompresijom u x264 gubim na kvalitetu i kompatibilnosti. Takodje, ne bih radio ni deinterlace jer cu sutra sve verovatno rezati na Bluray.
 
A na cemu gledas te snimke ?
 
Uh, ovo bih definitivno izbegao, jer kompresijom u x264 gubim na kvalitetu i kompatibilnosti. Takodje, ne bih radio ni deinterlace jer cu sutra sve verovatno rezati na Bluray.
Ko te je to slagao ?
Oba su pod H264 standarodm i ne vidim kako bi mogao da izgubis kompatibilnost.

A da gubis na kvalitetu teoretski da ali ako odradis kako treba dobices nekoliko puta manji fajl 0.1-0.2% goreg kvaliteta(sto ces tesko i primetiti)
 
Poslednja izmena:
Ah, nisam znao za to u vezi h264-x264 kompatibilnosti, mucho gracias :)

To znaci da i standalone BD plejeri mogu da puste progressive x264, i da sa takvim materijalom moze da se dobije Bluray disk koji postuje sve standarde?
 
Da
 
Koji opensource SW preporucujete za rekompresiju iz native HD kamkorderskog fajla u x264 MKV?
A da je sto laksi za upotrebu, jer nemam ambicije da postajem filmski montazer ili sl.
 
Ja koristim Vidcoder , lak je za koriscenje. Doduse ne bas za fajlove sa kamere, ali verujem da ce bez problema raditi.
 
Poslednja izmena:
Prvo pozdrav za sve forumase...
kupih pre neki dan kamericu, Panasonic HDC-SD40.
Do sada se nisam bavio obradom video materijala pa imam par pitanja....
Pomenuta kamera snima u AVCHD formatu i to zauzima dosta mesta, pa ako moze predlog, koji program da koristim za kompresiju, obradu, i u koji format da kompresujem a da se ne gubi previse na kvalitetu?
Nadam se da ce se naci neko ko je voljan da pomogne
Veliko hvala
 
Dovoljno je da procitas ovaj thread, sve odgovore mozes naci.
 
Prvo sto treba da uradis je deinterlace, a onda sve ostalo. Kakvo cuvanje kompatibilnosti, sa cim ? :)

Sto se tice automatskog montiranja, to ne postoji, i bolje je da ostavis tako kako je nego da ti program sam radi, moze da napravi josh gore od toga. Moracesh da posvetish malo vremena i to sve spojish, izbacish nepotrebne delove, sredish pod/preeksponirane scene i napravis video koji biti interesantan za gledanje. Ne znaci ti nista da nalepis 10 sati snimka sa letovanja jer to niko zivi nece gledati, ni za 30 godina. Treba da izvuces najintersantnije delove i od toga napravis sat ili sat i po koji se moze gledati, a to je puno posla, i ne gine ti da to radis ako mislish da imash ljudsku uspomenu...
 
Poslednja izmena:
Nesto ne radim kako treba, kada prebacim AVCHD snimak u x264 vizuelno istog kvaliteta, zavrsim sa vecim fajlom :p

Originalni snimci mi imaju bitrate od oko 15.000 kbps, i kada kroz MeGui napravim x264 od npr 10.000 kbps, kvalitet je primetno gori. Koliko uopste treba da ima kvalitetan x264? Mozda su mi originali vec preniskog bitrate-a, pa nema ni smisla kompresovati ih? 1h originalnog materijala mi zauzima nesto ispod 8 GB.
 
Ako je to 1080i snimak to i nije veliki biltrate tako da nema potrebe da ga dodatno smanjujes, samo ces da izgubis na kvalitetu.
 
AVCHD je već sam po sebi kompresovan video... Ako želiš još da ga smanjiš, može, ali uz manji ili veći gubitak kvaliteta.

