Šta je novo?

U cemu ovo programirati, na kojoj platformi....

marko_84

Slavan
Učlanjen(a)
10.07.2004
Poruke
1,639
Poena
350
Pozdrav svima....Treba da mi se napravi custom softver, ozbiljan, ne nesto od nekoliko dana rada. E sad, mislim da je najbolje da ja vama opisem sta to treba da radi....A vi mi recite u kom jeziku, na kojoj platformi je to najsigurnije/najbolje uraditi, na kom windows serveru da se pokrece...cisto da znam kakve ljude da ganjam da mi to naprave.

Softver treba da bude kao baza podataka, gde ce sve uneto stajati na jednoj server masini. Bice 5-10 klijent racunara, koji ce imati razlicite privilegije pristupa.

Fora je unos nekih poslova, gde svako unosi svoj posao, i belezi se u koje vreme je koji korisnik uneo podatke o nekom poslu. Svaki posao ima tipa 20ak vrednosti (vreme, kolicine, ko kupuje ko prodaje itd). Samo odredjeni nalozi ce moci da modifikuju ko je sta radio.

Druga stvar je da naslovna strana bude tipa kao "dugmici" u excelu, tj meni, u kojem ce biti stavke "unos posla", "pregled unetog posla", "projekcije planiranih rezultata", "stampa faktura" i tako svasta nesto.

Naravno, svi racunari ce biti vezani preko lan veze, i mora biti prilicno sigurno....Stvar je mnogo komplikovanija nego sto sam opisao, ali nadam se da shvatate o cemu se radi. Racunar ce trebati da prikazuje i grafikone na osnovu unetih podataka...
 
Server nemoj pod Winblowsom. Najbolje je da uzmes Linux (pouzdanije, zahteva manje odrzavanja i jeftinije) za server. A sto se ostatka tice to sve zavisi. Evo ti par predloga:

1) Mozes da na Linuxu drzis samo bazu, a da sva logika bude u klijentima (najlakse, ali i sa najvise ogranicenja)
2) Mozes da svu logiku smestis na server, a da klijenti budu 'glupi' (bolja kontrola i malo sigurnije posto korisnik ne moze da utice na server)
3) Mozes sve da uradis u PHP-u i da se pristupa iz browsera (znaci nisi vezan za odredjen OS na klijentu)

Svaka varijanta ima svoje mane i prednosti, ali se na sva tri nacina moze odraditi ono sto ti zelis
 
aham...Izbegao bih linux ako moze, barem za klijent racunare, posto ce se koristiti dosta windows-based programa na tim racunarima. Moze li se ovako nesto odraditi u access?
 
Sry, ali ovo sto si opisao deluje kao vikend aplikacija... jos Access... lakse je bilo da kazes vladas li nekim prog. jezikom... ovako dzaba da pisemo... .net ti je dusu dao za ovo... C#/VB + SQL Server (sve ja na Windowsu, sto ti i zelis).
 
Opisao sam vam u najkracim crtama, inace sam najgrublju specifikaciju programa napisao na 10 strana word-a. Programskim jezicima sam tu i tamo vladao dok sam polagao programiranja na faxu...sad nemam vremena da opet ucim, tako da bih nekom platio da to odradi....Kasnije veceras/sutra cu napisati poduzi post :)
 
Ako želiš ultra sigurnost onda je to najbolje odraditi na nekom HP-u ili Solaris sa sve 1/1 kompatabilnom oracle bazom.

Verovatno si se upravo ovog trenutka setio da ti ne treba baš tolika sigurnost i poverljivost a i treba da se isprsiš za jedan takav db2 koji će sparc da vrti, onda uradi u Wintendu jer ti je kriterijum:

1. Wintendoliki based programi
2. Finansije
3. Win FanBoys :)

Tako da je odgovor najverovatnije Access + .Net = tvoja potreba ;)
 
aham...Izbegao bih linux ako moze, barem za klijent racunare, posto ce se koristiti dosta windows-based programa na tim racunarima. Moze li se ovako nesto odraditi u access?

Linux je bio predlozen za server. Klijente mozes da pises za koji OS hoces. U slucaju treceg resenja ni ne pises ih :)

Mozes da odradis u Accessu, ali si onda vezan za M$ i kupovinu tog paketa za sve klijente pored toa sto ces platiti i pisanje programa :)
 
Sta ste se uhvatili *nix-a i sigurnosti, niste ni svesni kakve ozbiljne i bitne stvari se vrte pod Win Server-om... to nije razlog protiv vise (ako je ikad i bio, a tek stabilnost je glupo i komentarisati)... inace 10 strana je opet nista... iole ozbiljne stvari idu na 1000-2000 strana, da bi se i smatrale ozbiljnim u corporate svetu. Pricamo o teh. specifikaciji nekog resenja.

Najdi ti nekog studenta da ti ovo odradi php/postgresql za jedno 300-600e i miran si... (cena je lupljena da ne bude zabune :) )
 
Linux server (centOS) + java EE (glassFish, jBoss) + postgre baza ;)
 
Jak server. Hardware, virtuelne masine (serveri), sigurniji storage (nas) i thin klijenti... to je danas trend. I odalji se od windows platforme koliko god mozes. Ako ti treba win server i mssql server samo pogledaj cene i odmah ce ti biti jasno.
 
Sta ste se uhvatili *nix-a i sigurnosti, niste ni svesni kakve ozbiljne i bitne stvari se vrte pod Win Server-om... to nije razlog protiv vise (ako je ikad i bio, a tek stabilnost je glupo i komentarisati)... inace 10 strana je opet nista... iole ozbiljne stvari idu na 1000-2000 strana, da bi se i smatrale ozbiljnim u corporate svetu. Pricamo o teh. specifikaciji nekog resenja.

Najdi ti nekog studenta da ti ovo odradi php/postgresql za jedno 300-600e i miran si... (cena je lupljena da ne bude zabune :) )

Ima tu razlike i to dosta. Naravno da i Win mzoe da radi kako treba ali ti treba jaca masina nego za Linux i potrebno je da stalno imas nekoga ko ce da to odrzava. Da ne govorimo o tome da moras da kupis licence kako za server tako i za klijente koji mu pristupaju (serveri kod MS obicno idu po broju simultanih konekcija i mislim da za oko 1000$ dobijas Standard verziju sa podrskom za 5 klijenata sto ce reci da bi morao da dokupi jos). Ako namerava da to negde hostuje onda ce ga opet i sam taj hosting kostati vise. Ima tu dosta stvari i uvek moras da uzmes u obzir velicinu projekta. On nema dovoljan broj masina da opravda placanje stalnog admina niti moze da trazi neki veliki discount od MS. Kod velikih firmi vladaju druge zakonitosti. Tamo se angazuju firme koje to odrzavaju i zato Win-Lin debata tu ima skroz drugacije parametre.

Najjeftinija opcija je da angazuje nekoga da mu napravi u PHP-u celu aplikaciju i da je hostuje na Linux masini. Samo ce morati da plati nekome instalaciju servera i to je to (u svakom slucaju slican izdatak ga ceka i ako uzme Win masinu). Miran je dok hardver ne otkaze. Mene obicno zovu za instalaciju an pocetku i sledeci put samo ako je neki deo hardvera otkazao ili su nabavili novu masinu.

BTW iz tvog odgovora mi se cini da si pretpostavio da ce cena licenci za Win resenje biti nula. To je moguce ako radis za kucu ili ti firma radi na crno posto te ona niko nece diati za piratske kopije. U suprotnom uvek rizikujes da ti bane inspekcija i da dobijes kaznu zbog piraterije.
 
Ako sam ja dobro shvatio šta Ti treba, mislim da je za tebe bolje gotovo rešenje. Kontaktiraj Eunet i traži 30 dana trijal CRN, pa vidi dali je ti za tebe.
 
Sigurnost ti prvenstveno zavisi od te pristupne aplikacije, i ako neces koristiti gotov softver onda obrati paznju kome dajes da to pise i koliko iskustvo ima.
Tek iza toga dolazi u kom ce jeziku da je pise, i na kojoj platformi, sto je opet sve krajnje nebitno ako ta pristupna aplikacija bude suplja.

U prevodu, sigurnost prvenstveno zavisi do kvaliteta koda custom aplikacije, a ne platforme.
 
Poslednja izmena:
Školski primer za C# i MS SQL. Ako razmišljaš o Accessu, ja bih ti predložio i FileMaker.
 
`ajd da pocnem...neka proizvod bude "jabuka", da bi bilo lakse da se shvati :) Ja cu opisati sta sve to treba da radi, a vi mi dajte predloge. Za klijent racunare je pozeljno da budu bazirani na windows, zbog koriscenja office paketa. I svi ce biti povezani preko switcha na internet. Bitno mi je da sam sistem bude prilicno stabilan, tj da mi ne dolazi administrator svakih 7 dana i da imam prekide u radu. Naravno, ne bih bas da dajem 5000 eura npr microsoftu za softver na serveru

Vizuelni izgled

Vizuelni izgled je tu i tamo bitan, jer softver mora lepo da izgleda, a ne kao prost excel. Na prvoj strani treba da budu "dugmici", koji su kao neki meni. Naravno, grafika se nece praviti, nego cisto da bude jasno, kulturno. Dugmici koji treba da postoje su

"unos posla tip 1"
"unos posla tip 2"
"nedostatci"
"prikaz trenutnog stanja"
"analitika finansijskog rezultata"
"predefinisani podaci"

Tu ce biti jos neki podmeniji...

Unos posla:

Unos posla podrazumeva definisanje 20ak vrednosti, kao sto su:
- ukupna kolicina prodatih jabuka
- pocetak dostave jabuka
- kraj dostave jabuka
- zemlja u koju se uvoze jabuke
- zemlja iz koje se izvoze jabuke
- neophodni kapacitet kamiona
- ukupan rezervisani kapacitet kamiona
- kupac jabuka
- komentar
- username coveka koji je uneo posao

E sad, fora je sto neko zeli da mu se jabuke dostavljaju od 1.1.2012 do 15.1.2012, i to da se u periodu od 8 do 16h dostavlja jedna kolicina jabuka, a u drugim satima druga kolicina jabuka.

Ostali tipovi unosa ce biti slicni, samo varijacija na temu.

Nedostatci

Ovde treba da se prikaze da li ima nekih zakljucenih poslova u buducnosti, i sta tu nedostaje. Tipa, sa nekim je zakljucena prodaja jabuka u Junu 2012, a ili mi te jabuke nismo obezbedili, ili nemamo kamione. E ta stavka mora prikazati suficite i deficite, koje racuna na osnovu baze.
Prikaz trenutnog stanja

Na samom startu se unese datum od kada do kada da prikazuje podatke. Onda se izabere za koje sve zemlje da prikazuje podatke. I tu pokazuje ili blok dijagram ili tabelu koliko jabuka ce biti kupljeno, prodato, koliko je kamiona bilo rezervisano, koliko korisceno blabla...

Automatsko slanje

Program mora imati mogucnost da automatski salje mailove, ili bar exportuje odredjene podatke u KISS ili TPS formatu (koji ce se opet slati mailom). I to ce se raditi svaki dan, u odredjeno vreme. Te podatke koje salje vuce iz ukupno unetih podataka. Na primer: svaki dan ce u 11 ujutru proveriti u bazi proveriti koliko jabuka se uveze iz Srbije i izveze iz Srbije za svaki sat, i te satne vrednosti ce u specificnoj formi poslati na email adresu, naznacenu za tu zemlju.


analitika finansijskog rezultata

Ovaj segment bi trebao da prikazuje na osnovu nekih cudnih formula kakav je finansijski rezultat za odredjeni vremenski period, po vise scenarija. A scenario je skup nekih konstanti, na odnosu kojih se racuna finansijski rezultat. Pozeljno je prikazati neke grafikone, sa mesecnim vrednostima prodatih jabuka i priliva finansija.

Predefinisani podaci

Ovde ce se nalaziti kojesta...Spisak svih klijenata, njihovi kontakti i kontakt telefoni, email adrese za automatsko slanje, konstante i promenjive za racunanje onih finansijskih rezultata...kao rokovnik u kojem svasta pise, a nista ne radi. Odavde se samo vuku podaci.

Korisnicki nalozi na sistemu

Ceo sistem ce koristiti vise ljudi, tako da je neophodno da se moze definisati vise tipova naloga sa vise privilegija. Tipa, osnovni ce moci samo da pregleda bazu, napredni da upisuje ugovore i pregleda sve, ali da ne moze modifikovati tudje niti svoje vec uneto, a treci tip naloga da moze da radi sta god hoce sa bazom, pa i da brise i otvara nove naloge.

Server i sigurnost

Ne postoje ogranicenja za snagu same masine za server, ali bi bilo pozeljno da bude najobicnija masina - ali ih mora biti dve. Jedna ce biti aktivna, sa 2 hdd-a, pri cemu jedan svakih pola sata-sat bekapuje ceo sistem na drugi hdd. A ta masina isto sve vreme bekapuje stvar na drugi racunar. Ako rikne prvi hdd, samo se prebaci prioritet na drugi hdd. Ako rikne cela masina, prebaci se prioritet na drugu masinu.

Sa druge strane, mora biti bar 2 tipa interneta, npr kablovski i adsl. Ako otkaze npr cable, da se za koji minut moze osposobiti adsl. Neophodno je to zbog onog automatskog slanja...
 
Marko, bez uvrede, ali kako možemo da ti pružimo konsultacije odokativnom metodom? Sve što si naveo kreće od 1 i završava na 10, a ti kažeš da mi odaberemo. :)

Ono što je tebi bitno, se čak i ne navodi kao bitna stavka. Najbolje napravi neki sasatanak sa nekim dev timom i neka ti oni kažu šta misle.
 
Teško da će neko na forumu da ti napravi business case. :)

Što se tiče tehničke strane tvog pitanja:

1. Odlučiš da li želiš web aplikaciju ili windows aplikacije na klijentskim mašinama.

2. U zavisnosti od finansija i ostalih faktora odlučiš koju ćeš platformu koristiti:

- Za DB server (u slučaju da zadovoljava potrebe), jeftino rešenje bi bilo Oracle Ent. Linux + Oracle XE (besplatna verzija, pogledaj samo ograničenja - http://docs.oracle.com/cd/B25329_01/doc/install.102/b25143/toc.htm#BABIECJA). Samo računaj s' tim da ako ti poraste baza i dođe do toga da ti je potrebna Standard verzija, licence nisu jeftine ni malo (15K $ je CPU licenca).
Ako proceniš da XE verzija ne može da zadovolji tvoje potrebe u narednom periodu - kupiš MS SQL. Ostale baze zaobiđeš u širokom luku - pošto će ti trebati podrška za njih u nekom dužem vremenskom periodu, a i potreban ti je i DBA koji će ih održavati.

Ako je web aplikacija: Java ili ASP.NET. Uzmeš u obzir da li želiš odvojen DB i Web server, da li OS na njima treba da bude isti (da li je prihvatljivo kombinovati Linux DB + Windows Web), cene aplikacija (ako kupuješ gotovo rešenje), raspoloživost i plate developera (ako razvijaš inhouse).

Ako je desktop aplikacija - .NET.



Jesi razmišljao o lošim stranama custom built softvera:

- ako ga za (relativno) male pare dobiješ od nekog freelancer-a, rizikuješ da ostaneš bez podrške u slučaju da ta osoba iz bilo kojih razloga više nije dostupna za saradnju (a to se vrlo često dešava).
- ako ga kupiš od neke pouzdane firme - koštaće te dosta.
- održavanje će biti prilično skupo, a održavanja će biti dosta - realno ćeš imati nekoliko CR-ova svaki mesec (i to kada ti aplikacija već pređe u neku stabilnu fazu što se tiče razvoja).
- ako razvijaš inhouse moraš da imaš developere na platnom spisku (koji možda i neće imati dovoljno posla za full time job).

Ako kupuješ gotovo rešenje, pogledaš šta ljudi nude, sabereš sve troškove (licence, hardver, itd...), proceniš rizike i vidiš koja ti se najviše isplati. Ako tražiš developera (ili više njih) koji bi radili za tebe - opet pogledaš koliko te košta hw + licence za platformu, kolike su plate koje bi morao da daješ developerima (recimo C# developere ćeš možda manje platiti nego Java EE developere, ili ćeš lakše naći administratora za MS SQL nego za Oracle), rizici, itd...


U slučaju da je to aplikacija od koje ti zavisi uspešnost poslovanja, moja preporuka je da pogledaš gotova rešenja firmi koje već posluju na ovim prostorima. Ako je rizik prihvatljiv, za manje para nađeš nekoga da ti napiše aplikaciju (i ostavi source kod, pa se posle snalaziš za održavanje).
 
Poslednja izmena:
Gotovo resenje bi mi najbolje leglo, samo ne znam moze li se naci gotovo resenje ovakvog necega...Ili ima firmi koje nude gotova resenja, a mogu da ih prilagode? U svakom slucaju, mogu li neki linkovi tih firmi, na pm?

U startu, ocekuje se max 5 unosa poslova dnevno, ali opet bi mi bilo bitno da sofver ima sto manje padova...
 
Ako je bitno da radi bez odlaganja racunaj da ce to da te i kosta. Moraces da imas admina na platnom spisku (nece bas svako umeti da ti podesi load balancing i da ga odrzava). Takodje, kostace te i vise posto developeri moraju da ti garantuju i da je to testirano i, u idealnom slucaju koji se nikad ne desava, bez bagova. Posle izrade ces morati i te developere da obavezes ugovorom na odrzavanje jer u suprotnom moze da se desi da oni budu zauzeti i da ne mogu da ti duze vreme izadju u susret i odrade neku izmenu (recimo ja sam na svom poslu trenutno bukiran do 01/06/2012, a verujem da je slicna situacija u dobrom delu firmi) sto znaci da ces morati da angazujes nekog drugog, a pitanje je da li ce on moci da se snadje u kodu i koliko ce mu vremena trebati za to. U svakom slucaju, nadam se da se od tih jabuka dosta zaradjuje posto ce taj nivo podrske i kostati :)

Sto se samih firmi tice koristi Google. Ako si spreman da platis lako ces moci da zakazes sastanak sa bilo kojom od tih firmi (sve uz potpisivanje NDA za slucaj da se ne dogovorite)
 
Jedno pitanje...Ako se kompletan sadrzaj sistema klonira na jos 3 hard diska, svakih sat vremena...U slucaju da se neshto sjbe, zar ne mogu za prvu ruku da pokrenem ceo sistem sa drugog harda - mashine?
 
Kao što reče vampir, glavna stvar je koliko ti od tih jabuka zarađuješ, koliko te košta da softver ne radi sat vremena, koliko te košta recovery ako izgubiš sve podatke, itd... Onda na osnovu tih cifara odrediš šta ti u stvari treba. Drugim rečima, ako prodaš 10 jabuka po 100EUR dnevno, teško da će ti se isplatiti da plaćaš nekome da ti razvija softver - nađeš već gotovo rešenje najpribližnije tvom scenariju koje upada u budžet i malo se prilagodi softver, a malo više se prilagodiš ti softveru. Ili ćeš nekome platiti relativno male novce za C#/Java + MySQL/Postgre/BerkeleyDB aplikaciju i prihvatiti rizik da praktično nema podrške, nema novih zahteva, da je moguć duži downtime zato što nema nikoga ko će rešiti neki problem, itd... Ali ako ti prodaja tih 10 jabuka ne zavisi toliko od softvera, onda prihvatiš taj rizik.

Ako prodaš 100 jabuka po 1000 EUR dnevno (i prodaja ti staje ako ne radi softver), onda već ima smisla pričati o custom aplikaciji, Oracle ili SQL bazi, itd...


Što se tiče disaster recovery-ja baze, log shipping te ništa ne košta, a prilično je efikasan. I Oracle i MS SQL ne zahtevaju da licenciraš standby DB server, osim ako baza nije mountovana u readonly modu.

