Šta je novo?

Garancija na tudje ime kod operatera?

Ko ima garanciju i fiskalni, nije bitno gde je uzeo, dokle god je overena garancija validno sa pecatom. Datum kupovine se poklapa sa datumom na fiskalnom, seriski broj sa garancije sa telefonom. Predas u ovlasceni servis, i to je to. Moze da ga preda ko hoce, servis ne gleda da li je kupljen za kes ili je uzet preko ugovora(obligacioni odnos). Sto se tice ljudi koji smatraju da operateri izmisljaju to, da ne mora vlasnik da preda aparat vec ko god hoce. Moramo podsetiti da je u pitanju ugovorna obavezna. Obligacioni odnos ima pravnu tezinu i obavezu. Telefon je uredjaj dobijen na koriscenje uz taj obligacioni odnos. Vlasnik ugovora se obavezao na to, vlasnik moze traziti promene koje su moguce i definisane samim ugovorom. Jedna od tih je kada zeli da operater salje aparat na servis. Onda prihvata uslove koje operater odredjuje po tom pitanju. Kome se ne svidja, odnese licno u ovlasceni
 
Ne pise u ugovoru da mora vlasnik telefona da bude prisutan za predaju ili vracanje sa servisa, barem nisam video kod MTSa i VIPa.

Za CT potvrdjujem iz licnog iskustva, jedini servis kod nas koji mogu da pohvalim.
 
Zabluda je da mora vlasnik da nosi telefon na servis.
Zasto operateri maltretiraju ljude ne kapiram, sta da uradis u scenariju da vlasnik je preminuo a telefon mora na servis?
 
Comtrade mi je garancija,znaci imam srece.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zabluda je da mora vlasnik da nosi telefon na servis.
Zasto operateri maltretiraju ljude ne kapiram, sta da uradis u scenariju da vlasnik je preminuo a telefon mora na servis?


Odneses licno u ovlascen, ko uopste spominje operatera.ne daje operater garanciji
 
Odneses licno u ovlascen, ko uopste spominje operatera.ne daje operater garanciji

Kupac nema ništa sa servisom, reklamaciju izjavljuje kod prodavca, ako je telefon kupio od operatera onda je operater zadužen za rešavanje reklamacije.

I po zakonu ne bi smeo da uslovljava da samo vlasnik može da donese uređaj na reklamaciju.
 
Ko moze da odnese? Svako ko nadje telefon?
Mene nisu uslovljavali da ja kao vlasnik predam, ali jesu da ne moze da preuzme niko osim mene. Licno nemam problem sa tim. Aparat sam jednom nosio u servis, predao ga u ovlascenom Promobi
 
Poslednja izmena:
Meni je logično da moze da odnese i preuzme onaj ko ima garantni list/racun.Nece niko naci/ukrasti telefon sa overenim garantnim listom. Ali logika u Srbiji prestaje,tako da..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ko moze da odnese? Svako ko nadje telefon?
Mene nisu uslovljavali da ja kao vlasnik predam, ali jesu da ne moze da preuzme niko osim mene. Licno nemam problem sa tim. Aparat sam jednom nosio u servis, predao ga u ovlascenom Promobi

Ako nađeš telefon sa računom ili nekim dokazom kupovine, da može.

Naravno da treba da imaš dokaz o kupovini da bi mogao da reklamiraš, po ovom bi i sa ugovorom na kojem se vidi da je taj telefon kupljen kod provajera a nije na tvoje ime mogao da reklamiraš.
Zašto je za reklamaciju proizvoda bitno ko ga je kupio u radnji? Zakon pravi razliku između telefona kupljenog kod provajdera i npr. ručnog sata, laptopa itd. kupljenih u prodavnici?

Edit:

ZZP
Ugovorne odredbe za koje se pretpostavlja da su nepravične ugovorne odredbe ako se ne dokaže drugačije

Član 45

10) ograničavanje prava potrošača da preproda robu ograničavanjem prenosivosti garancije koju je dao trgovac;
 
Poslednja izmena:
Moje iskustvo sa comtrade servisom: odneo sam telefon juce zbog zute mrlje na ekranu, i uzeli su ga, a da nisu ni pogledali granaciju... Da li oni imaju podatke u nekoj bazi, uglavnom na reversu pise da je telefon u garanciji... Inace uzet je u mts na ime mog oca pa sam i njega vodio za svaki slucaj, ali kazem, za sada nisu nista trazili...

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Planiram da uzmem jedan telefon preko oglasa. Telefon je sa Vip mreze, uz garanciju covek ima i fiskalni racun, dakle sve po propisima.
Zanima me forma tog punomocja koje treba da imam za ne daj Boze.
Da li je pored punomocja potrebna i kopija ugovora?
 
Kopija ugovora ti ne treba, jer oni imaju svoju kopiju, vlasnik svoju.
 
VIP je izgleda olabavio, ili barem za non-Samsung telefone, olabavio potrebu za tim glupostima.

Otprilike, za svaki slucaj, najlakse je da se ima ipak ovakvo punomocje:
"Ja, Djole Prolece, br. lk. 1234567, vlasnik ugovora na broju 0612344456, ovlascujem Minju Subotu, br. lk. 76543211, JMBG 0000000000000, da moze u moje ime predati na servis i/ili zamenu, i preuzeti sa servisa i/ili prihvatiti/preuzeti zamenu za telefon Alpha Beta Gamma, koji je vezan ugovorom uz pomenuti broj telefona".
Shvatate sta treba zameniti :) (u sustini, ja ne dajem svoj JMBG nikada, ali upisem JMBG kupca posto se moze desiti da mu se promeni br. lk)
 
Ali Djole Prolece i Minja Subota... :D

Hvala puno na pomoci.
 
Taj deo ostaje :D
 
u sustini, ja ne dajem svoj JMBG nikada
Šta znači ovo ne dajem jmbg nikada. Kako si recimo na mts sajtu napravio nalog? Imam u familiji isto slučajeve gde ne daju jmbg.



Sent from my x600 using Tapatalk
 
Ne dajem nekome tamo JMBG :) U MTSu moram... tj. ne moram, ali onda nista od usluga :)
 
Da dodam bitan deo:
ako uzimate aparat koja je FIRMA kupila preko operatera, zahtevajte saglasnost na memorandumu firme!

Dakle, otprilike ovako nesto:
"Ovime ovlascujemo Djole Prolece, br. lk. 1234567, JMBG 1234567890123, da u ime firme preda na servis, prihvati sa servisa, prihvati ili odbije zamenu, prihvati ili odbije popravku, prihvati ili odbije razduzenje telefona marke Alpha, tipa Beta, serijski broj: xxxxxxxxxxx, koji je vezan ugovorom za broj 0612345678"
Bez ovoga ste verovatno u zakonskoj nedodjiji.
Ako nemate fiskalni, bez ovoga imaju sva prava da vam odbiju i da prihvate na servis. Jer oni imaju u sistemu da je telefon prodat firmi. Samim tim, ako ga ta firma ne predaje na servis, oni nisu ni duzni da ga prihvate, jer nemate dokaz o kupovini kod njih. Kupovina od firmi preko oglasa nije ni legalna uopste, jer ta firma treba da telefon proda sa svog lagera, a ne da ga ostavi, itd. Ta firma treba u sustini da vam da fiskalni, kao i garanciju.

Ako imate fiskalni, to je vec druga stvar, ali trazite gornje punomocje da ne bi imali problema. U tom slucaju je i bolje nego kada se kupi od fizickog lica, jer prihvataju samo potpis/pecat firme na memorandumu firme, ne treba uopste da bude overeno u opstini/sudu/kod notara.


I vezano za ovo, da li je neko imao slucaj da nemaju telefon, nemaju adekvatnu zamenu, pa da dodje do slucaja da treba da razduze novcem?
 
Da dodam bitan deo:
ako uzimate aparat koja je FIRMA kupila preko operatera, zahtevajte saglasnost na memorandumu firme!

Dakle, otprilike ovako nesto:
"Ovime ovlascujemo Djole Prolece, br. lk. 1234567, JMBG 1234567890123, da u ime firme preda na servis, prihvati sa servisa, prihvati ili odbije zamenu, prihvati ili odbije popravku, prihvati ili odbije razduzenje telefona marke Alpha, tipa Beta, serijski broj: xxxxxxxxxxx, koji je vezan ugovorom za broj 0612345678"
Bez ovoga ste verovatno u zakonskoj nedodjiji.
Ako nemate fiskalni, bez ovoga imaju sva prava da vam odbiju i da prihvate na servis. Jer oni imaju u sistemu da je telefon prodat firmi. Samim tim, ako ga ta firma ne predaje na servis, oni nisu ni duzni da ga prihvate, jer nemate dokaz o kupovini kod njih. Kupovina od firmi preko oglasa nije ni legalna uopste, jer ta firma treba da telefon proda sa svog lagera, a ne da ga ostavi, itd. Ta firma treba u sustini da vam da fiskalni, kao i garanciju.

Ako imate fiskalni, to je vec druga stvar, ali trazite gornje punomocje da ne bi imali problema. U tom slucaju je i bolje nego kada se kupi od fizickog lica, jer prihvataju samo potpis/pecat firme na memorandumu firme, ne treba uopste da bude overeno u opstini/sudu/kod notara.


I vezano za ovo, da li je neko imao slucaj da nemaju telefon, nemaju adekvatnu zamenu, pa da dodje do slucaja da treba da razduze novcem?

Koliko ja znam ne razduzuje se novcem vec se raskida ugovor ili skida UO a mislim i vraca novac za TA koliko je placen.
 
Dižem bajatu temu, ali tema je vezana za temu, pa da ne otvaram novu. Temu, jel? :p

Lično iskustvo je u pitanju.

Kupio sam na oglasima Lenovo Yoga tablet, inače prodat za 1din od strane Telenora. Dobio garantni list Pinsoft-a, i fiskalni račun na kojem piše cena, 1 din. I posle 1.5god od prodaje, tablet crk'o.

Odem na Telrnor štand, i kažu mi lepe prijatne i skockane devojke, dajte nam ličnu kartu. Naravno, onog na koga glasi ugovor.
I dalje, ne žele da pričaju sa mnom. Ja nisam njihov korisnik. Ali ajde, proverio je tamo neki službenik na štandu, po IMEI broju, da, tablet jeste pod garancijom.
Zovem Pinsoft, kažu mi da će ga popraviti bez problema, čim im Telenor dostavi tablet na popravku. :S:

Uspem da iskopam broj prodavca, ali ovaj me otkačinje, ne može, ne stiže, radi poslepodne, nema vremena, kasnije se više i ne javlja na mobilni...
Opet zovem jednom Telenor, jednom Pin. Ne mogu da mi pomognu. Mora onaj neki Srđan.

E onda ih opet zovem, ali sada navodim članove ZZP (koje sam malo pročitao pre toga), spominjem inspekciju, tužbu... Zatim su nešto razgovarali tamo neki support manager u Telenoru, i neki servis manager u Pinu. I zove mene Pin, kažu donesite uređaj. Srećom, ima servis u NS.

Za 4-5 dana javljaju da dođem po popravljen uređaj. I stvarno ga popravili. Eto, happy-end.

.
.
.

Međutim, naglašavaju mi da bi bio problem da je uređaj morao da se menja za novi. To mora da radi Telenor sa svog stock-a, jer Pin nema svoj stock tih uređaja, a i nema način da bilo koji novi uređaj preda krajnjem korisniku.Oni imaju samo bescarinski i veleprodajni magacin, te sve zamene rade isključivo kroz maloprodajnu mrežu kojoj su uređaji predati. A Telenor dalje, ne može uručiti novi uređaj nekom NN licu, a na ime onog ko ima ugovor sa njima.
:cuss:

Bla.bla.bla... Da je došlo do toga da mora zamena, ćerali bi se mi još... Isterao bih ja to.
 
Poslednja izmena:
Da, PIN garancija = nema garancije bas zbog toga sto PIN ne radi sa fizickim licima efektivno :(
Sve popravke oni sredjuju ako im se odnese u servis (u slucaju BGa on je vecini u PM zabacen u Office Parku valjda, obican magacin), jer to im proizvodjac placa.

Ali zamene - u Telenoru/VUPu mrka kapa. Pretpostavljm da bi nasli nacin da "udje voda" ako dodje do potrebe za zamenom :(

MTS ne prihvata tek tako, ali prihvata dopis vlasnika sa potpisom, pa nije problem u praksi, ko zna. Mada je ovlascenje bolje, jer nece svi radnici biti orni da rade posao.
 
Ili bi jednostavnije bilo primorati vip/mts/telenor da poštuju Zakon o zaštiti potrošača............ili možda ne bi?
 
Dok ljudi cute, ili gledaju da njima bude sto lakse za popravku, ovo ce prolaziti.
 
Meni nije jasno da to tako prolazi...
Imas racun i garanciju, sto mora fizicki da bude pristutan vlasnik?
Koji je izgovor telenora za to?
 
To jeste mogucnost :( Legalna.
 
Pa nisam siguran da je to mogućnost ako ja ne želim povraćaj novca već drugi uređaj.
To bi značilo da ja potpišem ugovor, obavežem se da plaćam 5 ili više hiljada mesečno, posle mesec dana crkne telefon i oni kažu ne možemo da ga popravimo ni zamenimo, evo ti tvoj dinar. A ti nastavi da plaćaš mesečnu pretplatu.
 
Mislim da imaju tu mogucnost, ali da ti mozes birati sta zelis.

Jer ako ne moze to, onda znaci da se prihvata da je subvencionisana cena, i da je vezano ugovorm zbog te cene, pa mogu da cimaju.

Nisam siguran, posto nisam pravnik. Ali stvarno ne vidim kako bi te drugacije obestetili ako nemaju isti telefon a ti neces zamenu, osim 1RSD?
 
Neko od forumskih pravnika bi mogao da odgovori da li to može da bude razlog za raskid ugovora. Ako nema u ponudi isti zamenski uređaj, a operater nema ili ne želi da ponudi alternativu, vraća se iznos sa fiskalnog.
 
Nemam ugovor da ga pročitam ali verujem da je cena uređaja povezana sa paketom. Tako da, ako nemaju zamenski uređaj, to predstavlja bitnu promenu odredaba ugovora i moguć je raskid bez penala.
Čak i da cena uređaja nije povezana sa paketom u samom ugovoru, lako je dokaziva razlika u ceni paketa sa i bez uređaja.
Ako i ne postoji razlika u ceni samog paketa, sa i bez uređaja, a oni pokušaju da vrate dinar kao cenu uređaja, reč je o obmani ili zabludi i takav ugovor je sigurno rušljiv u postupku pred sudom.
Samo...Zabluda je jako zahebana stvar, mora biti bitna i druga strana ima pravo na naknadu štete.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno