Šta je novo?

Intel daje 100$ po kompjuteru za "marketing" konkurenciji "MacBook Air"-u

Ako je tačna početna premisa da Intel daje po 100$ za konkrenciju Airu - ovo su posledice:

http://www.amazon.com/Apple-MacBook...?s=electronics&ie=UTF8&qid=1323521885&sr=1-10

vs.

http://www.amazon.com/Zenbook-UX21E...5?s=electronics&ie=UTF8&qid=1323521885&sr=1-5

Dakle za iste pare (razlika je samo 30$) dobiješ sličnu makinu samo sa 4 Gb rama, 128 Gb solid state disc i usb 3.0. Plus u Asusovom praketu se dobija i futrola, adapter hdmi na vga i usb modem. Rekao bih da su procesori i5 isti, kao i intelova grafika. Ja sam merkao mac aira 11-tu, ali rekao bih da je asus bolja kupovina.

E sad, Apple čistunci će verovatno reći da Asus previše liči na air-a (treba tek videti acerovu verziju ultrabook-a), ali mislim da samo opredeljenje ka ultrabookovima proizvođačima ne ostavlja previše manevarskog prostora - mora da bude tanak, zbog toga je tu i chiclet tastatura, aluminijum se podrazumeva, kao i malo portova.

U svakom slučaju, mislim da će se i drugi proizvođači opredeljivati za ultrabookove, tako da će utakmica biti zanimljiva. Dugo je Air bio bez ozbiljne konkurencije.
 
Nisam gledao ko je prvi - važno je da je krenulo. Meni lično se više sviđa Asus od Acera, mislim i da je malo bolje urađen, ali to je već stvar izbora svakoga od nas.

Ovo će na kraju da se svede samo na izbor OS-a - na gotovo identičnim machinama.
 
Ja i dalje ne vidim na koju foru oni misle da sa istim cenama mogu da konkurisu Airu. Malo je nelogicno da se izbor masine od 1000e svede na izbor OS-a.

Npr KIA ili Dacia hoce da naprave svoj superautomobil kako bi parirali 458 Taliji, i naprave ga da kosta isto 250.000 dolara. Pa KO ce to da kupi? Bez obzira sto ima navodno slicne karakteristike ispod haube. Kako ja vidim, mozes da napravis to po 2-3x nizoj ceni ili da ne zabadas nos gde ti nije mesto.

Intel je shvatilo kolko je sati pa daje ovakav insentiv dalekoistocnim proizvodjacima, zato sto je veliki i zato sto mu se moze da investira na duge staze. Ajde stavite se u poziciju prosecnog stanovnika zapadne evrope, pa ko bi zaboga kupio LENOVO umesto superkul Aira?

Ta prica o "edukovanom" naspram kupca kome je Apple isprao mozak nema veze sa stvarnoscu. Ali sada kada cenovno vise ne mogu da im konkurisu, ostaje im samo da pokusaju da ubede njihove kupce da se osecaju pametnije.
 
Poslednja izmena:
ljudi koji se ne pale na superkul stvari? ljudi koji hoce Windows 8? ljudi koji ce imati izbor od zilor modela?
 
Windows 7 radi na Air. Air će da kupi onaj ko baš hoće Mac OS.
 
Stvarno, kovac, uhvatio si se tog MDI koncepta i ne popustas. Ima on i prednosti i mane... sve zavisi kako ces da ga upotrebis.

uhvatio sam se jer neki ovde mesaju MDI i SDI.

Inace, koliko god je tebi *****an princip modalnih i nemodalnih dijaloga u windowsu, meni je *****an jednistveni menu bar u OSX-u.

isto kao i MDI - smeta mi tamo gde ga trpaju a nema nikakvog smisla!

Stalno mi se desava da zatvorim dokument i aplikacija je jos uvek aktivna i drzi svoj menu.

tako radi 25 godina Mac OS.

sto se tice xcode-a - ne radim u njemu ali sve sto kritikujes/o cemu pises je na mestu.

Expose je samo neuspela zakrpa na propali koncept o uredjenju prozora i radne povrsine. Funkcionalan je kada imas do 10 prozora.

imas i Expose aplikacjie - nemoj mi reci da u jednoj aplikaciji otvoris 20 prozora ?!?

E sad.. ponovo goruce pitanje.. koliko je zaista bitno da imas nemodalni dijalog za podesavanje programa, kada se to radi prilicno retko?

nije goruce pitanje - to je samo jedna sitnica koja demonstrira razliku u mentalitetu korisnika/programera windows i mac korisnika (kao sto ni smooth scroll nije bitan).

Koliko XCode postuje pravila HIG-a?

xcoce izgleda jeste izuzetak jer pretraga u pop dijalogu radi u svakom drugom programu osim u xcodeu. bitno je da 99% na Macu postuje Appleov HIG sto znaci da je u startu manji kupus od Windowsa.

Moja produktivnost je nekoliko puta veca u Visual Studiju za razliku od XCode-a.

moja produktivnost je nekoliko puta veca od kad sam presao na Mac OS X - silom prilika Windows jos uvek koristim gotovo svaki dan ali nema sanse da bih to okruzenje izabrao za rad.
 
apropo price o ceni MacBook Air-a i ultra laganih notebookova Asusa ili Acera - meni je mnogo interesantnije sta su pojedini korisnici pisali po forumu o Air-u kad se pojavio pre 3-4 godine: "kome treba to ******???" a sad se firme bukvalno utrkuju da isporuce to ****** koje nikome ne treba! :D
 
neko govorio "kome treba.." tanak mali laptop? hmm mislim da preterujes,

"svi" su govorili "kome treba ipad/tablet", a dosta njih i dalje govori isto, ukljucujuci i mene :D
 
samo su iznosili neke mane i nedostatke u odnosu na deblju bracu, i to je u redu ;)
 
naravno da je u redu, samo se da primetiti da je bilo komentara u smislu "kome ce to trebati kada nema ni dvd/cd, xyz..." pa se pokazalo da je to upravo nesto sto je uspelo i sto sada svi hoce da prave i kupuju. A stvarno je delovalo kao da laptop mora da ima cdrom.

Iskreno, nevezano sada za apple pricu, svidja mi se kada neko ima herca da sasece gde se mora ili da proba nesto drugacije i da rizikuje. Mnoge firme se previse drze ustanovljenih pravila/koncepata i to ih cesto sprecava da naprave bolji proizvod.

Dobar primer od drugih kompanija je npr Asus transformer, ma koliko uspeo/neuspeo ipak je to pokusaj necega drugacijeg i kao takvog ga vrlo cenim.

Poz
 
Nazad
Vrh Dno