Šta je novo?

Problem sa novo kupljenim SSD-om Mushkin Crhonos 60GB sata3

agresorgsp

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
14.10.2006
Poruke
146
Poena
319
Pozdrav svima na forumu...Po preporuci pazario sam SSD Mushkin Chronos 60GB sata3 i imam problem da se sistem sporo dize da je malo trom(cini mi se da je sa Samsung F4 320GB brze radilo)...brzine u crystal mark-u sa AHCI je 200/80 za read/write a na IDE 150/80 za read/write a po specifikaciji treba da bude 550/510...Masina je iz potpisa stavljen je svez win7 x64 ultimate sa SP1 i svim update-ovima(isto se ponasao i bez driver-a i update-ova).Svaka pomoc dobro dosla.Sto se tice firmware-a vec je poslednji bio na njemu 3.3.2

evo i par testova:

http://ultraphoto.org/images/y1a9qwu6l4g2lh91n6e7.jpg
http://ultraphoto.org/images/wrkb471dz2udf0axoqai.jpg
 
Poslednja izmena:
Meni to izgleda kao da ti je na sata2 portu a sistem se, istina, dize sporo sa 3.3.2 fw. Skini neki boot timer pa vidi, normalno za sf-2 je od 15-25s u zavisnosti od kompa
 
Meni to izgleda kao da ti je na sata2 portu a sistem se, istina, dize sporo sa 3.3.2 fw. Skini neki boot timer pa vidi, normalno za sf-2 je od 15-25s u zavisnosti od kompa

ploca ima samo sata3 konektore tacnije 4komada koji je povezan sata3 kablom sistem je svez nema 24h.ako imas neki predlog vrlo je dobrodosao

konfa je iz potpisa
PS.i da je na sata2 opet radi sporo jer sam ranije imao doduse na jacoj masini al to je nebitno koja je imala sata2 i imao sam kingston i apacer SSD sa brzinama 230/150 po spec i bez ikakvih podesavanja su i bile takve ceo sistem je leteo koliko je brz dok ovde za brzine 190/70 je sacuvaj boze :( help :(
 
Poslednja izmena:
AMD je sporiji od Intela ali da li je bas toliko sporiji proveri, izguglaj malo skorove za bilo koji sf2281 ssd ali na AMD-u
Siguran si da je AHCI ukljucen?
SATA kabal ispravan?
Cvrsto uboden kabal na obe strane, do kraja...?
U prvi sata konektor na ploci ukljucen ssd?
 
Ne bih bash rekao da je AMD sporiji od Intela. C300 mi je radio punom brzinom na SB850.
Vise lici kao da je SSD vec usao u "throttled" state, cim je write <80MB/s vec.
 
ako ti je ta ploča iz potpisa teško da ćeš dobiti bolje rezultate, imaju loš sata3 kontroler. čitao sam o tome u Bug-u a i Linus je kačio neke benchmark rezultate za Fusion ploče koje nisu ništa brže a svi portovi na ploči su sata3. 890 i 990FX su puno bolji po tom pitanju.
 
Pa ta ploca ni nema SATA3! To je P55 chipset, normalno je da nece preko 280mb/s kao sto znas, a crystal mark uvek daje malo za write osim ako stavis 0 fill. A tvoj je jos 60GB koji je najsporiji! A jos ako nije deluxe, onda ima i asinhroni NAND pa je jos sporiji!
Moras testirati na nekom x67 chipsetu sa sandy-bridge procesorom!! Ili testiraj sa ATTO gde ces imati deklarisane brzine (na x67).
Evo rezultat mushkin chronos od 60gb sa neta i to na p8p67 deluxe ploci!
 

Prilozi

  • crystal.jpg
    crystal.jpg
    55.2 KB · Pregleda: 62
Isto ce raditi i na amd kontroleru ne 8xx/9xx chipsetu kao i na p67, mozda fazon 1-3%razlike.

Nego jel ti taj potpis iz filma "Event Horizon"?
 
Pa ta ploca ni nema SATA3! To je P55 chipset, normalno je da nece preko 280mb/s kao sto znas, a crystal mark uvek daje malo za write osim ako stavis 0 fill. A tvoj je jos 60GB koji je najsporiji! A jos ako nije deluxe, onda ima i asinhroni NAND pa je jos sporiji!
Moras testirati na nekom x67 chipsetu sa sandy-bridge procesorom!! Ili testiraj sa ATTO gde ces imati deklarisane brzine (na x67).
Evo rezultat mushkin chronos od 60gb sa neta i to na p8p67 deluxe ploci!

da na P55 jeste sata2 al kod mane u masini iz potpisa je sata3 al opet kazem imao sam kingston V seriju obicnu i apacer neki jeftin koji su bili deklarisani na 230/150 i na toliko su i radili u svim programima na svakoj masini slabijoj ili jacoj pa i u crystal mark-u te mi nije jasno kako je write toliko nizak jos opet napominjem sistem je katastrofalno spor na mojoj masini(bolje mi je radio HDD 320GB F4)...na sajtu bas za ovaj model koji sa uzeo stoji spec da je 550/515 ili 550/495 sto opet nije ni priblizno dok kod drugih koje sam imao koliko pise na toliko i rade zasto je to tako???
 
Izgleda da je u pitanju nekakav problem na liniji Hudson M1 -- SSDovi posto imas ovde dvojicu "kolega", jedan sa Crucial-om M4, a drugi sa OCZ Agility 3:
http://www.tomshardware.co.uk/forum/273475-14-e350-zacate-crucial-poor-performance
Brzopleti zakljucak bi bio da je sata6Gbps implementacija na tim plocama generalno jako losa, ali kako onda objasniti da WD VelociRaptor600 sata3 radi k'o zmaj? (brzi je i od P55 i od SB850) http://techreport.com/articles.x/20516/4
Moguce da zeza firmware od SSD-ova ili BIOS od ploca i da ce trebati neki update tu da padne. Takodje ako koristis AMD AHCI drajver koji dolazi sa Catalyst-om skinutim sa AMD sajta, umesto njega probaj da stavis AHCI drajver koji si dobio na instalacionom MSI CD-u. (cak i ako je stariji)
 
Poslednja izmena:
Izgleda da je u pitanju nekakav problem na liniji Hudson M1 -- SSDovi posto imas ovde dvojicu "kolega", jedan sa Crucial-om M4, a drugi sa OCZ Agility 3:
http://www.tomshardware.co.uk/forum/273475-14-e350-zacate-crucial-poor-performance
Brzopleti zakljucak bi bio da je sata6Gbps implementacija na tim plocama generalno jako losa, ali kako onda objasniti da WD VelociRaptor600 sata3 radi k'o zmaj? (brzi je i od P55 i od SB850) http://techreport.com/articles.x/20516/4
Moguce da zeza firmware od SSD-ova ili BIOS od ploca i da ce trebati neki update tu da padne. Takodje ako koristis AMD AHCI drajver koji dolazi sa Catalyst-om skinutim sa AMD sajta, umesto njega probaj da stavis AHCI drajver koji si dobio na instalacionom MSI CD-u. (cak i ako je stariji)

hvala na korisnim linkovima...kazi mi jos jel to vazi uopsteno za bilo SSD ili samo sata3??i koji je onda kontroler da gledam kada kupujem plocu amd ili intel nesto jeftinije do 60-80e max ako bas mora tipa FM1 ili s1155??
 
hvala na korisnim linkovima...kazi mi jos jel to vazi uopsteno za bilo SSD ili samo sata3??i koji je onda kontroler da gledam kada kupujem plocu amd ili intel nesto jeftinije do 60-80e max ako bas mora tipa FM1 ili s1155??

Ne znam dal vazi uopsteno jer nigde nema konacnog zakljucka, ali mnogi se zale kako nemaju protok kakav se reklamira pri kupovini. Ako pazljivo pogledas i uporedis svoj AS SSD skor sa onim koji je postovao mdm uopste nisi los po tim ciframa. Jedino je cudno da se zalis na nekakvu tromost i sporo dizanje sistema. Na MSI forumu je bilo slicnih postova i ljudima je uglavnom sugerisano da radije stave AHCI drajver sa diska koji dolazi uz plocu i nekima je to bilo od koristi.
Koja je sledeca najpristupacnija masina pa da taj Chronos proradi brze, verovatno ce ti bolje i pouzdanije reci neki vlasnik slicne masine. :)
 
na sajtu bas za ovaj model koji sa uzeo stoji spec da je 550/515 ili 550/495 sto opet nije ni priblizno dok kod drugih koje sam imao koliko pise na toliko i rade zasto je to tako???
To ti je SandForce kontroler. Nemoj da se uzbudjavas, treba tako.
 
@ s16
Nisam znao da brzina na AMD nije mnogo niza, pa sam naveo P67 kao siguran primer. I da, potpis je inpirisan filmom, samo je gramaticki pravilan kod mene (bar mislim, koliko me sluzi latinski) ;)

@ agresorgsp
Ti SSD-ovi koje si imao verovatno nisu bili SF controleri, pa su davali koliko pise. A kao sto sam ti delom objasnio ali da se dopunim: SF sa nekompresibilnim podacima pada na kolena posebno kada je NAND asinhronog tipa, i jos je od 60GB najmanji i time najsporiji (SSD radi interno u nekoj vrsti RAID-a, pa sto manji hard manje i NAND mudula, manja i brzina). Da si uzeo sinhroni, ili jos brzi toggle NAND i da je makar od 120GB mnogo bi manje padla vrednost upisa nekompresibilnih podataka (koje si ti testirao). A ti si dao brzine samo iz crystal mark-a (nekompresibilni podaci), zato sam ti i trazio ATTO (kompresibilni) gde treba da bude po specifikaciji, i ako tamo daje isto tako male vrednosti onda imas problem, u suprotnom radi po specifikaciji. Trebalo je da se informises pre kupovine, a i sve ovo ima opsirno po netu. Zato sam ja i narucio SSD sa toggle NAND-om od 120GB, nakon sto sam dobro proucio stivo i procenio da ja minimalno radim sa nekompresibilnim podacima (bar na sistemskom disku), te se odlucio za SF kontroler.
 
Ipak je kod tebe sve u redu - SandForce je to :)

Sada sam pogledao specifikaciju za OCZ Agility 3 koji je brat blizanac Mushkin Calista - SF-2281 sa async NAND-om. Plus minus koji procenat, ali bi trebalo da su identični.

OVO je zvanična specifikacija (ono 525/475 je samo reklama):

http://www.ocztechnology.com/res/manuals/OCZ_Agility3_Product_sheet.pdf

OCZ je makar pošteno stavio na sajt, a Mushkin nije :(

Pogledaj specifikaciju za model od 60GB.
 
Ipak je kod tebe sve u redu - SandForce je to :)

Sada sam pogledao specifikaciju za OCZ Agility 3 koji je brat blizanac Mushkin Calista - SF-2281 sa async NAND-om. Plus minus koji procenat, ali bi trebalo da su identični.

OVO je zvanična specifikacija (ono 525/475 je samo reklama):

http://www.ocztechnology.com/res/manuals/OCZ_Agility3_Product_sheet.pdf

OCZ je makar pošteno stavio na sajt, a Mushkin nije :(

Pogledaj specifikaciju za model od 60GB.

kapiram ja to al mi je ne pojmivo da je losiji od nekog tamo levog SSD-a koji je sata2 i koji radi konstantno 230/150MB...u ATTO sam dobio extra poboljsanje ne znam kako al je HDD tune blagi uzas ostao kao i prvog puta samo malo bolji read ovog puta

http://ultraphoto.org/images/pl82b9ot0lbltydurotj.jpg
http://ultraphoto.org/images/ittcdsvwnor5c8iu2g2.jpg

ja mislim da ne sme tako da se ponasa sa SSD-om jer mi se tako nije ponasao ni sa HDD-om!!!
 
To su sasvim normalni rezultati u oba, a padovi su mesta gde imas upisane podatke (onda je citanje sporije). I da nazalost taj model moze biti sporiji i od SATA2. Pogledaj analogiju: da li je brze Radeon HD 5870 starije generacije ili Radeon HD 6450 nove?! Da poslednji ima noviju tehnologiju, ali pomaze li mu to? Tj. koliko para toliko muzike :smash:
 
A ti si dao brzine samo iz crystal mark-a (nekompresibilni podaci), zato sam ti i trazio ATTO (kompresibilni) gde treba da bude po specifikaciji...
Samo mala digresija - kacio je rezultate iz ATTO Disk Benchmark-a :)
Jos u prvom postu, prvi link, odmah iznad onog (drugog, jelte :p) sa CDM-om, koji si ocito video... ne ide mi u glavu kako ti je to promaklo :D

Posebno jer su rezultati u ATTO-u prilicno losi (cak i za jedan SF disk, a zna se da u ovom testu svi redom briljiraju), i na nivou SATA 3Gbps konekcije, kako je s16 to lepo primetio... a isto tako mi nije jasno kako mu je potom skor volsebno porastao i program izbacio normalne i ocekivane cifre, na poslednjim linkovima? Sta se tu (u medjuvremenu) dogodilo, to je ono sto mene zanima...
Isto tako, vrednosti krive transfera u HD Tune-u su mu kriminalne. Nema to veze sa upisanim podacima, bar kod mene nije tako, iako mi je skoro citav SSD popunjen - linija mi je prakticno idealno ravna, tek neki minimalni pad (mada zna da bude i potpuno ravna), totalno zanemarljiva. Prakticno nema razlike izmedju minimalne, maximalne i prosecne vrednosti transfera.
A ovo kod njega... grozno, k'o da je sklepano od nekoliko razlicitih (vrsta) NAND-ova.
 
Poslednja izmena:
@CAR

Ne poredi C300 arhitekturu sa SF. U HD Tune je kod mojih M4 i Kingston V+ (gen1) grafik prilično ravan.

Za razliku od njih na Kingstonu V40 (Intel X25-V 40GB) grafik je zavisio od popunjenosti SSD-a podacima. Ako bi bio prazan, grafik bi bio skroz ravan, ali ako bih popunjavao disk, tako bi deo grafika padao na niže vrednosti, proporcionalno količini podataka. Realno disk je čitao podatke oko 150MB/s, ali kad je test prelazio preko praznih ćelija, išao je na realni maksimum za SATA2.

Uzmi u obzir i da SF diskovi rade i kompresiju podataka - kada HD Tune čita sa adresa koje su popunjene, disk mora da učita blok i uradi dekompresiju - tada je brzina na nižoj vrednosti grafika. Drugim rečima - SF diskovi mnogo brže čitaju prazan prostor od korisnih podataka :)

Proveriću sutra na poslu i HD Tune na Intel 320 series 120GB koji mi je u službenom laptopu, da vidim da li će grafik da bude kao na X25-V.
 

Prilozi

  • HDTune-m4-s2.jpg
    HDTune-m4-s2.jpg
    63.7 KB · Pregleda: 25
  • HDTune-VPlus.png
    HDTune-VPlus.png
    71.1 KB · Pregleda: 25
  • HDTune-V40.png
    HDTune-V40.png
    51.4 KB · Pregleda: 25
Poslednja izmena:
Nađoh na netu i HD Tune za Vertex2 - ista priča. Ne ponaša se svaki SSD kontroler isto kad čita podatke i kad čita prazan prostor.
 

Prilozi

  • HDTune-Vertex2.jpg
    HDTune-Vertex2.jpg
    83.5 KB · Pregleda: 37
@CAR

Ne poredi C300 arhitekturu sa SF. U HD Tune je kod mojih M4 i Kingston V+ (gen1) grafik prilično ravan.

Za razliku od njih na Kingstonu V40 (Intel X25-V 40GB) grafik je zavisio od popunjenosti SSD-a podacima. Ako bi bio prazan, grafik bi bio skroz ravan, ali ako bih popunjavao disk, tako bi deo grafika padao na niže vrednosti, proporcionalno količini podataka. Realno disk je čitao podatke oko 150MB/s, ali kad je test prelazio preko praznih ćelija, išao je na realni maksimum za SATA2.

Uzmi u obzir i da SF diskovi rade i kompresiju podataka - kada HD Tune čita sa adresa koje su popunjene, disk mora da učita blok i uradi dekompresiju - tada je brzina na nižoj vrednosti grafika. Drugim rečima - SF diskovi mnogo brže čitaju prazan prostor od korisnih podataka :)

Proveriću sutra na poslu i HD Tune na Intel 320 series 120GB koji mi je u službenom laptopu, da vidim da li će grafik da bude kao na X25-V.
Moja greska, prihvatam ispravku i izvinjavam se :)
 
No problem :) da nisam to već video na V40 kog sam imao, i meni bi bio čudan. Nego me buni jako veliki CPU usage koji se kod njega vidi na graficima -13%. Mada opet E350 je kao procesor po snazi sličan dual core atomima (ne računajući grafiku) tako da ga i to možda ubija + lošija implementacija SATA3 na Hudson čipsetu.
 
Secam se kada sam svojevremeno imao raspravu koja je tekla u "SSD-ovi su krsh, one brzine su samo kada se tek izvade iz kutije, evo kako meni grafik izgleda sa instaliranim Win-om" stilu... na sta sam ja odgovarao sa "nemam pojma o cemu pricas, evo kako moj grafik izgleda, dignut Win i popunjen SSD svim programima i po kojom igrom" :)
(a bio je neki SF u pitanju, naravno... ne secam se da li mozda Vertex 2, ili pak neki drugi, stvarno ne mog' se setim)


A sto se ovog drugog dela tice, tj. zauzeca... ko zna, mozda mu nesto i radi u pozadini i "jede" CPU :)
Tako sam ja imao par misterioznih grafika sa 25% zauzecem, cak i sa ovim mojim procesorom na 4.4 giga... sledi ceskanje po glavi, "sta je ovo, koji moj?" razmisljanje... i onda provalim kako mi je u pozadini ostao HD Tach, samo minimizovan, a on - i dalje ne znam zbog cega - trosi ravno 25% kada prikazuje svoj grafik :p
Ugasim to - CPU usage -1% :d
 
@CAR
OK zvanicno je CORAV sam! :banana:

Da, kao sto kaze mighty78, sto sam i pokusavao da objasnim, taj pad u citanju je normalan tamo gde su podaci na SF.
A evo i pada kod Kingston HyperX 240GB, kada se stavi blok na 64KB (kada je na 2MB+ pada skoro i da nema):
 

Prilozi

  • img_KingstonHyperXhdtuneprolettura50_5619518591525556111.png
    img_KingstonHyperXhdtuneprolettura50_5619518591525556111.png
    22.8 KB · Pregleda: 44
Poslednja izmena:
hvala svima na odgovorima i objasnjenjima...dajte mi predlog sta mi je najbolje da ucinim jer definitivno nisam zadovoljan kako SSD radi da ne spominjem sto ume da se desi kad kliknem da instaliram npr.firefox ili neki slicni exe fajl(nista preterano velik) ume da se desi da ga ne pokrene po 5-10s kao da nisam ni kliknuo...znaci predlog posto cu ga nositi na RMA sta da uzmem drugo ako mi ponude zamenu posto kod nas ima samo SSD sa SF kontrolerom znaci ovaj i Pyro a da mi radi min dobro kao Kingston V sata2(230/150) i da nemam onakve krive(padove) u HDD tune-u??hvala svima unapred
 
Glupo pitanje da nije do antivirusa!? A stvarno misterija, prvo spor pa brz u ATTO, to mislim da nije do SSD-a!

Svaki SF ima krivu sa padovima, ali mnogo mnogo manje ako nadjes od 120GB sa sinhronim nandom kao Pyro SE, Kingston HyperX... Ovaj zadnji znam da trenutno ima kod nas, brz je (vidi sliku - mali pad) i od 120 GB je oko 200-220 eura.
Inace ako neces padove krive itd, ostaje ti samo da od spolja narucis neki sa Marvell kontrolerom M4, Corsair performance pro...
 
Proverih malopre i intel 320 ima krivu sa padovima gde su podaci. Mada je to potpuno nebitno, bitne du brzine kojima se čitaju podaci, brzine kojima se čita prazan prostor nisu mi od koristi :)
 
Glupo pitanje da nije do antivirusa!? A stvarno misterija, prvo spor pa brz u ATTO, to mislim da nije do SSD-a!
Vala bas, na ovu misteriju i dalje cekam(o) odgovor...


2 agresorgsp:
A da vratis SSD, tj. zamenis... i uzmes isti takav? Cisto da isprobas, mozda je samo taj primerak nesto defektan...
 
Vala bas, na ovu misteriju i dalje cekam(o) odgovor...


2 agresorgsp:
A da vratis SSD, tj. zamenis... i uzmes isti takav? Cisto da isprobas, mozda je samo taj primerak nesto defektan...

znam...probacu prvo da zameni za isti ako ne pomogne ne gine mi da vratim i uzmem drugi jer kao sto sam i rekao nesto mi sistem ima spor odziv svez sistem sa SP1 poslednji drajveri i sve tako da nije do sistema...videcu da nadjem vremena sutra da odem ako ne najdalje petak...moze neka preporuka sto moze da se kupi kod nas a da je dobro makar bilo i sata2 a da bolje radi od ovog muskin-a.hvala svima
 
Nazad
Vrh Dno