Šta je novo?

Phenom II X4 955 i amd over drive?!

cimi

Slavan
Učlanjen(a)
05.12.2010
Poruke
1,149
Poena
210
E ovako,hteo bi da kloknem moj proc na 3,6 ne treba mi vise,probao sam preko biosa,ali mi je zakljucan cpu clock ratio pa reko da probam preko amd over drive..Na dosta mesta sam video da treba da samo dignem mnozilac sa x16 na x18 i to je to...Dok sam na dosta mesta video da treba da cackam i oko voltaza itd..Zvao sam i duo c..posto sam tamo kupio i lik mi rece da moram osim sto dignem na x18 da utegnem jos neke stvari..
Sad me zanima jel mogu da klokujem sa ovim programom,jer mi deluje ne uporedivo lakse nego iz biosa,i sta jos treba da uradim osim dizanja na x18..Napominjem da ovo prvi put redim i da sam totalni anti-talenat za ovakve stvari..:d
 
Tehnicki gledano, 955 bi trebao na 3.6 da radi samo dizanjem mnozioca ili eventualno (ako ne bude bio stabilan, sto testiras sa Prime95 programom) dignes napon za jedan, dva na gore :) E sad, posto kazes da si anti-talenat, ipak moras da proveris i temperature ako ga stabilizujes na 3.6ghz, pogotovo ako imas fabricki box kuler koji ce da krene mnogo da se dere, predlazem HWmonitor.
 
Kako to mislis za jedan,dva da podignem? Sad mi je 1.250v mada kad ga gledam u overdrive-u ide i do 1.400v...A jel ne moram da namestam bus speed, HT i NB?Video sam da i to dosta njih menja??
 
Poslednja izmena:
Prvo, jel imas box kuler?
Drugo, podigni u biosu samo mnozilac na zeljenu brzinu.
Sacuvaj i izadji iz biosa.
U windowsu pokreni Linx ili Prime95, oba mozes na guglu da nadjes i skines kao i HW Monitor.
Pokreni test u jednom od programa i otvori HW Monitor.
Temperatura ne bi smela da prelazi 62c za CPU dok je test u toku.
Ako ti se kojim slucajem racunar restartuje, treba mu malo napona
 
Jeste box mi je kuler,ali imam dva venta u kucistu 8 cm,i planiram za 2 dana da uzmem jedan od 12cm,pa ako zatreba loki ili tx3..A u biosu nesto nece,zakljucan mi je cpu clock ratio,sve sam probao i nece da reaguje na enter,zato pitam za amd over drive,jer kad sam tu usao komotno menjam mnozilac..Ovako ne klokovanog sam ga probao sa nekim orthos programom za opterecenje i ne prelazi 45c,a idle mu je oko 30c,i ne znam sto se svi zale na buku kulera,meni se prakticno ne cuje,ni pod opterecenjem...

E sad videh da imas istu grafu kao i ja,jel si je klokovao,posto bi da je izjednacim da ima iste vrednosti kao i 6870 na default clock-u..
 
Poslednja izmena:
Jeste box mi je kuler,ali imam dva venta u kucistu 8 cm,i planiram za 2 dana da uzmem jedan od 12cm,pa ako zatreba loki ili tx3..A u biosu nesto nece,zakljucan mi je cpu clock ratio,sve sam probao i nece da reaguje na enter,zato pitam za amd over drive,jer kad sam tu usao komotno menjam mnozilac..Ovako ne klokovanog sam ga probao sa nekim orthos programom za opterecenje i ne prelazi 45c,a idle mu je oko 30c,i ne znam sto se svi zale na buku kulera,meni se prakticno ne cuje,ni pod opterecenjem...

E sad videh da imas istu grafu kao i ja,jel si je klokovao,posto bi da je izjednacim da ima iste vrednosti kao i 6870 na default clock-u..

Bolje umesto tog 12cm venta uzmi tx3 ili jos bolje, hyper 212+.
Tebi je ukljucen CnQ, zato je i tih, obara ti se voltaza procesora, samim tim i klok ti se smanjuje i idle rezimu.
Cudi me sto nece, mora da moze da se podigne mnozilac, prosto je nemoguce da ne moze.
Svejedno, mozes to isto preko AMD Overdrive da odradis.
Klokovana je, skini ATI Trixx program i instaliraj pa se javi.
Inace odradi ovo sto sam ti rekao za procesor ako hoces da ga klokujes.
 
E samo da pitam u vezi amd over drive,ako ne bude stabilno sa ovim voltazama koje voltaze da stavim za 3.6??I jel treba da iskljucim CnQ pre amd over drive posto sam na dosta mesta video da mora??
 
Evo sad sam ga klokovao na 3.6 sa 1.356v nista nisam ostalo dirao..Trenutno ga testiram sa Prime 95..vec 10-ak min temp je od 59-60..Jel to ista ok??Koliko treba da drzim da bi znao da je stabilan??Evo vec 23 min..maximalno 61c
Hteo bi da ga testiram sa Linx..Al ne znam kako i sta da podesim??Jel moze neko da pomogne??
 
Poslednja izmena:
testirao sam ga 2h sa prime 95 i temperature su maximum 61c ali otprilike od 59-60c...E onda sam uzeo da testiram sa Linx i u jednom trenutku dosle temperature na 64 pa sam ugasio..Podesio sam kuler na 90% i dva venta na 70% jel to ok??Sad me zanima dal da uzmem tx3 i uz njega ARCTIC COOLING Arctic F12 Pro ili 212+...Sa cime bi imao naj rezultate..I koliko snizenje temperature bi mogao da ocekujem??
 
E ovako upucacu i sebe i ovaj glupi racunar tj plocu..Jel moze neko da mi pomogne do neba bi mu bio zahvalan...Evo sad sam clockovao preko amd over drive i turbo v na 3,6 ghz...I svaki put posle restarta vrati na 3,2...Otisao sam u bios,cpu clock ratio zakljucan ne reaguje na enter...Kapiram da mi se zato uvek posle restarta vraca na 3.2...Probao sam sve sto mogu da kliknem na manual i nista jel ima neko neku ideju...Pop***ecu...Ploca mi je ASUS M5A88-V EVO gledao sam na netu svuda i opet nista...Ako treba slikacu bios samo da nadjem resenje..
 
Kako ti je neaktivno u bios-u menjanje cpu ratio??
Nije da ti ne verujem, ali ne bi trebalo. Mozda da probas da apdejtujes bios.
Ovako treba da izgleda u bios-u (Selektujes Cpu overclocking, enter i sa +/- prebacis na manual da otkljucas rucno podesavanje-pretpostavljam da si to probao??)..
(Slikaj kako izgleda tvoj bios)

sshot-41.jpg


sshot-42.jpg


sshot-43.jpg
 
Svaka ti cast,iskreno bas ALI BAS SI MI POMOGAO....evo uspeh da namestim Cpu overclocking sam vec bio namestio na manual,ali nije hteo da reaguje cpu ratio i onda sam probao sa = i - i poceo da menjam...Sad mi je na 3,6 ili na x18...jedino sto mi se cini da mi malo ploca odrapila voltazu..1.428 da nije to malo previse??
 
Nema na cemu..:wave:
Nemoj napon za cpu da drzis na auto. I njega prebaci na manual i za 3,6GHz bi trebalo da bude dovoljno 1,35-1,375v. Moras da testiras koliko tacno.
Podigni i NB na 2,4-2,6HGz (multi NB 12-13) sa 1,25-1,35v.
Probaj to pa se cujemo, odoh da spavam ustajem rano..
 
Kako da smanjim na dole??Probao sam da ukucam 1,37 i izletela mi neka nenormalna cifra,aj taj nb znam gde da podignem,al gde da podignem multi nb??aj sutra kad ustanes
 
Kako da smanjim na dole??Probao sam da ukucam 1,37 i izletela mi neka nenormalna cifra,aj taj nb znam gde da podignem,al gde da podignem multi nb??aj sutra kad ustanes

Povecavas na +, smanjujes na -.
Postavi NB na 2400 ili 2600Mhz, isto fabricki ti je stavljeno na auto.
Nemas nigde multi NB na tom Asusu, stavi samo NB frekfenciju i uzivaj.
CPU/NB voltazu stavi na 1,35v.
 
Ajde jedno po jedno.
Prvo disejbluj Cool n Quiet (sa enabled na disabled), i C1E (sa auto na disabled).

sshot-46.jpg


Onda prebacis CPU Overclocking sa auto na manual. (Menjas opcije sa + i -)
CPU ratio na 18. To si vec postavio.
Da podesis napon za CPU prebacis CPU & NB Voltage Mode sa offset na manual

sshot-45.jpg


Posle toga je moguce postavljanje fiksnog napona za CPU (recimo 1.375)
Takodje i za CPU & NB mozes isto da odradis. (obrati paznju-podizes napon za CPU&NB ,a ne za NB)

sshot-44.jpg


Sto se tice NB-a mislio sam da imas NB ratio (kao za CPU), medjutim to kod tebe nema. Nisam imao Asus plocu odavno.
NB fefkvencu mislim da menjas sa CPU&NB frequency (kao sto ti je napisao @Bobi4ever) , a napon sam ti vec objasnio ^^.
Sve ove napone uzmi sa rezervom (mozda su mali-veliki) sto zavisi od samog procesora (testiranjem pronalazis adekvatne napone u zavisnosti od frekvence). Pocni sa 1.35v na 3600MHz za CPU, pa ako je malo dodajes korak po korak dok ne bude stabilan. Temperatura CPU ne sme da prelazi 62c. Phenom je osetljiviji na vecu temp nego na veci napon.
Testiras sa Prime i Linx. Mada je vrlo diskutabilno koristiti box kuler za OC. Uzmi 212+ sa nekom boljom pastom i rezultati ce biti bolji. (ovo sam trebao na pocetku da ti napisem;))
O klokovanju RAM-a sad necemo. Prvo klokuj CPU pa kad nadjes stabilna podesavanja onda klokuj NB. Pa onda oba zajedno.
Uff, nije bas lako u nekoliko racenica objasniti OC..
Mozda se jos neko, ko ima ovu plocu, ubaci pa ti pomogne.
 
demav.jpg
[/IMG]

2hnbddy.jpg


246webb.jpg




Na prvoj slici sam stavio CnQ na disable,i takodje sam na disable stavio C1E support...
Na drugoj slici sam CPU ratio stavio na 2400 mhz (valjda se tu stavlja,posto kad udejm unutra mogu da biram od auto pa do 5000,povecava se sve za po 200).
E,treca slika je ta koja me najvise zbunjuje...CPU & NB voltage mode sam sa offset stavio na manual,CPU voltage sam izabrao neku vrednost...Znam da treba veca,ali cisto da znam da li sam na pravom putu...
E sad,ne znam gde da promenim NB voltage...Ja mislim da sam ispratio sve kako si mi rekao,ti me ako mozes samo ispravi i dopuni ako sam negde pogresio...
 
Poslednja izmena:
Sve si lepo uradio.
Za CPU stavi 1.35v pa probaj stabilnost sa Linx-om ako nece dodaj malo (1.375v bi trebalo da bude dosta), a ako prolazi probaj i sa manjim naponom.
Mozda cak budes i smanjivao napon jer imas reviziju C3 koja se dobro klokuje sa malim naponima.
Odmah ispod CPU Voltage imas CPU/NB Voltage to podizes. Za 2400 na koliko ti je NB bi trebalo da je dovoljno 1.25-1.3v.
Postavi tako i probaj da li se butuje i radi li Win, pa kad zmenis kuler probaj stabilnost sa Linx-om i Prime-om.
Temp ne sme da prelazi 62c u ful loadu, kontrolisi sa HW Monitorom, Aidom ili Everestom.
 
Dodjosmo i ovom problemu glave:type:..U subotu idem da kupim kuler pa da sve isprobam,sad sam sve skapirao..Jedino kad stavljam voltaze da stavim 1.350 i ok ocu reci da tako pise u biosu...Negde sam procitao da treba da bude u fazonu 0.01350..Pa sam se ukenjao da ako stavim na 1.350 ne rokne napon na 50v i ode sve u tri:angel:...Ja se jos jednom izvinjavam prvenstveno tebi pa i ostalima na smaranju..Ovo je za vas sve verovatno banalan problem i deluje smesno,al meni posto radim prvi put,sve je strasno..Znam da sam dosadan sa ovim sitnicarenjem u detalj,al ne bi nesto da zajeb...Hvala na pomoci pa javljam cim ubacim kuler i kloknem...Samo ako nije prob odgovori mi na ovo u poruci da li voltaze treba i u biosu da lepo pisu npr. 1.350 ili 0.0135...
E da kuciste mi je:http://www.positive.rs/racunari.php?id_tip_komp=14&artikal=3822 tako da me zanima da li mogu da ubacim 212+ u njega tj dal ce biti mesta??
 
Poslednja izmena:
Jedino kad stavljam voltaze da stavim 1.350 i ok ocu reci da tako pise u biosu...Negde sam procitao da treba da bude u fazonu 0.01350..Pa sam se ukenjao da ako stavim na 1.350 ne rokne napon na 50v i ode sve u tri:angel:...

Koliko mogu da procitam u uputstvu za tvoju plocu, kad su podesavanja za napon na Offset onda dodajes na def napon intervale od 0.003125-0.5v.
Medjutim kad prebacis na Manual onda upisujes fiksni napon koliko hoces. Ne bi ni mogao da stavis onaj napon za CPU (treca slika biosa-1.1375v) da je po intervalima jer je max 0.5v. Ako neko ima ovu plocu neka ti potvrdi da li je ovako 100%.

sshot-47.jpg


Na onoj trecoj slici, gde si menjao napon za CPU, da li si samo menjao bez sejvovanja biosa i da li ti je onaj napon od 1.4v za CPU kad je na auto podesavanju??
Ako je tako onda sam skoro siguran da treba da sam postavis napon na zeljenu vrednost.
Probaj u biosu, ako ti dozvoljava da sam upises 1.35v onda je tako.
Ili ako ti je frka upisi min napon, pa F10. Ako nece da butuje znas sta je..:D

Sto se tice kulera cini mi se da su ti u drugoj temi rekli da moze. Ne znam ovako napamet.
Izmeri koliko imas od CPU do stranice, ako je 16+ cm onda moze.
 
Poslednja izmena:
Kao i do sad i ovaj put si upravu:happy:Ukucao sam u biosu manual pa 1.356v i izasao..Al zaboravio da iskljucim CnQ pa mi napon padao do 0.98..Iskljucio CnQ i sad stoji na 1.356...Jedino su temperature sa 35 idle porasle na 42 idle...Tako da definitivno kupujem drugi kuler...E sad jedno bas laicko pitanje..Sto dizem nb fenkvenciju i napon,Jel dosta njih mi reklo da to ne moram,dok mi je dosta njih reklo da i to moram..??
 
Kao i do sad i ovaj put si upravu:happy:Ukucao sam u biosu manual pa 1.356v i izasao..Al zaboravio da iskljucim CnQ pa mi napon padao do 0.98..Iskljucio CnQ i sad stoji na 1.356...Jedino su temperature sa 35 idle porasle na 42 idle...Tako da definitivno kupujem drugi kuler...E sad jedno bas laicko pitanje..Sto dizem nb fenkvenciju i napon,Jel dosta njih mi reklo da to ne moram,dok mi je dosta njih reklo da i to moram..??


Pa ne moras da klokujes ni CPU..:p -ovo za one sto kazu da ne mora..
Zato sto se podizanjem takta NB-a dobija na performansama ili ti radi brze i vise za iste pare..:D
Samo ti klokni CPU i NB , a posle malo i mem, i GFlopsi ima da se dupliraju..
Pa kad nastelujes masinu na 4000MHz/2800MHz/1700MHz idemo da je zalijemo (ne bukvalno:d)
 
Xaxaxaxaxa vala koliko si mi pomogao ima i da zalijemo:beer:...Pa zato te pitam,zvao sam servis duo c..posto sam tamo kupio proc,i lik mi se slatko nasmejao kad sam rekao da hocu samo da dignem mnozilac i napon za cpu..Kaze bez cackanja sa nb to tako ne moze..Pa reko jos jednom da proverim..U subotu idem da kupim 212+ pa javljam rezultate..
 
Sve mozes pojedinacno da klokujes nezavisno jedno od drugog.
Ali se najvise dobija kad se klokuje sve (CPU, NB i RAM)
Uzmi kuler pa se bacaj na poso..:)
 
Xaxaxaxaxa procitao sam to juce kad sam listao po sk:shock:ma ako zapne drzacu tu stranicu otvorenu...Mada ne bi trebalo da zapne jer sam merio kuciste odozgo bilo 20cm...A od maticne do stranice 18cm +- koji mm..A i jedan decko sa foruma mi rece da ima isto kuciste kao i ja i da je stavljao 212+ i vendettu u njega..
 
Poslednja izmena:
Evo podesio sam cpu ratio 18 voltazu cpu 1.375 nb na 2400 i voltazu 1.3 posle 14 min u linx mi izbacilo gresku,sad samo testiram nb sa 1.35 i 2400..pa ako to bude stabilno posle cu cpu i voltazu..
Evo sad kad sam povecao voltazu za NB sa 1.3 na 1.35 za 2400 mhz odradilo mi je normalno za pocetak 5 krugova i nije izbacilo gresku kao sto je malopre izbacilo za voltazu 1.3
 
Poslednja izmena:
Odgovorio sam ti na pm, nisam video ovo ^.
Probaj za NB 1.325v, vidim da ti sa 1.35v prolazi.
Ali ides obrnuto.
Prvo klokuj cpu nadji frekv sa dovoljnim naponom, pa ond idi na nb. NB ostavi na def 2000 , HT isto (ne sme da bude veci HT od NB), mem na auto ili na 1333.
Probaj 18x200 sa 1.35v, pa ako nece podizi napon za po jedan korak dok ne bude stabilno. Prati temp (max 62c) za cpu.
Pa kad sredis cpu onda idi na klok nb-a.
 
Poslednja izmena:
Evo zavrsilo se testiranje sa Linx 15 min..5 krugova maximalna temperatura je bila 51c..cpu 3,6 na 1,375v...NB 2400 na 1.35...Aj sad cu kako si rekao da udjem u bios da vratim Nb na auto pa da testiram cpu na 3.6 i 1.35
 
Cilj je da pronadjes sto manji napon za sto vecu frekv (i za cpu i za nb) jer se komp tako najmanje greje.
Za sad su ti temp dobre.
Ako prolazi cpu na x18 sa 1,35 podigni multi na x18.5 pa trazi dovoljan napon,
I sve tako do 4ghz , taj cpu bi trebao da radi sa 1,45v na 4ghz.
kad nadjes max klok za cpu (ili koji ti zelis), vrati cpu na def, pa onda klokuj nb.
Isto kao cpu, dizes frekv i napon (otprilike 2600-2700, sa 1,35v).
E onda sve to spojis, pa probas zajedno da li je stabilno i koliko se greje.
 
Nazad
Vrh Dno