Šta je novo?

Pecenje kartica u rerni, u cemu je trik?

Kada vec dolazimo do duvaljke. Svaki chip moze da se preduva, samo moje iskustvo je (kod laptopa) da to radi jedno vreme i posle ponovo ne radi i mozes da ga duvas ponovo. Kod desktopa je malo bolji rezultat verovatno iz razloga sto se kartice bolje hlade. Sve u svemu, bolji metod nego rerna. Danas je kolega duvao neke 5970 atije, ali slaba korist, nece ni jedan da radi. Ako vec hocete da se igrate sa duvaljkom, za pocetnike predlazem kupovinu na limundu "neispitanih" karti - garantovano vam je da ne rade :), pa da se vezbate na njima, barem sam ja tako ucio skolu sa duvaljkom i rernom. Kad na 20ak komada poskidate sve, onda ste usli u fazon :)
 
Bosku treba skinuti kapu za detaljno objasnjenje, eto recimo ja taj deo o brzini zagrevanja i hladjenja nisam znao, u rerna postupku. Za reballing znam, heavy posao ako se radi rucno, postoje masine za to mada nisam siguran da li ih ima neki srpski serviser/servis. Lepo je saznanje da je jedan ovakav covek ovde i da deli sa nama ovakve informacije.
 
Imas u NS coveka koji ima masinu, za BG ne znam.
 
Da li mozda znas cene? Pitam jer nisu grafike jedine za reballing, ima i drugih stvari, specijalnih uredjaja itd.
 
Posalji mi sutra predvece pm, a ja cu probati da nadjem nekog ko ima broj tel. Znam da nije jeftino, da su uzimali po 60e za grafiku u laptopu.
 
Po meni je pecenje u rerni kao i produvavanje duvaljkom - manje ili vise prelazno resenje. Necu da kazem da je uzaludno ali jeste samo privremeno resenje. Ipak, posto ima mnogo ljudi koji se interesuju za ove "discipline", zelim samo jos nesto da dodam cisto da malo pomognem. Kao prvo da kazem da se prilikom kontrolisanog i pravog reballinga i reflowing-a koriste se 2 grejaca. Jedan se nalazi sa donje strane predmeti koji se tretira (maticna, graficka...) a drugi sa gornje strane. Donji grejac zagreva siru okolinu ciljnog integrisanog kola (graficki procesor, severni ili juzni most maticne ploce...). Uglavnom se zagreva kompletna stampana ploca ili barem dobar njen deo i to u okolini pomenutog integralnog BGA kola. Za razliku od donjeg grejaca koji zagreva ovako siroko, gornji grejac ima vrlo usmereno dejstvo i greje samo cip direktno odozgo sa male distance. Ukupna angazovana snaga oba grejaca ide od barem 1000 i kusur vati pa do 2000 vati. U prvom delu radi samo donji grejac a u zavrsnoj oba zajedno. Sve ovo pricam da bih docarao kolika energija je potrebna za razlemljivanje/zalemljivanje/reflow BGA integralnog kola. Uporedite sada tu snagu sa snagom koja moze da da jedna duvaljka. Jednostavno, njena snaga je nedovoljna. Jos jedna izuzetno bitna stvar koju znamo iz termodinamike. Svako telo koje ima temperaturu vecu od apsolutne nule - zraci. Medjutim, izracena snaga nije linearna sa temperaturom. Izracena snaga apsolutno crnog tela ravna je cetvrtom stepenu !!! apsolutne temperature puta Bolcmanova konstanta. Sta ovo znaci u praksi? Sto mi vise zagrevamo neko telo i postizemo vece temperature to ono nelinearno, rekao bih vrlo nezahvalno , vise zraci tj. hladi se. Ovo treba imati na umu. Bitno je zato prvo postici da tako kazem bazicnu temperaturu sire okoline ciljnog integralnog kola tj. stampane ploce pa tek onda dodati potreban ostatak toplote na sam cip gornjim grejacem. Po nekom pravilu donji grejac na radnoj stanici treba da da 2/3 do 3/4 ukupne temperature a ostatak daje gornji grejac, zato ovaj potonji ima i znatno manju snagu. Zagrevanjem iskljucivo cipa sa gornje strane na temparature iznad 200 st. C. na dobrom smo putu da izazovemo tzv. popcorn efekat koji izaziva trajno i nepovratno unistenje cipa. Mada je po meni ovo krajne nepouzdana metoda, savetovao bih svakoga ko ipak ovo zeli da radi, da ovaj postupak izvede fenom za skidanje farbe kojim ce indirektno (sa donje strane) dobro zagrejati celu stampanu plocu ili barem okolinu ciljnog integralnog kola, pa tek onda da dogreje cip direktno odozgo istim tim fenom ili duvaljkom. Fen za skidanje farbe ipak ima prilicno veliku snagu i duva siroko pa na neki nacin moze biti kakva - takva zamena za donji grejac na radnoj stanici. Srecno!
 
Meni je 8800GTS 320 asusova riknula... Vrti se kuler ali ne daje signal na monitor. Uzeo sam novu, ali kontam da bi pečenje sigurno pomoglo. Nije klokovana nikad. Pitam se, ima li i jedan siguran porizvođač g kartica?
 
Jedino oko cega cemo se verovatno sloziti je da ovakva vrsta popravke retko daje dugotrajne reazultate (ako uspe). Uzimajuci u obzir odstupanje "rerna metode" od prave operacije "reflow" u kontrolisanim uslovima ma kakav da je procenat uspesnosti - dobar je koliki god bio. Jedno se ipak mora priznati. Sta covek da radi sa grafickom koja ispravna vredi 2000 dinara kad mu se pokvari, ako ne da pokusa da je ubaci u rernu, i da je koristi dok se ne snadje za novu. Sigurno je nece nositi na reballing koji kosta 5000 - 6000 dinara, vrlo cesto po principu - ta je cena, pa uspelo, pa ne uspelo.
Skroz slučajno videh ovu temu pa htedoh da podelim moje iskustvo.
Imao sam Gigabyte 8800GTS (512MB) oko 2,5 godine i fino me je služila ali u jednom trenutku prilikom igranja izvesne igre samo se odjednom zakucao windows a nakon restarta prijavio mi je neku čudnu grešku čijeg se opisa nažalost ne sećam obzirom da mi se ovo desilo pre 10ak meseci i od tada sam mogao da uđem samo u safe mod.
Nakon ovoga, burazer se ponudio da produva karticu, tj. čip toplim vazduhom međutim nije radila ni čitavih nedelju dana. Probali smo još jednom a nakon toga je radila još kraće pa sam odustao od popravljanja shvativši da nema spasa i kupio novu grafičku karticu.
Sada vidim da nisam ni imao previše izbora u principu jer kako bossko1970 reče reballing košta 5-6k dinara a ne uspeva uvek tako da je pitanje koliko se isplati ovo raditi sa karticom koja je tada vredela toliko odprilike.
Da ne otvaram novu temu, zna li neko da li ima ljudi koji kupuju grafičku samo za delove i ima li poente postaviti oglas?
 
Skoro je 3850 ili 3870 koja nije htela dići drajver na limuntari otišla za 1k din.
 
Da li treba poskidati plasticne delove, kao sto je konektor za kuler, i za napajanje?
 
Upravo sam "ispekao" NVIDIA GeForce 8500 GT (9min na 200 stepeni). Nije uopste davala sliku windowsa, samo tackice. Trenutno radi savrseno, cak je proradio i tv-out. Videcemo dokle ce raditi :)
 
Moj ortak juce ispekao xfx8800 gts 8 min na 200 stepeni i radi kao podmazana.:D do tada nije davala znake zivota.
 
znaci ovo je problem kod svih 7600/8800 kartica...

iMac-ovi iz 2006 sa 7600 karticima su svi od reda crkli - prvo se pojave artefakti (linija od 100 pixela random boje), pa pravougaonici random boje... i na kraju se ceo ekran toliko izbrlja da je neupotrebljiv (mada racunar radi - mozes da mu pristupis VNCom i da pogledas log fajlove u kojima ima gomila OpenGL errora...).
 
Da li ovo pecenje vazi i za maticne ploce, da li je to neko isprobavao ?
 
Teoretski vazi, nisam cuo iskustva. Samo poskidati sve plasticno, i hladnjake. Opet ista prica kao i sa karticama, ako je vec neispravna sta mozes da izgubis.
 
Pecenje grafickih kartica i slicnih komponenti u rerni je vrsta reflow tehnike. Stare kalajne kuglice koje spajaju podnozja na BGA chipu sa podnozjima na kratici/maticnoj ploci se pri zagrevanju u rerni otope i oplemene se kontakti na BGA podnozjima na BGA chipu i na stampi graficke kartice ili maticne ploce, medjutim ova tehnika ima vise nedostataka nego prednosti i ne treba je propagirati kao nesto dobro kad to nije. Kroz ruke mi je proslo mnogo tako "pecenih" komponenti koje kojih "pecenje" nije pomoglo i koje nisu bile ni za sta osim za reciklazu. Sto je najgore tako "pecene" neispravne grafike prodaju na domacim online berzama kao neispitane. Uvek se nadje neki nesrecnik da takvu graficku karticu kupi pa se posle cese po glavi kad ne radi, SMD komponente ili nisu na mestu, poneke i fale itd... :d Prava stvar za probleme sa velikim BGA chipovima je samo prekuglavanje sa BGA lemilicama za velike BGA chipove jer je velika vecina kvarova u stvari samo hladni lemovi izmedju BGA chipa i graficke kartice/maticne ploce. Ima na ovom forumu ljudi koji to rade pa ih kontaktirajte. Pecenje je za kuvare i pekare a klasicni reflow je samo krpljenje a ne i trajno resenje za ovakve probleme. ;)
 
Od "pečenja" kartica u rerni nema vajde... reballing je skroz druga priča jer se skida samo čip i menjaju se kontakti (kuglice). Ja kada skinem čip i radim prekuglavanje stavljam kuglice sa 37% olova u sebi tako da su i sami lemovi kvalitetniji tako da je veza izmedju čipa i PCB (ploče) bilo da je grafička, matična ploča ili ploča od laptop-a mnogo bolja. Ovaj metod se pokazao vrlo uspešnim i dugotrajnim, ali se ne isplati raditi ga na nekim jeftinim grafičkim karticama. Ja radim samo konzole i laptop-ove.
 
Vidim teme malo neaktivna, pa rek'o da dodam jedno moje iskustvo.
Resim ja da ispecem graficku, skinem kuler, zastitu sa crossfire konektora. Odlucim da ce biti na 200 stepeni, 10min. U medjuvremenu zvoni jedan telefon, drugi telefon, zapricam se ja, kad se posle cirka 35min setim da se kartica uveliko pece :D Izvadim, na prvi pogled sve ok, kondezatori na mestu, konektori na mestu. Sacekam da se lepo ohladi, ubacim u komp, i sto je poenta cele price, radi kartica samo tako. :D ,)
Videcemo dokle, ali kad uzmemo u obzir da nije radila uopste sad koliko god da radi to mi je plus. :)
Inace u pitanju je Gigabyte-ova nvidia geforce 8500 gt
 
Poenta reflow-a nije samo da se pazi na visinu temp.(kao i nivelisanja i fiksiranje ploce) vec i brzinu dostizanje iste.
Dakle ako polako podignete temperaturu stampane ploce(i svega na njoj) u etapama time cete imati manje izgleda da je i ostetite.
 
Eto, na greskama se uci :)

@[SAJ]ber Kurajber
Gigabyte-ova nvidia geforce 8500 gt, inace to mi je druga takva kartica koju sam pekao, jednu sam jos pre dao burazeru i radi jos uvek, i sad nabavio ovu. Pocinjem da obozavam ovu karticu :D :D
 
Phoenix 8500GT by DuhKojiHoda :D
 
Ljudi ovo je neverovatno! Stavio sam mrtvu karticu staru 5 godina 8800 GTX u rernu na 200 stepeni 10 minuta i proradila! A nije uopste davala nikakve znake zivote,zaista ne mogu da verujem,a nosio sam je kod 3 vrhunska majstora,cak su radili i reballing i niko nije uspeo da je popravi,naravno nisu mi ni naplatili jer nisu popravili. Citao sam ja odavno o tom pecenju grafickih i zagrevanju lemova,pre par meseci sam tako popravio i TV karticu koja je bila mrtva,ali nije mi ni na pamet palo da to radim sa grafickom kad sam vec nosio kod profesionalaca,rekao sam samo "ma nije moguce da rerna popravi ako vec to nisu uspela 3 majstora". I tako ja resim da je stavim u rernu,ispecem je po propisima,ubacim i...slogiram se,radi ko luda,samo ne znam dal' ce to biti 2 sata,2 meseca,ili vise. Bas mi drago da provozam ovu grafu makar jos mesec dana,secam se da sam je platio oko 500 eura,bila je hit tada. Poruka svima kojima je graficka umrla,pecite je pa sta bude,imate 60% sanse da uspete,po mojoj proceni. Pozdrav :)
 
:exploder:Upravo isprobah svoje kulinarske vestine na jednoj staroj 8400gs, pekla se 9 min na 200 stepeni i cini mi se malo pregorela, kondenzatori iscureli, vise srece drugi put.
 
da li ovom metodom moze da se zapece i grafika od laptopa? i da li to pecenje ostavlja neke posledice, msm jel cu moci posle toga da pecem hranu? :)
 
da li ovom metodom moze da se zapece i grafika od laptopa? i da li to pecenje ostavlja neke posledice, msm jel cu moci posle toga da pecem hranu? :)
Pazi svaka racunarska komponenta je na neki nacin radioaktivna i nije preporucljivo to da radis.Mada ne verujem da bi ti samo ako jednom to radis smetalo...:D
 
Nazad
Vrh Dno