Ja lično koristim Adobe Premiere Elements 10.0, i veoma sam zadovoljan. Krajnje jednostavan za upotrebu, za seckanje, fade-in-out, dodavanje efekata, titlova i sl. Što se snimanja tiče, možeš nazad u AVCHD (.MTS), da odmah režeš BluRay ili snimiš u MPEG2 720p/1080i/1080p. Ja tipično snimam u max kvalitetu (oko 20Mbps AVCHD), pa na računaru obradim, isečem, ubacim efekte, natpise itd, deinterlaceujem u 1080p i snimim u mpeg2 sa 20Mbps video rate-om, 25fps, i 192kbit 48KHz stereo zvukom u AC-3. 10min ovako snimljnog materijala ispadne oko 1.4GB na disku. Sa 1.5TB diskovima za manje od 100e, ovo je meni sasvim prihvatljivo. Ako se naknadno kompresuje u x264 i mkv kontejner, može se veličina smanjiti još na polovinu bez značajnog gubitka u kvalitetu.
 
Poslednja izmena:
Nesto ne radim kako treba, kada prebacim AVCHD snimak u x264 vizuelno istog kvaliteta, zavrsim sa vecim fajlom :p

Originalni snimci mi imaju bitrate od oko 15.000 kbps, i kada kroz MeGui napravim x264 od npr 10.000 kbps, kvalitet je primetno gori. Koliko uopste treba da ima kvalitetan x264? Mozda su mi originali vec preniskog bitrate-a, pa nema ni smisla kompresovati ih? 1h originalnog materijala mi zauzima nesto ispod 8 GB.

AVCHD kamere, a pogotovo jeftine imaju mnogo los bitrate, 15.000 je bas malo, na nivou piratskih Bluray ripova. Ja to ne bih kompresovao nista vise od toga ako mislish da zadrzis kvalitet. 8GB za 1 sat je ok i ne vidim razlog da kompresujes vise od toga, sigurno nemash 50 sati materijala :) I ako mislish jednog dana (ili uskoro) to da bacas na Bluray, ostavi fajlove takve kakvi su, nemoj da ih guras u mkv jer necesh dobiti nista, a posle cesh samo imati vise posla za Bluray authoring. I ne zaboravi da uradis deinterlace pre exporta...
 
Ljudi imam jedno pitanjce,nadam se da ce neko moci da mi pomogne. Skoro sam radio video za jedan konkurs,i posto se to sve desilo na brzaka,pozajmio sam video kameru od drugara. Rec je o PRAKTICA DVC 5.5 HDMI Link. Znam,odmah ce neko reci losa kamera,bzw proizvodjac, itd itd ... ali, prijatno sam se iznenadio kvalitetom snimka. Kamera zahteva izuzetno dobro svetlo,dnevni snimci su fantasticni,dok su nocni losi...
No ne vezano za to,problem je u izlaznom fajlu. Kamera snima u Full HD forumatu,h264 a izlazni fajl ima ekstenziju .avi. Njegov izlazni fajl mogu da pustim bez ikakvih problema medjutim ne postoji nacin da materijal uvezem u Premier i AE. Onda sam upotrebio jedan od konvertora i dobio snimak sa slicnim bit rejtom od 12 Mbit,sa vrlo malim gubitkom. Primetio sam da mi tekst na testiranom uredjaju ne jasan,tj na orginal snimku je super ali konacna verizja koju sam okacio i na youtube ima zamucenje,pa me zanima da li je problem do interlace/progrsiv/deinterlace sistema ili sta vec? Da li mozete da mi preporucite neki dobar program za konverziju video materijala sa sto boljim rezlutatom?

Ovde je link ka izmontiranom snimku (molim vas da ne obracate paznju na detalje sa Auto Focus problemom,sve je snimljeno i izmontirano u vrlo vrlo kratkom ,sa kamerom koju sam prvi put drzao u zivotu a nisam ni znao kako se opcija gasi).

http://youtu.be/KWSaRlWByjg
 
AVCHD kamere, a pogotovo jeftine imaju mnogo los bitrate, 15.000 je bas malo, na nivou piratskih Bluray ripova. Ja to ne bih kompresovao nista vise od toga ako mislish da zadrzis kvalitet. 8GB za 1 sat je ok i ne vidim razlog da kompresujes vise od toga, sigurno nemash 50 sati materijala :) I ako mislish jednog dana (ili uskoro) to da bacas na Bluray, ostavi fajlove takve kakvi su, nemoj da ih guras u mkv jer necesh dobiti nista, a posle cesh samo imati vise posla za Bluray authoring. I ne zaboravi da uradis deinterlace pre exporta...

Ma ovo bih i najvise voleo, da ne moram da radim rekompresiju, ali se vracamo na problem iz prvog posta :). Hocu da iseckam snimke i ubacim najprostije dissolve tranzicije, ali mi ni jedan NLE ne nudi mogucnost da uradim export bez rekompresije...

Jedino da to radim rucno kroz Avisynth, ali mi se cini kao sumanuto nepotrebno komplikovano, kad vec postoje toliki NLE...
 
Pa dovoljno je samo da stavljash tranzicije, i zbog toga mora da se radi rekompresija. Ne znam sta se toliko plashish te rekompresije kao da imash broadcast snimak pa se plashish da BBC nece da ti prihvati :) Ako ostavis snimak na 15000 u x.264, razliku nema sanse da primetis, i to je potpuno normalna stvar kod DVD/Bluray authoringa. Nabacaj ono sto ti treba, iseckaj visak, stavi tranzicije i export. Ja radim h.264 u mov za export na Bluray, radio sam i mpeg2, za x.264 ne znam kako ce se ponasati, da li ce authoring program raditi normalno sa njim, i da li posle player mora da ima podrshku za x264 posto su ga naknadno dodali u Bluray standard.

@Andragon, na youtube ti je 720p verzija koja je dodatno rekompresovana, naravno da ce se izgubiti na ostrini...
 
Poslednja izmena:
Nesto ne radim kako treba, kada prebacim AVCHD snimak u x264 vizuelno istog kvaliteta, zavrsim sa vecim fajlom :p

Originalni snimci mi imaju bitrate od oko 15.000 kbps, i kada kroz MeGui napravim x264 od npr 10.000 kbps, kvalitet je primetno gori. Koliko uopste treba da ima kvalitetan x264? Mozda su mi originali vec preniskog bitrate-a, pa nema ni smisla kompresovati ih? 1h originalnog materijala mi zauzima nesto ispod 8 GB.
Svaka rekompresija u lossy format dovodi do gubitka kvaliteta, bilo da koristiš manji, isti ili veći bitrejt od bitrejta originalnog videa. Sa druge strane, ne postoji pravilo (mada se mnogi često razbacuju brojevima) o tome koliki bitrejt je dovoljan da bi se zadržao određeni kvalitet. Bitrejt je mera kvaniteta (prosečna veličina fajla po sekundi) a ne kvaliteta.
Za svaki video materijal je potreban različit bitrejt da bi se zadržao određeni vizuelni kvalitet. Koliki će taj bitrejt biti zavisi od rezolucije, frejmrejta i same kompleksnosti slike (dinamična ili statična, prisustvo film grain-a, noise, razne smetnje i slično).
Da bi uvek znao kakav ćeš kvalitet dobiti nemoj da podešavaš bitrejt prilikom kompresije već koristi CRF (Constant Rate Factor). CRF u rasponu od 16 do 20 bi trebalo da ti da zadovoljavajući kvalitet. Ti napravi par proba i vidi koja CRF vrednost ti daje zadovoljavajuće rezultate i koristi nju. Naravno, može se desiti da izlazni fajl ispadne i veći od originlnog a ti vidi da li ti je bitniji kvalitet ili kvanitet ako moraš da rekompresuješ.

Ma ovo bih i najvise voleo, da ne moram da radim rekompresiju, ali se vracamo na problem iz prvog posta :). Hocu da iseckam snimke i ubacim najprostije dissolve tranzicije, ali mi ni jedan NLE ne nudi mogucnost da uradim export bez rekompresije...

Jedino da to radim rucno kroz Avisynth, ali mi se cini kao sumanuto nepotrebno komplikovano, kad vec postoje toliki NLE...
Avisynth isto zahteva rekompresiju jer preko njega ide samo dekompresovan video. Potraži da li neki NLE podržava opciju Smart Render. Na taj način bi ti kompresovao samo delove i prelaze koje ti ubaciš a ostalo bi sačuvao.

Pa dovoljno je samo da stavljash tranzicije, i zbog toga mora da se radi rekompresija. Ne znam sta se toliko plashish te rekompresije kao da imash broadcast snimak pa se plashish da BBC nece da ti prihvati :) Ako ostavis snimak na 15000 u x.264, razliku nema sanse da primetis, i to je potpuno normalna stvar kod DVD/Bluray authoringa. Nabacaj ono sto ti treba, iseckaj visak, stavi tranzicije i export. Ja radim h.264 u mov za export na Bluray, radio sam i mpeg2, za x.264 ne znam kako ce se ponasati, da li ce authoring program raditi normalno sa njim, i da li posle player mora da ima podrshku za x264 posto su ga naknadno dodali u Bluray standard.

@Andragon, na youtube ti je 720p verzija koja je dodatno rekompresovana, naravno da ce se izgubiti na ostrini...

x264 je enkoder i nije naknadno dodat u Bluray standard (standard je skup pravila a ne enkoder). Možda se hteo da kažeš da je x264 enkoder nešto kasnije doteran tako da daje video strimove u skladu sa Bluray standardom. Samim tim, plejer ne mora (i ne može) da ima podršku za x264. P.S. Piše se x264 a ne x.264, čisto da ne bude zabune. :) x.264 ne postoji.
Authoring programi prihvataju video strim koji daje x264 enkoder ali strim mora biti u RAW formatu (sa ekstenzijom .264) jer trpanje u bilo kakav kontejner izmeni pojedine informacije u samom strimu i onda authoring programi odbijaju da uvezu video strim.
Evo sajta sa informacijama o podešavanju x264 enkodera za kreiranje BD diskova.
 
Poslednja izmena:
Evo sad citam na nekom forumu, ako je ovo tacno, koriscenje x264 encodera ipak komplikuje stvari sto se tice kompatibilnosti, a razlika izmedju njega i nekih drugih h.264 encodera ne verujem da postoji kada se radi 50+ Mbit za Bluray:

"So yes, anything that will play H.264 will be able to play video encoded by the x264 encoder, but they will probably only be able to decode a subset of what x264 could create. Thus if you make sure not to go beyond the supported profiles when you encode things with x264 you'll be fine."
 
Poslednja izmena:
Bluray ne koristi bitrejt veći od 40Mbit/s jer "--vbv-maxrate 40000 --vbv-bufsize 30000" specifikacija to ne dozvoljava. Koristi bafer od 30Mbit i maksimalni bitrejt od 40Mbit-a.
Što se tiče citata koji si naveo. Taj koji je to pisao lupa gluposti ili koristi pogrešnu terminologiju i stvara konfuziju. H.264 je video standard i obuhvata opcije koje nisu ugrađene ni u x264 enkoder. Tako da x264 enkoder proizvodi video koji je, po korišćenim opcijama subset H.264 standarda a ne obrnuto. Cenim da je čovek je poistovetio BD standard sa H.264 standardom.
Par pojašnjenja:
- x264 je H.264 enkoder. Kao takav, kreira fajlove koju su u skladu sa zvaničnim H.264 standardom.
- Bluray standard je subset H.264 standarda. Kao takav, ima više ograničenja od zvaničnog H.264 standarda. Bazira se na profilu High Level 4.1 H.264 standardu ali ima više restrikcija i od ovog niova. Recimo, BD standard ne dozvoljava 1080p25, tj. 1080 progressive video od 25 frejmova u sekundi, već samo 1080p23.976 i 1080p24. Ili, HL4.1 dozvoljava maksimalni bitrejt od 62,5Mbit/s dok BD dozvoljava bafer od 30Mbit i maksimalni bitrejt od 40Mbit-a.
- x264 je kompatibilan sa Bluray standardom kada se tako podesi. Podešavanja imaš na sajtu čiji sam link ostavio.
- x264 enkoder je samostalan program dizajniran u skladu sa H.264 standardom i nije ograničen BD standardom. Kome treba BD kompatibilan video strim, može sam da ograniči x264 enkoder.
- Većina H.264 enkodera su deo nekog programskog paketa koji je namenjen kreiranju BD kompatibilnog video fajla te su, kao takvi, ograničeni mogućnostima programa čiji su deo.
- Još gore, neki programski paketi namenjeni običnim korisnicima imaju tako loše H.264 enkodere da ne podržavaju ni sve ono što dozvoljava restriktivni BD standard. Recimo, Cyberlink MediaEspresso nudi samo Baseline profil koji ne podržava ni CABAC (štedi u proseku 20% bitrejta bez ikakvih gubitaka u kvalitetu) ni B-frejmove. ArcSoft Media Converter (delo autora ArcSoft TMT plejera) bar podržava Main profil ali sa samo 2 referentna frejma i fiksni GOP (rastojanje između 2 I frejma).
- Većina današnjih multimedijanih plejera i sve grafičke kartice bez problema dekodiraju video kompresovan x264 enkoderom. Neki plejeri tipa PS3 zahtevaju da budu ispoštovana HL4.1 ograničenja što nije problem jer je 95% video fajlova na netu tako kompresovano. Tačnije, svi ripovi u zadnje 3 godine se tako rade.

P.S. Na 50+Mbit-a nećeš primetiti razliku ni između MPEG2 i H.264 kodeka.
 
Poslednja izmena:
Sve je jasno sto se tice Bluraya, ja koristim Compressor i Apple h.264 za export na Bluray, i za 1.5-2h materijala na 25GB Blurayu ne mogu da primetim razliku izmedju sourcea i gotovog Bluraya, ni na 1080p monitoru, ni na velikim 1080p televizorima, tako da za bluray ne vidim razlog da se zezam sa x264 kada mi je ovaj workflow uzasno brz i jednostavan. Ovde onda pre treba pricati o tome koji to programi imaju los h.264 encoder, a koji su dobri za to, ako vec ima tolikih razlika medju programima na Windowsu. Na Macu se uvek koristi jedan isti encoder, Appleov, pa ti je svejedno iz kog programa radis...
 
x264 je odličan enkoder. Bolji je od većine komercijalnih enkodera, naročito onih namenjenih širim narodnim masama. MSU svake godine testira pojedine enkodere. x264 je u zadnjih par godina najbolji enkoder, po njihovim testovima.
Od komercijalnih programa, TMPGEnc 5 sadrži i x264 enkoder.
Što se tiče Mac korisnika, postoji mogućnost da i oni koriste x264 enkoder. Možeš i ti da probaš ako te zanima.
Ja nisam probao jer ne korstim Mac ili QT ali ovde i ovde tvrde da je x264 bolji. Mada, testovi su iz 2010.
 
Sve je jasno sto se tice Bluraya, ja koristim Compressor i Apple h.264 za export na Bluray, i za 1.5-2h materijala na 25GB Blurayu ne mogu da primetim razliku izmedju sourcea i gotovog Bluraya, ni na 1080p monitoru, ni na velikim 1080p televizorima, tako da za bluray ne vidim razlog da se zezam sa x264 kada mi je ovaj workflow uzasno brz i jednostavan. Ovde onda pre treba pricati o tome koji to programi imaju los h.264 encoder, a koji su dobri za to, ako vec ima tolikih razlika medju programima na Windowsu. Na Macu se uvek koristi jedan isti encoder, Appleov, pa ti je svejedno iz kog programa radis...
Hah, ja ne bih bio tako siguran u appleov encoder koji vazi za jedan od najgorih, generalno gledano na 25GB mozes ako ti je brzina bitna bolje da koristis neki kvalitetniji MPEG2 encoder sigurno ces imati bolji rezultat.

Sto se tice x264, kladim se da ces dobiti cak bolje rezulatate sa recimo preset Ultrafast i da ces imati brzincinu, nego sa tim appleovim H264 encoderom.
 
Nazad
Vrh Dno