Šta je novo?

Savet u vezi backup SBS2003

bigfoot

Čuven
Učlanjen(a)
27.03.2003
Poruke
309
Poena
619
Trenutno imam SBS2003 sa jednim diskom od 250GB, koji ima dve particije sistemsku i data. Zamolio bih vas za savet koji je najbolji nacin za backup celog sistema. Kao prvo hardverski RAID 1 otpada, jer nema potrebe kako zbog finansija a ni vreme ako je server down ceo dan nije problem. POkusao sam sa softverskim RAID 1 ali nikako nisam uspeo da lako sistem podignem lako sam mirror hard diska. Ako neko ima savet kako se ovo pravilno radi da oba hard diska budu boot-abilna to bi mi najvise odgovaralo jer mislim da je najoptimalnije resenje. A ako ne moze onda koji program preporucujete za sistem backup/image? Hvala na savetima
 
Ne vidim u čemu bi mogao da bude problem sa softverskim RAID1 sistemom
Ja baš imam SBS2003 u firmi i sve to lepo radi, mogu da ti kažem da me je taj softverski RAID1 spasao pre tri meseca, jednostavno sam stavio drugi disk, raid je rebuildovan i sve je opet funkcionalno
Pošto si probao softverski RAID imap dva diska, nabavi još jedan privremeno i tu kloniraj tvoj funkcionalni disk.
Zatim formatiraš ta dva diska za RAID, napraviš ga i kloniraš sistem sa tog privremenog diska na RAID

A ako baš nećeš da koristiš RAID, ja imam image sistema napravljenog u Acronisu, kako mi je tu SQL baza, napravio sam da se arhiva baze radi automatski svakodnevno i kopira na mrežni disk. Ako crknu oba diska, kupiću nove, napraviti ponovo raid, vratiti image, vratiti baze i to je to
 
Poslednja izmena:
A jel ti imas hot-plug diskove ili ne? Jer kod mene nisu i da bi zamenio prvi disk moram da ugasim server i tu mi nastaje problem. Jer cim izvadim prvi disk vise nikako ne mogu podici server. Ja sam taj raid pravio bas kako kaze na ovom linku . Jel mozda nesto fali ovde ili sta? Ja sam bas rad da ispravno konfigurisem ovaj RAID 1, i imam podosta viska hard diskova tako da mi nije problem probati bilo sta, ali samo kako mogu napraviti taj drugi hard da bude pravilno boot-abilan.
P.S. Jel mozda znas kako se u Windows 2003 mogu instalirati drajveri da mogu prebaciti u biosu iz non-achi u achi mod?
 
Nisu hot plug, obični sata II diskovi
Pogledao sam ovaj link i nije mi jasno o čemu se ovde radi ( nekakav windows softverski RAID )
1. Prvo priključiti diskove za RAID na odgovarajuće sata portove na ploči ( postoje posebni sata priključci na nekim pločama )
2. Pri pokretanju računara iz RAID utilitija kreirati RAID niz
3. Ako je uspešno napravljen niz, u BIOS-u se više ne vide diskovi već samo RAID niz, koji je sada "jedan hard disk" u sistemu
4. Bootovati Acronis Backup and Recovery ( ili neki drugi program ) i klonirati na RAID, sa tog backup diska, sve particije, kao i MBR
Po restartovanju računar bi trebalo da se podigne sa tog RAID-a
 
Pa da i ja pricam o softverskom iliti WIndows RAID 1. Dok ti pricas o tzv. fake-raid, a jedina razlika izmedju Windows RAID i tih RAID kontrolera na ploci je sto jos zavis od thih kontrolera. Jer u slucaju da ti rikne ploca ti moras naci plocu koja ima isti RAID kontroler ili se mozes slikati. I to je razlog sto ja ne zelim da koristim taj tzv fake-raid.
 
Ako ti crkne ploča to i nije neki problem, jer su ti diskovi, dok su u RAID-u, i samostalno bootabilni, znači uvek možeš da koristiš samo jedan od tih diskova, dok ne središ sistem ponovo. Scenario osledeći :
1. Kvar matične ploče, vadiš diskove iz računara i jedan od njih stavljaš u drugi računar
2. Koristiš Acronis da napraviš image i Universal Restore opciju da, bez drajvera, vratiš taj isti image na postojeći disk, instaliraš drajvere tog novog računara i dovodiš ga u funkcionalno stanje
3. Praviš novi RAID, kloniraš taj funkcionalni disk na RAID i gotovo
Govorim iz iskustva, radio već to, tj selio Windows Server 2003 SBS sa Intel mašine kojoj je crko RAID na AMD platformu, evo sistem i danas radi
 
RAID 1 je jako specifican po pitanju kompatibilnosti - maltene svi kontroleri ga slicno rade, pa je cak i moguce da se prebace sa jednog na drugi kontroler i da nastavi na radi. Jedini poznati izuzetak je LSI koji na kraju diska stavlja podatke pa ne moze da radi sa nizovima drugih proizvodjaca. Ovako, tacno kaze ciki - ja sam takodje sa Intel na nVidia masinu pomerao RAID1 i radio je. Sa Intel na neke hardverske kontroler je takodje radio (tadasnji Promise EXxxxx).

Sta je bolje? Verovatno ces imati vise problema sa Windows RAID-om, niko ga ne voli :) Def. je sporiji od onboard RAID-a (oba su fake naravno). Windows RAID ima neke dodatne fault tolerance mogucnosti ali koliko one rade je pitanje bas zbog toga sto ga reeeetko ko koristi.

Posto je SBS2003 u pitanju, ubaci taj disk u drugu masinu, i bilo cime ga kloniraj ako zelis image - imas i free resenja tipa Macrium (pod uslovom da je masina gde kloniras ne-server OS :)). Acronis je mozda lakse i funcioninalnije resenje, ali ako je firma u pitanju, cisto da pomenem legalnu stranu toga (aka - potrebu za placanjem).


Menjanje non-AHCI u AHCI: Da diskovi nisu na onboard RAID-u ili ako imas DVA RAID kontrolera na ploci onda je lagano da se odradi - samo prikljucis drugi kontroler, pokrenes sistem, instaliras drivere, iskljucis, prebacis diskove na drugi kontroler i radice.
Ako imas dva kontrolera (tipa imas neki dodatni Marvel), a diskovi su trenutno na Intel kontroleru bez AHCI, uradi ovo gore dva puta - tj. prvo prebacis na Marvel, onda ukljucis AHCI, pokrenes SBS, instaliras drivere, iskljucis pa vratis diskove na Intel kontroler i radice sa AHCI-em.
 
Super, onda je to bas sto mi treba. Samo sada moram da ujurim neki dodatni RAID kontroler, jer ovaj glupi HP server ima samo DVA sata porta i nista vise :mad:
 
Nabavio sam dodatnu raid karticu i sve radi onako kako ste rekli, hvala na tome.

Imam jos samo jednom pitanje, uzeo sam Highpoint RocketRAID 620 karticu i sada me interesuje sta mislite jel bolje koristiti tu karticu, iako znam da nije to hardverska kartica vec fake raid, ili da koristim raid kontroler na ploci. Ili je svejedno jer su obe fake raid?
 
Sve ti je jedno. Jedino sto ta kartica podrzava port multiplier, pa mozes na njega da povezes 10 diskova - ako se snadjes za kablove :D
 
Eh, kada bi imao gde ubaciti jos koji hard u ovaj hp proliant dl140 g3 :S: . Onda cu da koritim ovaj Highpoint, hvala na savetima :wave:
 
Nazad
Vrh Dno