Šta je novo?

DIY Hardware mod PC GTX 285 za Mac Pro

somewhoo

Cenjen
Učlanjen(a)
02.06.2010
Poruke
49
Poena
154
Imam Mac Pro 3.1, detalje da ne navodim i od kada ga posedujem hteo sam da nadogradim grafiku koja je da se razumemo slaba, inace grafika je standardni ATI radeon HD2600 sa 256MB.. Citao sam po forumima i nalazio razna resenja od kext/injectora koji su u danasnje vreme pored Hackintosh varijanti veoma korisna pa do flash varijanti modfikovanih biosa za ATI 4870 i 5770 kao i 5870 serije.. Ali ni jedna od tih opcija nije mi se svidela (inace sam sve probao), jel je uvek postojala neka zackoljica, od tih da je sa kext/injectorima trebala jos jedna gaficka kartica kao EFI card, odnosno podizanje sistema, pa do druge varijante sa fleshovanim modifikovanim biosima, u kojoj su se bukvalno sakatili originalni biosi da bi se uglavljivao EFI deo koji je potreban da bi se sistem boot-ovao a u ovoj situaciji se gubila jabuka dok se sistem podize (ona jabuka sa kruzicem koji se vrti dok se sistem podize) znaci nemate pojma da je komp ziv dok ne ugledate desktop, sto je pomalo cudno za Mac-a :)..
I tako sam nabasao na Macroumors forumu na jedan post koji se bavi o modifikovanju i flashovanju Nvidia gtx 285 kartice koju cu inace ovde ja prepricati i sazeti, koja u potpunosti, odnosno savrseno radi na Mac-u. Inace jedini proizvodjac koji je zvanicno pravio ovu karticu odnosno GTX285 za Mac-a je EVGA, koji je imao dozvolu ili nekakav dil sa apple-om, i ja mislim da je u istoriji apple-a da je jedna brand kompanija pravila neki deo hradvera za Mac sa svojim brendom makar kada su grafike u pitanju i veoma su retke..
Inace da malo objasnim, razlika u PC i MAC varijantama ove graficke kartice je da su uglavnom hardverski identicne i da se jedino razlikuju u velicini biosa, odnosno velicine cipa na samoj kartici (govorimo o referetnim karticama, znaci kartice koje je sam proizvodjac cipa napravio u ovom slucaju NVIDIA)
Znaci, da predjem na stvar, sta cemo uraditi, kupicemo referentnu PC varijantu GTX285, polovnu sa oglasa za od oko 100-140e, zamenicemo fizicki bios cip, fleshovati sa EVGA Mac bios-om i dobiti karticu koja savrseno radi.

Evo sta nam je potrebno:
1. graficka NVIDIA GTX285 sa 1GB rama *referentna, MSI sa oglasa za oko 100e
2. Serial EEPROM SST25LF0200A *Mikroprinc prodavnica elektronike, za IC oko 10e
3. EVGA GTX285 MAC bios ROM *google
4. "booster" kablovi 2 kom. *mini6-pin to 6-pin naponski nadjeni u iStyle-u za 4.000 din.
5. Termalna pasta *sto kvalitetnija
6. malo iskustva sa lemilicom
7. i naravno da znamo da fleshujemo posle bios iz DOS-a


Prvi korak je da rastavimo karticu (odvojiti kuler od same stampane ploce) oprezno da ne bismo unistili/razmazali termalnu pastu koja je na cipovima memorije i naponskoj jedinici, koja je inace pokrivena nekom mrezicom koja pastu drzi nekako u celini i iskljuciti konektor kablica kulera..

Druga stvar, ocistiti termalnu pastu sa samog grafickog cipa, na koji cemo posle naneti novu.
Mozda je ovo dobra prilika da se kartica ocisti od prasine ako je polovna.. :D

Treca stvar je da lociramo cip koji treba da skinemo, najcesce je Macronix cip na kartici, posto te cipove NVIDIA koristi, ima na sebi mali logo MX. Skinemo tj. odlemimo i pazljivo zalemimo sa novim vecim..

