Šta je novo?

Pomoc oko podesavanja CPU voltage na Asus P8Z68-V LX

Rale45

Slavan
Učlanjen(a)
24.10.2004
Poruke
438
Poena
320
Procesor je i5 2500k.
Evo trazim vec dva sata na po netu kako da rucno podesim voltazu za procesor na ovoj ploci, ali nikako ne uspevam da se snadjem. Jedine dve opcije koje sam nasao su ona +/- offset i koliko voltaze da doda kad je u Turbo modu.

A po stranim forumima svi nesto govore "stavi voltazu na 1.35, 1.30, 1.40 bla bla bla", kao da treba samo da se lupi Enter i izabere voltaza procesora.

Evo sta sam do sada radio i sta me je, u stvari, najvise zbunilo:

prvo sam u BIOS-u, u CPU Power Management stavio mnozilac na 42, upalio Win i video da nekih 20-tak sekundi drzi voltazu na 1.4 i brzinu na 4200MHz (automatski je postavio tu voltazu). Zatim se voltaza smanji na 1.040 (ako se ne varam) i 1600MHz. Kad testiram u Prime95, digne voltazu na 1.36 ili 1.37 V.

A onda sam stavio offset na - i namestio 0.035 V i (normalno) ocekivao da voltaza bude za toliko niza u load-u i idle-u, ali tek tad sam se zbunio.

Ako ukljucim CPU-Z u roku od 20-tak sekundi od ucitavanja Windowsa on pokazuje brzinu 4200 MHz (ocekivano) i voltazu od 1.300 - 1.308 V(?) i onda smanji na 1600 MHz i 0.940 V.
A kada, posle toga, ukljucim Prime95 (koji radi dok ovo pisem), u CPU-Z pokazuje 1.240 - 1.248 V (???).

Koju logiku koristi ploca ako bez negativnog Offset-a stavi voltazu na 1.37 V, a sa negativnim offsetom od 0.035 V drzi voltazu u load-u na 1.240 u Prime95?
 
Poslednja izmena:
umesto offset stavis na manual i samo ukucas napon cpu-a
 
Stavi napon na manual recimo 1.2v i stavi llc na extreme i probaj 4.3ghz ako baca BSOD onda probaj opet sa 4.2ghz
 
Problem je sto ne mogu nigde da nadjem manual, izgleda da nema opcija za rucno podesavanje napona procesora, nego samo taj offset.
 
Odmah ispod ti je offseta ti je CPU Voltage, verovatno ti stoji na AUTO, pa tu gde pise AUTO upisi zeljeni napon.
 
Nazad
Vrh Dno