Kopiranje sadržaja diskova na file system nivou na sat vremena će dovesti do dve stvari: nekonzistenta baza u trenutku havarije i gubitak podataka za poslednjih sat vremena.

edit:
Što se tiče firmi kojima bih mogao da se obratiš možeš da biraš - od velikih sistem integratora kao što je Saga (koji će ti ponuditi sve - HW, licence, razvoj sofvera, održavanje, SLA ugovore,...) do manjih firmi koje se bave razvojem sw rešenja (što bi ti finansijski verovatno više odgovaralo).

Ceo ovaj tred ,u principu, treba prebaciti u Enterprise IT, pošto se ne tiče programiranja.
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje...Ako se kompletan sadrzaj sistema klonira na jos 3 hard diska, svakih sat vremena...U slucaju da se neshto sjbe, zar ne mogu za prvu ruku da pokrenem ceo sistem sa drugog harda - mashine?

To je staro resenje... Ta 3 HDD ce se klonirati preko RAID u realnom vremenu, a slicna stvar moze da se uradi i sa backupom na drugu masinu, mada za to i nema mnogo potrebe... Sve SQL baze (znaci ne moras Oracle ili nesto slicno da koristis) podrzavaju replikaciju u realnom vremenu tako da ako ne cuvas nikakve fajlove na serveru izuzev podataka u bazi ni to ne moras da brines... Stvar je da ti to samo neko odradi i postavi kako treba na pocetku... Naravno, samo na tebi je da utvrdis koliko ti je to isplativo... Linux admin koji to zna da podesi i odrzava ce te kostati 500-1000e mesecno (slicna stvar je i ako se odlucis za Windows varijantu), a moraces da ga angazujes ako zelis da budes siguran da ce ti svaki kvar biti odmah popravljen...

Kao sto rece zelebi_zub, kreni redom... Svaka firma ima svoje prednosti i mane, a ti vidi koja ti najvise odgovara po ceni i onome sto nude (tu ti mi ne mozemo pomoci)... Naravno, ako je sve ovo preskupo moraces da smanjujes zahteve... :)
 
Koliko primecujem sw zahtevi za server su mizerni. Makslimalna kolicina korisnika koji ce pristupati serveru u istom trenutnu nece zamoriti procesor vise od 2%. Zbog toga sam ti predlozio neko resenje sa virtuelnim masinom (sw serverom) i dupliranim hw. Ukoliko jedan od fizickoh servera crkne, drugi preuzima na sebe izvrsavanje virtuelne masine. Korisnici nista nece primetiti, a admin ce dobiti mail sa havarijskim izvestajem.
Podaci se cuvaju da drugom mestu, a ne na samom serveru. Obezbedi neki stabilan storage, npr neki NAS.
Ukoliko zelis da se serveru pristupa sa interneta i zelis da imas bekap link (sbb + adsl) tu ce postojati problem... spoljna adresa u oba slucaja ce biti razlicita a DNS-ovi se nece tako brzo osveziti.
Ja ti predlazem da ne lomis mozak oko ovoga, vec da angazujes strucnjake. Resenja koja si ovde pomenuo su metode stapa i kanapa, sa veoma velikim rizikom da sve propadne ako nesto otkaze.

Ukratko.. sw zahtevi su smesno mali, ali je bitno obezbediti stabilnu infrastruktiru pa na osnovu toga isplanirati razvoj sw resenja. Mozda bi ti ipak najbolje bilo da iznajmite virtuelnu masinu kod nekog provajdera i virtuelni storage. U tom slucaju ne brines o hw-padovima, ne ulazes novac u infrastrukturu, vec rentiras dok ima posla. Ukoliko zelis da raskines saradnju sa ISP-om, mozes uvek da dobijes trenutno stanje virtuelne masine i virtuelnog diska i pokrenes istu stvar na drugom mestu. Tebe ne zanima kako sve to radi sa druge (ISP) strane, jer ce uptime takvog resenja biti veci od bilo kakvog resenja koje ti osmislis i napravis.
Kada zakupis virtuelnu masinu na njoj mozes da stavis sta hoces (koji god OS i da pises kakav god zelis server software). Storage je daleko sigurniji od tvog resenja sa kopiranjem hardova, a kolicina podataka koju obrces sigurno staje u npr 40GB.
Slabe tacke ovog resenja su nestanak el. energije u tvojoj kancelariji i prekid rada interneta negde izmedju kancelarije i ISP-a. Za prvo nema pomoci, a ovo drugo se moze resiti alternativnim vezama, pa cak i mobilnim telefonom sa internet paketom.
 
Uh, ajd ovako...Ako internet rikne, a riknuce retko...backup net ce se koristiti samo za slanje tih mailova. Za to se moze osposobiti neka mashina da se to uradi manuelno (salju se u xls formatu).

ajd hardver, djene djene, gledam sad neka gotova resenja stranih firmi, zvacu da vidim koliko ce to kostati, ali verovatno previse. U Srbiji nema firmi koje nude gotova resenja za taj tip posla...

Moze li malo pojasnjenja vezano za prednosti i mane web aplikacije, tj na nju ce se konektovati preko mreze? Kontam da je otvara u web browseru or what? Desktop aplikacija zahteva klijent aplikacije na svakom racunaru?

Sto se tice Oracle organicenja, meni nece trebati 2 CPU, a da predjem 4 GB, teeskooo, jer se ne unosi mnogo cifri...Koja je prednost Oracle u odnosu na pasus iznad?
 
Ako uradiš kao što je yooyo predložio i hostuješ aplikaciju na nekom iznajmljenom vhostu, moraš da ideš na web aplikaciju, pošto je suludo da preko internet linka prevlačiš podatke između desktop aplikacija i baze. Web aplikaciju otvaraš u browseru i preko mreže se u principu prenose samo podaci koji se prikazuju korisniku. DB i app (web server) su u istom LANu ili čak na istoj mašini, dok korisnik može da koristi relativno mali link za pristup.

Prednosti web aplikacije:
- omogućava da hostuješ sve na nekom vhostu i rešiš problem infrastrukture (hosting centar ima svoje redundantne sisteme hlađenja, napajanja, linkove, servere,...);
- lakša instalacija na radnim stanicama - potreban je samo browser. Dok kod desktop aplikacije moraš instalirati database client, razne biblioteke, aplikaciju, itd.
- lakši upgrade - radi se upgrade na jednom mestu.
- biznis logika se izvršava na serveru, a ne na radnim stanicama.

Mane bi bile uglavnom tehničke prirode (potreban web server, kompleksnije su tako da je potrebno više vremena za razvoj i održavanje,...).


Prednost Oracle-a u odnosu na koji pasus?

Za tebe, prednosti Oracle-a i MS SQL-a su što su to baze koje se koriste u ogromnom broju enterprise sistema i prilično si siguran da ćeš još dugo vremena imati podršku, kao i da ćeš lako naći rešenje nekog problema.
 
Poslednja izmena:
Jedini problem moze da mu bude da nadje hosting koji nudi Oracle bazu. Slicna stvar je i za MSSQL, ali je to ipak lakse naci. Najveca verovatnoca je da ce to biti MySQL
 
Mislim da se ne priča o web hostingu nego o iznajmljivanju virtual private server-a (na njemu može da instalira šta hoće). Takođe može da nađe i firme na čijim DB serverima može da hostuje samo svoju bazu (da eliminiše i sistemske DBA poslove koje bi imao ako je sam održava na VPS-u).

Webhosting i MySQL + PHP jeste mogućnost (sigurno najjeftinija), ali ne znam koliko je to pametno za ERP/CRM rešenje. Zavisi sve od toga koliko je ozbiljan posao.
 
Poslednja izmena:
Webhosting i MySQL + PHP jeste mogućnost (sigurno najjeftinija), ali ne znam koliko je to pametno za ERP/CRM rešenje. Zavisi sve od toga koliko je ozbiljan posao.
Ovde je jedino u pitanju stručnost osoba koje bi to radile. Kombo je i više nego dovoljan za ono što bi on hteo. Što kaže yooyo taj broj usera neće preči ni 2% procesora.
 
Nazad
Vrh Dno