Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
OK, a šta je fizičko lice - trgovac?

To ne kapiram? Znači: "fizičko lice koje ispunjava uslove za obavljanje prodaje robe, odnosno usluga," Znači, JOŠ NEŠTO moraš da ispunjavaš? Moraš da plaćaš zdravstveno, valjda? Još neke dažbine?

Moraš da postojiš negde u nekom registru?

Objasni mi ?
 
Magic očito da ti mašiš BigPicture politiku...taj uvoznik kako bi zaštitio svoje nerealno visoke cene, sa nerealno visokim maržama (evo tek su sad uredbom ograničili marže na osnovne životne namirnice na 10%...koliko li su tek bile ranije kada su mogli da divljaju kako je ko hteo) on finansira tamo nekog političara i njegovu stranku da stave limit na 20eura... Ne Magic, tog uvoznika zabole i za državu i za radnike i socijalu i sve ostalo...njega zanima zarada. Zarada koju on neće imati ako ti, ja i još neko drugi naručimo TV sa amazona i platimo ga sa sve PDVom, carinom, špedicijom 30% manje nego što bi ga platili kod njega.
E to ti je BigPicture u Srbiji...objasni ti meni gde je tu slobodno tržište... slo - bo - dno

@rango1

Apsolutno si u pravu...o spoljnotrgovinskom deficitu ni ne vredi pričati..to je špansko selo za sve ove naše političare i "ekonomiste" u vladi
Ovde je manje-više odgovor na pitanje carina.
Niko da se zapita kako to može npr. da se ode u Segedin, plati gorivo, preskupe putarine za "kao autoput", kupi gomila stvari u nekom od hipermarketa, a da sve to, čak i kad se ne traži AFA bude jeftinije nego da se ode do npr. Tempa na NBGD????
E, o tome ja pričam. Ne bih ja kupovao kada bi ovde cene bile realne i kada bi, što reče neko, kurs dinara bio neprecenjen, nego ovako zategli dinar kao praćku, a uvoznici divljaju sa maržama po marketima, a državu boli uvo za to što stoka lapa li lapa, jerbo, oni plaćaju porez. E, poserem se ja na tu ekonomiju, onako skroz, pošto takav način razmišljanja (mora svako po malo da se ugradi) nas je i dovela u situaciju da se ovde cimamo kako poručiti nešto preko neta. Ja prvi bih drage volje otišao do prodavnice i kupio kao gospodin čovek, sa sve garancijom, ali ne po ovakvim cenama, zato što svoj zarađn novac cenim i nisam ***** da nekome pravim neslućen profit samo zato što on kao drži privredu ove zemlje. To je potpuni nonsens. Tako su i šećernom Koletu "prodali" šećerane za 1 dinar, kao Bože moj da ih ne kupe zločesti stranci, a šta je on uradio???? Kupio za dinar, prodao za pitaj Boga koliko i to kome? Pa istim tim strancima, ali ovaj put gle divote, pdv nije mogao da se naplati pošto mu je kompanija registrovana na pitaj-Boga-kojim-ostrvima.
E, to je naša ekonomija. Država gde najveći bogatuni, kao nosioci privrede ove zemlje imaju off shore kompanije po egzotičnim ostrvima neće dobro da se provede.
 
OK, a šta je fizičko lice - trgovac?

To ne kapiram? Znači: "fizičko lice koje ispunjava uslove za obavljanje prodaje robe, odnosno usluga," Znači, JOŠ NEŠTO moraš da ispunjavaš? Moraš da plaćaš zdravstveno, valjda? Još neke dažbine?

Moraš da postojiš negde u nekom registru?

Objasni mi ?
Nisam ja pravnik, ali kada logicki razmislis :
- kada nesto prodajes, ostvarujes zaradu, a to mora de oporezuje
- kada nesto prodajes moras da obezbedis garanciju, ....
- kada prodajes auto, neko placa PDV
- ne mozes da imas auto servis u garazi, jer prodajes usluge
- ne mozes da vadis zube po kucama, jer to podrazumeva nesto drugo
- ne mozes da izdajes stan, a da ne placas porez
- jednostavno receno - gde je zarada tu je i porez !

tj, sve to mozes ali nije po Zakonu :)
 
Magic, mislim da se to odnosi na fizičko lice u vidu preduzetnika, ako ne grešim...
 
E, to sam čekao .... znači, preduzetnik ....

Eto, to je razlika koju neki ovde neće da shvate. I da taj preduzetnik ima neka prava i obaveze. Mnogo obaveza i skoro ništa prava :) :)

A obaveze su mesečno minimalno 150 evra, koje mora da zaradi da bi bio na nuli. Pod pretpostavkom da ima SVOJ lokal, i da SAM radi .....
 
Fizicko lice ima pravo da prodaje robu bez da je preduzetnik po principu potpisanih ugovora. Tu bi jedino bilo potrebe da se prijavi neki eventualni porez kao da je ugovor o delu ili cemu vec, ali ne mora da ima radnju.
 
U normalnim državama su ove stvari regulisane kako treba, ali mi živimo u Srbistanu gde su potrebe države da nahrani administrativni aparat (čitaj: partijske drugove) enormne, pa mora da nađe načina kako da maksimalno klepeta ovaj narod po džepu, iliti - što veće cene, to veći pdv, što veći pdv, to više para nama.
E pa drugovi/gospodo, malo ste se z.
Ja konkretno nisam već skoro 2 godine kupio ama baš ništa od trajnih potrošačkih dobara u ovoj zemlji (ali baš ništa, ni donji veš - H&M je zakon), jedino što plaćam, zato što moram, su komunalije i hrana (da sam bliže Segedinu ne bih ni kiselo mleko ovde kupio).
Jednostavno, ova država mi je trenutno jedan od najvećih neprijatelja i slično kao alpha, kajem se što nisam zapalio pre 15-ak godina kada sam imao prilike (a imao sam). Kao diplomirani medicinski biohemičar bih sigurno zaradio više + živeo bih u uređenoj državi.
 
Zakon o trgovini :
2. trgovac je pravno ili fizičko lice koje ispunjava uslove za obavljanje prodaje robe, odnosno usluga, propisane ovim zakonom;

Član 74.
Novčanom kaznom od 100.000,00 do 1.000.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:

1. ne vodi evidenciju prometa na potpun i propisan način (član 37);

Za radnje iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice ili odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 5.000,00 do 50.000,00 dinara.

Član 75.

Novčanom kaznom od 500.000,00 do 2.000.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:

1. obavlja daljinsku trgovinu na malo suprotno odredbi člana 17. ovog zakona;

Za radnje iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice ili odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 50.000,00 do 150.000,00 dinara.

Član 76.

Novčanom kaznom od 50.000,00 do 150.000,00 dinara kazniće se fizičko lice ako:

1. obavlja promet robe/usluga, a nema svojstvo trgovca (čl. 11. i 30.);
2. obavlja trgovinu ličnim nuđenjem suprotno članu 19. ovog zakona.

Uz prekršajnu kaznu iz stava 1. ovog člana, fizičkom licu se može izreći i zaštitna mera zabrane vršenja određene delatnosti u trajanju od šest meseci do dve godine.
Alpha je naveo primer za DE, tako da nema potrebe da citiraš ovu našu nauku od zakona.
Eto, kako je fino i liberalno u Nemačkoj, a pri tome država sa najvećim suficitom u Evropi, pa čak i sada u sred krize njima raste suficit.
Tako da izgleda da je rešenje problema na nekom drugom mestu, ali ovi naši paceri to ili ne znaju (sumnjam) ili NEĆE DA PRIMENE!
 
Poslednja izmena:
+1
Samo mi zao sto koriste ime nekad ugledne zemlje i blate ga. Nesto kao kad Kinezi kupe ime nekad ugledne svajcarske firme za proizvodnju satova a onda je skroz srozaju krs kvalitetom ali u pocetku ljudi jos ne znaju da su kinezi vlasnici pa se upecaju.
Tako je i kod nas. Samo dati ime Srbija ne znaci da ova tvorevina ima ista sa nekada priznatom i uglednom zemljom, i to se oseca na svakom koraku. Zemlju cine ljudi a kod nas su na isturenim mestima mnogo losi ljudi.
 
U suštini...ćuti ili nemoj da ćutiš, ali trpi.. Ako ne bude neke revolucije u sledećih godinu, dve (u šta sumnjam), jedino još preostaje opredeljivanje za, trenutno, tri najprofitabilnija zanimanja u Srbiji:

1) političar/ka

2) Grand pevač/ica

3) kriminalac
 
I samo da dodam još nešto, pa se isključujem.
Jako me nervira algoritam po kome razmišlja manje-više većina ovdašnjih činovnika koji leba jedu od nas koji pravimo pare (možda zvuči egomanijački, ali je u biti tačno, ja pravim pare), a to je da uvek neko planira da z**** državu (a samim tim valjda i njima zavuče pare u džep, nemam pojma), nikako ne može da se desi da je objašnjenje mene kao klijenta, kome je taj isti preko puta servis, možda i istinito. Ne, uvek te pogledaju ispod oka, pa daj ovaj dokaz, pa onaj, pa onda nemoguće je da toliko košta, ovo, ono....
E, to mi se smučilo. Mislim, zašto je problem saslušati i proveriti ono što tvrdim??? Ali ne, ja sam kvarnjak koji je tu da uruši finansijsko/monetarni sistem države, a carinik čuvar Svetog Grala, patriota koji se opire smanjenju deviznih rezervi, čuvar stabilnosti svekolike Srpske Vaseljene.
Kraj. Da ne kažem nešto teže....
 
Pretpostavljem da nije protiv propisa sajta.
Ajde neka postavi neko link gde kupuje povoljno garderobu.

PS
Ako jest protiv propisa sajta, kakav je pravni lek da se podnese molba i zalba. Lol :test:
 
Poslednja izmena:
Ja sam uzimao sa ebaya a sad iskljucivo licno iz inostranstva. Dva paketa su mi zaredom drpili (verujem na carini) tako da sad narucujem isklhucivo knjige, sitnu elektroniku, fancy penkale i sl., ono sto nece zanimati lokalne institucionalizovane lopove. Tako da sa garderobom ima da ti bude rizik ihaha.
 
Pretpostavljem da nije protiv propisa sajta.
Ajde neka postavi neko link gde kupuje povoljno garderobu.

PS
Ako jest protiv propisa sajta, kakav je pravni lek da se podnese molba i zalba. Lol :test:

Ovo i mene zanima, gde kupujete ljudi? online i offline :D
 
Posto ste u poslednjih par dana ogrezli u pravne zavrzlame, dajte da malo razbijemo monotoniju. Je l' upoznao iko carinicu Evicu? RingeRaja - ti pominjase dve carinice, da l' si bar ti, kao nazalost iskusan posetilac carine, imao to "zadovoljstvo"? Zena je urbana legenda u nasoj drugoj temi koja se time bavi, online narucivanjem, pa cisto pitam. Bilo ko?

Da ne bude da se bavim samo razbibrigom...
@[Miki]
Pitao si da li je negde definisano koliko komada bi mogao da kazes da je za tebe, a koliko je za neku prodaju? Ako si zapravo hteo da pitas kad reaguju, a kad nije sumnjivo - prokomentarisacu. Pre par meseci sam tragom nekog linka upao u dokument u PDF formatu, dostupan svima naravno, gde su navedene razne vrste robe - mada naravno nema bas svega sto bi moglo da ti padne na pamet - sto nije definisano kao pojedinacan slucaj, obuhvaceno je opstijom oblascu. I tu su bili navedeni kvantiteti... pretpostavljam da sve sto se uzme 2 komada, a tamo pise jedan potpada pod mogucnost da bude carinjeno. I tome slicno. Kompletan novi carinski zakon imas na ovom linku (http://www.carina.rs/cyr/Zakoni/CARINSKI ZAKON-novi-cyr.pdf), ali nazalost nisam uspeo da iskopam link za taj deo gde su tabele proizvoda s naznacenim kvantitetima. Secam se samo da je delovao kao da je kucan u vreme stare Jugoslavije, po nazivu nekih artikala i tehnici o kojoj je rec.

Neki moj zakljucak jeste da stvarno nije svejedno koliko se cega narucuje i da ce ceste i kolicinski sadrzajne narudzbine pre ili kasnije pobuditi sumnju. Nisam siguran da vode evidenciju za svakog od nas ponaosob, mozda je tako nesto previse ocekivati, a mozda i nije, ali verujem da postoji neka "crna knjiga" i da ipak jesu na oprezu.

@bobby63
Ima more sajtova, ali je prava umetnost naci neke koje isporucuju za ovamo. Ako saznas, vici :). I, da te bar malo ohrabrim, meni do sada jos nista nisu capili. Mora biti da sam narucivao neke neatraktivne modele ;).
 
Posto ste u poslednjih par dana ogrezli u pravne zavrzlame, dajte da malo razbijemo monotoniju. Je l' upoznao iko carinicu Evicu? RingeRaja - ti pominjase dve carinice, da l' si bar ti, kao nazalost iskusan posetilac carine, imao to "zadovoljstvo"? Zena je urbana legenda u nasoj drugoj temi koja se time bavi, online narucivanjem, pa cisto pitam. Bilo ko?
Kako da ne, Evica Radić, puno ime i prezime.
Žena nije urbana legenda već neko ko toliko bukvalno i dosledno shvata ono što joj je dato kao posao, da pravolinijski sprovodi sve što "treba". Znači, nema priče i objašnjavanja. Ali u isto vreme, mogu reći, i osoba kod koje ako imaš papire nema frke. Dakle, nema invoice u paketu, a ti nemaš papir kao dokaz, prvi sajt sa cenom i ćao zdravo. I nema da se buniš, može samo u tefter da te zapiše, a onda jao si ga tebi. Ali, ako imaš papir ili je zamoliš da se uloguješ u njenom compu na tvoj PP nalog i pokažeš koliko je stvar plaćena ok, nema frke.
Dakle, mrzi muljatore i vaćaroše, i njih dere.
Takođe, nije dobro ni ako se prečesto srećeš sa njom, pamti face kao slon, pa ako te vidi dovoljan broj puta u carini lepo ćeš da budeš notiran i ima da te deru sa carinom. Meni se to desilo kada sam preterao, tamo negde s jeseni 2010., pa mi je zato carinila bukvalno sve, a carinska osnovica su bile cene sa interneta, ne one na paketima. I džaba je bio invoice sa eBaya, carina ima diskreciono pravo da carini na osnovu zvaničnih cena (kliknu na matični sajt i ćao-zdravo). Malo sam se oladio, pa se oladili i oni. Evo, pi-pu, nismo se sretali već godinu dana, ali ni ja baš ne naručujem kao pre.
Ima jedna, ne mogu da se setim imena, e, ta je lik. Glupa je kao noć, uopšte se ne snalazi sa compom (Evica je prilično verzirana i upućena, čisto da znate), ali što zna da ti napravi zez, to niko ne zna, pošto ne može čovek sa njom da se sporazume. Eto, nisam mogao da joj objasnim pola sata da se u paketu (bio sam pozvan na carinu da donesem račun, pošto im je bio sumnjiv onaj u paketu) nalazi 4bay hdd enlosure i čemu služi. A zapela da skapira, a ne može da shvati čemu to služi. Nije kompjuter, veliko je, a ima hard diskove i ne može da radi sam - inače, to joj je bilo bitno, pošto se komponente carine po jako niskoj stopi, a npr. samostalni playeri po daleko većoj, pa mi nije verovala da ne može da radi sam.
Eto, interesantna je ova naša carina u Savskoj, daleko bilo.
 
@ RingeRaja - au sine.....kada sam procitao ovo poslednje znaci doslo mi je da se sad spakujem i zapalim preko grane...tefter? ona da skapira cemu sluzi, jer ako moze samostalno da radi da bi zveknula vecu carinu?! Majko moja....
 
Pa znaš kako, ona nema pojma šta je enclosure i mislila je, kad je videla skalameriju koja prilično impoznatno deluje, da je u pitanju neki samostalni player, tako nešto, koliko sam je skapirao, pa da ne ošteti državu ili da je neko ne proziva posle, šta ti ja znam zašto, ali okozio sam se dok joj nisam objasnio da je ta skalamerija kao neki eksterni disk, ali je malo veća (i skuplja) i isto ne može da radi bez kompjutera, pa se carini po istoj stopi kao i kompjuterske komponente. Eto, glupo zvuči, ali tako je bilo.
 
Puno hvala na iscrpnom i zlata vrednom opisu :). Jeste da sam znao prezime, posto mi se svojevremeno "potpisala" na propratnom sluzbenom manifestu, ali mi nista drugo od detalja iza kulisa nije bilo poznato. Precious!

Ujedno, znaci, pamte, beleze i uzimaju na zub, sve po sluzbenoj duznosti. Bas kako sam pretpostavljao.
 
U principu, ako nisi manijak, pa ne naručuješ toliko da ti u toku meseca svakog dana na carinu stigne 2-3 paketa (meni je u jednom periodu bio takav ritam) ili ako nisi dovoljno glup da kreneš da ispravljaš krive drine na carini i isteruješ pravdu, neće da te diraju i obeleže. Ovo sa tefterom ne znam da li je realnost ili blef, video jesam tefter, ali da li je baš za to...???
A jeste mi jednom, mislim da je bila baš Evica, kad smo se malo i pobliže upoznali, rekla, u poverenju, da su dobili nalog "odozgo" da malo zauzdaju online poručivanje, žalili se neki. A rekla mi je da je baš pritislo, a njihovi resursi kao iz vremena Josipa Broza, jednostavno ni oni sami nema šanse sve da pregledaju, pa taman da se dupliciraju. Zato se ne otvaraju svi paketi, već oni koji podležu carinskom pregledu na osnovu cifre, kao i oni "sumnjivi" (čitaj: gabaritniji). Npr. CPU od $1k u pismu, sa cenom od $50 bi prošao samo tako, ali zato kućište za PC nema šanse da se provuče.
 
Hvala i na tome. Potvrdio si sve moje pretpostavke. Prvu, da su ponekad stvarno pretrpani i da nema sanse da stignu sve da otvore, a pogotovo paketic s DVD diskom ili nesto tog tipa - narocito kad ih naspram toga ocekuje neki ROJAL paket ogromnog gabarita. I drugu - da sto je stvar glomaznija to vece zanimanje prouzrokuje. Otprilike su i meni lepili zuti selotejp, odnosno otvarali uglavnom vece pakete, dok su nesto sitnije preskakali.

Sve sto ja porucujem mahom ne bi trebalo da se carini. Po iznosu, a i po drugim kriterijumima. I pored toga, dvaput sam platio onu taksu, odnosno otvaranje paketa. Jednom, cini mi se, neku simbolicnu carinu, vise se ni ne secam na sta, a najgore sam prosao i tad smo se "upoznali" s dva blu-ray diska. Akcijska. Za 12 funti oba. Poslali ih zajedno, pa sam "klepljen" (zato i mislim da tu i tamo i kolicina odigra neku ulogu, ako nista bar kad ustanu na levu nogu). Znaci, vi (koji ste imali licno cast) ste zapravo narucivali bas neke zestoke, skuplje i tako to stvari i zapravo ste ocekivali i bili spremni da platite carinu, ali ste naravno pokusali da je platite u logicnom iznosu tj. u odnosu na placenu vrednost robe, pa je to bio kamen spoticanja? Moja polazna pretpostavka je da je necu platiti uopste posto rekoh da ne narucujem bogzna sta. I do sad je to, srecom, i bio slucaj.
 
Znaci, vi (koji ste imali licno cast) ste zapravo narucivali bas neke zestoke, skuplje i tako to stvari i zapravo ste ocekivali i bili spremni da platite carinu, ali ste naravno pokusali da je platite u logicnom iznosu tj. u odnosu na placenu vrednost robe, pa je to bio kamen spoticanja? Moja polazna pretpostavka je da je necu platiti uopste posto rekoh da ne narucujem bogzna sta. I do sad je to, srecom, i bio slucaj.
E, vidiš, to je ono što mene najviše iritira.
Daklem, kupim polovan laptop na eBayu za oko $300, ne sećam se više prave cene i dobijem plavu kovertu da se javim u Savsku. Ok, ponesem parice da platim carinu i pdv (otprilike 30% na cenu, tada se računao i shipping), kad tamo carinska deklaracija i carinska osnovica $750???? Pitam ja, fino, kulturno, odakle im ova osnovica i dobijem odgovor: pa sa sajta proizvođača. Kažem ja njima ovo nije nov lap, polovan, kupljen na aukciji na eBayu. E, kad pomenuh eBay tu se carinica osmehnu, onako pobednički i reče mi da nema šta sa mnom da razgovara, da se na eBayu rade svakakve stvari i da su se oni siti nagledali lažnjaka sa eBaya čiji je cilj samo da se zaobiđe plaćanje carine. Vidim da je đavo odneo šalu, pa je zamolim da pogleda laptop i vidi da nije nov + ponudim joj da se ulogujem na PayPal i pokažem joj transakciju, koliko je plaćen lap, zato što se tu može najegzaktnije proveriti. Natezali se, ja nisam hteo da popustim, čak sam pretio da ću da zovem šefa i na kraju ona popustila i dozvolila mi da joj dokažem da sam ga platio duplo manje.
Epilog, da ne davim. Platio sam onoliko koliko treba, ali uz bespotrebno cimanje i drndanje. Eto, zato i ono silno pisanije.
 
Svašta nešto, obično gomila sitnica, CD-jevi, kablovi, adapteri, bilo i je vinila + gomila stvari za ljude koji su poručivali preko mene, a nisam mogao da stavljam njihovu adresu. Bilo je i krupnih stvarčica, obično kada namirišem neko dobro parče hardvera na aukciji i ćapim ga za male pare. E, tu je bilo svašta, laptopovi, razne kartice, apple galanterija,...
Problem nije bio u cenama, već u količini i frekvenci stizanja paketa, mnogo često im je moje ime bilo pred očima.
 
Ma najbolje da su te poslali na goli otok...ne ja ovo vise ne mogu da citam, samo se nerviram...jos moras i da pazis da ih ne uvredis sa svojim cestim narucivanjem..koja je to gomila nesposobnjakovica tamo
 
Da ne ureknem, pu-pu... Ne diraju me, tako da neću više ni ja njih da diram:)
 
A ja se zalim u JKoreji sto moram da platim VAT i time cekam jedan dan vise posiljku :D
 
Za ebay bese treba PayPal, znaci mrka kapa za nas.
 
Ima nas vise koji imamo paypal :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno