Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne bih ulazio u polemiku koju iz raznih raloga vode pojedini clanovi ali slucajno pretrazujuci net naletim na jedan od najpoznatijih Kineskih sajtova , svi koji su malo cunjali po netu su culi za ovaj sajt , lightinthebox.com ali on niti je prevashodno namenjen onome sto vecinu clanova foruma zanima, niti bi se moglo reci da je tipican Kineski sajt. Dugo vremena su imali samo slanje kuririma, dok su u poslednje vreme uveli i super saving , ma sta to znacilo. Upravo sam to pokusavao da saznam citajuci njihov FAQ , da li ima nekog pracenja posiljki kod te opcije ili nema.

FAQ je po tom pitanju beskoristan ali ima jedna zanimljiva recenica :

Please note that we are unable to list items as a gift or write an amount lower than the actual product price on customs forms.

Znaci ne zele da stavljaju gift i da umanjuju cene . Lepo od njih , ali kako i carina izjavljuje, tj sefovica carinarnice Novi sad , da se Kinezima ne veruje, onda ne veruju ni kada pise istina.
 
Početkom maja kada su doneli nove propise sve što mi je stizalo iz Kine (sitnice do 30$) stizalo je sa deklaracijom i popunjenom uplatnicom sa carine (uglavnom PDV) koju ja naknadno uplatim.
Od pre dve nedelje poštar mi donosi pakete i odmah naplaćuje (valjda PDV) uz moj potpis na neki njegov spisak.
Kada otvorim Uvozno carinsku deklaraciju na njoj uvek stoji cifra manja za 150-200 dinara od one koju mi je poštar naplatio.
Da li poštar treba da naplaćuje? Kakva su iskustva drugih?
 
Pa i cika poštonoša mora da zaradi nesto za svoju firmu (a time i za sebe) tako da je sasvim normalno da naplati uslugu uplate carine i pdv-a na racun drzavnih ograna...
 
Sve normalno, iznos na deklaraciji je manji za troskove otvaranja paketa valjda. Ja nikad za 10 godina koliko narucujem nisam dobio uplatnicu, uvek mi je postar naplacivao sve pre nego sto dobijem paket
 
Pa i cika poštonoša mora da zaradi nesto za svoju firmu (a time i za sebe) tako da je sasvim normalno da naplati uslugu uplate carine i pdv-a na racun drzavnih ograna...
Hajde neko da objasni ovo. Kad šaljem pismo/razglednicu/štagodveć, plaćam celu poštarinu preko poštanskih markica ili kešom i to je to, nema naknadnih troškova za primaoca. A kad pristiže naručeni paket, ja treba da platim poštaru to što je doneo paket do mene? Čekaj, prodavac je platio poštarinu (free shipping) ili ja i to je ukupna cena usluge, do zadatog odredišta, a ne do 95% puta?

Pada mi na pamet samo da ono "shipping to Serbia" kod nekih znači da dopremaju do granica/carine Srbije, a po unutrašnjosti zemlje troškove pokrivaš sam, mada je nebuloza + nigde ne stoji na sajtovima (ja nisam video).
 
Placas postaru trosak otvaranja posiljke na carini kao i transfer novca nazad do carine :D
 
Ја мислим да је неко из поште решио да зајаше Пејпал еру у Србији, па су једноставно измислили нове трошкове ( треба нова јахта, деци БМВ итд...) јер ти трошкови до доласка Пејпала нису постојали. Е сад оно што ме највише нервира је што траже паре без икаквик признаница о уплати, а то нема нигде.
 
Posta je oduvek htela da se " ugradi " , sa tih 65.8 dinara. Samo je ranije imala mnogo manje prilika, jer je tu stavku naplacivala samo onima koji su placali Carinu i PDV, pa se njihovih 65,8 din i ne primeti toliko. Posta zvanicno ne naplacuje dostavljanje posiljke primaocu , to je vec placeno , vec dostavljanje posiljke na carinjenje.

Problem nama , a njima Car se javio kada su poceli da naplacuju PDV na skoro svaku posiljku, jer se stvorila sansa da se i oni sada ugrade u svaku naplatu. Zato su sada i uveli Preregistraciju , svaka posiljka kojoj su naplatili tih 65,8 dinara dobija i novi broj za pracenje , oni sto pocinju sa VV i zavrsavaju sa RS, tako da sada imaju nekakvu uslugu, koju niko nije trazio i koja je potpuno nepotrebna osim alibija za tih 65,8 din.

45 din . postar uzima da bi uplatio onaj PDV na racun carine. Sve si ti to i ranije placao samo nisi obracao paznju, kad si placao uplatnicama , o ovih 45, , ranije je bilo 35, pa i to poskupelo, to je standardna postarina za uplate koju placas i na salteru svake poste. Tako da posta kada ima PDV-a uzima jos dodatnih 110,8 din. Ako ti uzmu vise to nije po pravilima, sem kad postar nema sitno , pa moras da ga castis :D
 
Poslednja izmena:
Poz pitanje u vezi malo ozbiljnije kupovine. Espresso aparat vrednosti neka bude 1400 evra. Recimo da dolazi DHL-om, ili UPS-om. Koje ja troskove realne mogu da ocekujem na tako nesto (ne mislim na cenu slanja vec dodatne troskove), i kakva je sansa da me nesto cimaju za neke dozvole za uvoz, ateste itd? Mozda bolja varijanta da ga narucim da stigne kod projatelja u Zagreb pa da sednem u kola i da ga pokupim?
 
Sasvim je realno da te cimaju za dozvolu za uvoz, mene su cimali oko sitnije stvari, uspeo sam da ih ubedim da je za licnu upotrebu, nadam se da ces i ti... Imaces troskove spedicije 50ak evra, carinu 10% i pdv 20%
 
Sasvim je realno da te cimaju za dozvolu za uvoz, mene su cimali oko sitnije stvari, uspeo sam da ih ubedim da je za licnu upotrebu, nadam se da ces i ti... Imaces troskove spedicije 50ak evra, carinu 10% i pdv 20%

Kontam da mi se ne piše dobro iz više razloga al aj da pitam iako sam iz NS :) Hobi su mi pojedini modela automobila u raznim razmeram 1:43, 1:24 etc... Pre pojave paypala sve što sam naručio iz raznih delova planete je uredno došlo bez ikakvih propratnih troškova. Slažem se da platim PDV ali imam par zanimljivih kupovina (lot autića) koje planiram da ostvarim al problem je u tome što su novi. Ima ih 5 do 7 u lot-u. Modeli su namenjeni za ličnu kolekciju i za zamenu sa kolegama.. Hoće li me zamajavati i sa takvim stvarima?

Kakvi su namćori računaće cenu ponaosob po ličnom nahođenju ali taj film neće gledati... Znači ako tako nešto pokušaju dovoljan je izvod iz banke? Hvala :wave:
 
Posta je oduvek htela da se " ugradi " , sa tih 65.8 dinara. Samo je ranije imala mnogo manje prilika, jer je tu stavku naplacivala samo onima koji su placali Carinu i PDV, pa se njihovih 65,8 din i ne primeti toliko. Posta zvanicno ne naplacuje dostavljanje posiljke primaocu , to je vec placeno , vec dostavljanje posiljke na carinjenje.

Problem nama , a njima Car se javio kada su poceli da naplacuju PDV na skoro svaku posiljku, jer se stvorila sansa da se i oni sada ugrade u svaku naplatu. Zato su sada i uveli Preregistraciju , svaka posiljka kojoj su naplatili tih 65,8 dinara dobija i novi broj za pracenje , oni sto pocinju sa VV i zavrsavaju sa RS, tako da sada imaju nekakvu uslugu, koju niko nije trazio i koja je potpuno nepotrebna osim alibija za tih 65,8 din.

45 din . postar uzima da bi uplatio onaj PDV na racun carine. Sve si ti to i ranije placao samo nisi obracao paznju, kad si placao uplatnicama , o ovih 45, , ranije je bilo 35, pa i to poskupelo, to je standardna postarina za uplate koju placas i na salteru svake poste. Tako da posta kada ima PDV-a uzima jos dodatnih 110,8 din. Ako ti uzmu vise to nije po pravilima, sem kad postar nema sitno , pa moras da ga castis :D

Kada se god naplaćivala carina ili pdv kao što si i rekao i pošta je naplaćivala neku siću (pošto se sada to više napalćuje i pošta više naplaćuje, mislimo po obimu ne po ceni, jer je cena manje više slična već godinama)...ja se lično plašim jedne druge stvari, a to je da i oni počnu da naplaćuju špediterske usluge kao mili nam ekspres kuriri koji nisu vezani za poštu, pošta već imaju na svom sajtu cenovnik za tako nešto....onda možemo da se pozdravimo od kupovine robe iz inostranstva...Inače ja često dobijam pakete iz inostranstva i nikada mi ništa nisu naplaćivali (ni pre pay pala ni sada) ako paket nije bio na carinskom pregledu (pečat da ne podleže carini znači da je bio na carinskom pregledu samo da su carinici ocenili da nije za njih...), ako je tako bio cena je išla do 265 din...
 
Poslednja izmena:
Sasvim je realno da te cimaju za dozvolu za uvoz, mene su cimali oko sitnije stvari, uspeo sam da ih ubedim da je za licnu upotrebu, nadam se da ces i ti... Imaces troskove spedicije 50ak evra, carinu 10% i pdv 20%

Da ladno ce mozda zbog cene da pomisle da je za kafic ili tako nesto. Mora da ima neka varijanta da se unapred ode u carinu i da se kaze e ljudi ja bih to i to, evo slika, evo cena jel smem? Na sajtu naravno i nema informacija, a kazu ako u pitanjima i odgovorima nemam informacije koje trazim da uplatim taksu 1400 din pa da mi odgovore na mail lololol :d
 
Idi do carine u Savskoj, pitaj nekog od carinika, objasni da hoces za sebe, mozda ti i poveruju :D
 
Uzmi ti to preko UPS i nadaj se da ne platis nista :) kao ja sa kutijom 5 kila i 500 $ :)

OFF:
Epilog onog problemcica sa vracanjem stvari kinezu i refundom:
Kinez odradio refund 100% ( na moju inicijativu, ( imao sm lose iskustvo, bla bla, molim za refund pa onda slanje)...
I kinez mi za 1 min vrati pare na PP.
Pitam za pare za povratni shipping, kaze, kad primim stvar nazad...
 
Video sam svakakve clanke, samo mislim da je ovde detaljno i dovoljno jasno napisano.
 
Pa znam. Meni je svakako sve jasno. Samo mislim da za nove clanove je ovo ipak jednostavnije jer je sve na jednom mestu.
 
http://www.telegraf.rs/vesti/714733-na-kupovinu-preko-paypala-do-50-evra-placa-se-pdv

Evo ovde je objasnjeno kompletno trenutno stanje oko carine. Mozda se moze ubaciti u prvi post.

Ovo je teska budalastina. Dva puta se pominju nekakve Evropske direktive, da bi naivni pomislili da umesto Dinkica ovo Eu nesto nama diktira . Nema nikakvih direktiva da mi naplacujemo PDV na robu vrednu 1 $ jer to ne radi ni jedna zemlja sveta. To ponavljanje se odnosi na to da kada se kupuje iz EU prodavac bi trebao da vam skine EU PDV, a to retko ko radi , SD ne radi na primer.

I kakve veze ima EU PDV kada se roba narucuje iz Kine ili iz neke trece zemlje, sa ovim direktivama, osim lupetanja da se zavara narod.
 
Evropska direktiva za koju su culi tek kad je paypal podrzao Srbiju :D Mada ne treba imati previsoka ocekivanja od zemlje koja ne ume ni prijemni za srednju da organizuje :)
 
Carina Novi Sad je totalno poludela!
Keva narucila 10 fagurica batmen, spidermen (kolekciju razlicitih figurica) itd ukupne vrednosti ~20$ sestrinom klincu, ***** koji se javio na telefon poceo da kenja kao da je lepa zarada na tome????????
Prvo nije heto ni da proveri tracking broj sa opravdaljen da njima treba broj sa carine koji naravno ne postoji jer paket nije prosao carinu
Drugi paket je auto diagnostika caletu za opel-a za 16$ to je rekao da vredi 1200$ ???? i da je to zabranjeno za uvoz (a nije jer se radi o kineskoj kucnoj diagnostici)
Posle sam ja zvao i samo su me odbrusili da nemogu dobiti dodatne informacije jer sam trazio da mi u pisanoj formi dostave razlog zabrane uvoza i dokaz da se to vraca za kinu na sta su mi spustili slusalicu, uz kometar da im niko nemoze nista!
Ja stvarno ne razumem koji smo mi majmuni da trpimo ovakvo ponasanje
 
Nemoj telefonom nego, ako mozes, idi direktno u carinu i probaj da se objasnis sa njima.
 
Probaj ličnim kontaktom, pa ako ne ide ti onda lepo nađi telefon njihovih pretpostavljenih, pozovi i zahtevaj sve napismeno, pa ako neće probaj da im zapretiš medijima, iako mislim da ih to neće ni dotaći.
Jbga, ja rekoh već poodavno da je carina država u državi i da im ne možemo ama baš ništa, osim ako nemaš neku vezu na carini ili u državnim krugovima, pa da jedan poziv reši problem.
 
Nemoj telefonom nego, ako mozes, idi direktno u carinu i probaj da se objasnis sa njima.

Keva nije iz novog sad-a poprilicno je udaljena da dolazi zbog manijaka, definitivno menjaju politiku i zele da nas odvrate od online kupovine....
Znam proceduru u svakoj normalnoj drzavi se trazi racun i na osnovu toga se odlucuje i carini i normalno svaka stvar koja nije eksplicitno zabranjena ce biti carinjena, ovo kod nas je cisti izivljavanje

Masa ljudi je nakon zabrane uvoza predmet preusmeravala kod rodjaka iz nemacke, USA i ama bas niko nije imao problem da taj isti predmet tamo stigne bez ikakvog problema!

1. uopste ne obavetsavaju o zabrani uvoza ili bilo cemu, stvar NESTAJE i gubi trag na carini kao vraca se u kinu??? ja nemam nikakav dokaz da je predmet vracen a ni zasto je zabranjen uvoz
2. na svaki nacin pokusavaju da te skinu sa dnevnog reda sa konstatacijom to tako ide
3. ponasaju se kao sto svi znate kao da ste vi za njih niko i nista u prevodu oni su iznad vas po svemu!

PS: Imam ja licno jos par posiljki da primim pa cu secakat da to stigne na carinu, jer ovako ako ja odem umesto keve ima samo da me odbruse da ta posiljka nije za mene...... nemam vise nameru ista da narucujem i ici cu do kraja to je sigurno ma koliko me kostalo i zivaca i para
 
Poslednja izmena:
Narode, dodatno sam doplatio za tracking broj i kada odem na www.17track.net i ukucam ga - dobijem not found.
na e-bayu mi stoji da je paket poslat.
format broja je RT1XXXXXXXXHK
 
treba da prodje 2-10 dana da se informacija o slanju pojavi na sajtu... cekaj 10 dana pa se onda zali
 
hvala za info.
na ovom sajtu http://www.packagetrackr.com sam dobio:

Tracking Information Expired
The tracking data on this shipment has not been updated in more than 10 business days by Parcelforce. Please contact Parcelforce for more information.
 
Nastavlja se pljackanje svakog koga znam iz NS procena robe iz kine je 3-4x veca od one na posiljci, parking senzor od 24$ procenjen na 30$!

Pod hitno moramo da se organizujemo i skupimo ispred carine novi sad Vojvodjanska 5, ako ima interesanata posaljite mi PM!

Ovako vise nejde, pljackaju nas na svakom koraku
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno