Šta je novo?

Assetto Corsa , by Kunos Simulazioni

evo uprosticu komentar (za one sporije)

Covece, pre nego sto vredjas, malo procitaj svoje prethodne komentare, po mogucstvu dok ih citas bacaj pogled i u ogledalo, monitor, pa ogledalo.. Zvuci kao neki generator da je pisao recenice, oni kineski botovi sto se javljaju u 3 ujutru. Sta znaci Assetto Corsa za profi trziste? :D Stvarno ne znam da l' nas namerno ovde zaebavas ili si bio ozbiljan pri pisanju, ali i u jednom i drugom slucaju je podjednako zabrinjavajuce.
 
Pa pazi iako deluje sokantno post kao trolovanje, u sustini to jeste tacno sto je rekao, postoje posebne verzije softvera kao sto je rfactor pro sa veoma skupom licencom, recimo i ovde AC ima verziju za dedicated simulatore: http://www.evoteksimulator.com/#sym_software samo sto se ne zna da li je ovo ista verzija kao ova sto je za nas smrtnike...
 
Stvarno mislis da su to potpuno razlicite verzije simulacija sa nekim CIA 20-o jezgarnim procesorima? Ja koliko znam rF Pro je samo taj kompletan paket za trkacke timove, tipa tri ekrana, ona masina sto simulira G sile i vise licenciranih, laser scanned staza. Cuj rF Pro :) Sta, Kunos je u stvari samo maskota, kao Obama, dok neki potpuno drugi tajni tim radi u podrumu za 'pro' trziste :d

Sve su to isti engine-i samo sto F1 timovi recimo prilagode sebi, unesu identicne podatke koji njima znace, ali nije to neki hardver niti softver koji je van naseg dometa, sve je to bazirano na najboljim PC simulacijama.

edit: secam se da je bila tema na LFS forumu o tome i evo jednog zanimljivog odsecka..

I had a go in a Williams simulator a couple of years back. They bought into work as our company were doing some windtunnel work for them and provided some small (drivers helmets) sponnsorship.
It was basically just an old Williams F1 Chassis with a cutsom FF wheel (resembeling a proper F1 wheel) & pedals, with a widescreen attached to the top running what looked like F1 Career Challenge, (complete with ABS and auto gear shift driving aids enabled!). Gotta say after having just started playing LFS shortly before I wasn't particularly impressed by it as a simulator!

Dunno if they have a different rig for the drivers to use, or if they'll have updated the one I tried recently as it wouldn't have had the new circuits on, but I think most of them are probably based on your commercial driving "sims" . All the drivers say they're ok for getting an idea of which way the track goes, but not much more than that.

Takodje se koristi/o nkPro u jednom od F1 timova, naravno ne neki 'iz podruma' nkPro, vec ovaj sto vi i ja mozemo da vozimo.
 
Poslednja izmena:
Eto sam si sebi odgovorio. To je ista verzija engine-a ali input i podaci naravno nisu isti, a to je ono najvaznije kod simuliranja sila. Nije to nista nesto mnogo naprednije nego default igra koju imas, samo ima drugacije "specijalizovane" inpute prilagodjene (optimizovane) vozilu koje se simulira. On je na to mislio ali je komplet promasio pricu.

a inace sto se tice dedicated simulator koji imaju custom built engine, evo ti ovaj koji tera 10 pc-a: http://www.racedepartment.com/2013/03/fifth-gear-tries-f1-simulator-of-cruden/
 
Poslednja izmena:
@klesk123

Znaci kad nisam pao sa stolice od smeha citajuci sta si izdeklemovao. :D
Jedino sta mogu da ti kazem - ako nisi u stajnu da sam izvalis sta je sim a sta arkada, onda za tebe nije volan, ili za isti nikada nisi seo u RL. Ako ti ne mozes da uporedis NFS Shift i AC, daaamn, ne vredi trositi reci.
 
@ gdin

Sve je to kul, ali tih 10 pc-eva nisu tu zato sto je fizicki engine napredniji 10 puta od simulacija koje su nama dostupne, vec verovatno zbog raznih kalkulacija sila, potrosnje guma i ostalih podataka koji njima znace, hocu da kazem da ne postoji neka tajna masonska organizacija programera koja radi samo za njih, sve su to ove simulacije koje i mi vozimo samo sto njima treba i kalkulacija koliko milimetara gume je spalo u krivini broj 4.
 
Kakvi te bre masononski programeri spopali? :D Niko i ne kaze da tih svih 10 teraju "engine", vec da postoje custom built simulatori sa svojim specijalizovanim softwerom i merenjima koja ti nemas u nasim "igrama" jer naravno nemas pristup ultra preciznom merenju vozila koji ti timovi cuvaju za sebe. :) A inace prica se komplet odvukla na drugu stranu o cemu je on pricao...
 
Ma samo on zna o cemu je pricao :D nego samo sam hteo da razjasnimo da to nije nista realnije po osecaju od onoga sto je dostupno javnosti, na to je prica vukla pa samo da isecemo to u korenu.
 
Poslednja izmena:
@boris
sta je tebi realno je relativna stvar, primer meni 90% PC simulacija ne izgleda realno, uz to vrlo lako primetim i velike razlike izmedju rfactor PRO i obicnog rfactor-a samo gledajuci youtube, mogu misliti sta bi bilo kad bi seo za volan...

mozda ne izgleda tako ali ja volim to sto kunos radi, isto tako moram i da ga kritikujem jer ko radi taj i grosi... da ga niko nije kritikovao ranije danas niko ne bi znao kada ce izaci finalna verzija Assetto Corsa-e i oce li imati multiplayer, o tech preview da ne govorim...
ovo sto se desava sam morao da pomenem jer nas covek navodi da mislimo da je u pitanju ista verzija simulatora koju on nudi F1 timovima, sto znaci da nije uspeo podvuce liniju ni izmedju takvih stvari a kamoli ostalih PC naslova...

Assetto Corsa sa jedne strane mozda jeste bolja smiulacija od netkar-a, ali za mene je nk pro dosta profesionalniji proizvod jer sam imao bolji uvid u to sto nudi:

Water puddles on the race track affect tyre grip, ride heights and aero modeling...
The cockpits are conceived and modeled with high details... the dashboard instruments are interactive
netKar Pro features dynamic tyre surfaces which change not only in behaviour but also in visual appearance...

Assetto Corsa sa druge strane prati novu kunosovu politiku, pricajuci kako je ovo "designed to provide a very realistic driving experience" a ja cak ne znam da li rade migavci na kolima ili rucna kocnica. ali zato znam da se njihov tim nalazi na stazi Vallelunga gde testiraju igru sa profi vozacima... taj marketing model mislim da nije dobar za ovaj zanr i to je ono sto mi najvise smeta kod kunosa jer u mojim ocima on se polako pretvara u EA
 
Poslednja izmena:
Hahah, blame Canada, pardon EA za sve na ovom svetu. Jel si ti uopste procitao sta smo pisali gore na prethodnim postovima?

a btw, odavno je receno (a pogotovo ovi iz Kunosa to cesto spominju u svakom intervjuu) da je simrace fanboy elita jedna od najgorih grupa "strucnjaka" sto se tice zanra igara... ona koja svojim delovanjima pokusava samu sebe da unisti.
 
@klesk

Nisam od onih koji odustaju od 'diskusije' ali tebi stvarno vise ne znam sta bi napisao, tako da ne bi da te hranim vise.

@gdin

Ih, samu sebe da unisti :) To je sorta koja ceni ovaj zanr i mogucnost dobijanja sto pribliznijeg osecaja i fizike, evo ja sam ogroman LFS fanboy pa ne pokusavam da unistim AC :), zato sto je to ono sto je LFS S3 trebao da bude, a koji verovatno nikad nece izaci, barem ne u onom obliku koji bi ispunio ocekivanja.. Ja nikad nisam tvrdio da mogu pismeno da objasnim sta je realno, niti sam previse merodavan, samo sam karting vozio u tom rezimu, a automobil samo po putevima, ali kad je nesto dobro to se odma oseca, ne moras preveliki strucnjak u pravom zivotu da budes, jednostavno osetis podlogu kako treba, osetis gde gresis itd.. To razlikuje simulaciju od arkada i 'simcada' (tvog omiljenog zanra :p).
 
Poslednja izmena:
Nedovoljno pratis RD, VirtualR i jos ostala "sim" mesta gde zapocinju svadje i trolovanja... a to ovi iz Kunosa na skoro svakoj prezentaciji posebno naglasavaju. :)
 
O cemu pricas ti care :d

jackie-chan-wtf-300x216.png

Covece, pre nego sto vredjas, malo procitaj svoje prethodne komentare, po mogucstvu dok ih citas bacaj pogled i u ogledalo, monitor, pa ogledalo.. Zvuci kao neki generator da je pisao recenice, oni kineski botovi sto se javljaju u 3 ujutru.

Ma samo on zna o cemu je pricao :D

@klesk
Nisam od onih koji odustaju od 'diskusije' ali tebi stvarno vise ne znam sta bi napisao, tako da ne bi da te hranim vise.

od mene pravis trola?
 
[YOUTUBE]ijvih-97-IA[/YOUTUBE]
 
od mene pravis trola?

Ne, sam si to uradio jer diskutujes nasiroko o necemu sto si video na slikama. I to u zanru gde se sve svodi na "immersion effect" koji je jedino moguce doziveti.

Za pocetak, voleo bi da cujem koliko imas godina? To bi razjasnilo neke tvoje stavove.
 
Skandalozno..

977775_649941428365512_546834521_o.jpg


966381_649949941697994_1174075282_o.jpg
 
Mnogo me smara sto su dizali exposure u igri radi prirodnijeg dnevnog osvetljenja na shotovima, a nebo je BELO. Not cool.
 
Unutrasnjost je brutalna

922189_650438901649098_838082765_o.jpg


966768_650439151649073_963674693_o.jpg


978027_650439921648996_271060437_o.jpg


964842_650440111648977_1225446168_o.jpg


919442_650440058315649_1894756321_o.jpg


922445_650440238315631_980289704_o.jpg
 
Lepo izgleda, ali za moj ukus previse glowa... pa jel ovo roll bar ili neonke? :)

Ali da je detaljno, jeste!
 
Unutrasnjost je brutalna

922189_650438901649098_838082765_o.jpg


966768_650439151649073_963674693_o.jpg


978027_650439921648996_271060437_o.jpg


964842_650440111648977_1225446168_o.jpg


919442_650440058315649_1894756321_o.jpg


922445_650440238315631_980289704_o.jpg

Cek, je l' moguce da ova racing verzija Italije zapravo ima dobri stari sekvencijalni menjac sve sa pedalom kvacila, umesto onih gay ass flappy paddles koje su u standardnoj verziji?!... :sceptic:
 
Izgleda.. :)

@ pelle @ spirit

Ovako bi delovalo jako sunce na beli rollbar, tako da i nije bas nerealno..
 
Nije nerealno uopste, super izgleda. Neki bi mogli da izadju napolje ponekad bez suncanica da vide kako stvarnost izgleda...
 
Alo bre, kad je napolju po lepom vremenu nebo belo kao sneg? Ne pricam ja o bloom efektu. :)
 
Alo bre, kad je napolju po lepom vremenu nebo belo kao sneg? Ne pricam ja o bloom efektu. :)



Zato sto se radi o fotorealizmu a ne o onome sto čovjek vidi. U pitanju je dinamičko osvjetljenje. Da bi vidieo oblake, mora se smanjiti exposure value ali ce interijer biti kopletno u mraku.

Govorim o prvoj slici koja je iz kokpita snimana.

Ista stavr se odrazava na ostale slike ali sad' bas da je bijelo onako, ni meni nije jasno. Da je sunce direktno preko put, ok. Meni prije izgleda da nemaju model neba. Sto ostalog tice, govorim o ovome:

http://img833.imageshack.us/img833/9647/56243117.jpg

http://img691.imageshack.us/img691/3830/56445981.jpg
 
Ma znam ja to, bavim se fotografijom godinama. Prostudirao sam ekspoziciju uzduz i popreko.
Ako developeri idu ka fotorealizmu onda su se malo zeznuli, jer ne gledam u displej fotoaparata dok vozim. :) Ne kontam zasto bi se odlucili za ovakav nacin prikaza? U svakoj FPS igri bi onda nebo bilo belo jer bi dizali exposure da bi osvetlili enterijer ili sl.
 
Upravo tako, posvijetli nebo da bi se enterijer vidio. Medjutim ako uzmes dvije igre koje imaju dinamičko osvjetljenje ne mora znaciti da imaju isti lever "izoštravanja svjetlosti". Koliko vidim u BF3 je to dosta blago naglašeno:

6055f2e7722e62214d9568f7120d1d56.jpg


Ali kao sto mozes da vidis, oblak je "spaljen" gotovo skroz kada ga gledas iz prostorije nego kada si vani. U AVA FPS igri je to dosta izražajnije. Evo jedna obični zid. Iz prostorije gledano i s vanjske strane:

http://pokit.org/get/img/66d4be6fbe2e1efaab8ec158631ed586.jpg

Ali kada kazes "u svakoj". Znaj da dinamicko osvjetljenje ne koriste sve igre.

No ipak mislim da oni nemaju model neba. Sjena na jednoj od slika je sa lijeve strane sto znaci da je sunce desno a nebo ipred opet bijelo.
 
Poslednja izmena:
Meni se ova igra u svakom smislu vise dopada od pCARS, pa i graficki.
 
Nazad
Vrh Dno