Šta je novo?

Phenom 9500?

Učlanjen(a)
02.03.2005
Poruke
1,437
Poena
350
Čitao sam svašta nešto po netu o overclocku i još uvek mi nije sasvim najjasnije, tj šta da radim...

Sadašnja konfiguracija mi je:
ploča MSI KA780G (780G čipset, 140W CPU ready)
AMD 4400+ X2 3.15GHz i kuler Zalman CNPS10X Performa (odličan kuler)
4x1GB DDR2 Kingston HyperX 800MHz 5-5-5-20
Ati 4870 1GB DDR5
LC 550W prvi model
... ostalo je nebitno.

Razmišljam se o zameni procesora i trenutno je na oglasima jedan Phenom I 9500, međutim čitam svašta nešto po netu i imam sledeća pitanja:
Phenom I ima FSB wall, tj neki TLB bug?
Koji je maximalni stabilni overclock koji bih mogao očekivati sa ovim procesorom, jer nalazim rezultate od 2.6 do 3GHz?
Da li ću osetiti promenu performansi ako zamenim ovog Athlona na 3.15GHz za Phenoma na nižem radnom taktu?

Igram igrice, radim u Photoshopu u drugim win zahtevnim aplikacijama, ali ne koristim 3D Studio Max ili neki takav program....

Ili da jurim neki drugi CPU za ovaj socket (AM2+)?

:wave:
 
Ja bih taj procesor preskocio kengurovim skokom u cizmama od sedam milja :)
Pojuri neki Athlon II koliko ti dzep dozvoljava, mnogo bolje resenje.
 
Kao sto rece Kazanova iznad, juri bilo sta sem toga. Npr. Athlon II, Phenom II, Athlon II ubija tog Phenom-a kao zeca :) A mozes Athlon II za male pare da nadjes. I cim bocnes Athlon II ta 4870 ce progledati mucenica :p
 
Poslednja izmena:
A je l' ide Athlon II u AM2+ ploču? Ili Phenom II? Ne odgovara mi ništa što treba da se otključava, jer ova ploča to ne podržava...
 
Phenom II 955 bi ti se fino uklopio uz tu konfiguraciju. Veruj mi, osetio bi ogromno ubrzanje u odnosu na athlon 4400+, a phenom 9500 je odavno prevaziđen procesor.
 
Athlon II 640 sigurno ide na tu plocu. A verovatno i ostali AII procesori. ZA PII ne znam. A mnogo bolje resenje ti je AII nego stari Phenom. Mnogo bolje...
 
ide phenom II x4 deneb od 125w . znači cepaj slobodno . imaš fenome sa 8mb jezgra za jeftine pare .

a oni su bolji od athlona II koliko athlon od phenoma I .
 
Poslednja izmena:
uh, svašta nešto ste napisali, a ja odavno nisam pratio scenu... dakle preporuka bi ipak bila phenom II x4 naravno, sa 8mb keša, ali za koje pare?
 
955/965 su ti novi, ako uopste mozes da ih nadjes, 95/105 evra. Baci pogled na oglase imas polovne po slicnoj ceni usled nedostatka novih :p Inace to ti je najbolje resenje. Uvek imas opciju da ubacis neki Athlon II za 50-70 evra, ili nesto jeftinije ako hoces polovno.
 
polovno, naravno :p

P.S. Nisam vesla sisao da dam 100e za procesor, kad mi ne treba :d
 
Pa onda Athlon II a za razliku sisaj neko pivce :p
 
je l' ćeš da mi kažeš da je athlon II bolji 50% od tog phenoma 9500, pošto i košta 50% više? :D
 
Da se razumemo, Phenom I je bio krs kada je izasao, krs je sada i krs ce uvek biti. Trosi nenormalno, greje se kao furuna, Phenom 9500 ima TLB bug, i neces videti nikakvu razliku izmedju njega i Athlon I. Athlon II je extra proc za trenutnu cenu i tacno toliko koliko je skuplji je i bolji.
 
kao da si opisao moj auto :D

Ok, hvala na svim savetima, sačekaću da se na oglasima pojavi neki Athlon II ili Phenom II, pa šta se već pojavi... :)
 
Nema na cemu. Inace mislim da je ovo dugo bio jedan od best-buy Athlon II procesora. Ne znam u kakvoj si materijalnoj situaciji ali mislim da to nije mnogo para ako ga stvarno ima za 55 evra.
 
Bilo koji bi isao sasvim ok dok god je to Athlon II ili Phenom II, jer ti ploca podrzava 140w tako da nemas brige. Samo vidi na sta naletis i sta ti odgovora :) E da, i obavezno zadnji bios stavi pre nego sto ubacis novi proc.
 
Neocekuj neki preterani occ, zavisi od primerka npr moj Athlon II X2 240 nece preko 3.2GHz nikako bez obzira na napon i sva ostala podesavanja.
 
to baš i nije ohrabrujuće, a koliko je Athlon II brži od običnog Athlona takt za takt?
 
Predpostavljam 10-tak % posto ima duplo vise kes memorije 2x1mb naspram 2x512kb, moj drug ima semprona 145 otkljucanog u x2 i slicno se klokuje 3.25GHz, u principu moze i 3.3 i 3.35 ali nije stabilno cim se optereti odmah se blokira komp.
 
pa Athlon II onda uopšte nema neku prednost vrednu dodavanja u odnosu na običnog Athlona, bar dok se ne uzmu u obzir još 2 jezgra.

dok ne izađe neka zanimljiva x4 kombinacija u oglase, ne diram ništa.... ionako sam doterao ovaj CPU do 3.15GHz sasvim lagano, mislim da bih mogao još malo da iscedim iz njega
 
Na istom kloku, sa istim brojem jezgara, sa isto L2 kesa, Athlon II je bolji od Athlon I za 20-35%, u zavisnosti od aplikacije.
E sad, klok na klok, L2 1mb vs L2 2mb, jezgro na jezgro, Athlon 4400+ 3.2ghz vs Athlon II 265 3.3ghz je bolji 20-60%, sto uopste nije malo.
Klok na klok, 2 jezgra vs 4 jezgra, L2 1mb vs. L2 2mb, Athlon 4400+ 3.2ghz vs Athlon II 645 3.1ghz je bolji duplo, pa neretko i vise u odnosu na Athlon 4400+ klokovan do svog maksimuma sto je tih 3.2ghz.

Razlika u arhitekturi je velika, Athlon II je manji potrosac i daleko vise se klokuje. Idu komotno od 3.5ghz do 4ghz pa i na vise, mislim da je neuporedivo bolji Athlon II a kamoli Phenom II.
Logicno je ici na x4 bio to Athlon II ili PhenomII, i tu odluku podrzavam. Dobar kuler i kloknuti to na 4ghz podrzavam jos vise. Ali reci da je Athlon I losiji samo 10% od Athlon II, to ne podrzavam i mislim da je besmisleno.
 
Poslednja izmena:
Hmm i nije bas tako, zasto moj Athlon II X2 nece na 3.5GHz, nece ni blizu. Osim toga Athlon 2 ima i DDR2 i DDR3 memorijski kontroler a u tvom slucaju radice za DDR2 memorijom jos jedan razlog zasto neces osetiti veliko povecanje brzine, osim duplog povecanja L2 kes memorije, sitnijeg procesa proizvodnje i vec pomenutog DDR3 memorijskog kontrolera (koji nemozes da uposlis sa svojom plocom) nevidim nikakva strukturna poboljsanja osim veceg occ potencijala govoriti da je povecanje brzine od 20-60% je suludo u najboljem slucaju na istom taktu moze da bude 20%

Evo i citata sa testa ovde na benchmarku:
. Ipak, primarna stvar je osvežavanje low-cost ponude gde AMD sa novim Athlon II X2 procesorima po istoj ceni nudi 20tak procenata bolje performanse, jer je Phenom II jezgro mnogo brže i naprednije, pogotovo u odnosu na stare Athlon X2 procesore.
izvor

X4 cpu je druga prica i svakako se isplati, prelazak za Athlon II zaobidji, pogotovo sto imas odlican primerak starog Atlon-a.
 
Sasami, uopste nisi u pravu.

Athlon II je dosta brzi CPU od najjaceg Athlon 6000+, kamoli od 4400+ Athlona.

Pre svega, apsolutno nema veze sto nece moci da radi sa DDR3 memorijskim kontrolerom. Uopste mu to ne srozava performanse u gejmingu i realnom radu. Cak ni HT 1.0 u odnosu na 2.0 ne srozava mnogo performanse.

Athlon x2 4400+ je procesor koji ce se gusiti sa 9600GT, a kamoli sa nekom jacom karticom.

Athlon II x2 moze da gura bez problema i HD5770/GTX260/HD6850...

Dakle, probaj oba procesora sa nekim jacim grafickim karticama - videces da nisi u pravu. A Phenom II jezgro nije mnogo "brze i naprednije" u odnosu na Athlon II jezgro. To je ista arhitektura kojoj je dodat L3 kes, koji negde igra ulogu i ima beneficiju odredjenu, negde ne.

Procentno gledano, cak i klok za klok Athlon II je jaci preko 30% od starog Athlon-a u najgorem slucaju.

A to sto tvoj Athlon Ii nece preko 3,5GHz svakako zavisi i koji model imas. Athlon II x2 240 recimo sa 2,8GHz otprilike i na 3,5GHz moze stabilno.

Mozda nisi spustio dovoljno HT link, mozda nisi namestio memoriju, mozda mu nisi dodao voltaze... Ima 100 mozda. :)
 
Sasami, uopste nisi u pravu.

Athlon II je dosta brzi CPU od najjaceg Athlon 6000+, kamoli od 4400+ Athlona.

Pre svega, apsolutno nema veze sto nece moci da radi sa DDR3 memorijskim kontrolerom. Uopste mu to ne srozava performanse u gejmingu i realnom radu. Cak ni HT 1.0 u odnosu na 2.0 ne srozava mnogo performanse.

Athlon x2 4400+ je procesor koji ce se gusiti sa 9600GT, a kamoli sa nekom jacom karticom.

Athlon II x2 moze da gura bez problema i HD5770/GTX260/HD6850...

Dakle, probaj oba procesora sa nekim jacim grafickim karticama - videces da nisi u pravu. A Phenom II jezgro nije mnogo "brze i naprednije" u odnosu na Athlon II jezgro. To je ista arhitektura kojoj je dodat L3 kes, koji negde igra ulogu i ima beneficiju odredjenu, negde ne.

Procentno gledano, cak i klok za klok Athlon II je jaci preko 30% od starog Athlon-a u najgorem slucaju.

A to sto tvoj Athlon Ii nece preko 3,5GHz svakako zavisi i koji model imas. Athlon II x2 240 recimo sa 2,8GHz otprilike i na 3,5GHz moze stabilno.

Mozda nisi spustio dovoljno HT link, mozda nisi namestio memoriju, mozda mu nisi dodao voltaze... Ima 100 mozda. :)

Bukvalno sve ovo sto je napisano. Ja sam gore lepo izneo koliko je brzi. Bez omalovazavanja i bez uvrede ali nemam nameru da se raspravljam sa nekim ko izjavi da je ddr3 osetno brzi od ddr2 i da se to moze ikada osetiti.
 
evo ja imam athlon x4 640 i procesor je extra za novac za koji sam ga kupio na stock kuleru uz voltazu 1.35-1.38 je isao bez problema na 3.7 ghz a kad sam kupio tx3 pokusao sam i 4 ghz ali nece baksuz lepo butuje windows ali posle ukljucivanja cinebench 11.5 ili prime 95 pukne bsod i vratim ga ispod 4ghz tj. 3.9 na voltazi 1.38-1.41 i stabilan je ko stena i daje u cinebench skor od 3.71 sto je stvarno super jer ima bolji skor od fx 4100 koji radi na 4.5 ghz a jeftiniji je inace kupio sam ga u d***om-u za 8500din pre mesec dana :)
 
Nazad
Vrh Dno