Cetvrta stvar je sklapanje, nanosenje termalne paste na graficki cip i pazljivo sklapanje zbog paste na mem. cipovima i naponskoj jedinici, ne zaboravite da se vratite konektor za ventilator kulera..


I to bi bilo to, sada nam preostaje da je fleshujemo jel kartica nema pojma sta je uopste snaslo sem toga da ima na sebi G200 nvidia chip. :D

Za fleshovanje sam koristio PC koji ima plocu sa dva PCI-e slota, u jednom je bio ATI HD2600 zbog monitora (da bi video sta radim:) a u drugi sam stavio GTX-a, nisam hteo da rizikujem sa dve NVIDIA-je jel da ne bi fleshovao pogresnu.. Pokusavao sam pre toga da fleshujem u PC-ju koji ima integrisanu grafiku sa PCI-e slotom ali nisam uspeo, valjda zbog nekakvog bag-a, NVFLASH nije hteo da radi zbog integrisane grafike.
Napravio sam bootabilni DOS USB stick, snimio najnoviji nvflash zajedno sa evga bios-om i fleshovao, u stvari morao sam da "forsujem" flesh u stvari "overrajdujuci" DEV_ID i VEN_ID komandom (nvflash --index=1 -4 -5 -6 BIOS.ROM), naravno "BIOS>ROM zameniti imenom fajla i to je to..

Izvinjavam se na izrazima i gramatici ali se nadam da me razumete, jednostavno neke stvari neznam kako bih preveo a i kucam u sitne sate tako da.. :)

Ako nesto nije jasno pitajte a ako ovo nije pravo mesto za post, moderatori slobodno premestite..

Pozdrav
 
Svaka cast druze ali ovo je skup i rizican sport :)
 
Pa i nije kada pogledas da napravis od 100€ polovne katice za PC, polovnu katicu za MAC-a od 300€ :)
U ostalom pravio sam ovo samo da bi ispunio hardverske zahteve za softwer za kolor korekciju (DaVinci Resolve) ljudi koji se bave video produkcijom znaju o cemu pricam.
Pozdrav :D
 
Mozda nekome bude od koristi vest:

Hackintoshers: Mountain Lion natively supports AMD Radeon HD 6950, 6970, & NVIDIA 5xx cards, no hacks required
Jordan Kahn
Apple Inc
share this

Speak up! (0)
February 21, 2012 at 8:46 am

According to a forum post on tonymacx86, Apple’s latest release of Mountain Lion, the 10.8 developer preview, is able to natively support AMD Radeon HD 6950 and 6970 without the need for any tweaks or hacks. As for the 6950 and 6970 specifically, the reports originate from the netkas.org forums where several posters report a 6950 running Netkas EFI working natively in 10.8. One poster even reported the 6950 continues to be recognized in Lion with unmodified drivers after “warm booting back to Lion from Mountain Lion.”

There are still issues, as tonymacx86 posters pointed out, “it looks like the 69xx situation seems a bit immature and experimental at this point. Even in the new OS.” Another forum poster claimed NVIDIA 5xx cards also appear to be running natively with mkchis claiming full support for the GTX 570 graphics card with no hacks or mods. He said it’s “running at full res even smoother than a patched Lion. It’s like native.”

When it comes to booting from Mountain Lion back to Lion with unmodified drivers, one poster warned it doesn’t appear to work if you are connecting a display to the 6950. The good news is a promintent hackintosher has informed us that Chimera has been updated to run on both Lion and Mountain Lion with a dev release coming within days:
We’ve fixed Chimera to work with both LIon and Mtn. Lion- there was a small change necessary to boot 10.8. We’ll be releasing that in a day or 2 for devs.

As a sidenote for Mountain Lion support, Robservatory shared their method of getting VMware Tools to work when running Mountain Lion in VMware Fusion. According to the post, Mountain Read more
Lion “will kernel panic” when trying to install VMware Tools. Here’s the fix:

http://9to5mac.com/2012/02/21/hacki...6950-6970-nvidia-5xx-cards-no-hacks-required/
 
Nazad
Vrh Dno