Šta je novo?

U cemu ovo programirati, na kojoj platformi....

Zasto ASP.NET, a ne PHP? Po ovome sto si naveo skoro su identicni sa razlikom da ce ga ASP verzija kostati vise (zbog Windows servera). Verovatno si zaboravio da navedes neku prednost ASP? Inace, PHP ces moci lepo da koristis i na Windows platformi za slucaj da bas zelis... Isto tako MySQL ce raditi na obe platforme i jos je besplatan pa me interesuje zasto preferiras MSSQL? Iz navike ili nesto drugo? U principu vidim po netu da ga ljudi koriste za velike sisteme koji su na Windows platformi (zbog, logicno, dobre integracije sa OS-om) i da se tu uglavnom poredi sa Oracle bazom... Za ovaj obim posla koji je on naveo to nema mnogo uticaja...

Slazem se, nema mnogo uticija, niti ce se previse osetiti razlika u brzini(iako je asp.net brzi od php-a, ako su potrebni podaci), ako bi se upotrebio MySQL + PHP umesto ASP.NET + MSSQL.
U pravu su, na osnovu onoga sto sam napisao, php varijanta je sa najmanje mana, barem onih koje sam naveo. Medjutim, ono sto nisam naveo, moracu sada da napisem, broj kvalitetnih php programera u Srbiji je mizerno mali. Takodje, ogromna vecina php programera se specijalizovala za neki od CMS sistema i mnogi nisu ni blizu sposobni da urade intranet biznis aplikaciju. Takodje, koliko ce biti "lako" da nadje pristojnog linux admina, koji bi mu sve to i postavio i odrzavao? A koliko ce biti "tesko" da nadje takvog Win Admina?
Sa druge strane vecina asp.net programera, pa cak i junior programeri ce moci da urade ovu aplikaciju, ponajvise jer je programiranje u .NET poprilicno straightforward, za razliku od php-a, gde na 100 php programera, ces naci barem 20 razlicitih stilova/specijalizacija/preferenci.

U biti, predlozio sam asp.net(iako radim php dev poslednje 2 godine, naspram 4 godine rada sa c# .net) jer verujem da ce lakse naci kvalitetnog asp.net programera, da vec postavljena infrastruktura sa windows klijent racunarima i koliko sam razumeo i win server-om, je kao stvorena za asp.net intranet aplikaciju. MSSQL Express Edition je besplatno resenje i moze da se upotrebi za razvoj ovakve aplikacije.

Dakle, jedini dodatni trosak na php resenje, za asp.net je licenca za win server. A to moze da bude i Windows Server 2003(mislim da je neophodno da bude SP3 da bi mogao da se koristi .NET 3.5, ali zaista nisam siguran i necu da garantujem), koji je daleko dostupniji, cenovno gledajuci, od Win Server 2008.

Možda zbog toga što kod PHPa nema podršku na nivou koju to nudi Microsoftovo rešenje.

Izmedju ostalog i to je jedan od razloga... ali nije odlucujuci.

Sta ces sa MSSQL ako MS odluci da ga ukine? Ili ako Oracle odluci da poveca cenu 10x?

On ti je postavio realisticno pitanje u vezi MySQL-a, posto nije jedini kojeg brine sudbina doticne baze podataka. MsSQL se nece ugasiti, posto je vrlo profitabilan posao za MS.

BTW izgleda da nisi procitao lepo moj prethodni post. Nigde nisam pitao koja baza se gde koristi i koje su razlike vec zasto preferira MSSQL u odnosu na MySQL. Na tako malom obimu posla zaista ne vidim bilo kakvu razliku izmedju ta dva... Oba ce obaviti posao... (bar prema onome sto je naveo)

Nije stvar preference, ASP.NET ce raditi i sa MySQL, stvar je u integraciji na nivou Windows .NET framework-a. Takav oblik integracije nemas ni sa jednim setom software-a, pa cak ni sa java-inim.

U biti, ja se nadam da smo ista pomogli Marku u njegovoj odluci a ne samo da smo ga dodatno zbunili sa nasim programerski trabunjanjem.
U svakom slucaju, nauk za ubuduce, nama programerima se trudi da postavljas, sto je moguce vise, preciznija pitanja ili cemo te, kao i u ovoj temi, izbombardovati sa 5 biliona informacija, od kojih ti 99% je apsolutno nepotrebno. Uzasni smo, znam! :d
 
Poslednja izmena:
U pravu su, na osnovu onoga sto sam napisao, php varijanta je sa najmanje mana, barem onih koje sam naveo. Medjutim, ono sto nisam naveo, moracu sada da napisem, broj kvalitetnih php programera u Srbiji je mizerno mali. Takodje, ogromna vecina php programera se specijalizovala za neki od CMS sistema i mnogi nisu ni blizu sposobni da urade intranet biznis aplikaciju. Takodje, koliko ce biti "lako" da nadje pristojnog linux admina, koji bi mu sve to i postavio i odrzavao? A koliko ce biti "tesko" da nadje takvog Win Admina?

Za PHP programere sve zavisi od toga gde si. Sto se mene tice, mogao bih da u svakom trenutku sastavim tim od 5-6 ljudi kji su svi dobri PHP programeri... Sto se admina tice, broj ljudi koji su dobri Win Server admini je zaista veci od broja Linux admina, ali to ne mora da bude problem ako covek ne zeli da zaposli nekoga za stalno... Recimo ja odrzavam Linux servere na 10ak mesta i vrlo retko imam i najmanju potrebu da odem tamo... Uglavnom je to zbog hardverskih problema... Sve ostalo mozes da resis preko ssh... Sa druge strane borj onih koji misle da su dobri Wn Server admini je ogroman :)

On ti je postavio realisticno pitanje u vezi MySQL-a, posto nije jedini kojeg brine sudbina doticne baze podataka. MsSQL se nece ugasiti, posto je vrlo profitabilan posao za MS.

Pa rekoh mu... MySQL je GPL i ne moze da se ugasi... Ako Oracle nece da ga razvija preuzece ga neko drugi (samo pdo drugim imenom)... Ako Oracle hoce da ga naplacuje vise, opet moze isto da se desi... Evo ti npr situacija sa CentOS distribucijom... Ko ima lovu, platice Red Hat Enterprise distribuciju... Ko nema, instalirace CentOS... A sto se tice gasenja MSSQL, to je uvek moguce, ali malo verovatno u skorije vreme... Ono sto ce ga zezati je podrska... Da bi uvek imao podrsku i patcheve morace uvek da ima podrzan OS instaliran... Recimo ovaj Win Server 2008 R2 ima mainstream podrsku do 2014, a moze da dokupi extended support do 2019... Samim tim na svakih 5 godina mora da kupi novi OS bez obzira sto mu stari radi kako treba samo da bi mogao da ima podrsku i sve zakrpe... :) Slicna stvar je i sa tim MS SQL serverom :)
 
Za PHP programere sve zavisi od toga gde si. Sto se mene tice, mogao bih da u svakom trenutku sastavim tim od 5-6 ljudi kji su svi dobri PHP programeri... Sto se admina tice, broj ljudi koji su dobri Win Server admini je zaista veci od broja Linux admina, ali to ne mora da bude problem ako covek ne zeli da zaposli nekoga za stalno... Recimo ja odrzavam Linux servere na 10ak mesta i vrlo retko imam i najmanju potrebu da odem tamo... Uglavnom je to zbog hardverskih problema... Sve ostalo mozes da resis preko ssh... Sa druge strane borj onih koji misle da su dobri Wn Server admini je ogroman :)

Upravo si potvrdio ono sto sam i sam napisao. Ako bi osoba koju bi angazovao da mu uradi tu aplikaciju u php,mysql,linux, poput tebe, onda bi to bilo odlicno ali osoba poput tebe(a i bez lazne skromnosti, mene samog), koje ce biti sposobne da urade php app, optimiziju mysql bazu i nameste centOS server sa LAMP-om i automatskim backup alatkama/servisima, takvih osoba je vrlo, vrlo malo. Ne govorim da ih nema, nego da je jako malo takvih koji vec nemaju stalan posao, gde se ocekuje od njih da rade po min. 10 sati dnevno(glavni razlog zasto ja radim za strance).
Dok ce iole pristojan asp.net programer znati kako to sve da uradi, a kod nas je dosta pristojnih asp.net programera. Istina, daleko manje nego php programera, ali ovo je specifican zahtev, daleko prilagodjeniji za .NET aplikaciju.
Takodje, bez obzira sto ja gotivim php i preferiram isti kao jezik za razvoj 95% tipova web aplikacija, asp.net je jednostavno bolji izbor za nesto sto ima, u bilo kom obliku, integraciju sa Win servisima(serverom) a i MS-SQL bazom. U tih 5% spadaju i biznis aplikacije, koje, barem ja, ne bih radio u php, nego u c# .NET. Ne bismo trebali da sirimo pricu i da diskutujemo o tome, sta bi bilo bolje resenje za neki enterprise nivo, jer tu php nema sta da trazi, bez podrske C++ za backend.

Pa rekoh mu... MySQL je GPL i ne moze da se ugasi... Ako Oracle nece da ga razvija preuzece ga neko drugi (samo pdo drugim imenom)... Ako Oracle hoce da ga naplacuje vise, opet moze isto da se desi... Evo ti npr situacija sa CentOS distribucijom... Ko ima lovu, platice Red Hat Enterprise distribuciju... Ko nema, instalirace CentOS... A sto se tice gasenja MSSQL, to je uvek moguce, ali malo verovatno u skorije vreme... Ono sto ce ga zezati je podrska... Da bi uvek imao podrsku i patcheve morace uvek da ima podrzan OS instaliran... Recimo ovaj Win Server 2008 R2 ima mainstream podrsku do 2014, a moze da dokupi extended support do 2019... Samim tim na svakih 5 godina mora da kupi novi OS bez obzira sto mu stari radi kako treba samo da bi mogao da ima podrsku i sve zakrpe... :) Slicna stvar je i sa tim MS SQL serverom :)

To sto je trenutna verzija MySQL-a izdata po GPL, to ne znaci da ce Oracle nastaviti da izdaje buduce verzije sa GPL licenci. To je ono kljucno pitanje, da li ce nastaviti da rade na MySQL i izdaju isti pod GPL licencom.
Ako imas pristup MSDN forumima, potrazi malo teme o MSSQL i neces naci nista slicno tvojim tvrdnjama... pa cak ni u daljoj buducnosti. Nije tacno da moras da doplacujes licencu. Ako ti trenutni server/db odgovara, onda ne moras da radis upgrade ili bilo sta slicno a i da radis, doplacivanje na svakih 5 godina uopste nije finasijski neisplatljivo.

Moj predlog je i dalje asp.net, pogotovo ako ce se taj projekat povecavati, po broju korisnika, i dodavati nove funkcionalnosti. Najveca prednost asp.net-a za biznis aplikacije su Crystal Reports sistem, u biti, reporting sistem. Ne kazem da to ne moze da se uradi i sa php&mysql, ali tvrdim da je lakse uraditi u .NET, da je lakse azurirati/menjati/prilagodjavati. A u Markovom projektu, reporting ce defakto postojati.
 
Nije tacno da moras da doplacujes licencu. Ako ti trenutni server/db odgovara, onda ne moras da radis upgrade ili bilo sta slicno a i da radis, doplacivanje na svakih 5 godina uopste nije finasijski neisplatljivo.

Neces morati zbog samoe aplikacije vec zbog podrske. Kada MS ukine podrsku za nesto onda moras da predjes na noviju verziju ili da se pomiris sa cinjenicom da za tvoj softver vise nema zakrpa i ispravki... A sto se tice GPL, trenutna verzija je pod GPL... Ako Oracle odluci da sledeca verzija ne bude pod GPL to znaci da ce iz nje morati da prvo izbaci sve sto su dodali ljudi koji nisu direktno vezani za Oracle a to su ucinili pod GPL licencom... U tom slucaju ce se razvoj OS verzije nastaviti od poslednje GPL verzije i nece imati nikakve veze sa Oracle MySQL...

Nego, i mene interesuje za sta se covek na kraju odlucio? (ako uopste i dalje cita ovu temu) :D
 
U biti, ja se nadam da smo ista pomogli Marku u njegovoj odluci a ne samo da smo ga dodatno zbunili sa nasim programerski trabunjanjem.
U svakom slucaju, nauk za ubuduce, nama programerima se trudi da postavljas, sto je moguce vise, preciznija pitanja ili cemo te, kao i u ovoj temi, izbombardovati sa 5 biliona informacija, od kojih ti 99% je apsolutno nepotrebno. Uzasni smo, znam! :d

Neces morati zbog samoe aplikacije vec zbog podrske. Kada MS ukine podrsku za nesto onda moras da predjes na noviju verziju ili da se pomiris sa cinjenicom da za tvoj softver vise nema zakrpa i ispravki... A sto se tice GPL, trenutna verzija je pod GPL... Ako Oracle odluci da sledeca verzija ne bude pod GPL to znaci da ce iz nje morati da prvo izbaci sve sto su dodali ljudi koji nisu direktno vezani za Oracle a to su ucinili pod GPL licencom... U tom slucaju ce se razvoj OS verzije nastaviti od poslednje GPL verzije i nece imati nikakve veze sa Oracle MySQL...

Nego, i mene interesuje za sta se covek na kraju odlucio? (ako uopste i dalje cita ovu temu) :D


Kao sto sam i napisao u jednom od mojih prethodnih poruka... mi, programeri, kada pocnemo da trabunjamo, nema tu kraja... :d
 
Auh...imam jedan predlog....da se mi vratimo na blic na programerski deo posla, pa cemo se onda vratiti na tehnicku ostvarivost?

Malo razvoja ideje....Za sad bih se skoncentrisao na tri segmenta funkcionalnosti programa, koji su krucijalni, sve ostalo je "moze a i ne mora".

1. Unos podataka
2. Pregled svih podataka
3. Exportovanje xml fajlova

krenimo...

1. kao sto sam vec rekao, treba da se unose dilovi, sa dosta promenjivih. Promenjive su: Kupac, granica izvoza, granica uvoza, kolicina, vreme isporuke. Fora je sto se moze napraviti godisnji dil, tj da se tokom cele godine, utorkom, sredom i petkom prodaje ta i ta kolicna po satu, a nedeljom manja. I za sve to vreme, da se u satima izmedju 16 i 20h izvozi druga vrednost.

2. Pregled. Tu je potrebno napraviti kao filter: "prikazimi sve poslove sa tim i tim klijentom, na toj granici, za jun 2012". ili "sve poslove za jun", ili "sve poslove za maj, na Madjarskoj granici". Razumete sta hocu da kazem

3. E sad najzanimljiviji deo price. Potrebno je napraviti caku za exportovanje podataka u .XML fajl, koji ima JASNO definisanu formu, svakodnevno (ne mora automatski). Za svaku zemlju se generise zaseban XML fajl. Npr, jedan XML fajl je za Srbiju, i potrebno je da se u njega automatski pumpaju podaci iz zakljucenih dilova, koji ispunjavaju kriterijum "dil traje tog dana" i "dil je ili uvoz ili izvoz na granici sa Srbijom".

Zaglavlje je nekih 15ak redova koda, gde se po zemlji menja samo DAN (za koji se generise fajl), i posle zaglavlja za svaki dil koji je aktuelan tog dana, ima oko 30ak redova - pri cemu prvih 6 definise "proizvod, kupca, granicu, prelaz blablabla", a ostalih 24 su satne vrednosti. Dakle, forma mora ostati ista, samo se menjaju odredjene varijable (kupac, prodavac, kolicina, vreme, granica itd)

forma je ovog tipa

<ScheduleClassificationType v="B15"/>
<SenderIdentification v="Prodavac" codingScheme="B15"/>
<SenderRole v="A05"/>
<ReceiverIdentification v="Kupac" codingScheme="A05"/>
<ReceiverRole v="A05"/>
<MessageDateTime v="2011-12-11T11:14:34Z"/>

Mogu li se ovakve stvari, sa tim exportovanjem, raditi u npr Access, ili u cemu je najbolje uraditi ovako neku bazicu?
 
Poslednja izmena:
Napravi bazu... Ako sve budes trpao u XML bice sporija pretraga... Najbolje je da sve stoji u bazi i da se po potrebi generisu XML fajlovi sa rezultatima (odaberes koje drzave, kada i slicno i po cemu se grupise) pa da mozes kasnije i da ih importujes u sta hoces zbog obrade (grafikoni i slicno)

BTW jel ti to izvozis struju?
 
hm...dakle treba mi .NET programer, koji to sve lepo zna da uradi sa bazom?
 
Idealno bi bilo kada bi imao:
- back-end programer (C#, J# ili nešto treće)
- front-end designer
- ms sql admin (neko ko će ti najbolje organizovati priču oko baze)
 
Odgovor u obrnutom redosledu... Nemanji prvo...

Idealno bi bilo kada bi imao:
- back-end programer (C#, J# ili nešto treće)
- front-end designer
- ms sql admin (neko ko će ti najbolje organizovati priču oko baze)

Ako bi isao na Windows .NET app, onda mu GUI dizajner nije potreban, potrebno je samo da se kontrole(.NET) poredjaju po formi u logicnom rasporedu zarad lakseg snalazenja i smanjenog vremena potrebnog da se nauci pravilno koriscenje aplikacije. Obavezno koriscenje ToolTips-a i pravljenje Help menija. Dok sa druge strane, ako bi isao putem asp.net aplikacije, potrebno je samo pristojno html/css resenje, cak mozda i potpuno minimalisticko resenje, zarad manjeg "odvlacenja paznje" korisnika od posla koji treba da obavljaju.

C# .NET, ne treba dalje od toga da ide. Uostalom, najvise i ima C# .NET programera. ;)

Ja bih radije predlozio unajmljivanje dobrog Win admina, koji bi kontrolisao, kako rad mreze, tako i rad samog servera. Postavljanje pravih "user roles" za klijentske racunare i sigurnosti pristupa podacima. Ako se baza uradi dobro od starta, odnosno tabele se indeksiraju, optimiziju i postave triggers, stored procedures, gde su iste potrebne, Admin ce imati vrlo, vrlo malo posla.

hm...dakle treba mi .NET programer, koji to sve lepo zna da uradi sa bazom?

Svi .NET programeri, pogotovo oni koji su bili na nekom od MS kurseva za bilo MCAD/MCSD sertifikate ili ove sada nove MCTS/MCPD, morao je da nauci i razvoj i administraciju SQL Server baza podataka, makar u onoj osnovnoj upotrebi. A tebi svakako vise od toga nece biti potrebno, barem u pocetku.

Jedino sto tebi ostaje da izaberes je sledece:
1. Da li zelis Client-server windows aplikaciju sa SQL Server bazom podataka na serveru - klasicna aplikacija, koja se instalira, kako na server, tako i na klijentske masine. Windows only.
2. Da li zelis intranet aplikaciju sa SQL Server bazom podataka - web app, pristup preko browser-a, nebitni klijent racunari, baza na serveru, nema instalacije na klijenske racunare.

Evo ti kraci primer, sa MSDN sajta, za intranet asp.net aplikaciju: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/gg703322(v=vs.98).aspx

p.s.
Insistiraj od starta da aplikacija(za koju god da se opredelis) bude sto je moguce vise skalabilna, kako bi moglo da se, bez mnogo truda i ulozenog vremena, menja, doradjuje i unapredjuje. Insitiraj i na optimizaciji baze, pravljenju automatskoh(dnevnog, nedeljnog i mesecnog) backup resenja, koriscenju pravilne authentification i authorization, odnosno sigurnosti pristupa, kako aplikaciji, podacima i bazi, tako i samom serveru. .NET ima jako dobre funkcionalosti za kreiranje i manipulaciju sa XML struktuiranim podacima, sto ce ti omoguciti varijabilnost prilikom export-ovanja podataka. Takodje, .NET je osnova i kompletnog Office paketa aplikacija, pa je samim tim, integracija sa drugim programima vrlo, vrlo jednostavna.

p.p.s
Ako sam nesto izostavio, izvinjavam se unapred.
Ujedno, ako mogu jos nekako da pomognem, pitaj...

Sve najbolje i srecno! :)
 
Poslednja izmena:
Hvala na konstruktivnom predlogu i pojasnjenju :) Imam 2 pitanja....

1. Koji su mi softverski zahtevi (za server i opciju client-server), tj sta moram platiti od licenci? Hardverski zahtevi ce se lako srediti
2. Gde naci ljude koji mogu tako nesto uraditi da valja i ne pravi probleme?
 
Evo ovako:

1.a) Client-Server - potrebni su ti Windows XP/Vista/7 operativni sistemi(u zavisnosti od verzije .NET, koji ce biti koriscen) za klijentske racunare i neka verzija Windows Server-a(2003, 2008, 2010, takodje u zavisnosti od verzije .NET-a koji ce biti koriscen, moja preporuka je 3.5).

b) ASP.NET - identicni zahtevi, s'tim, sto za klijentske racunare nije neophodno da koristis Windows OS, vec je moguce koristiti bilo koji OS, kao i bilo koji browser(izuzev u slucaju koriscenja nekih specificnih IE kontrola, odnosno ActiveX).

U oba slucaja ti je potreban SQL Server ako ces koristiti tu bazu podataka.

2. Benchmark podforum za poslove? http://www.itposlovi.info/ npr?
Probaj obe opcije, navedi detaljne zahteve, po pogledu znanja i iskustva. Takodje, nemoj insistirati na nekom fakulteskom obrazovanju posto, koliko je barem meni poznato, retko gde se uopste ozbiljno uci i radi C# .NET (sa druge strane, ja sam zavrsio sa studijama pre 6godina, pa samim tim i nisam preterano u toku... ;))



dopuna:
Proverih upravo: http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=21 i kako stoje stvari, mozes da koristis Win Server 2003 i da naknadno instaliras .NET 3.5 kao podrsku za bilo client-server ili asp.net aplikaciju. To bi ti mozda bilo i najjeftinije resenje.
 
Poslednja izmena:
Za bazu podataka najbolje bi bilo da koristis sql server express koji je potpuno besplatan
i zadovoljice tvoje potrebe, samu aplikaciju obzirom da ce raditi na lanu, mozes odraditi
na modelu klijent server aplikacije, sam interfejs mozes odraditi najbrze i najlakse u visual basic netu.
Za izvestaje iskoristi crystal reports koji dolazi sa visual studiom net i takodje je besplatan.
Ako nemate dovoljno sredstava za windows server operativni na serveru mozete postaviti i klasican windows
profesional.
 
Ma kakav crni Crystal Reports. Utroši vreme na Micosoft Report Viewer i Report Builder.
 
Koja je najpoznatija platforma za PHP programiranje, koja se uglamnom koristi u našim softverskim kućama?
 
Platforma? Definisi sta je platforma?
 
pretpostavljam da misli na framework
za php medju najpoznatijima su CodeIgniter, CakePHP, Zend... (slabo sam upućen u php=
 
CI je mrtav projekat, Laravel je sledeci logicni izbor.
 
od "velikih" frameworka symfony 2 all the way :)

laravel za nesto manje/srednje :type:


ali mislim da nije to pitao :)
 
Aj posto ne znam gdje drugo da pitam ovo,zna li neko sta se ovdje zbilo i zasto mi u Eclipsu izbacuje error kad ovako nesto iskucam?

Java.png
 
Koju ti gresku izbacuje?

Evo kako bi to otprilike trebalo da se uradi.
treba da importujes java.util.Scanner
Kod:
 Scanner scan = new Scanner(System.in)
int a = scan.nextInt(), b = scan.nextInt();
System.out.println(a + b);
scan.close();
 
Poslednja izmena:
Pa nista,izbacivalo mi "Citaj cannot be resolved" jer nije ni ucitavao ovu Scanner klasu.Hvala ti :)
 
Koju aplikaciju da koristim za menadzment projekta u Qt-u? Potrebno mi je da se projekat deli na mrezi(net a moze i LAN), da omogucava rad vise programera na projektu i da svi programeri vide sve izmene.
 
Da li neko zna koja se kod nas postavljaju pitanja na konkursima za Java junior developere, konkurisao sam u jednoj firmi gde traze Java junior sa poznavanjem hibernate-a, springa, junita, mockito-a i rade TDD, pa me interesuje sta da ocekujem na razgovoru?
 
Verovatno (ne uvek naravno) ljudi koji te ispituju dolaze do pitanja na isti nacin kao i ti: google search. Tako da, udri po gugletu...
 
od "velikih" frameworka symfony 2 all the way :)

laravel za nesto manje/srednje :type:


ali mislim da nije to pitao :)

Laravel se oslanja na symfony, dodje slicno ispod haube...samo je duplo intuitivniji za rad, a i preciscen je od silnih gluposti.

Kad neko kaze platforma, mene asocira ili na os ili na editor kao eclipse i visual studio...Prvo, mozes da radis php gde hoces, u sustini, unix-oliki sistemi su najbolji za programiranje. A editor, to je bas stvar izbora, komodo, netbeans, code lite, sublime...
 
za Java/ C++ / C# junior developere očekujte pitanja vezana za koncepte iz objektog programiranja. Recimo - obajšenjenje static atributa klasa / metoda. Apstraktne klase i njihova primena. MVC obrazac/patern. Observer patern.
 
Hvala Bogu pa nađoh ovu temu.
Situacija je takva da moram naći nekog da mi isprogramira jednu animaciju i treba mi vaša pomoć koga da tražim( ili ako vi znate nekog lično ili vi sami, plaćam naravno). Znači simulacija sudara asteroida, jedan veći asteroid fiksiran, manji mu se približava i kada ga dodirne taj manji asteroid nestaje i takođe neki manji deo tog velikog asteroida se raspada.

Eto, po mom mišljenju nije ovo nešto zahtevno previše ali ne znam koga da tražim za ovako nešto.

Unapred zahvalan.
 
Nazad
Vrh Dno