Šta je novo?

Garancija na tudje ime kod operatera?

Tvoj odgovor sam želeo da pročitam. Hvala puno. :)
 
Tvoj odgovor sam želeo da pročitam. Hvala puno. :)

Molim te samo uzmi ga sa rezervom, bavim se sasvim drugom granom prava.
Lično i profesionalno, veoma bih voleo da vidim presudu suda po tom pitanju. Dugo nisam video tako zanimljivo pravno pitanje.
Znači ovako: Dali su ti tipski ugovor sa odredjenom cenom paketa. U ugovoru je definisano da dobijas i mobilni telefon (kao poklon, nagradu, subvenciju???) po ceni od 1 dinar. Uz taj telefon daju fiskalni račun i garanciju od dve godine. Telefon se pokvari posle godinu dana i oni nemaju ili neće da zamene za drugi i hoće da ti vrate dinar (koliko ga JESI platio). Šta raditi?
Moje mišljenje je (ukoliko tako postupe), da su te doveli u zabludu prilikom potpisivanja ugovora (da nisi bio svestan vrednosti telefona od 1 dinar - niko i nije pošto stvarna vrednost i nije jedan dinar.) - ZABLUDA.
Drugo, da li bi potpisao ugovor da nije bilo telefona? Ispravan telefon sa svojom STVARNOM vrednošću je bitan elemenat ugovora, bez koga ga ti ne bi potpisao. Znači, raskidni uslov je tu.
Još ću se javiti, čitam...
 
Definitivno je u pitanju raskidni uslov. Morao sam da proverim sa advokatima, dva ista mišljenja dobio.
I još su u pitanju tipski ugovori, oni se uvek tumače u korist one strane koja je ugovoru pristupila.
 
Poslednja izmena:
Ali kako onda moze neko ko je od tebe (vlasnika ugovora) kupio telefon, traziti garanciju za isti?
Mislim da ne mogu obe stvari ici - i raskidni uslov ugovora i mogucnost da prodas telefon i da treca strana ima pravo pune garancije, kao da je ona kupila telefon?
 
Nisam o tome ni pričao, mislio sam da se priča o vlasniku telefona i potpisniku ugovora. Naravno da ne može tražiti garanciju, upravo zbog toga operateri i ne daju odn. traže ovlašćenje.
 
Pitanja su povezana :)
 
Zar ne krše ovaj član ZZP?

Ugovorne odredbe za koje se pretpostavlja da su nepravične ugovorne odredbe ako se ne dokaže drugačije

Član 45

Ugovorne odredbe za koje se pretpostavlja da su nepravične ugovorne odredbe ako se ne dokaže drugačije su odredbe čiji je predmet ili posledica:

10) ograničavanje prava potrošača da preproda robu ograničavanjem prenosivosti garancije koju je dao trgovac;
 
Bas to. A onda je pitanje da li je taj clan/stav u sporu sa ovim pitanjem, na koje se Scouser osvrnuo.
Ako mozemo prodati nesto, to znaci da trece lice treba imati sve mogucnosti oko garancije, ukljucujuci i zamenu uredjaja ili povracaj placenog.

Ali koliko je placeno? 1RSD ili? Na kraju treba da se korisnik i trece lice kusuraju, a korisnik otkazuje ugovor, pa uzima novi... ?
 
Ne krše. Ako je telefon elemenat ugovora (a jeste), ne možeš da ga prodaš bez prenosa celokupnog ugovora na kupca (znači i pretplate), što znači da taj novi kupac nema pravo da traži garanciju.Za operatere telefon nije prodat niti može biti bez nekog prenosa prava i obaveza, Aneksa i sl...
Član 45 se odnosi na klasičnu kupoprodaju.
 
Sad je jasnije.
 
Znaci, operateri stvarno mogu (tj. imaju legalno pravo) da zahtevaju da samo vlasnik ugovora radi bilo sta sa telefonom kod njih?
To sto se ima fiskalni zasebno je nebitno?
 
Izgleda da je tako. Isto kao da je neko dogovorno od tebe preuzeo pretplatu i ode kod njih i trazi nešto povodom pretplate. A nije potpisnik ugovora.
 
Definitivno je u pitanju raskidni uslov. Morao sam da proverim sa advokatima, dva ista mišljenja dobio.
I još su u pitanju tipski ugovori, oni se uvek tumače u korist one strane koja je ugovoru pristupila.

Pa dobro, korisnik paketa generalno i nema problema da ostvari garanciju kod operatera. Ova tema i nije o tome.

Ali kada onaj na koga se vodi ugovor proda svoj uređaj, to treba da istražimo.
Dakle, može se desiti da krajnji kupac uređaja izvisi. Gunđ!

Doduše, ZZP kaže da je prodavac odgovoran za saobraznost. Dakle, nama je prodavac onaj koji je nama prodao uređaj, a to je korisnik ugovora kod operatera. Po tome, njega bi trebali da gazimo da nam reši problem...

I tako opet dolazimo na besmislicu ZZP (bar u slučaju tehničkih uređaja) da je za tu neku saobraznost odgovoran prodavac. Kukam ja odavno da bi odgovorni (za tehniku) trebao da bude sledeći lanac: proizvođač -> zastupnik (branda) -> uvoznik

Ovako kako je sada, ne funkcioniše. Tj. loše funkcioniše. :(
 
Uskoro uzimam 6s koji je zakljucan na telenor i ima garanciju, e sad moram videti da li se garancija vodi na prodavca ili na neku trecu osobu. Zanima me da li mogu u telenoru ostvariti garanciju ako nije na moje ime? Ili moram imati kontakt te osobe i ta osoba mora ici sa mnom u slucaju nekog kvara ili slicno?

Послато са SM-N7505 уз помоћ Тапатока

Da dopunim samo malo....ovo sve sto su rekli stoji ako nosis u shop, ako nosis direktno u servis onda ti ne treba vlasnik,dovoljno garancija. Posto uvek ima neko ali....problem je ako se odobri zamena uredjaja,onda ti opet treba vlasnik
 
Kakav je status uređaja uzetog preko telenor banke. On jeste uzet uz paket ali ne po povlašćenoj ceni. Da li tu postoji neke razlike u ostvarivanju garancije i dobijanju novog uređaja ili ne?
 
Da li možeš uzeti telefon preko Telenor banke bez paketa? Ili je isključivo vezana ta kupovina za paket?
 
Pozdrav zanima me ajfon kupljen u VIPu uz njega ide i fiskalni racun od VIPa i ugovor jos je i pod appleovom garancijom znaci ako se ne daj Boze nesto desi dok je Apple garanciji u i style mogu bez ikakvih problema da reklamiram,ali sto se tice VIPove garancije ako bude trebalo nju da koristim zbog npr nekog kvara da li mogu sam(sa fiskalnim i ugovorom) ili mora prvi vlasnik ipak da reklamira?Hvala
 
Da li možeš uzeti telefon preko Telenor banke bez paketa? Ili je isključivo vezana ta kupovina za paket?
Ne može bez paketa, ali paket može da se menja (sa većeg na manji), jer je nebitan u ovoj soluciji. Faktički kupuješ telefon na kredit. Kredit možes isplatiti u bilo kom trenutku i uzeti drugi telefon.
 
Opet ispadnu vezane stvari, paket i telefon iako u stvari nisu, zbog pune cene telefona. Povoljnost je kupovina na rate i sigurno si vezan ako rate i dalje traju. Pitanje je šta ako isplatiš rate? Opet ostaje vezanost za Ugovor, moje mišljenje je da si u istoj situaciji kao i ostali koji uzimaju telefon za dinar.
 
Pozdrav zanima me ajfon kupljen u VIPu uz njega ide i fiskalni racun od VIPa i ugovor jos je i pod appleovom garancijom znaci ako se ne daj Boze nesto desi dok je Apple garanciji u i style mogu bez ikakvih problema da reklamiram,ali sto se tice VIPove garancije ako bude trebalo nju da koristim zbog npr nekog kvara da li mogu sam(sa fiskalnim i ugovorom) ili mora prvi vlasnik ipak da reklamira?Hvala
Možeš da reklamiraš i preuzmeš ukoliko ga popravljaju, ako daju novi uređaj tj stari je nemoguće popraviti, onda podpisnik ugovora mora da ide ukoliko nisi dobio punomoć od istog.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Kakav je status uređaja uzetog preko telenor banke. On jeste uzet uz paket ali ne po povlašćenoj ceni. Da li tu postoji neke razlike u ostvarivanju garancije i dobijanju novog uređaja ili ne?

ne znam sta te zanima..ali garancija isto dve godine, kad otplatis taj kredit mozes odmah drugi, nema veze vremenski koliko je proslo
 
Ma kupio sam telefon preko oglasa koji je uzet preko telenor banke, pa zbog toga pitam...
 
pa isto onda...mozes sam u servis
 
Kako bese ide ona procedura za otkljucavanje telefona nakon isteka ugovora? Da li moze onaj, na cije ime je ugovor da podnese zahtev ili mogu i ja ako imam garanciju?

Znam da pri zameni telefona mora licno ta osoba da dodje, ali za ovo nisam siguran
 
Najverovatnije isto. Samo potpisnik ugovora.

Sent from my NX569J using Tapatalk
 
Kako bese ide ona procedura za otkljucavanje telefona nakon isteka ugovora? Da li moze onaj, na cije ime je ugovor da podnese zahtev ili mogu i ja ako imam garanciju?

Znam da pri zameni telefona mora licno ta osoba da dodje, ali za ovo nisam siguran
Ja sam bio uzeo note 1 preko oglasa zakljucan na telenor mrezu pre nekih dva meseca, nit znam ko je vlasnik ugovora, pretpostavljao sam da je proslo dve god., poslao im mail na neku adresu "otkljucavanje" tako nesto pogledaj na njihovom sajtu, naveo ime uredjaja i imei broj, pa reko ako daju kod daju, dobio neku sistemsku poruku i posle da kazem desetak dana, mozda dve nedelje dobio kod za otkljucavanje.
 
Mene konkretno zanima za MTS

Prosetacu danas do poslovnice ako budem imao vremena pa cu da ih pitam
 
Šta uraditi kada za telefon sa operatera imaš samo fiskalni račun a ne i garantni list tj. garancija je ugovor vlasnika?

Kako rešiti da druga strana koja kupi aparat ima pravo na garanciju
 
Nazad
Vrh Dno