Šta je novo?

Intel daje 100$ po kompjuteru za "marketing" konkurenciji "MacBook Air"-u

Klot OSX, bez dodatnih programcica, nema nikakvu indikaciju koliko se aktivnih prozora nalazi iza neke ikone na docku;
pritisni i drzi ikonu programa u Docku. U listi svi prozori koji su minimizovani imaju ◆ simbol.

ne postoji dugme da se svi prozori brzo minimizuju da bi se pokupilo nesto sa desktopa
jednim potezom na trackpadu ili magic mouseu mozes dobiti desktop ili mozes podesiti neki taster za prikazivanje desktopa ("Show desktop" u System Preference) - btw ako ne znas gde je ta opcija u System preference, samo otkucaj u search polje "Show Desktop":

syspref.png



nema ni lakog nacina da se izbace ikone aplikacija na desktop sto znaci da dock veoma brzo biva opterecen gomilom ikona
uhvati ikonu .app aplikacije i sa alt + cmd je prevuci na desktop, dobices shortcut (mada ne vidim zasto bi to radio).

posto volis da kucas :) definitivno probaj QuickSilver - mozes sve da odradis bukvalno samo kucanjem - bez misa!

gasenje prozora ili aplikacije se radi sa 3 klika misa, obavezno iz docka ili pak shortcut-om sa tastature (sto je za OS koji se dici intuitivnoscu veoma neintuitivno), i to je prvi shortcut koji zapamte svi koji koriste OSX.
da, posto je Mac imao samo jedno dugme na misu do skoro, podrazumevalo se da ti leva ruke, dok na radis na Macu, bude uvek na tastaturi jer si sa ctrl, alt i command zavrsavao pola stvari.

Ne znam ni zbog cega se forsira MDI organizacija aplikacija na OSX? Recimo Photoshop na windowsu je klasican SDI, dok se u OSX 'provide' rupe, vidi se desktop kroz njih i svaki prozor je prica za sebe, sto opet samo dodatno doprinosi kompletnom zamesateljstvu.
:) rupa u Adobe programima sluzi za drag&drop koji je tradicionalno prisutan na Mac-u - da mozes da prevlacis stvari iz jednog u drugi program ili sliku direktno iz web browsera u PhotoShop.

MDI je Microsoftov izum koji kao da je kopiran sa Amige (gde je MDI postojao zbog tehnickih "ogranicenja") MDI: http://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_document_interface

detaljna analiza MDI i koje cega jos vezano za GUI: http://arstechnica.com/software/news/2009/01/dock-and-windows-7-taskbar.ars

stalno potezem za ubijanjem aplikacija famoznim cmd+Q.... kad sam u KDE-u, gnomu ili windowsu na to uopste ne obracam paznju i samim tim osecam veci komfor.

uskoro ce izbaciti Quit dugme iz Mac OS X-a tj. mogucnost/potrebu da zatvaras rucno aplikacije...
 
GIMP? Identican princip organizacije prozora kao Adobe-ov paket aplikacija na MacOS. To je do Adobe-a, ne do samog Mac-a. Pogledaj apple aplikacije i videces da ne forsiraju taj MDI fazon, posto je to zaostavstina iz proslih vremena, kada su hteli, po svaku cenu, da se razlikuju od Windows-a.
ovo je MDI :

mdi--mdi.png


gde ste videli ovakvu aplikaciju na Mac OS X? MDI je Microsoftov izum.

btw "To je do Adobe-a, ne do samog Mac-a" - na Windowsu Adobe koristi MDI jer je to filozofija Windowsa, na Mac-u Adobe koristi SDI jer je tako zamisljen Mac OS ;)

btw i Microsoft polako prebacuje svoje aplikacije na SDI jer izmedju ostalog nema poenta na 24" drzati sivu pozadinu za Word ili Excel.
 
Poslednja izmena:
Kao programer, mogu da ti garantujem da je apsolutno svaku aplikaciju za Windows moguće napraviti da se ponaša kao ove vidjene na Mac OSX, dokle god razvojno okuženje podržava tu mogućnost. Izbor je programera da li će tako da je napravi ili ne i sam Windows kao osnova ne ograničava vidjene mogućnosti.

EDIT: odnosi se na ovo što je prikazano u videu.
 
Poslednja izmena:
Kao programer, mogu da ti garantujem da je apsolutno svaku aplikaciju za Windows moguće napraviti da se ponaša kao ove vidjene na Mac OSX, dokle god razvojno okuženje podržava tu mogućnost. Izbor je programera da li će tako da je napravi ili ne i sam Windows kao osnova ne ograničava vidjene mogućnosti.

EDIT: odnosi se na ovo što je prikazano u videu.

apsolutno se slazem!

u tome je i poenta: razlika je u filozofiji* (kao sto i pise u naslovu videa :)) a ne u nekoj tehnickoj barijeri (naravno da je prakticnije da prozor sa opcijama ne bude modalni).

*isto vazi i za MDI pricu.


btw dosao sam da otvorim temu o Androidu i iPhoneu... koja se izmedju ostalog tice i razlike u filozofiji rada/razmisljanja/karme :D (pored neizbeznih tehnickih stvari)

proverite nove tehnologije za par minuta... ;)
 
Poslednja izmena:
apsolutno se slazem!

u tome je i poenta: razlika je u filozofiji (kao sto i pise u naslovu videa :)) a ne u nekoj tehnickoj barijeri. isto vazi i za MDI pricu.
Onda se slažemo da Windows tu ništa ne ograničava i da on nije odgovoran ako neki nezavisni programer odluči da napiše aplikaciju kako ju je on zamislio po nekoj svojoj filozofiji. Tako da ceo post sa videom i sam video gube bilo kakav smisao i pokazuju neukost onoga ko je video realizovao.
 

Objasnili smo je ja i ays vec - na prvi pogled iz docka ne mozes da vidis gotovo nista, osim sto postoji indikacija da nesto iza ikone radi. Detaljniju informaciju mozes da dobijes klikom misa gde ti izleti spisak. Kod windowsa to ne moras da radis. Isto kao i kod KDE/Gnome. Hyperdock i dockbar ispravljaju neke od ovih nedostataka koje sam nabrojao - ubacuju bedzeve na dock ikone, daju thumbnailove i sl. Vrlo korisni programcici i mislim da ce pre (bolje) ili kasnije (gore) i dock biti redizajniran na ovaj nacin. Jednostavno je preglednije i bolje.

Sto se kucanja tice i tastature tice - na windowsu i linuxu moze da se radi i bez misa. U svaku opciju u meniju, u bilo kom programu, moze da se udje kombinacijom tastera. Kod OSX mislim da ne moze bas sve, mada priznajem da nikad nisam imao priliku (milom ili silom) da ispred sebe vidim OSX a misa nema.

Mis sa jednim dugmetom - mislim da je izlisno govoriti da se pokazalo u praksi sta znaci mis sa dva/tri dugmeta i skrolom. Slazem se da OSX vuce repove iz proslosti i nadam se da ce uskoro i ovaj segment da bude poboljsan. Ja nikad nisam bio ljubitelj shortcutova na tastaturi osim onih osnovnih (cut/copy/paste), valjda jer sam lenj :) da potezem ruku non-stop; ni osnovne shortcutove ne koristim toliko cesto obzirom da u linuxu copy/paste ide mnogo brze koriscenjem samo misa (oznacis tekst misem, klik za copy, dovedes kurzor gde treba, drugi klik za paste).

MDI - mislim da znas o cemu pricam. Adobe Photoshop i Xcode imaju a-la Gimp interfejs sa gomilom malih i nezavisnih prozora, kroz koje se providi sarena pozadina (prozori koji su ispod, ikone, docovi, whatever). Meni licno je to zamorno za pracenje i nepregledno. I mislim da govorim u ime vecine :)

edit: Ah da, za kreiranje shortcut-a na desktopu sam koristio ovo, nisam siguran da tvoj alt+cmd combo radi:

To create short cut in Mac OS X, follow the steps below:-
» Launch your Finder, look for the program that you want to create shortcut for.
» Highlight the program by clicking once on the file
» Control + Click on the file (or Right click on the file), and select “Make Alias”
» Once the alias being created, you may drag the alias to desktop or to anywhere you wish
» Done. you’ve just created a shortcut in Mac OS X

** In Windows we call it shortcut, in Mac OS X we call it Alias.

A sto praviti shortcutove na desktopu? Pa da ne bih morao da ih trazim medju 20 ikona na docku (sticky ili non-sticky) ili u app folderu.
 
Poslednja izmena:
@kovacm,
Izvini, ali procitaj malo ovu wiki stranicu o mdi : http://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_document_interface
MacOS aplikacije, npr Adobe paket, Xcode ili Gimp, nisu potpuno MDI, ali su jako blizu toga. Kao sto je salac i napisao, mi smo pisali i diskutovali o aplikacijama sa takvim layout-om prozora. Mozda bi najtacniji naziv za takve aplikacije bio multi-sdi, ali ne bih sada zalazio u takvo detaljisanje.

A potpuno nesto drugacije je IDE izgled aplikacija... npr Eclipse, Visual Studio... itd. To su takodje MDI aplikacije sa "docking" opcija za forms. Napravio sam dosta takvih, dok sam radio .NET development. ;)

I onda postoji i jos jedan tip, tkzv, Tabbed... mogli bismo u nedogled da diskutujemo o svim tim varijacijama.

Windows ima bolju manipulaciju samim prozorima(zbog svojih snap, resize, move opcija), sto bi se reklo Out Of Box. Pogotovo mi se dopada mogucnost da sa Win tastaterom i strelcima namestim prozor u savrseni polozaj. Ova opcija je veoma kul, kada se radi sa 2 prozora, koja moraju u potpunosti da se vide/stoje jedan pored drugog.


@salac, mislim da je moguce koristiti MacOS bez upotrebe bilo misa ili touchpad-a(u svakom slucaju, bilo kakvog pointer input-a), ali ja iskreno nisam ni pokusavao, niti vidim poentu u tome. Jedini os koji sam koristio, a da zaista nije mi trebao mis je bio FreeBSD, normalno, bez GUI-a. :d
 
Poslednja izmena:
shala mala .. pa ni za mikrotik ti ne treba mish :).. ki ki ki
 
@kovac:
da li si probao code sa te strane? Ja jesam i morao sam zesce da modifikujem da bi radilo. Svaka cast tom liku sto je provalio kako se to radi. Samo da napomenem da u 10.7 to nije moguce, jer je Apple izbacio nesto iz QuickTimea te app koja kontrolise kameru na taj nacin nece raditi u 10.7.

Video pokazuje modal vs non-modal dijalog. OSX kada otvori modalni dijalog (iscuri iz titlebara) ne mozes nista da radis sa app dok ga ne zatvoris. U windowsu mozes da napravis modalni i nemodalni dijalog bez problema. I to sto pokazuje je bezazlena sitnica u odnosu na pravi rad. Evo ponovicu reci mog drugara Vite: "Odgovorno tvrdim je je OSX je go*vno!"

U Visual Studiu radim veoma brzo, okruzenje se bas trudi da pomogne i umnogome olaksava rad. XCode 4 je na nivou okruzenja od pre 15 godina. Intelisense jednostavno ne radi. Ako pokusas da ga koristis obicno se svodi da otkucas prvih par slova i cekas 5-10 sec pre nego sto ti ponudi dopunu. Pa pre cu da otkucam to sto sam naumio nego da cekam XCode da se smisli. A dok kucam, slova kasne 0.5-2 sekunde. Cesto se zapitam da li sam uopste nesto otkucao.
Kada kompajliram projekat, XCode izbaci neke Zen opise gresaka ali nece da ti kaze u kom redu je greska, nego citaj opis (a, pre toga moram da resajzujem taj prozor da bi procitao opis jer xcode nece da pokaze hint sa opisom greske na mouse over) pa onda kliknem na gresku i on otvori file, ali nece da pozicionira u kom redu je greska, vec rolaj scrollbar i trazi. Povremeno se seti da oznaci crvenom bojom crticu na scrollbaru gde bi trebalo da bude greska, ali to zahteva da po otvaranju file-a sacekam 5-10 sec da se smiluje i oznaci crveno crticom, koja usput i bezi kako scrolujes code. Ispravm sve greske, pustim da kompajlira ponovo on ponovo prijavi iste greske. Ponovo kompajliram bez bilo kakvih izmena, i ovoga puta nema gresaka. WTF!? Ne postoji incremental build, te je i proces kompajliranja veoma spor. Sve u svemu, rad u XCodeu je konstantna borba sa njim.

Ne dopada mi se kako se setas po tekstu. Skracenice tipa Cmd + kursori ili ctrl + cursori ili Alt + cursori illi kombinacija navedenih je nocna mora, jer cesto moram da menjam poziciju prsta da bih presao sa word-jump na jump-to-begin/end-of-line. (ctrl vs cmd). Verovatno je stvar rutine, ali opet.. nezgodno mi je da menjam poziciju prstica dok se setam kroz file.

Kada snimim neki file koji je program generisao (neke podatke o kalibraciji) i zelim da na brzinu pogledam sadrzaj, ako nije od neke poznatije extenzije, osx se nece snaci da pokaze sadrzaj tog fajla. Nece ni windows, ali u windowsu ima Total Commander u kome sa F3 mogu da vidim sadrzaj bilo cega.

Za nekoliko dana intenzivnog koriscenja mbp i xcode-a, isti se zabo nekoliko puta, a mbp sam morao 2x da gasim na power taster jer se sve smrzlo, cak i strelica misa. Pri tome se nenormalno grejao (zadnji desni deo odozdo) da je potpuno nemoguce raditi kao u reklami (drzis u krilu, zavaljen u krevet i radis).. najgori false advertajzment.

Moj XP na laptopu je star ~4 godine i zabo se par puta posle izmene memorije. Na njemu imam 3 verzije visual studija (zbog starih projekata koje odrzavam). XCode mozes da imas samo jedan (moze i dva uz neke hakove i scripte koje nekad rade a nekad ne rade).

Skype u widowsu je mnogo bolji.. Kada editujes poruku, text se pojavi u polju gde ga inace unosis, dok u mac verziji, otvori modalni dijalog na vrhu prozora i tu ga izmenis. Inace, u windowsu kada otvoris skype Options mozes bez problema da koristis i ostale delove programa.. tj. options dijalog nije modalan.

E sad vruce pitanje.. koliko cesto editujes skype poruke i koliko cesto menjas opcije Firefoxa?
 
Ispravm sve greske, pustim da kompajlira ponovo on ponovo prijavi iste greske. Ponovo kompajliram bez bilo kakvih izmena, i ovoga puta nema gresaka. WTF!?
Koliko se meni ovo puta dogodilo u različitim vrzijama VS, istina, posle nekoliko vezanih sati intenzivnog rada :) Ustvari, još i u Delphi 7 bar jednom.

Ali ovaj ostatak sa error report je za zgražavanje, ako je istina (nisam nikad probao Xcode).
 
Poslednja izmena:
@kovac:
da li si probao code sa te strane? Ja jesam i morao sam zesce da modifikujem da bi radilo. Svaka cast tom liku sto je provalio kako se to radi. Samo da napomenem da u 10.7 to nije moguce, jer je Apple izbacio nesto iz QuickTimea te app koja kontrolise kameru na taj nacin nece raditi u 10.7.

Video pokazuje modal vs non-modal dijalog. OSX kada otvori modalni dijalog (iscuri iz titlebara) ne mozes nista da radis sa app dok ga ne zatvoris. U windowsu mozes da napravis modalni i nemodalni dijalog bez problema. I to sto pokazuje je bezazlena sitnica u odnosu na pravi rad. Evo ponovicu reci mog drugara Vite: "Odgovorno tvrdim je je OSX je go*vno!"

Nisam kovacm, ali kao programer moram da se slozim sa navedenim za Xcode i programiranje aplikacija za sam MacOS, da je dosta komplikovanije nego za Windows. Pogotovo moram da se slozim da je Xcode veoma, veoma los program za programiranje, pogotovo kada se uporedi sa Visual Studio(besplatne verzije VS-a su svetlosne godine ispred najnovije verzije Xcode-a).

Ne dopada mi se kako se setas po tekstu. Skracenice tipa Cmd + kursori ili ctrl + cursori ili Alt + cursori illi kombinacija navedenih je nocna mora, jer cesto moram da menjam poziciju prsta da bih presao sa word-jump na jump-to-begin/end-of-line. (ctrl vs cmd). Verovatno je stvar rutine, ali opet.. nezgodno mi je da menjam poziciju prstica dok se setam kroz file.

Veruj mi na rec, to je samo stvar navike... vrlo brzo i lako se naviknes da koristis cmd+arrow kao zamenu za Home/End dugmad. ;)

Kada snimim neki file koji je program generisao (neke podatke o kalibraciji) i zelim da na brzinu pogledam sadrzaj, ako nije od neke poznatije extenzije, osx se nece snaci da pokaze sadrzaj tog fajla. Nece ni windows, ali u windowsu ima Total Commander u kome sa F3 mogu da vidim sadrzaj bilo cega.
Vise puta sam naveo da je TotalCommander nesto najbolje sto postoji za nas programere i generalno ljude koji rade sa gomilom fajlova i/ili foldera. Na zalost, nema takve aplikacije za MacOS... nesto najslicnije tome, na sta sam ja naisao je Pathfinder i Forklift. A i te dve aplikacije, jedino u cemu pariraju TC-a je integrisani FTP.

Za nekoliko dana intenzivnog koriscenja mbp i xcode-a, isti se zabo nekoliko puta, a mbp sam morao 2x da gasim na power taster jer se sve smrzlo, cak i strelica misa. Pri tome se nenormalno grejao (zadnji desni deo odozdo) da je potpuno nemoguce raditi kao u reklami (drzis u krilu, zavaljen u krevet i radis).. najgori false advertajzment.

To je nista novo... "javna tajna". Moj prethodni MBP je bila proslogodisnja 17ca, sa i7 procesorom(mislim da je u pitanju I7-620M) na 2.66GHz i taj procesor, iako napravljena u 32nm je bio jedna pecnica. U kombinaciji sa nVidia grafikom, upravo taj deo od sredine tastature do kraja leve gornje strane, MBP je bio toliko vreo, da drzanje leve ruke je pretstavljao problem, pogotovo letos.
Ova nova 15ca, koju sada imam je late 2011 model, koristi I7-2675QM na 2.2GHz, koji je pravi quad-core procesor, u odnosu na prethodni, koji je bio dual-core. MBP se greje daleko manje, a radim identicne stvari. Sa prelaskom na Sandy Bridge Mobile procesore i jos bitnije AMD graficke, pregrevanje se poprilicno smanjilo, pa je sada moguce koristiti laptop, cak i u krilu.(sto ne bih preporucio, pogotovo pripadnicima naseg pola), ja to ne radim, ali je moguce.

Moj XP na laptopu je star ~4 godine i zabo se par puta posle izmene memorije. Na njemu imam 3 verzije visual studija (zbog starih projekata koje odrzavam). XCode mozes da imas samo jedan (moze i dva uz neke hakove i scripte koje nekad rade a nekad ne rade).

Skype u widowsu je mnogo bolji.. Kada editujes poruku, text se pojavi u polju gde ga inace unosis, dok u mac verziji, otvori modalni dijalog na vrhu prozora i tu ga izmenis. Inace, u windowsu kada otvoris skype Options mozes bez problema da koristis i ostale delove programa.. tj. options dijalog nije modalan.

E sad vruce pitanje.. koliko cesto editujes skype poruke i koliko cesto menjas opcije Firefoxa?

Posto sam koristio Skype na Windows-u, Linuxu i Mac-u, pre i posle sto ih je MS preuzeo, moram da priznam da je Mac verzija prvo videla poboljsanje, pa je onda videla pogorsanje. Tu si samo delimicno u pravu, posto su svi MS programi losiji za Mac, i to dosta, nego verzije za Windows(razumljivo, ali ne u potpunosti, posto sam poprilicno siguran da MS moze da napravi aplikacije identicnog kvaliteta za svaku, odnosno bilo koju platformu).
 
Posto sam koristio Skype na Windows-u, Linuxu i Mac-u, pre i posle sto ih je MS preuzeo, moram da priznam da je Mac verzija prvo videla poboljsanje, pa je onda videla pogorsanje. Tu si samo delimicno u pravu, posto su svi MS programi losiji za Mac, i to dosta, nego verzije za Windows(razumljivo, ali ne u potpunosti, posto sam poprilicno siguran da MS moze da napravi aplikacije identicnog kvaliteta za svaku, odnosno bilo koju platformu).

Pošto sam paralelni korisnik Win i Mac-a nekih 16 godina, po pitanju pariteta aplikacija mogu da kažem sledeće. Kadgod su u pitanju aplikacije koje su se prvo pojavile na Windows-u pa zatim portovane na Mac, verzije za Mac su u pravilu nedorečene, stilski nedosledne i u manjoj ili većoj meri (zavisno od aplikacije) inferiornije od Win verzija. Uobičajeni sled događanja je da aplikacija postane vrlo popularna u Win okruženju, onda počnu da se javljaju korisnici Mac-a, autor aplikacije krene da razmišlja o portovanju, nabavi Mac-a, xCode, knjigu "XCode for Dummies" i odradi verziju za Mac-a. Kod većih firmi (kao npr. Microsoftov "MacBU" -- Macintosh Business Unit), odnos je kao prema ženinom detetu iz prethodnog braka (kojem je tata Hrvat...). Ovo me u velikoj meri podseća na situaciju između iOS-a i Androida (pošto imam iPod touch i Android telefon), gde je ogromna većina popularnih aplikacija koje postoje na obe platforme daleko bolje ispolirana na iOS-u nego na Androidu, gde je u pravilu sa skromnijim setom funkcija, nestabilnija i inferiornija.

Kad su u pitanju aplikacije koje su nastale na Mac-u, pa je autor tokom godina odlučio da malo proširi tržište i izađe na Windows, portovi su u pravilu prilično uspešni i kompletni, tako da je paritet znatno bolji.

Modalni dijalozi i ostale razlike o kojima govori video očigledno nisu rezultat prepreka koje postavljaju okruženja, već su svesno tako napravljene kako bi aplikacija stilom i duhom bila u skladu sa samim OS-om.

S obzirom da se učešće Mac-ova na svetskom tržištu desktop računara i dalje povećava (pogotovo u razvijenim zemljama), logično je i da će se uloženi trud u razvijanje/portovanje aplikacija za Mac srazmerno povećavati, tako da je vrlo verovatno da će se ta vrsta problema postepeno gubiti.

Diskusija je, kao i obično, odlutala od početne teme (zašto Intel mora da dopinguje konkurente MacBook Air-u ne bi li bili konkurentni), ali srećom nije degradirala u uobičajena prepucavanja...
 
Jos jednom si promasio poentu i uporedio dva laptopa o kojima ja nisam pisao...
Vrati se na svoju prethodnu poruku i procitaj sta si citirao. Napisao sam MBP 15, koji sam uporedio sa Lenovo Thinkpad T520 i HP Elitebook 8560W, i jedan i drugi laptop su "pokretne radne stanice", ista kategorija u koju je Apple svrstao svoj Macbook, kada je dodao "Pro" na kraju. Ah da, koristio sam cene kod nas, ne u USA. Takodje, uporedio si cene za i5 model Envy-a, sa i7 modelom(nemaju slabije) MBP 17. A ako hoces vec tako, panel u MBP-u je skuplji nego taj panel u Envy 17, posto je ne samo kvalitetniji(sve do dreamcolor panel opcije u Envy, koja i te kako podize cenu istog modela) nego je i 1920x1200 umesto 1080p. Nisam u potpunosti siguran, ali mislim da su MBP jedini laptopovi koji su zadrzali 16:10 odnos u ekranima. Autonomija kod MBP modela je takodje bez premca(bez dodatnih baterija), moja stara 17ca iz 2010te sa i7 procesorom i 8GB memorije je mogla da izdrzi oko 6 sati rada, i to nakon 400 ciklusa koja je baterija vec imala.
Ah da, moj licni stav je da MBP 17 ne opravdava svoju cenu, dok to vec nije slucaj sa MBP 15, kao ni sa MBA 13.

Sa druge strane, pogledaj malo taj isti Envy koji si linkovao i uporedi izgled sa MBP modelima...
I da ne zaboravim, baci pogled, kad stignes na ovaj forum: http://forum.notebookreview.com/hp-envy-hdx/, pa pogledaj koliko je tema sa/oko problema koje imaju ti, isti, Envy modeli.

:wave:

dopuna: Sad sam proverio, HP i nema u ponudi "DreamColor" opciju za Envy modele, posto su ti paneli(inace IPS) iskljucivo za Elitebook 8560p/w i 8760w modele.

Ok, ja sam rekao drugi model, HP Envy on je najslicniji po svim parametrima doticnom MB Pro-u i u pogledu konstrukcije i u pogledu komponenti. Sto se tice panela, ok, doplatis za bolji panel ~100 - 200$ i za i7 (kod 17" modela) i tebi ostaje ~800 $ u dzepu. Dobio si laptop koji je slican pomenutom MB Pro-u, sa malo losijim displejom sa 800$ u dzepu koje mozes iskoristiti za kupovinu nekog opasnog monitora ? Sto se tice 15", HP Envy 15" kosta ~1000$, dok 15" MB Pro krece od 1800 $, doplati se za jaci displej i eto ostade ti recimo ~600 $ u dzepu (nisam gledao koje su cene, ali tesko da je vise od 200$ za bolji displej). Opet dobijas racunar iste snage sa malo losijim displejom za 600$ manje. E sada ti meni reci sta opravdava po tebi tu razliku od ~800$ u slucaju 17" i ~600$ u slucaju 15".

Sto se tice problema, ima ih i MB Pro na pretek (zagrevanje pre svega). Sto se tice cene kod nas, pa evo sta ima Gigatron :

http://www.gigatronshop.com/laptop_racunari/hp_envy_17_-_2110en_-_core_i7-2630qm_-_ls594ea-13178

http://www.gigatronshop.com/laptop_racunari/hp_elitebook_8760w_-_core_i7-2630qm_-_lg671ea-12277

http://www.istyle.rs/macbook-pro-15-quad-core-i7-22ghz4gb500gbradeon-hd-6750m-512mbsd

http://www.istyle.rs/macbook-pro-17-quad-core-i7-24ghz4gb750gbradeon-hd-6770m-1gbsd

@vasic Glavna mana svih ultrabook-ova je trackpad koji je lose radi zahvaljujuci Win 7, valjda ce biti bolja situacija u Win 8, dok se taj trackpad pokazao perfektno na OS X-u, a takodje Intel zeli da pogura sto vise moze pojedine produkte koji guraju X86 arhitekturu, jer se predvidja da ce kroz 3 godine 22% laptopova koji se budu prodavali u svetu imati u sebi ARM procesor, sto Intelu smanjuje u mnogome prihod :). Mac platforma raste, ali zar ti mislis da je rast od 10% na 5% trzista veci od rasta od 4% na 95 % trzista :), ta informacija je bila na prezentaciji iPhone 4S, kao i uvek Apple servira informacije koje nemaju veze sa vezom.
 
@gile23,
HP Envy 15, koji se tek sada pojavi u prodaji, pa cu za potrebe poredjenja da uzmem cene sa americkih sajtova... evo ti u attachmentu slika koju sam upravo napravio na HP official store, za konfigurisani Envy 15, koji bi mogao da parira MBP 15.

2d5afq.png


Kao sto mozes i sam da vidis, cena nije 1000$, nego mnogo veca. I dalje, uporno, pravis poredjenja ne uzimajuci u obzir fundamentalne razlike i te marketinske trikove(cena "od 1000$").

1000$ je pocetna cena, za vrlo dobru konfiguraciju(i koliko se meni cini vrlo dobru kupovinu, ako kod nas bude u evrima toliko) za Envy 15.

Dakle, razlika je oko 350$ i za mene je ta razlika opravdana. Sto me opet, po treci put vraca na moj prvi post na tu tematiku, da je za mene razlika do 300evra u ceni izmedju MBP 15 i alternativa od Lenovo/HP-a, sasvim prihvatljiva. Takodje, jako bitno, 1448$ je cena sa "instant rebate" povoljnosti, sto dodatno umanjuje cenu laptopa. A punu cenu mozes da vidis, ona je skoro 1700$.

I da naglasim, po poslednji put: Razlika u ceni je za mene prihvatljiva.

Procitaj jos jednom to sto si citirao i pronadji sledecu recenicu, koju sam napisao:
Ah da, moj licni stav je da MBP 17 ne opravdava svoju cenu, dok to vec nije slucaj sa MBP 15, kao ni sa MBA 13.

Dopuna:
Izbacio sam attachment i ul-ovao sam sliku na net, da bi bilo lakse za gledanje.
 
Poslednja izmena:
Ne bih da editujem, jos jednom, prethodnu poruku...

[YOUTUBE]BupGCBJpECo[/YOUTUBE]

Izgledaju jako, jako dobro... i deluju veoma kvalitetno.

Ali takodje i HP-ov ultrabook, Folio 13, deluje jako, jako dobro:

[YOUTUBE]kj5xblB5DFU[/YOUTUBE]
 
@gile23,
HP Envy 15, koji se tek sada pojavi u prodaji, pa cu za potrebe poredjenja da uzmem cene sa americkih sajtova... evo ti u attachmentu slika koju sam upravo napravio na HP official store, za konfigurisani Envy 15, koji bi mogao da parira MBP 15.

2d5afq.png


Kao sto mozes i sam da vidis, cena nije 1000$, nego mnogo veca. I dalje, uporno, pravis poredjenja ne uzimajuci u obzir fundamentalne razlike i te marketinske trikove(cena "od 1000$").

Spusti malo tu cenu, uracunato je i 'kasko osiguranje' odnosno garancija od dve godine na bilo sta sto uradis laptopu, ukljucujuci i tvojom krivicom slomljene displeje, ugljenisane ploce jer si bio ljubopitljiv pa si srafcigerisao, prosutu kafu i kokakolu po tastaturi i sl :) . Standardna garancija je 2 god, sto je vise od Apple-ovih godinu dana standardne garancije. Za ove rabate stvarno ne znam niti se razumem u te americke instant popuste, kupone i sl..... valjda treba sacekati da se roba pojavi kod nas, pa praviti poredjenje.

Ali da probam da baratam sa onim sta je dostupno na webu - na osnovnu cenu treba dodati jaci CPU i bolji ekran, da bi se poredio sa MBP 15, i cena je 1350 dolara, na HP-ovom sajtu. Btw radiance ekran je izuzetan, i mom oku vise prija nego IPS sa MBP-a. I rezolucija je veca, full HD. Ne znam kakav je trackpad, ali generalno windows (neko je ovo vec pomenuo) mnogo losije i nepreciznije barata sa trackpad-om u poredjenju sa OSX-om gde je to odradjeno fenomenalno. Tu verovatno ne pomaze nikakav hardver dok se ne ispegla softver.

Sa druge strane, MBP na 2.2 giga kosta 1800 dolara (preuzeto sa Apple-ovog sajta).

Razlika je, dakle, 450 dolara. Da li vredi dati 450 dolara za mogucnost teranja OSX bez hakova, trzavica i sa nikad izvesnim ishodom? E tu vec svako odlucuje za sebe.

A zasto ja sve ovo znam? :) Zato sto sam neko vreme pratio HP modele jer sam zeleo da uzmem envy i zamenim mbp, prevashodno zbog ekrana i neprevazidjene autonomije (dodatna baterija na dnu laptopa). Krivo mi je krivo sto su promenili dizajn, prethodna generacija mi je mnogo simpaticnija. Crvene trake na belom aluminijumu - bah..... sta ja znam, mozda to i jeste ok..... ali meni grobaru ne prija ni jedna crveno-bela kombinacija :)
 
Poslednja izmena:
@salac, nisi u pravu za garanciju, izabrano je default opcija, koja ne ukljucuje to sto si naveo. Takva garancija je jos 150$. Isto doplacujes, kao i za Apple Care, doduse, daleko manje novca. Sa druge strane u tih 12meseci Apple WW garancije dobijas ipak oblik garancije koji PC proizvodjaci ne daju, osim za svoje najluksuznije proizvode.... npr Elitebook W serija ili Thinkpad W serija... ;)

Kako god da okrenes, doci ces na razliku od max 350$, posto i te popuste mozes da ostvaris i na Apple racunare.
Tako da je glavno pitanje, da li se isplati 350$ za MBP 15, naspram Envy 15. Ne znam za druge, za mene jeste.

Ja sam inace ovu moju 15cu, uzeo pre mesec dana, mozda koji dan vise. Nov racunar, ja prvi skidao foliju i nisam je platio 1800evra ali jesam 1800$(sto je 1400evra, tu negde). Drugi izbori su mi bili Elitebook 8560w ili T520. Sa slicnim konfiguracijama, oba laptopa dolaze na tu cenu, T520 je cak i skuplji. Dakle, za mene je bilo apsolutno logicno i opravdano da uzmem MBP 15. ;)

Jos jednom, moja licna preferenca, ne i stav koji bih da namecem drugima.

p.s.
Kao nekom ko nije grobar, crveno-bela kombinacija izuzetno prija. :D
 
Poslednja izmena:
Ipak sam u pravu. Evo pogledaj i sam ovde - http://www.shopping.hp.com/shopping/pdf/ESP_Notebook_Tips.pdf

Standardna garancija koja se dobija uz bilo koji kupljeni laptop je - standardna garancija. Dakle otkaze ti deo ne tvojom krivicom, i 2 god. si miran. Dodatne opcije koje HP nudi su potpuna garancija, ukoliko steta nastane tvojom ili njihovom krivicom.

Kapiram ja sta ti zelis da kazes sa WW garancijom - bilo gde da ti rikne mbp, u okviru godinu dana, nosis ga u apple servis i oni moraju da ga urade. Ali to ne ukljucuje kvarove nastale tvojom greskom, a to HP daje kao Total Care Pack i kosta 120 dolara za 2 godine. Ima i Apple svoj care pack za jos godinu dana garancije koji se takodje dodatno placa ali nisam siguran da totalno stiti tvoj laptop. Prednost Apple-a je to sto kazes - worldwide servis.

Odlicno si prosao sto si MBP dobavio iz USA, ali bi Envy u USA dobio za 1350 dolara, tako da se nista ne menja. Takodje taj Elitebook ima u sebi SSD ako se ne varam? Naravno da to doprinosi ceni... evo ugradi u MBP SSD od 128 giga i videces i sam. Ima i blueray koji MBP nema, sto opet - dodaje na ceni.

edit: HP garancija - House Call? Da li je moguce da majstor dolazi kuci? :) E svasta....
 
Poslednja izmena:
Za ono sto meni treba racunar, MacOS je najbolji izbor. Ja bih prvi voleo da je Ubuntu otisao u smeru koji bi meni/nama, kao korisnicima vise odgovarao ali nije. Sa druge strane, Windows 7 je najbolji OS trenutno(ne znam ni sam koliko sam to puta do sada ponovio...) ali ja isti mogu da imam na MBP, dok to nije situacija za MacOS na bilo kom laptopu.
Takodje, video sam koliko me ljudi drugacije sagledavaju kada dodjem na neku prezentaciju ili kod mojih klijenata, sa MBP-om, naspram bilo kog win laptopa. "Pokondirana tikva" sindrom na delu.

Da se razumemo, ne bih platio punu cenu u Srbiji za MBP 15. Takodje, da sam mogao da nabavim(ne znaci da necu) Macbook Pro 15 sa Hi-Resolution opcijom i Anti-Glare ekranom(kao sto sam imao na mbp 17), uzeo bih tu i doplatio koliko god da je potrebno. Za mene je 1680x1050 apsolutni max za 15" ekran. Takodje, AG je bolje u bilo kojim uslovima za rad. ;)

Ja sam selektovao osnovu garanciju koju HP daje za Envy modele, kada sam konfigurisao laptop.
Ima HP neku opciju u okviru dodatne garancije za Elitebook W modele, da odes na sajt, kontaktiras osobu iz Tech Support, koja se valjda uloguje na tvoj komp i proveri sta ima da proveri... i onda ti kaze, ovako ili onako.
U slucaju hw kvarova, mislim da daju neki rok od 72 sata da ti otklone kvar ili dobijas novu masinu.
Da se mi razumemo, Apple, odnosno Steve Jobs je dosta svog poslovanja bazirao na HP-ovom poslovanju. Takodje, pokojni Jobs je i sam radio u HP-u, pre toga volontirao. Samim tim, zbog tog stava prema HP-u, nikada nije bilo tuzbe iz Apple-a prema njima i verovatno jos mnogo godina nece ni biti.

Ajmo realno, da li je zaista Galaxy Tab slicniji iPad-u, nego sto je ovaj novi Envy slicniji MBP-u? ;)


dopuna:
Da se razumemo, ako se gleda iz ugla komponenta za komponentu i odnos cena-kvalitet, apsolutno je neosporivo da ima vise boljih kupovina od MBP-a(bilo kog modela), sto bas i nije slucaj sa MBA, sto je ujedno i teza ove teme.
Pitanje je da li neko moze da opravda sto placa Apple-u vecu sumu nego sto je realna vrednost njihovog uredjaja i da li im njihov software obavlja posao bolje/vise nego bilo koji drugi. Za mene je odgovor bio potvrdan.

Na kraju dana, ja MacOS vidim kao FreeBSD sa GUI-om na steroidima. :D
 
Poslednja izmena:
Za ono sto meni treba racunar, MacOS je najbolji izbor. Ja bih prvi voleo da je Ubuntu otisao u smeru koji bi meni/nama, kao korisnicima vise odgovarao ali nije. Sa druge strane, Windows 7 je najbolji OS trenutno(ne znam ni sam koliko sam to puta do sada ponovio...) ali ja isti mogu da imam na MBP, dok to nije situacija za MacOS na bilo kom laptopu.
Takodje, video sam koliko me ljudi drugacije sagledavaju kada dodjem na neku prezentaciju ili kod mojih klijenata, sa MBP-om, naspram bilo kog win laptopa. "Pokondirana tikva" sindrom na delu.

Ma ne sekiraj se - samo sam spustio cenu za 120 dolara, da napravimo potpuno poredjenje. Mogao sam i da dodam 350 dolara Applecare-a, a vidis da nisam :) Ranije je razlika u ceni bila jos drasticnija, u doba motorole i powerpc-ja. Tih 450 dolara razlike vise i nije toliko katastrofalno mnogo k'o sto bese nekad. Mozemo mi i dalje da sirimo pricu - napr. iako je razlika 450 dolara, mora se uzeti u obzir i to da na windowsu pod obavezno moras da imas neki AV softver; neki nemaju poverenja u besplatne AV-ove pa ce odvojiti 50-60 evra na godisnjem nivou za recimo kaspersky. Itd itd itd...... prica oko cena verovatno nema kraja.

Glede Ubuntua - nikad ga nisam koristio ali redovno koristim debian i neke debian/ubuntu derivate. Takvi su open-source OS-evi vazda bili - neke stvari su fenomenalno dobro odradjene, dok negde toliko dugo skripi da se covek zapita kako je to moguce? Najbolji primer je potpuno anarhicna situacija koja se tice zvucnih servera i zvuka generalno. Zasto je to tako? Pa zato sto u open-sors svetu vecina ljudi radi ono sto ih najvise interesuje. Postoji bezbroj likova koji su spremni da prckaju od jutra do mraka po kernelu, daemonima i sl, dok ih grafika i zvuk slabo interesuju (cini mi se da X server razvija nenormalno mali broj ljudi).

Ja sam selektovao osnovu garanciju koju HP daje za Envy modele, kada sam konfigurisao laptop.
Ima HP neku opciju u okviru dodatne garancije za Elitebook W modele, da odes na sajt, kontaktiras osobu iz Tech Support, koja se valjda uloguje na tvoj komp i proveri sta ima da proveri... i onda ti kaze, ovako ili onako.
U slucaju hw kvarova, mislim da daju neki rok od 72 sata da ti otklone kvar ili dobijas novu masinu.
Da se mi razumemo, Apple, odnosno Steve Jobs je dosta svog poslovanja bazirao na HP-ovom poslovanju. Takodje, pokojni Jobs je i sam radio u HP-u, pre toga volontirao. Samim tim, zbog tog stava prema HP-u, nikada nije bilo tuzbe iz Apple-a prema njima i verovatno jos mnogo godina nece ni biti.

Zato treba biti obazriv sa 'recommended' konfiguracijama, vidis kako pokusavaju da uvale jos po nesto :) Kod HP-a ovakva konfiguracija sadrzi Care Pack koji je zaista dobar - ej bre, 2 god garancije na SVE? HP i generalno ima odlicne garantne uslove - slabo se zna da njihova networking oprema (HP Procurve switchevi) ima dozivotnu garanciju, koju zaista i postuju a u sta sam se uverio u praksi (nekoliko puta licno sam doziveo da su crknute switcheve od pre 7-8 godina zamenili novim).

Sa druge strane Apple je, ako se ne varam, brendirani proizvodjac sa najkracom garancijom (samo godinu dana). Prednosti te garancije smo ustanovili - godinu dana mozes da nosis apple hardver u bilo koji servis na svetu. Negativne stvari - deru kad izadjes iz garancije. Ali bas deru.

Ajmo realno, da li je zaista Galaxy Tab slicniji iPad-u, nego sto je ovaj novi Envy slicniji MBP-u? ;)

Mrtva trka. Samo da ponovim da se meni vise dopada dizajn starijeg envy-ja. Ogoljeni aluminijum mi je previse genericki i vise mi se svidjao hrapavi envy. Ali to je vec zaista pitanje ukusa.

dopuna:
Da se razumemo, ako se gleda iz ugla komponenta za komponentu i odnos cena-kvalitet, apsolutno je neosporivo da ima vise boljih kupovina od MBP-a(bilo kog modela), sto bas i nije slucaj sa MBA, sto je ujedno i teza ove teme.
Pitanje je da li neko moze da opravda sto placa Apple-u vecu sumu nego sto je realna vrednost njihovog uredjaja i da li im njihov software obavlja posao bolje/vise nego bilo koji drugi. Za mene je odgovor bio potvrdan.

Potpuno se slazem, moj stav je potpuno identican. Ponekad upadnem u 'berserking' mod i krene mi para na ushi kad ovde procitam nekriticke hvalospeve o Apple-u pa mi se razveze jezik i tastatura, a posle se uvek zapitam 'sta mi je koji moj sve to trebalo?' :) Svi smo valjda dovoljno odrasli da mozemo sami da izaberemo ono sto nam najvise odgovara. U mom slucaju ispostavilo se da OSX ne nosi nikakve opipljive prednosti te da me u mnogo sitnica izuzetno iritira, sto u GUI-ju, sto u samom terminalu - recimo da je pain-in-the-ass instalirati terminalske alate kao sto su nmap, joe i sl. jer predstoji besomucno kompajliranje koje bogami zna da se oduzi na pola dana i masinu dovede do crvenog usijanja. Znam da ports nije nesto sto koristi siroki auditorijum, ali eto... meni treba.

Na kraju dana, ja MacOS vidim kao FreeBSD sa GUI-om na steroidima. :D

U pogledu grafike i ispeglanog GUI-ja - definitivno da.

Mada.... ako se pogleda na sta lice internalije OSX-a..... ne bih se ja usudio da njega koristim za heavy-duty serverske poslove, i pored njegovog UNIX porekla. Fajl sistem je zaista 'scary' k'o sto onomad rece Linus Torvalds, memory i process management nisu bas sjajni, networking konekcije pri velikom opterecenju pucaju itd. Tu FreeBSD i OSX ne vredi ni porediti, toliko je FreeBSD superiorniji.
 
Onda se slažemo da Windows tu ništa ne ograničava i da on nije odgovoran ako neki nezavisni programer odluči da napiše aplikaciju kako ju je on zamislio po nekoj svojoj filozofiji. Tako da ceo post sa videom i sam video gube bilo kakav smisao i pokazuju neukost onoga ko je video realizovao.

hahaha...

nice.

NOT.

smisao je da je M$ zamislio modalne dialoge tamo gde im nije mesto i sam ih koristi kroz ceo Windows pa su i ostali pisci softwarea prihvatili tu praksu.

zasto je pobogu uveo Apply dugme (prvi put ih je M$ uveo u sa Win 95) ako je dijalog modalni - mozes da kliknes Apply i primenis setovanje dijalog bez zatvaranja istog ali ne mozes nista drugo da uradis u programu jer je dijalog modalni ?!?

WTF?

programeri na Atariju su isto prihvatili Apply dugme (1995-6) i ali su isto tako dijaloge napravili da ne budu modalni jer onda Apple dugme IMA smisla.
 
edit: Ah da, za kreiranje shortcut-a na desktopu sam koristio ovo, nisam siguran da tvoj alt+cmd combo radi:

radi. takodje mozes napraviti popup folderu docku i u njega poubacivati shortcutove od aplikacija ;)

@ays objasnio sam zasto PhotoShop (generalno i svi drugi programi) ima "rupu" zbog drag and drop tradicije u Mac OSu, i nije mi jasno zasto je M$ uopste "izmislio" MDI... ne vidim ni jednu prednost MDI (MDI = kad jedna aplikacija ima svoj prozor sa sivom pozadinom u ovkiru koga otvara svoja dokumenta).

U windowsu mozes da napravis modalni i nemodalni dijalog bez problema. I to sto pokazuje je bezazlena sitnica u odnosu na pravi rad. Evo ponovicu reci mog drugara Vite: "Odgovorno tvrdim je je OSX je go*vno!"

lol!

pa ako kliknes na "save as" skroz ima smisla da dijalog bude modalni jer se ocekuje da snimis fajl kad si vec kliknuo na save as opciju.

ono sto je problem kod Windowsa je da "save as" dijalog ne pamti podesavanja (ni nacin prikaza, ni velicinu)... nadam se da su to ispravili u 7.

za to kasnjenje kursora u xcodeu izgleda da se samo tebi desava... nisam nikada koristio xcode ali poznavajuci tvoje pisanje, u poslednje dve godine o Apple-u, uzeo bih ga sa debelom dozom rezerve ;)
 
Poslednja izmena:
smisao je da je M$ zamislio modalne dialoge tamo gde im nije mesto i sam ih koristi kroz ceo Windows pa su i ostali pisci softwarea prihvatili tu praksu.
D'izvineš, ali ne verujem šta si napisao. Dakle, MS je na jedan način napisao komponente sopstvenog OS i zbog toga nijedan programer ne može to da promeni razmišljajući svojom glavom, a sistem mu ne brani da napravi drugačije? Vrh, yebote! Definitivno masovna hipn- ALL HAIL HYPNOTOAD!

Ako su ms i windows za nešto odgovoran, onda je to što dozvoljavaju slobodu programerima da sami izaberu stil kodiranja i krajnji izgled aplikacije i ništa više. Ja lično veoma zdušno pozdravljam ovu slobodu.

zasto je pobogu uveo Apply dugme (prvi put ih je M$ uveo u sa Win 95) ako je dijalog modalni - mozes da kliknes Apply i primenis setovanje dijalog bez zatvaranja istog ali ne mozes nista drugo da uradis u programu jer je dijalog modalni ?!?

WTF?

programeri na Atariju su isto prihvatili Apply dugme (1995-6) i ali su isto tako dijaloge napravili da ne budu modalni jer onda Apple dugme IMA smisla.

Možda si primetio da kad klikneš Apply, dijalog box se NE ZATVARA? Dakle, nastavi da podešavaš ako želiš, u suprotnom klikni na OK, Cancel ili X da zatvoriš prozor. Ili napravi aplikaciju tako da prozor sa podešavanjima nije child glavnog prozora aplikacije i imaćeš taj "Mac OS" efekat.

Hoćeš da ti pokažem Operina podešavanja čije vizuelne promene se odmah vide pri čačkanju po opcijama?
 
Poslednja izmena:
D'izvineš, ali ne verujem šta si napisao. Dakle, MS je na jedan način napisao komponente sopstvenog OS i zbog toga nijedan programer ne može to da promeni razmišljajući svojom glavom, a sistem mu ne brani da napravi drugačije? Vrh, yebote! Definitivno masovna hipn- ALL HAIL HYPNOTOAD!

:)

ni ja ne verujem da nisi cuo za "Human Interface Guidelines" ;)

neki ljudi kao da su juce seli za racunar. jos gore: seli i poceli da pisu programe.

...
Ako su ms i windows za nešto odgovoran, onda je to što dozvoljavaju slobodu programerima da sami izaberu stil kodiranja i krajnji izgled aplikacije i ništa više. Ja lično veoma zdušno pozdravljam ovu slobodu.

jos jedan M$ programer.

bravo!


Možda si primetio da kad klikneš Apply, dijalog box se NE ZATVARA? Dakle, nastavi da podešavaš ako želiš, u suprotnom klikni na OK, Cancel ili X da zatvoriš prozor. Ili napravi aplikaciju tako da prozor sa podešavanjima nije child glavnog prozora aplikacije i imaćeš taj "Mac OS" efekat.

ako imas dijalog za podesavanje koji je modalni (ne mozes da kliknes nigde van njega) onda Apply dugme ima daleko manje smisla jer ne mozes da pogledas po programu sta je to Apply dugme izmenilo (jer ne mozes da kliknes van tog prozora - ostaje ti samo da ga zatvoris na OK).

...nazalost, izgleda da prekratko koristis racunare, ili si koristio samo jedan OS svo vreme.

Hoćeš da ti pokažem Operina podešavanja čije vizuelne promene se odmah vide pri čačkanju po opcijama?
naravno da ima i pametnih ljudi ;)

...uostalom i sam M$ non stop gazi i menja svoj HIG, primer je nekozistetnost u Wordu i Excelu (pogledaj link koji sam ostavio na arstehnici u jendom od postova) - i sam Microsoft "uocava", bitnije da odstupa od MIDa tamo gde mu definitivno nije mesto.
 
:)

ni ja ne verujem da nisi cuo za "Human Interface Guidelines" ;)

neki ljudi kao da su juce seli za racunar. jos gore: seli i poceli da pisu programe.
Čuo sam. Takodje sam čuo da različiti ljudi imaju različita shvatanja i da jedno nametnuto funkcionisanje nije po svačijoj volji. Kad sukobiš ove dve kontradiktorne stvari, jedna mora da izadje kao pobednik. Kad tome dodaš prilično opravdan strah od gomile tužbi pod obrazloženjem da Windows ne dozvoljava dovoljno slobode, jasno je kako će da bude.

Uostalom, Opera, Firefox i Chrome poprilično odstupaju od tog nekog Windows HIG. Izgleda da su svi ti programeri juče seli za računar, dok programeri Safarija ne umeju da naprave ni pristojno siguran brauzer (pokazano i dokazano više puta), ali znaju da isprate Mac OS HIG. E, oni su sigurno prekaljeni sedokosi vukovi.
jos jedan M$ programer.

bravo!
Au, brate... neću da ulazim u ovakve "rasprave". Samo nemoj, molim te najlepše. OK?
ako imas dijalog za podesavanje koji je modalni (ne mozes da kliknes nigde van njega) onda Apply dugme ima daleko manje smisla jer ne mozes da pogledas po programu sta je to Apply dugme izmenilo (jer ne mozes da kliknes van tog prozora - ostaje ti samo da ga zatvoris na OK).

...nazalost, izgleda da prekratko koristis racunare, ili si koristio samo jedan OS svo vreme.
Again, sve kombinacije (apply na modalnom ili nemodalnom prozoru ili prozor bez apply) su dozvoljeni na Windows OS. Programer sam bira kako će da realizuje. Ne možeš da preslikavaš krivicu na operativni sistem, ako je programer primenio svoje rešenje.
naravno da ima i pametnih ljudi ;)
Upravo tako. Pošto kriviš operativni sistem kad program to ne radi, sad ga pohvali tamo gde radi. Tvoja logika, ništa drugo.
...uostalom i sam M$ non stop gazi i menja svoj HIG, primer je nekozistetnost u Wordu i Excelu (pogledaj link koji sam ostavio na arstehnici u jendom od postova) - i sam Microsoft "uocava", bitnije da odstupa od MIDa tamo gde mu definitivno nije mesto.
Rekao bih da je ovo posledica zadovoljavanja potreba ljudi da svaka nova verzija Office mora da donese vizuelno nešto drugačije, a ne samo ispod haube, inače ga ne shvataju kao novo. Ovo je moje tumačenje podkrepljeno... pa, svime i svačime, od novih modela kola do nove kolekcije odeće svake sezone.
 
Poslednja izmena:
Stvarno, kovac, uhvatio si se tog MDI koncepta i ne popustas. Ima on i prednosti i mane... sve zavisi kako ces da ga upotrebis.
Inace, koliko god je tebi *****an princip modalnih i nemodalnih dijaloga u windowsu, meni je *****an jednistveni menu bar u OSX-u. Stalno mi se desava da zatvorim dokument i aplikacija je jos uvek aktivna i drzi svoj menu. Naravno ne ocekujem da je to tako i poksavam da uradim nesto i ne kapiram da sam u pogresnoj app. Ili npr.. aktivna mi je app1 i na ekranu vidim dugme od app2 i zaletim se da kliknem na njega... i nista. Moram 2x da kliknem jer prvi put prebacujem fokus a drugi put prihvata klik. Bespotrebno trosenje misica na prstima.
Jedna od stvari koje mi se dopadaju u windows je sto kada je otvoren neki combo-box mogu da otkucam par slova i nadjem ono sto mi treba. Npr. u Visual Studiju sam podesio shortcut da izlista sve metode u cpp fajlu (Alt-M), potom otkucam par slova i on me je vec pozicionirao na ime metode. Pritisnem enter i editor je na pozicija na kojoj zelim da bude.
XCode sa druge strane je ovde prilicno los. XCode 3 je imao shortcut na Ctrl+2, dok je XCode4 to preselio na Ctrl+6. Ukoliko nisi odmah shvatio, veoma potreban feature su preselili na kombinaciju koja nije zgodna za hvatanje. Kada XCode otvori combo sa spiskom metoda, kucanjem par slova nista ne postizes. Moras da kucas kompletno ime sa sve klasom ispred. Npr. ako imam metodu:
CCalibration::OpenCalibrationFile(..) u Visual Studiju dovoljo nje da otkucam "op" i vec je filtrirano sve i ime metode koju trazim je selektovano. U XCodeu moram da kucam "CCalibration::Op" da bih postigao isti efekat. Zbog toga u XCodeu posle Ctrl+2 ili Ctrl+6 koristim cursore i gledam gde je metoda da bih je izabrao. Visestruko sporiji rad.

Evo jos primera.. XCode je spakovao sve sto treba u jedan prozor. Medjutim cesto se desava da npr dupli klik na neku gresu posle komajliranja otvori novi prozor u kome se nalazi samo taj file sa greskom. Sada imam 2 prozora od projekta... glavni i prozor sa problematicnim file-om. Ako na isti nacin pogledam greske i drugih fajlova, ubrzo na ekranu nastaje haos. Dodaj na to i mogucnost da imas otvoreno vise projekata i da svaki moze da ima otvoreno vise prozora... haos je jos veci. Expose ovde ne pomaze jer kada se prozori poredjaju i umanje, tesko je utvrditi koji je koji. U stvari, Expose je samo neuspela zakrpa na propali koncept o uredjenju prozora i radne povrsine. Funkcionalan je kada imas do 10 prozora. Kada taj broj poraste na 20+ onda je besmislen jer umanjeni prozorcici nisu dovoljno pregledni.

E sad.. ponovo goruce pitanje.. koliko je zaista bitno da imas nemodalni dijalog za podesavanje programa, kada se to radi prilicno retko? Neke jako bitne stvari su nedoradjene ili je neko slabo razmisljao o tome. Koliko XCode postuje pravila HIG-a? Da li su tvorci XCode-a uopste culi za HIG?

Mozda sam ja u krivu i pogresno koristim XCode. Moja produktivnost je nekoliko puta veca u Visual Studiju za razliku od XCode-a. Toliko je velika razlika da sam sebi napravio okruzenje i framework tako da radim u windowsu u Visual Studiju i kada app dostigne neki stadijum, prebacim se na Mac-a i tamo ubacim novi code i kompajliram. Ako postoje neki problemi, sredim ih i uradio sam posao mnogo brze nego da sam ga od pocetka radio u XCode-u. Da bi neko ovako radio, mora mnogo da "leveluje" jer treba ogromno iskustvo da bi pisao platformski nezavistan code i uociti slicnosti i razlike izmedju platformi.
 
Poslednja izmena:
@ays salac ti je odgovorio, tako da ja ne bih prakticno nista doda. Samo mi reci razlog zasto bi dao 350$ vise za nesto prakticno isto, ok tebi treba OS X, ali ne vidim nijedan jedini razlog da neki prosecan user uzme MBP umesto Envy-a, jedino sto je ovaj prvi Apple, a drugi nije i bolje mu se ponasa trackpad, valjda ce ovaj MS da poboljsa trackpad "dozivljaj" u Win 8.

OS X muzika, fotke, video, e sad za web dizajn nisam siguran :), to sve moze da se odradi i na Win-u, ali opet ima OS X male prednosti, dok kod rendera i nekog konstruisanja OS X nema sta da trazi. Naravno treba napomenuti da je Apple fancy ;).

Nego jedno pitanje, ako uzmem preko u oficijelnom HP online store-u laptop, da li i gde ja mogu tu garanciju da ostvarim kod nas :) ? Ovaj online hp store, pretpostavljam da mogu da shippuju negde u Evropu :) ?
 
Poslednja izmena:
@gile23, isto tako sam i ja salacu odgovorio i vise puta napomenuo da je za mene ta razlika u ceni bila opravdana.
Jedini razlog zasto bi neko uzeo MBP naspram Envy 15 modela je razlika u ceni. Ali onima koji nemaju problem da doplate za MBP 15, oni ce uzeti MBP. Pogotovo na zapadu. Ako cemo realno, onaj ko ima da potrosi 1300-1400evra na laptop, ima i 1750evra. To jedino kod nas su ljudi u fazonu da ako imaju 10.000evra za auto, potrose 11.000evra.

Ja sam moju MBP 15cu platio 1400evra, toliko me je kostala nova i neotpakovana. Dakle nisam dao kompletnu cifru koju traze u iStyle, npr.

Sto se tvog pitanja tice, HP ima WW garanciju, samim tim, mora da ti bude prihvacena i kod nas, pogotovo sto postoji HP Srbija. To je ako bi uzeo u USA, npr... a inace ti nece slati iz USA u neku evropsku zemlju, jer im je centrala za Evropu u Grenoble, Francuska(bio letos tamo). A cene u Fr su znatno vece nego u USA, cak su vece i od cena za nasu zemlju(govorim iskljucivo o laptopovima). Uostalom, otidji na hp.fr pa ces videti i sam...
Mada, verujem da ce uskoro i ti novi Envy modeli da se pojave kod nas, posle Bozica sigurno.
 
Poslednja izmena:
@gile23, isto tako sam i ja salacu odgovorio i vise puta napomenuo da je za mene ta razlika u ceni bila opravdana.
Jedini razlog zasto bi neko uzeo MBP naspram Envy 15 modela je razlika u ceni. Ali onima koji nemaju problem da doplate za MBP 15, oni ce uzeti MBP. Pogotovo na zapadu. Ako cemo realno, onaj ko ima da potrosi 1300-1400evra na laptop, ima i 1750evra. To jedino kod nas su ljudi u fazonu da ako imaju 10.000evra za auto, potrose 11.000evra.

Ja sam moju MBP 15cu platio 1400evra, toliko me je kostala nova i neotpakovana. Dakle nisam dao kompletnu cifru koju traze u iStyle, npr.

Sto se tvog pitanja tice, HP ima WW garanciju, samim tim, mora da ti bude prihvacena i kod nas, pogotovo sto postoji HP Srbija. To je ako bi uzeo u USA, npr... a inace ti nece slati iz USA u neku evropsku zemlju, jer im je centrala za Evropu u Grenoble, Francuska(bio letos tamo). A cene u Fr su znatno vece nego u USA, cak su vece i od cena za nasu zemlju(govorim iskljucivo o laptopovima). Uostalom, otidji na hp.fr pa ces videti i sam...
Mada, verujem da ce uskoro i ti novi Envy modeli da se pojave kod nas, posle Bozica sigurno.

Naravno da nekome ko ima platu 3000 e ne cini razlika od 350 e pri kupovini laptopa, stim sto se ta kupovina odvija na svake 3 godine, tako da su te pare neznatne. Ako si ti srecan i ako tebi super vrsi posao MBP, onda nemas nijedan jedini razlog da ga menjas.

I ja sam pretpostavio za WW garanciju, videh cene u USA i poceh da jurim nesto u EU, ali ne nadjoh nista, pa pomislih da im je ono WW shop. Cene jesu vece nego kod nas tako da to otpada :). U svakom slucaju Hvala :) !

PS. Posvadjah se sa pravopisom i redom reci u prethodnom postu :D.
 
Poslednja izmena:
http://h20386.www2.hp.com/FranceStore/Default.aspx

Skupo, za sve pare... plus sto forsiraju njihov keyboard layout, kao i u vecini zemalja, sto moze da ti bude izuzetan problem ako nisi "touch-typist".

dopuna:
Inace, ovo mi je treci apple laptop u poslednjih 9 meseci na kojem radim. Pre ove 15ce, sam koristio 17cu iz 2010 i pre nje 17cu iz 2008. Zato sam i napomenuo da, po meni, 17ca ne opravdava svoju cenu, pogotovo letos nije opravdavala svoju cenu(kad je kupljena u junu 2010) za 2650evra(zbog dodatnih 4GB ram-a, AG ekrana...). Grejala se kao ringla... levu ruku sam morao da sklanjam svakih 5-10minuta i da redovno brisem znoj sa iste.
Ova nova 15ca radi sve sto meni treba da radi i to radi fantasticno i bez ikakvih problema, niti imam razloga da se zalim na nju. Sta vise, izuzetno sam zadovoljan.
Ne ocekujem da renderuje video materijal ili 3d stvari... pogotovo kada je IT svet "potpuno porazi" :d (opaska na racun flash-a)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno