Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
E, vidiš, to je ono što mene najviše iritira.
Daklem, kupim polovan laptop na eBayu za oko $300, ne sećam se više prave cene i dobijem plavu kovertu da se javim u Savsku. Ok, ponesem parice da platim carinu i pdv (otprilike 30% na cenu, tada se računao i shipping), kad tamo carinska deklaracija i carinska osnovica $750???? Pitam ja, fino, kulturno, odakle im ova osnovica i dobijem odgovor: pa sa sajta proizvođača. Kažem ja njima ovo nije nov lap, polovan, kupljen na aukciji na eBayu. E, kad pomenuh eBay tu se carinica osmehnu, onako pobednički i reče mi da nema šta sa mnom da razgovara, da se na eBayu rade svakakve stvari i da su se oni siti nagledali lažnjaka sa eBaya čiji je cilj samo da se zaobiđe plaćanje carine. Vidim da je đavo odneo šalu, pa je zamolim da pogleda laptop i vidi da nije nov + ponudim joj da se ulogujem na PayPal i pokažem joj transakciju, koliko je plaćen lap, zato što se tu može najegzaktnije proveriti. Natezali se, ja nisam hteo da popustim, čak sam pretio da ću da zovem šefa i na kraju ona popustila i dozvolila mi da joj dokažem da sam ga platio duplo manje.
Epilog, da ne davim. Platio sam onoliko koliko treba, ali uz bespotrebno cimanje i drndanje. Eto, zato i ono silno pisanije.

Iskusni RingeRaja...
 
Patike...

Evo jedno pitanjce :) Dakle, trazim neke patike ovih dana, a posto je kod nas izbor ultra ocajan (a i poprilicno ogranicen kada nosis 47.5 :D ) pade mi napamet da narucim tike iz USA... E sad, gledao sam footlocker i imaju ok izbor i nadjoh neke koje mi se svidjaju (imaju moj br. i sto je najvaznije ne nosi ih pola grada ,) ) za 80$. Footlocker nema Srbiju na spisku zemalja koje mogu da placaju karticama vec za nas valjda preko Western Uniona (neki Quick Pay, ne znam da li to kod nas funkcionise posto nikada nisam nista radio preko WU -evo sta traze http://www.footlocker.com/customerserv/help:westernUnion/). Koliko vidim WU mi ovde na to uzme oko 800 din. E sad, koliko sam razumeo na carini mi nece racunati carinu na cenu+shipment (koji je u ovom slicaju oko 35$ :S: kako pise na footlocker sajtu) vec samo na 80$ sto je svakako manje od dozvoljenih 70EUR, sto ce reci - nece biti carine i ostalih dadzbina?

Da li se uopste isplati cimati se sa ovim i da li je siguno (da ne bude nestao paket ovo ono..) ili da radije sacekam da neko dolazi iz US ili u krajnjoj liniji kupim nesto ovde :mad:

I da, zaboravih da pitam...Kako to ide sa carinjenjem tj. jel mi ovi posalju racun u posiljci pa na osnovu toga ili...
 
Poslednja izmena:
Prvo, ne znam odakle ti da neće biti carinjenja? Biće, s obzirom da je vrednost veća od 50 evra, 70e važi ako ti šalje fizičko lice, a koliko vidim ti patike kupuješ od firme.
Dakle, najpre ide carina (nemam pojma kolika je stopa), to se sabere sa cenom patika (ne bi trebao da se računa shipping), pa se na to lupi 18% PDV.
Ako u paketu bude invoice (račun) i ako carinica nije piškila po koprivama tog dana cariniće ti na osnovu te cene. Ako konstalacija zvezda bude drugačija mogu da ti carine i na osnovu cene patika sa nekog od sajtova, šta ćeš, takva su pravila igre, na tebi je da budeš uporan i isteraš svoje.
Na kraju krajeva, paket može i da ne stigne, ali to već spada u rizik online naručivanja u zemlju Srbiju.
To je to.
Sretno.
 
$35 shipping a da moze da ne stigne??? Ja za $35 DHL-om dobijam paket iz USA, nemojte da vas neko zeza da toliko platite obican mail bez trackinga.

Patike da se ne carine = sanse 0.01%. I od kad to ne naplacuju carinu i PDV na shipping?? Meni otvoreno kazu imao/nemao invoice, ide na cenu sa shippingom bez izuzetka...
(to rade jer su nekima pisali 1$ roba, 250$ shipping :))
 
Da izgleda da sam ja to pogresno razumeo, znaci onda carinjenje u svakom slucaju :S: Kako stvari stoje, ipak mislim da je pametnije da vidim hoce li neko od mojih drugara/kolega ici do USA u neko skorije vreme, a ako ne, uzecu vec ovde nesto :mad: (ono, nas Nike shop ima "fantastican" izbor od tipa 6 modela i to u 3 boje... A i cene su bas realne ;) ).

@alfaunits - sto se dhl-a tice, koliko se secam (davno smo nesto narucivali preko njih iz USA) onda te ovde cimaju pored carine/poreza i za spediciju, pa kada ti sve te troskove natovare na vrat, vise se isplati da odes licno tamo i pazaris :d (tako je bar nekada bilo, ne znam da li se nesto promenilo).

Hvala vam puno na odgovorima, sad mi je jasnije kakva je trenutno situacija "na terenu" :S: E, gde mi zivimo...
 
Bez trackinga, obicna posta (iz USA) 4-5$ za manje pakete. Neverovatno ali stizu za nedelju dana, barem ja imam takvo iskustvo.
 
Evo sta njima, izmedju ostalog, pise na sajtu za international shipments -
Shipping and handling is 28% of the net
order total or a minimum of $35.99.
Sve u svemu, mislim da cu definitivno preskociti ovu varijantu tj da cu s vremena na vreme naruciti neku sitnicu tipa knjige i sl, a ostalo kupovati licno ili narucivati kada neko ide negde preko...
 
Brale, karte do Nemacke ili Beca za 50e povratne, hotelce 20e, taman prosetas malo i kupis 3 para patika lepo :)

Samo budi spreman da vidis cene koje su i vece nego kod nas ako ne odes u pravo doba... (ja isao onako za Bec proslog februara, sve osim Lindt cokolada je bilo skuplje nego kod nas :))
 
$35 shipping a da moze da ne stigne??? Ja za $35 DHL-om dobijam paket iz USA, nemojte da vas neko zeza da toliko platite obican mail bez trackinga.

Patike da se ne carine = sanse 0.01%. I od kad to ne naplacuju carinu i PDV na shipping?? Meni otvoreno kazu imao/nemao invoice, ide na cenu sa shippingom bez izuzetka...
(to rade jer su nekima pisali 1$ roba, 250$ shipping :))
Teoretski može da ne stigne, naravno, tu je tracking, ali pitanje je kako će se ponašati prodavac, trebao bi da uvaži reklamaciju, naravno ako paket ne uđe u Srbiju. Ako uđe, a tebi ne stigne od pošte da ga podigneš (nije česti, ali se meni jednom desilo), ćao-zdravo sa paketom, a ti dokazuj kod carine/pošte da je paket nestao kod nas.
Što se tiče carinjenja, u novom zakonu stvarno stoji da u carinsku osnovicu ne ulaze troškovi dostave. E sad, da se zloupotrebljava, to stoji i niko ti neće progutati cenu od $1, sa $250 shippinga, ali ipak tako piše u novom zakonu, proveri. A da li se sprovodi nemam pojma, nisam odavno ništa naručivao za sebe da su mi carinili.
 
Ne ulazi shipping u osnovicu za CARINU ili i za PDV? Ovo prvo mozda i nebitno je jer je inace carina za vecinu stvari 1% ili 0%, sem za specificne stvari (osim automobila i akcizne robe jedino mi padaju na pamet suplementi).
Ali PDV valjda ide na celu vrednost i tu smo izuzetak :(
 
Mislim da shipping ne ulazi u one cifre 50/70 EUR, a ako se carini onda ulazi u osnovicu za carinjenje.
 
Dok je bila manja osnovica shipping je ulazio u osnovicu, znam sigurno jer sam platio carinu u kojoj su mi racunali i transport. Sada, kad je osnovica povecana, ne znam, ali znajuci vlast cisto sumnjam da vise ne racunaju shipping.
 
Koliko treba otrpilike da stigne paket iz inostranstva (USA)? Proslo je vec 20+ dana,da li je to normalno? Jel moze neko samo da mi da primer kako treba napisati adresu kada salje neko iz inostranstva ovde posto se sad nerviram da sam pogresio u pisanju adrese.Ja sam napisao:
Pera Petrovic
Ulica:pere Petrovica 4
Postanski broj: 11000
Grad: Beograd
Drzava: Srbija
Jel ok ovako?
 
Poslednja izmena:
Koliko treba otrpilike da stigne paket iz inostranstva (USA)? Proslo je vec 20+ dana,da li je to normalno? Jel moze neko samo da mi da primer kako treba napisati adresu kada salje neko iz inostranstva ovde posto se sad nerviram da sam pogresio u pisanju adrese.Ja sam napisao:
Pera Petrovic
Ulica:pere Petrovica 4
Postanski broj: 11000
Grad: Beograd
Drzava: Srbija
Jel ok ovako?

U principu nisi, mada bi trebalo SERBIA, REPUBLIC OF
ali bi moralo da stigne i ovako.

20-ak dana je neki maximalni rok, mada uvek postoji neko ALI.
 
Ja obicno stavim Serbia (RS) ako vec ne moze da se bira iz menija. Zabrinjavajuce je koliko puta ne mogu da urade slanje bez koda zemlje :(

Meni vec 2 meseca ne dolazi USPS posiljka iz USA, iskreno nisam zacudjen :) Kad se salje obicnom postom nije cudno da potraje.
 
i napisao sam serbia,ne znam sto napisao ovde srbija:) a sve dolazi kao free gift pa nemam broj osliljke da proverim.znaci da cekam i to je to?
 
Za pakete poslate iz amerike treba 10ak do 18 dana makismalno ako su poslati USPS-om ni jednom mi neki paket nije duže putovao od 18 dana.

Trenutno su po meni šampioni u brzini kinezi tj. paketi koji stižu preko Hong Kong post-a tri dana od slanja i paket je u Srbiji i još dan ili dva na carini kod nas. Dakle ne duže od 5 dana iz Hong Konga do Srbije, par paketa mi je stiglo i svi su bukvalno 5-i dan od prijema u pošti u Hong Kongu bili na kučnoj adresi.

Desetak dana je trebalo paketima koje iz Hong Konga šalju preko Swiss post-a zašto tako šalju ne znam ali tri ili četri dana paket provede u Švajcarskoj pošti prilikom redirekcije!

Iz Engleske paketima koji su stizali trebalo je oko 7 do 10 dana.
 
Poslednja izmena:
Pazite sta pisete, paketi imaju veci prioritet od pisama.

Meni je juce stiglo pismo iz USA sa nekom kozmetikom, poruceno Oct 15th 2011. Skoro 4 meseca putovalo, ja ga odavno otpisao, kad ono stize. Samo sto je umesto Serbia pisalo Saudi Arabia... Ameri...
OD sad pisem Serbia i pod State i RS uglavim pod addresss 2 itd. Sto je sigurno sigurno je. Sreca pa su Arapi znali gde je Zemun...
 
Treba mi procena koliko bi mogla da iznosi carina, na MacBook vrednosti $1,799.00?
Naime treba rodjak da mi posalje jedan iz USA,nabavio je direktno iz Apple store-a tj gorenavedena cena iz njhove radnje.
I posto on nece skoro dolaziti u Srbiju,a ja necu skoro ici u USA, zanima me koliko bi ovo kostalo da se posalje u Srbiju, a poslace se ( preko USPS razume se,spediteri bi me verovatno odrali):)?
Dakle ako moze okvirna ili jos bolje precizna racunica carinskih troskova,unapred zahvalan.
 
Jako konkretna racunica posto Sony lappy slicne cene sam hteo da porucim :)
$350 UPS ili DHL, ako uradis prepaid DHL onda EUR 190 - samo shipping znaci
3300din. spedicija
1% carina, i trebalo bi 8% PDV - tako su mi rekli pri proveri u DHL-u, ali mozda je i 18% PDV, pogotovu na Apple robu.

Priznace ti invoice ako saljes kurirskom sluzbom, jer se na istu cifru osigurava paket.
 
iPod nano 16GB iz USA pre godinu dana poslat. UPS + carina = 100 evra. Za taj MBP tesko da ce biti ispod 500 e - otpisi ili kupi kartu do USA provedi tamo neko vreme kupi sta ti treba i vrati se :), dodje skuplje ali si barem video nesto ;).
 
Hehe dve razlicite procene jedna 360USD a druga 500e. Ovu prvu bi nekako i platio al 500e nikako:).
Valjda nece biti toliko.
 
gile23 je samo uzeo procenu za iPod Nano i proporcionalno je povecao za MBP :)
Ja sam zvao DHL i pitao konkretno za laptop koliko je shipping, spedicija, carina i PDV. Jedino za PDV nisam siguran, jer iako su rekli 8%, mislim da za Apple uvek lepe 18% :( Pogledaj cene MBP-a kod nas u radnjama pa pronadji koliko je PDV.
Samo... ja nisam rekao $350... ja sam rekao da je UPS ili DHL da ti ONI posalji $350 a EUR 190 ako odavde pretplatis DHL. To je SAMO SLANJE.
Carina/PDV/spedicija ide preko toga.
EUR190 + EUR30 (spedicija) +... e sad je pitanje koliko je PDV
Znaci moze biti + $200 ili + $500 preko ovih EUR220. Kazem, proveri u radnjama koliko je PDV na MBP, toliko ce ti naplatiti. Kad ide kurirskom sluzbom sve se pretresa ali ne zezaju barem.
 
alfa, troškovi špedicije su viši od tih 30 evra, barem po mom skorašnjem iskustvu. Ja sam TNT-u plaćao oko 5000 dinara, FedEx-u oko 4500 dinara a DHL je bio oko 4800 ako me sećanje dobro služi.

vatrogasac53, najbolje je da proveriš sa kurirskom službom koliko će te izaći troškovi slanja. Meni je FedEx za slanje osiguranog paketa vrednosti 2000 evra naplatio oko 100e (Srbija - Australija).
 
DHL, pre mesec-dva, spedicija 3300din. Mozda se razlikuje za tip robe jedino? Ali kolicinski jedan laptop je jedan artikal, nema tu nesto vise.

FedEx ti je svega 100e naplatio iz Srbije slanje??? Jel' to bio laptop ili nesto slicno, ili neko pismo? (ogromna razlika).
Iz US za DE i AT sam gledao cene, nista priblizno jeftino ne mogu da iskopam :( $240 je bio za DE/AT shipping za laptop (oko 5KG znaci), a to je najjeftinije za Evropu sto ima.
 
Ja sam vise lupio nego sto sam rekao tacno :), ali ocekuj neku ludacku cenu. Ja sam za nano imao sledecu situaciju, shipping 50 e, carina 50 e :). Inace trebalo bi da ide ovako, 10% carina + na sve to 18% PDV - deru :).
 
jel se naplata carine odnosi na vrednost jednog paketa?? npr ako mi sa dve razlicite adrese iz hong konga stigne istim avionom dva paketa dali ce mi sabrati vrednost ta dva paketa ili se naplata carine odnosi na vrednost iskljucivo jednog paketa i ne moze da se sabira vrednost...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno