Šta je novo?

Dell n5010

vignjoslav

Cenjen
Učlanjen(a)
29.11.2011
Poruke
47
Poena
159
Ljudi poz
Imam preoblem sa novim lapom, u pitanju je ovaj model http://www.itsvet.com/proizvod/dell....6-led-wxga-freedos/comp_comp_laptop/177/6191
Stvar je u tome sto se greje po meni cak i previse.
Znam da je AMD i da je normalno da se greju vise nego ostali, ali u normalnom radu temp procesora ide i do 70 u zavisnosti od aplikacije, dok kad pokrenem igru World fo Tanks toliko se greje da se zna i ugasiti cak, pratim temperaturu i ide i preko 95 stepeni.
Da li je to normalno za ovaj lap i da li ce pomoci neki kuler pad, da spusti temeraturu?
 
pomocice kuler,ali vidi ocisti ga ako nisi dugo,garant se prasina zavukla.
 
Jedan savet za sve koji imaju laptop.Laptop nije desktop racunar i mora se redovno cistiti.Znaci svakih 6 meseci a moze i npr svaka 3-4 meseca je potrebno da se cisti laptop.Posebno oni koji imaju zivotinje tipa macka , pas ili neka ptica.Ali i ko nema neku zivotinju treba da cisti na svakih 6 meseci laptop a moze i manje.Ja sam na primer cistio laptop pre nekih 2 nedelje i mogu vam reci da je bilo prilicno prasine u njemu.

A koliko imam laptop mislim da je ovo 2 ili 3 put da ga cistim za 11 meseci.Neki laptop racunari imaju bolje reseno hladjenje pa im ne smeta toliko prasina i ne primeti se toliko.Na primer moj kolega ima lenovo i nisam primetio da se grejao pre ciscenja a dosta je prasine izletelo kad je cistio racunar.Sa druge strane i na mom laptopu se nije primetilo neko grejanje ali je bilo prasine.A kod nekih laptopova gde je hladjenje izvedeno losije tamo je ciscenje obaveza i to na svakih 3 meseca.

Jer na laptopu 1 mali kuler hladi i procesor i grafiku i chipset.I onda kad glavni kuler ne hladi dobro samim tim se grafika i chipset vise greju i oni najvise u 99% crkavaju.A procesor je vrlo izdrzljiv i njemu nije problem da bude i na 90 stepeni medjutim problem je grafika kojoj je 90 stepeni ne puno nego previse.Najvise usped loseg hladjenja crkava north bridge ili graficki cip.A tu su vec skupe popravke.Onaj ko redovno odrzava racunar i radi kako sam rekao imao mnogo veci % da mu laptop ne rikne.

Gasenje na velikim temperaturama je prvi stadium ka crkavanju laptopa.Nakon toga riknjava grafika ili north bridge i laptop odlazi u vecna lovista.Imao sam slucaja lika koji je imao tonu prasine u laptopu i naravno i nakon ciscenja laptop je nastavio da se gasi.Dijagnoza je bila crkavanje grafike.Tako je umesto da plati 500 din za ciscenje morao dati 100 evra za zamenu grafickog cipa.Pa vi vidite dal vam se isplati.U sustini ciscenje moze da se odradi i u kucnoj radinosti bez servisa.

Ako imate kompresor ili ako imate usisivac koji na zadnjem delu izduvava vazduh mozete i sami da resite problem.Jedino su problem neki modeli laptopa koji se otvaraju preko tastature.Njih vec morate nositi u servis ili pak pazljivo da skidate deo po deo da ne napravite stetu.
 
E hvala na odgovoru ljudi, lap je relativno nov, treci mesec tek, ali posto se intenzivno koristi verovatno vec ima prasine dovoljno. Bice ciscenja u skorijie vreme sigurno.
Jel mozete da mi preporucite neki dobar hladnjak, recimo do 3000, posto vidim da ima dosta modela ali ko zna kakav je koji, pa mi treba neki savet ljudi sa iskustvom
 
E hvala na odgovoru ljudi, lap je relativno nov, treci mesec tek, ali posto se intenzivno koristi verovatno vec ima prasine dovoljno. Bice ciscenja u skorijie vreme sigurno.
Jel mozete da mi preporucite neki dobar hladnjak, recimo do 3000, posto vidim da ima dosta modela ali ko zna kakav je koji, pa mi treba neki savet ljudi sa iskustvom

Male su shanse da je nov laptop, koriscen u kucnoj prostoriji, za 3 meseca nakupio dovoljno prashine da se zbog toga gasi (izuzev u vanrednim uslovima).
U svakom slucaju ga probaj ocistiti pa opet proveri temperature. Ukoliko se nista ne menja (a mislim da nece) nemoj da kupujes cooler. To je nov laptop i morao bi da radi bez coolera cak i ako na njemu vrtis furmark a ne igricu, uostalom, ti si i kupio laptop sa grafikom zbog igrica. Funkcija coolera za laptop je da mu smanji radne temperature i time produzi vek trajanja a ne da ga sprecava da se gasi zbog pregrevanja.
Moj savet je da reklamiras laptop.
 
E ovoga sam se i plasio, razmisljao sam i o opciji reklamacije. Temperatura na furmarku je 90 stepeni, dok je na world of tanks igrici 92, 93 stepena, ali sa postoljem sa kolerom, nekim ubogim, tako da pretpostavljam da to nikako nije normalno?
 
I jos jedno pitanje, jel moguce da mi ceo komp trokira zbog tog pregrevanja, inace sutra ga nosim na servis, pa cemo da vidimo sta je reci
 
I jos jedno pitanje, jel moguce da mi ceo komp trokira zbog tog pregrevanja, inace sutra ga nosim na servis, pa cemo da vidimo sta je reci

Da, moguce je, cak sto vise i ocekivano.

Nemoj tamo da nasedas na pricu tipa "Pa to je normalno za AMD" nego budi uporan. Moguce je da cooler ne naleze lepo na procesor, mozda su kinezi zaboravili pastu, ko ce ga znati.
Inace tvoj model je M5010 (ne N5010).
 
Da, da pogresih slovo :)
Nazalost, posle 5 dana provedenih na servisu, vracen mi je lap, bas sa tom recenicom, da je to normalno za takve laptopove sa jednom izduvnom cevkom i sa AMD-om. Testirao je komp sa 3d markom i zagrevao se jeste, ali nije tako jako, kao kod mene kuci, do duse imao je kuler pad ispod. Pazaricu istu stvar i drzacu ga jedno vreme kod mene, ako se nista ne bude menjalo, idemo opet kod njih. Inace servis je Pin computers, nekako mi deluju profesionalno, ne verujem da oce da se zaje..vaju :)
 
Nemoj da nasedas na te gluposti sto su ti rekli. Ne smeju da ga testiraju sa kulerom ispod njega!!! Trazi da ga testiraju bez njega i da ti kazu koje temperature dostize, ne sme nikako da se gasi zbog pregrevanja!!! Najbolje da ga testiraju u frizideru i da ti kazu evo ne greje se a ti ga koristi isto u frizideru!? Ja ni u ludilu ne bih bacao pare na kuler za laptop jer je to glupost pogotovu za tvoj slucaj, kao sto neko rece u prethodnom postu on sluzi da produzi vek komponentama u laptopu a ne da spreci gasenje zbog pregrevanja. Insistiraj da ga srede ili da ti zamene laptop ako ne uspeju, nikakve kulere ne koristi sada, ako kazu da je to normalno onda ti pred njima pusti nesto sto ce da ga zagreje pa pitaj da li je normlano da ide do 90 stepeni i da se gasi zbog toga? UH, sad sam besan.....:)
 
kao sto kolega milanj rece, laptop je da radi bez kulera i ne bi smeo da se gasi :)
sto ga ne odnesu ne potope u kanister sa tecnim azotom i onda ti kazu da nema govora o zagrevanju :D
sve je to bagra, a sa bagrom moras bezobrazno :)
 
kao sto kolega milanj rece, laptop je da radi bez kulera i ne bi smeo da se gasi :)
sto ga ne odnesu ne potope u kanister sa tecnim azotom i onda ti kazu da nema govora o zagrevanju :D
sve je to bagra, a sa bagrom moras bezobrazno :)

Nemoj tako kad uopste ne znas ljude, nije ni njima lako. Decko je dosao sa opravdanim razlogom a verujem da su tamo itisli jos 100 kojima se greje laptop (mlak je na dodir), treba svakom od njih objasniti da i treba da bude mlak na dodir.

@vignjoslav
Nemoj da kupujes cooler, pusti ga tako pa nek crkne. Onda ce ti zameniti plocu.
Drugo, kad si video da ga testiraju sa coolerom sto nisi reagovao recenicom "Ako je predvidjen da radi sa coolerom sto ga proizvodjac nije isporucio uz laptop."
 
Poslednja izmena:
U prasini je izgleda problem, posto se temperatura drasticno smanjila posle ciscenja, ali je ponovo nastao isti problem. Da li je preporucljivo sam cistiti ovu vrstu laptopa, posto citam da mora i tastatura i 100 stvari da se skine i da li smem direktno u prorez za ventilator, dok je kuciste jos zatvoreno, da duvam polako kompresorom, naravno dok je komp ugasen?
 
Samo lagano kompresor kroz izduv od ventilatora (sa strane), i lepo ce ga ocistiti ;)
 
Evo ja opet imam problema sa doticnim kompom, naime pre par dana mi izbaci onaj plavi ekran, ja ga resetujem i posle 2 dana opet isto, i opet resetujem komp i posle toga jedva radi, pali win 10ak minuta, posle se zamrzne sve, nema ikonica, nema start menija, samo pozadina, nije pomogao ni reinstal, posto sve usporeno radi, pa ne moze ni da zavrsi instalaciju ... U cemu moze biti problem sad?
IDe u pon na servis, ali cu cak traziti i da mi zamene komp sa nekim drugim modelom ako je to ikako moguce ....
 
Evo ja opet imam problema sa doticnim kompom, naime pre par dana mi izbaci onaj plavi ekran, ja ga resetujem i posle 2 dana opet isto, i opet resetujem komp i posle toga jedva radi, pali win 10ak minuta, posle se zamrzne sve, nema ikonica, nema start menija, samo pozadina, nije pomogao ni reinstal, posto sve usporeno radi, pa ne moze ni da zavrsi instalaciju ... U cemu moze biti problem sad?
IDe u pon na servis, ali cu cak traziti i da mi zamene komp sa nekim drugim modelom ako je to ikako moguce ....

Hard disk ili maticna, ja bih najpre rekao bad sector na hardu. Ako se toliko grejao kao sto kazes, onda nije nista cudno.
 
Dell ima odlicne laptopove ali su diskovi u njima WD koji su se pokazali kao ocajni, i sam sam dosad testirao 10ak sa losim hddovima. Sto znaci da moze da bude do hdd-a ali lako moze da bude i do grafike, narocito ako se uzme u obzir da ti se lap konstantno grejao.
Testiraj prvo hdd nekim od test programa (HDD Tune recimo). Pa salji u servis.
 
Nazad
Vrh Dno