Šta je novo?

Pecenje kartica u rerni, u cemu je trik?

Codex

Čuven
Učlanjen(a)
26.03.2002
Poruke
319
Poena
619
Pozdrav,

samo malo objasnjenje u cemu je trik pecenja kartice u rerni? jel se radi zbog otopljavanja kalaja-hladnih lemova ili nesto drugo?svoju 8800gt vec 5 put sam strpao u rernu i isto, radi 2 nedelje pa brlja. sada sam sa bios editorom spustio za 50% klokove, napone na minimum i latencije olabavio na memoriji. iskreno me smara da radim nedeljno pecenje, a kartica mi je potrebna za ubuntu, nista od igara ne igram, znaci, moze biti i 10x slabija samo da radi na dugotrajne staze.

pozdrav
 
Da upravo je to problem, moras da prekuglas(prelemis sa novim kuglicama/nozicama) graficki m.procesor. A to se radi sa profi masinom tipa...
[youtube]97nxZwHG5bA[/youtube]
 
Na ovu temu doktorirao je "cuveni" brend Gainward, njima je ovo omiljena aktivnost, rerna metod sa sofisticiranom opremom, interesantno da nakon tih zahvata kartice dobijaju sufiks r, kakve li koincidencije :eyebrows:
 
svaka cast za link, stava je! konkretno, sta pravi brljoke? gpu ili memorija? ili moze i jedno i drugo? veliko pozdrav!


aha, nisam ni procitao do kraja, fascinirao me je video!
 
Poslednja izmena:
iskreno ja sam dosad ispekao tri ploče za laptopove - jedna Asus ili Acer i dve Compaq Presario, sve s čuvenom nVidia 7600GT brljotinom od čipa, u fazonu il da bacim il da probam - i sve tri proradile :) Ima tome sad već neko vreme i koliko znam sva tri laptopa rade.
 
Na ovu temu doktorirao je "cuveni" brend Gainward, njima je ovo omiljena aktivnost, rerna metod sa sofisticiranom opremom, interesantno da nakon tih zahvata kartice dobijaju sufiks r, kakve li koincidencije :eyebrows:

Potpisujem. Pre nekoliko meseci sam imao priliku da testiram 20 "repariranih" 8800 GTS od Gainwarda na koje je uvoznik davao 2 godine garancije. Ne moram reci da je 17 crklo, od kojih vecina u prvih nekoliko sati! Gainward+uvoznik u Srbiji (pocinje sa P a zavrsava sa IN) jednako smrtonosna kombinacija. Od tad Gainward ni dzabe da mi daju.
 
Potpisujem. Pre nekoliko meseci sam imao priliku da testiram 20 "repariranih" 8800 GTS od Gainwarda na koje je uvoznik davao 2 godine garancije. Ne moram reci da je 17 crklo, od kojih vecina u prvih nekoliko sati! Gainward+uvoznik u Srbiji (pocinje sa P a zavrsava sa IN) jednako smrtonosna kombinacija. Od tad Gainward ni dzabe da mi daju.

Ne znam, ja sam imao 460, 470, 480, 580, 570, sve reparirane, testirane, mucene u furmarku i drugim testovima, klokovane, sa podizanim voltazama, samo jedna je zabagovala - 460 gs, odmah je zamenjena za drugu... tako da, mozda je ta serija 8800 bila lose reparirana? :D
 
Na ovu temu doktorirao je "cuveni" brend Gainward, njima je ovo omiljena aktivnost, rerna metod sa sofisticiranom opremom, interesantno da nakon tih zahvata kartice dobijaju sufiks r, kakve li koincidencije :eyebrows:

To " r " je izgleda od " roasted " :) Već zamišljam situaciju: sine, idi mi kupi jednu prepečenu Ati karticu. :D
 
E, ali ako se dobro secam AMD je bas zbog toga dao šut kartu Gainward-u, pa su sad iskljucivo vendor zelendeka :party:
 
Lose se secas, bilo je zbog guranja DDR5 memorije sa 4850 ;)
 
nema amdovih repariranih, gainward samo nvidiu radi... i to vrlo SUMNO... svaka karta koju sam probao cuje se kao mlaznjak :)... al su lepo radile, da ne gresim dusu
 
Nisu sve reparirane zbog hladnog lema, ima mnogo razloga. Uglavnom skinu GPU sa karte ako je ispravan, i stave na novu karticu (takav imam info, djavo ce ga znati).
 
ja sam cuo da navodno menjaju samo kulere LOL
kazem, ja sam do sada imao pozitivna iskustva... e sad koliko DUGO ce biti pozitivna, djavo ce ga znati :D
 
Pa da ne menjaju samo kulere jasno je po tome sto neki imaju probleme sa ovim kartama (ja nikad ni sa jednom doduse, a imao sam 4 razlicite).
 
o tome ti pricam... zato mi se cifra od 17 od 20 cini malo nerealnom... ali dobro... mozda bila bas losa serija...
 
Problem kod ovih hladnih lemova je sto nema dovoljno olova u kuglicama tj. zakon je takav(zastita zivotne sredine itd.) i otud toliki "kvarovi".
 
Pecenje kartice u rerni nikada nije urodilo dugorocnim plodom.

Sto se tice Gainwarda, nikada nisam voleo doticnu firmu.

A ni reparirane kartice.. :)
 
Potpisujem. Pre nekoliko meseci sam imao priliku da testiram 20 "repariranih" 8800 GTS od Gainwarda na koje je uvoznik davao 2 godine garancije. Ne moram reci da je 17 crklo, od kojih vecina u prvih nekoliko sati! Gainward+uvoznik u Srbiji (pocinje sa P a zavrsava sa IN) jednako smrtonosna kombinacija. Od tad Gainward ni dzabe da mi daju.

8800gts, pre par meseci, lol ! ajd za jedno 2 godine kada probas gtx4xx/5xx postuj komentar ovde :d

i sigurno je losa kupovina gainward-r , jeftinije karte 50+ evra, dolaze sa 2 umesto 3 godine garancije.
ja sam imao priliku da se igram sa jednom repariranom pre vise od pola godine kada je kolega parazio Gainward-R gtx465, full retail pack, koji se za 10 min cimanja otkljucava u punokrvni gtx470...tacno sam odlepio sto nije bilo jos koje karte na lageru kako bi prodao mog ne-reparinaog asusa i zamenio ga krsem iz gainward-a :p
 
8800gts, pre par meseci, lol ! ajd za jedno 2 godine kada probas gtx4xx/5xx postuj komentar ovde :d

i sigurno je losa kupovina gainward-r , jeftinije karte 50+ evra, dolaze sa 2 umesto 3 godine garancije.
ja sam imao priliku da se igram sa jednom repariranom pre vise od pola godine kada je kolega parazio Gainward-R gtx465, full retail pack, koji se za 10 min cimanja otkljucava u punokrvni gtx470...tacno sam odlepio sto nije bilo jos koje karte na lageru kako bi prodao mog ne-reparinaog asusa i zamenio ga krsem iz gainward-a :p

pa, hoces da kazes da je dobra kupovina ili nije? ispade da nista nije falilo toj grafi... meni je gtx570 odlicno radila, ok se i klokovala, sa podizanjem napona, ali jednostavno mi je bila preglasna... bas se previse cula krastavac...
 
Pre par meseci uzeo sam 10ak grafickih kartica, od starijih prema mladjima, cisto da testiram ovu teoriju :). 2 matore kartice su proradile, ali ne za dugo. Sve u svemu, od babe nisam uspeo da napravim devojku...
 
Nista te ne kosta da pokusas, meni je uspelo sa 9800se, mada sam verovatno bio srecne ruke
 
Aha, nisam bas pratio thread, izvinjavam se.
Mislio sam da mogu da spaljujem i Ati...
 
Naravno da mozes da peces u rerni karticu bilo kog proizvodjaca. Zakoni fizike vaze za ceo univerzum pa i za ATIjeve kartice. Problem je sto rerne nisu namenjene za takve stvari. Odmah da ti kazem da ce ti se klasicni elektrolitski kondenzatori pri temperaturama od 200 ili vise stepeni u najboljem slucaju samo naduvati i izgubiti kapacitet u a gorem - eksplodirati. Jedino pravo resenje je postupak "reballing" kod nas odomacen kao kuglanje. Prilikom postupka reflow koji ti nameravas da izvedes potrebno je zagrejati karticu do temperature koja je nesto visa od temperature topljenja tinola koji je koristen na kartici na kojoj se postupak primenjuje. Tvoja kartica je najverovatnije napravljena sa bezolovnim tinolom i postuje RoHS preporuku, a cija je tacka topljenja 218 st. C. Znaci trebalo bi je zagrejati karticu na oko 240 stepeni da bi se kuglice otopile a kontakti obnovili. Imaj u vidu da zagrevanje preko temperature od 230 st. C moze biti fatalno po graficki procesor ako potraje duze od 30ak sekundi maximum. E, sad kako ces ti to kontrolisati bez termometra namenjenog za ovu temperaturu, stvarno ne znam. Ono sto je takodje vazno je da porast temperature mora biti kontrolisan tako da prirastaj temperature ne bude veci od 2 st. C/ sekundi u fazi zagrevanja a u fazi hladjenja do 6 st. C / sekundi. Takodje prirast temperature ima svoje faze i on nije potpuno linearan nego postoje tzv. kolena. Spomenuo bih ovde recimo fazu zvanu "soaking time" iliti faza natapanja koja je u zoni 140-160 st.C koja treba da traje oko 60 sekundi itd. Mogu jedino da tvrdim da na temperaturi od 200 stepeni nece cak doci ni do omeksavanja bezolovnog tinola a kamoli do obnavljanja lemova. Kad je u pitanju olovni tinol (tean lead) koji se topi na 183 stepena ova temperatura bi bila dovoljna mada bi koji stepen vise dobrodosao. To sto na rernama postoje izbazdarene neke vrednosti nemojte to uzimati zdravo za gotovo. Rerna je namenjena za pecenje pilica i kolaca a ne za popravku grafickih kartica i tacnost temperature koje rerne ostvaruju je dovoljna za ono za sta su namenjene ali ne i za ono za sta bi ti da je upotrebis. Ono sto je isto jako vazno je upotreba hemijskog preparata koji se zove flux i koji visetruko povecava lemljivost tinola i koji bi bio neophodan pri ovoj operaciji. Onaj ko nije iskusio u praksi moze da mi veruju ili ne veruje ali to je sigurno tako, narocito kada je bezolovni tinol (lead free) u pitanju. Za razliku od olovnog tinola koji je elastican, bezolovni je prilicno neelastican i ima potpuno se drugacije ponasanje pri radu i bez fluksa ga je zaista vrlo tesko zalemiti. Znam da ce se sada javiti instant majstori sa rernama koji ce da pricaju da su oni ovo i ono uradili itd... Naravno, ja necu ulaziti u polemiku sa njima. Jedino oko cega cemo se verovatno sloziti je da ovakva vrsta popravke retko daje dugotrajne reazultate (ako uspe). Uzimajuci u obzir odstupanje "rerna metode" od prave operacije "reflow" u kontrolisanim uslovima ma kakav da je procenat uspesnosti - dobar je koliki god bio. Jedno se ipak mora priznati. Sta covek da radi sa grafickom koja ispravna vredi 2000 dinara kad mu se pokvari, ako ne da pokusa da je ubaci u rernu, i da je koristi dok se ne snadje za novu. Sigurno je nece nositi na reballing koji kosta 5000 - 6000 dinara, vrlo cesto po principu - ta je cena, pa uspelo, pa ne uspelo.
 
Hvala na jasnom i detaljnom objasnjenju. Jasno mi je o cemu govoris.
Mozda samo predjem duvaljkom preko lemova pa budem srecne ruke.
Pozdrav
 
ASUS Radeon HD 4870, crkao, bez slike na monitoru, fan se vrti.
U rernu na 250 C, 7 minuta
Ništa se nije naduvalo, oštetilo ili eksplodiralo

Sad radi kao sat :)
 
Eto jos jedne kulinarske teme :d
 
Mozda samo predjem duvaljkom preko lemova pa budem srecne ruke.

Može i tako da se sredi. Čak sam i probao jednom na grafičkom čipu od nekog tošiba laptopa. Proradilo je posle. Samo sam koristio neku tečnost nešto, zaboravio sam kako se zove, sa kojom sam prskao čip i oko čipa prilikom duvanja.
 
Nazad
Vrh Dno