Šta je novo?

UPOZORENJE! Ne koristite debitne kartice vezane za Intesa Hit za devizna placanja!

alfaunits

Znamenit
Učlanjen(a)
24.06.2006
Poruke
44,725
Poena
1,365
Ovo je najveci bezobrazluk koji sam video, i napominjem da se neko drugi ne bi presao isto..

Ukoliko imate Maestro/VisaElectron vezan za Intesa Hit racun NIKAKO je ne koristite za devizna placanja! Bezobraznici ce prvo iskorstiti dinare (ako ih imate) a onda ce EVRE sa EUR partije konvertovati u dinare DA BI TE DINARE PONOVO KONVERTOVALI U EVRE ZA PLACANJE!
;mad; ;mad; ;mad;


Izvinjavam se ako je pogresan forum, ali def. zasluzuje svoju temu van "Internet kartica".
 
Dakle i to su počeli da rade, hvala na upozorenju. A jesi li se žalio na to predstavnicima banke ili čak im pretio tužbom ? Da li je ovo nezakonito ?
 
BANDA !
 
Deo vezan za dinare je potpuno legalan, a konverzija evro-dinar-evro deluje sumnjivo, mada ne mora da znaci. Znam da je potpuno legalno npr. evro-dinar-dolar, ali ovo je jos extremnije
 
A kakva je situacija sa švajcarcima ?
 
Dinar-svajcarac/dolar sam ocekivao kad se koristi Hit racun... ali evro-dinar-evro je podj***vanje gore od promenljive kamate kredita!
Nocas sam otkrio kad sam gledao online... jos nije ni dospela porudzbina a vec su uradili konverziju...

Zalicu se sutra, ako ne vrate kako je bilo, gasim sve kod njih. Smatram da sam jako dobro upoznat sa bankarskim proizvodima (osim kredita), ali ovako nesto nisam ocekivao ni od CityBanka i slicnih... ne podnosim kad me j***vaju kursnim razlikama, i to jos namerno i bespotrebno.
 
Zašto ne koristiš MasterCard (osim očiglednog bezbedonosnog rizika kod online plaćanja)? Plaćao sam putarinu po HR, u Poljskoj razne sitnice i svaka transakcija je išla direktno na devizni račun, čak je i kurs uglavnom bio povoljniji nego što bih dobio da sam menjao evre u nekoj menjačnici pa plaćao u lokalnoj valuti. Maestro nisam ni probao van Srbije. Naravno, u pitanju je Hit račun kod Intese.
 
Poslednja izmena:
Koliko ja znam maestro je vezan iskljucivo za dinarski racun tako da milim da i ne mogu sa njega da skinu eure ako ih imas nanekom racunu u intesi, zato su i izdavali visu elektron da bi bila ona vezana za devizni. (Ovako su meni rekli:)).
A za tu konverziju to je kao sto je receno sumnjivo. Jer bi trebalo da ide u jednom pravcu samo. Naplate ti u eurima sta god da si kupio > skinu sa dinarskog i konverzuju da pokriju te eure. (Ovo, naravno, govorim za maestro)
 
Poslednja izmena:
Strasno, i to dan posle kada su primorani da vrate zelenaske kamate...
 
Poslednja izmena:
Mastercard je kreditna, pa realno mogu da ti maknu ceo iznos do limita.
 
A nije ova što je ja uzeh...

Sa masterCardom ti imas limit koji ti je odredjen primanjem. Do duplog iznosa ili 3x, nije bitno. Ali u svakom slucajnu ako te neko prevari (mala verovatnoca jer miloni ljudi placaju MCom) moze da ti skine sve do dozvoljenog minusa/limita, koji moze da bude poveliki.
 
Rajfajzen Visa Virtuon, koliko para uplatiš toliko trošiš, nema mnogo mudrosti i matematike, a bogami ni mesta za "pljačke" - po meni ova kartica ubedljivo sigurno i veoma dobro sredstvo za online plaćanja, još uvek nisam naišao na sajt na kome mi je bila odbijena a do sada sam sigurno kupio "nešto" na preko 20-ak različitih sajtova.
 
Aman, nije tema kartica! Vec pljackanje na kursu!
 
Da može neko da skine do celokupnog iznosa tj. do dozvoljenog limita za zaduživanje po kartici međutim novim Zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga koji je stupio na snagu juče tj. 5. decembra u slučaju da nisi pravovremeno primetio tj blokirao karticu maksimum koji banka može da potražuje tj. maksimum koji može da naplati je 15.000 dinara sve preko toga ide na račun banke ma koliki to iznos bio naravno samo u slučaju zloupotrebe.
 
Sa masterCardom ti imas limit koji ti je odredjen primanjem. Do duplog iznosa ili 3x, nije bitno. Ali u svakom slucajnu ako te neko prevari (mala verovatnoca jer miloni ljudi placaju MCom) moze da ti skine sve do dozvoljenog minusa/limita, koji moze da bude poveliki.

Ne, ova je vezana isključivo za devizni račun. Nema odobrenih minusa.

BTW. Ako neko hoće dodatno da se zaštiti, može jednu karticu da veže isključivo za jedan (dodatni) račun koji po potrebi (manuelno preko interneta) dopunjava sa glavnog. Taj dodatni koristiš za plaćanja online/offline i na njemu imaš iznos koji možeš da prežališ.
Ali, ukoliko ne dokažu da si ti zloupotrebio karticu, trebala bi banka da nadoknadi ukradeno. Mada... Srbija... Zakoni...
 
ubice vas Alfa...
 
Ali tako su radili oduvek... Ako je kartica vezana za dinarski i devizni racun, prvo se trose dinari (konverzijom u stranu valutu), a posle devize (konverzijom u dinare, pa u stranu valutu).
 
Hvala na informaciji za inteza hit, inace je mesecno odrzavanje povecano sa 250 na 300 din. Gasim karticu ovih dana :)
 
@alfaunits
Thx za info.
 
Još jedna preporuka za Raiffaisen VISA Virtuon karticu. Prvo se troše evri, pa onda ako treba se dodaju dinari (u konverziji u evro).
 
Kada je Intesa preuzela Panonsku banku dobio sam obavestenje da se celokupan promet VISA Electron kartice obracunava u evrima.
Od onda je nisam uzeo u ruke, istekla je, treba da podignem novu i ne pada mi na pamet.

Ovo pise na sajtu :

Visa Electron

Visa Electron je debitna kartica namenjena vlasnicima deviznih neoročenih depozitnih računa. Ova kartica Vam omogućava plaćanje roba i usluga na prodajnim mestima sa oznakom VISA Electron, podizanje gotovine u zemlji i inostranstvu kao i kupovinu putem interneta . Celokupna potrošnja, čiji je limit određen visinom sredstava raspoloživih na deviznom računu, obračunava se u evrima, bilo da je izvršena u inostranstvu ili u zemlji. Za potrošnju u zemlji prilikom zaduženja Vašeg računa se primenjuje kupovni kurs Intesa Hit za efektivu iz kursne liste Banca Intesa ad Beograd na dan obračuna.
 
Ma j***o vas izbor kartica, ja sam uvek koristio MC, ali mi je trenutno VE vezana za Hit racun bila pri ruci a trebalo je da porucim nesto sto se ne propusta.. (Sony laptop, 512GB SSD za 450e sa taxama!).
 
A zašto ne koristite intesinu visa internet karticu? Daleko je jednostavnije i nema vratolomija. Jedino što blokiraju 3-6%, dok se transakcija ne proknjiži.
 
Aj sad da razjasnimo, ti si koristio za plaćanje preko interneta debitnu karticu koja je vezana za dinarski tekući račun. Oni su za transkaciju izvršili konverziju dinara sa dinarskog računa na koji je vezana kartica u valutu kojom si platio. To uvek ide tako tom karticom.

Pretpostavljam da je problem nastao, kada više nisi imao sredstava na dinarskom računu (a imao si na deviznom tekućem). Izvršena je konverzija deviza sa tekućeg deviznog u dinare na dinarskom tekućem i onda su ti dinari opet konvertovani u valutu kojom si platio karticom.

Ako je ovo onda si se sam za*ebao. Tako im funkcioniše taj devizni tekući. Znači i da si platio nešto u dinarima, ne bi otišao u dozvoljeni minus, nego bi se automatski kovertovale devize sa tekućeg deviznog u dinare. krastavac. jeste debi*no, ali tako funkcioniše, problem je što nismo upoznati sa stvarima koje koristimo.

Ako ovo nije slučaj onda mi nije baš jasno kako se sve to automatski konvertovalo.
 
Poslednja izmena:
Ponuda za laptop, SSD ili si nesto za karticu mislio?
Ponuda za SSD u Sony laptopu i dalje vazi.. jedino nisam siguran da li moze da se vrati MwSt. kad se poruci direktno od njih (mada je cena odlicna svejedno).

A zašto ne koristite intesinu visa internet karticu? Daleko je jednostavnije i nema vratolomija. Jedino što blokiraju 3-6%, dok se transakcija ne proknjiži.
Meni je slucajno Visa bila pri ruci i hteo sam sto pre da porucim ovo da ne propustim priliku. Inace bih lepo prebacio na MC i njome platio, ne bih ni razmisljao.

@skydiver, meni su REKLI, izricito, kad su mi dali Visa Magnificu da potrosnja u devizama ide sa EVRO partije direktno.
Nije to kartica vezana za dinarski - to je kartica vezana za Hit racun a Hit ima i RSD i EUR partiju. Nisam imao dinare.
 
Poslednja izmena:
Ponuda za laptop, SSD ili si nesto za karticu mislio?
Ponuda za SSD u Sony laptopu i dalje vazi.. jedino nisam siguran da li moze da se vrati MwSt. kad se poruci direktno od njih (mada je cena odlicna svejedno).


Meni je slucajno Visa bila pri ruci i hteo sam sto pre da porucim ovo da ne propustim priliku. Inace bih lepo prebacio na MC i njome platio, ne bih ni razmisljao.

@skydiver, meni su REKLI, izricito, kad su mi dali Visa Magnificu da potrosnja u devizama ide sa EVRO partije direktno.
Nije to kartica vezana za dinarski - to je kartica vezana za Hit racun a Hit ima i RSD i EUR partiju. Nisam imao dinare.


jel su ti makar racunali kurs po Magnifica ili obican HIT?
 
Ta Visa Magnifica je debitna ili kreditna? Ovo što si ti opisao i ono što sam ja gore napisao važi za debitnu. Ako ti se ovo desilo sa kreditnom onda je neki težak za*eb, jer za nju svakako stiže zaduženje kasnije.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno