Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovde mozemo da razmenjujemo iskustva, ali sto se tice saveta, tu treba biti veoma oprezan.

Radim u jednoj "spediciji" tako da sam delimicno upoznat se problemima koji se javljaju u spoljnotrgovinskom poslovanju. Verovali ili ne, vec vise od godinu dana se ne primenjuje zakon u potpunosti, jer drzava (carina) ne zna kako da ga sprovede. Zakon je izglasan u Skupstini i objavljen u Sl GL. Zakon je izglasan po preporukama (pritiskom) EU (to je ono famozno usaglasavanje sa EU, koje se na zalost ne primenjuje).

Prepreke za primenu Zakona su nekvalitetan kadar u Carini i zloupotreba uvoznika. U prevodu: carinik nema pojma, ali da ne bude da sve prolazi mimo njega, on koristi svoje diskreciono pravo, pa malo pravi njesra. Uvoznik radi "sve po zakonu", ali je ocigledno da izigrava zakon.

Na kraju... posten svet ispasta.

Kao sto neko rece ovde, sva roba prolazi carinsku proceduru, samo je pitanje koliko to da kosta.

Ok, lepo, i šta sad????
To što si napisao apsolutno stoji, s obzirom da, iako nisam profi u materiji kao ti, malo sam u poslednjih godinu dana brljao po sajtu ministarstva za trgovinu i jako dobro znam da srž problema baš kao što si ti i napisao + potpuna nezainteresovanost države da uredi ovu oblast (i sam si napisao da je doneto praktično pod prisilom), kao i jak uvoznički lobi koji koristi sve moguće načine da sebi što duže obezbedi mogućnost da guli kožu sa leđa građana Srbije.
Lično sam doživeo da me carinica, pored toga što mi je uredno naplatila carinu i pdv na ono što sam poručio i stiglo mi je da podignem, sa punim pravom pitala šta će mi i zašto ja kupujem tako često stvari u inostranstvu????? Kada sam joj rekao da me niko ne pita kada uđem bilo gde u prodavnicu šta će mi nešto i zašto me tako često viđa, već je srećan što me tako često viđa i gleda da mi to lepo i naplati, gospođica zapretila da će da me upiše u svoju svesčicu i ubuduće mi carini sve živo što bude stiglo, a ja mogu da se žalim do sutra.
Naravno, spustio sam loptu zarad višeg interesa, ali eto gde mi živimo. Čak mi je njena normalnija koleginica jednom prilikom rekla da su dobili preporuku "odozgo" da obuzdaju toliku kupovinu zbog toga što su se žalili uvoznici i da se tako odlivaju devize?????
Dakle, kao što se vidi, ovo nije normalna država gde funkcionišu jasno definisani zakoni - npr. meni ne priznaju PayPal invoice, pa čak i kad se ulogujem na njihovom kompjuteru, zato što PayPal nije oficijelno prisutan u našoj zemlji, iako se jasno vidi da sam to platio JA i to onoliko koliko piše, a ne onoliko koliko oni misle; takođe se ne računa ni eBay, zato što su to sve "nameštene stvari" kako reče jedna sveznalica na carini.
E, dok nam je ovako, biće i ovih tema gde se sugeriše ljudima kako da se postave.
A sve je potpuno besmisleno, zato što JA za svoj novac imam pravo da kupim šta god želim i ako je dozvoljeno da uđe u zemlju, uz plaćen pdv i carinu to je moje i ne moram ama baš nikome da objašnjavam šta će mi nešto i šta ću ja sa tim, i kako mi se isplati da to kupujem, pa da mi carine. Boli vas uvo!!! Ako se meni isplati šta vas boli ona stvar, platio sam i carinu i pdv i tačka, to je sada moje. Da ne pričam što sam doživeo da me carinica pošto sam platio carinu i pdv proziva da sam najobičniji švercer????
Dakle, da se ja pitam ona zgrada u Savskoj bi bila najpre ispražnjena i doveden novi kadar koji ne živi u vreme Josipa Broza.
Eto, malo sam dao oduška, ali brate, stvarno su mi se više smučili. Izigravaju neke čuvare Svetoga Grala ili šta-ti-ja-znam-već čega, a sve preko naše grbače.
 
bravo za post ;)
 
Ok, lepo, i šta sad????

Pravo da ti kazem, pojma nemam.

Kao sto na ovom forumu ima znalaca po pitanju hardware-a koji ne kupuju racunare "klase pentjum" :) vec 33 puta mere, pa onda seku. Slicno je i u spoljnotrgovinskom poslovanju. Nije to da samo uzmem karticu virtuon i narucim farmerke da mi stignu preko neta.

Uprava Carina ima "mocan" informacioni sistem koji izmedju ostalog sluzi i za analizu rizika. Tj. na osnovu preciznih statistickih podataka i istorije prometa robe (vrsta robe, dinamika prometa, lokacija destinacija, vrednost itd), na ekranu u koji gleda carinik prikazuje upozorenja raznih nivoa o mogucim "zloupotrebama".

Banalan primer.
Programeri i inzenjeri su to zamislili lepo. Ako neko "za sebe" naruci 3 * po graficku kartu i 3 * jaknu od istog posiljaoca, u razlicitim vremenskim intervalima, jasno je da je to mogao da uradi i odjednom, a i mala je verovatnoca je da je to samo za 1 osobu.

Ovo o cemu mi pricamo je smesno u odnosu na problem sa kontejnerima punim razne robe koji dolaze sa raznih strana, tako da sumnjam da ce neko od strane drzavnih organa time da se bavi postanskim posiljkama. Jedino ako ih neko iz EU ne pritisne.

Nemojte da mislite da drzim stranu carinicima. Samo pisem malo o tome "sta se krije ispod haube" ;)
 
Hej, razumem ja tebe, ali mi nije jasno zašto si pomenuo onaj "banalan primer"?
Pa šta ako neko naruči i 30 istih grafika, a pri tome uredno plati carinu i pdv? Mislim, šta to briga vlast šta će meni 30 grafika i odakle nekome pravo da postavi pitanje "da li je sve to samo za mene?". Nije, pa šta! Ima da ih delim ili se gađam sa njima ako mi je volja, ja sam platio sve obaveze ovoj državi i šlus!
Ako misliš na egzibiciju tipa "naručim 3 puta po komad, da bi se izbegla carina" onda se sa time ne slažem, odnosno, treba da se vidi kako ovo da se tretira, pošto je očigledno po sredi namera da se izbegne carina. E, sad, da nam je sve potaman u ovom šupku od države, pa da isterujemo pravdu. Ali toliko toga je nakrivo postavljeno, da je ovo samo jedan od pokazatelja koliko je ovde odsustvo želje da se stvari srede.
A o kontejnerima koji svakog dana stižu iz HK bez da se plati carina i pdv neću ni da pričam. Mislim da je svima jasno da je sve šuplje, inače ne bi bilo ovoliko preskupe kineske robe šlj kvaliteta po kojekakvim buvljacima, jbga, dok se svako ugradi po malo, a mora i šesta ruka na ulici da zaradi deci za užinu u školi.
Pa neka malo upotrebe taj "moćan" softver i zapuše rupe, zato što se jure građani koji bi da kupe nešto po normalnim cenama, a ne u Ušću po pljačkaškim (ko je bio bar jednom napolju u nekom od šoping molova, zna o čemu pričam).
Dakle, carinite vi meni i lupajte pdv kako nalaže zakon i to je to. A to šta ću ja da kupujem, koliko i gde je moja stvar.
 
Poslednja izmena:
E, pa prijatelju, tu se tebi i državi razmimoilaze interesi.

Tvoj interes: Kupiš 3 komada, platiš porez i carinu, pa prodaš i zaradiš.

Interes države: Možeš da kupiš i prodaš, ali moraš onda da imaš firmu za to, da platiš doprinose, da platiš firmarinu, da platiš PDV na razliku u ceni .....

Zato te oni pitaju: Šta će tebi 5 ili više komada .... Tolerišu do 3 komada, sve preko toga je siva ekonomija, jer praviš neravnopravnu konkurenciju onima koji sve to plate državi.

Nije to samo kod nas, svuda je to ....
 
Nije baš tako, ali nemam živaca više da pišem.
Da su cene u ovoj državi relativno normalne samo bi budala kupovala preko interneta i plaćala carinu i pdv. A ovako se samo štiti xtremno veliki profit par oligarha u ovoj državi, koji u isto vreme bedno plaćaju svoje roblje koje kod njih dirinči po vasceli dan.
Toliko od mene, odoh da povećam odliv deviza iz ove tvorevine.
 
Šta nije tako? Da država zato kontroliše koliko ko i šta kupuje? Upravo zato kontroliše. Meni su jednom vratili 10 memorisjkih kartica, koje su bile ukupne vrednosti 20 USDa, a samo zato jer sam fizičko lice i nemam pravo da uvezem nešto što je očigledno za komercijalnu upotrebu. Vraćeno pošiljaocu.

Nije tako da je i u drugim državama isto? I to jeste tako .... jednostavno, možeš da uvezeš i jahtu kao fizičko lice ... kao i auto ... ali ne možeš 10 jahti, niti 10 auta u toku godine .... as simple as that. A ako ćeš 10 jahti, onda se postavlja pitanje : Odakle ti kinta ...

Ne shvati me pogrešno, ne branim ih, i ja se kao i ti dovijam kad naručujem i sve to, ali mi je i sasvim razumljiva njihova provera, pretraga i sve ostalo. Hoćeš da trguješ? Prijavi firmu, obesi tablu na vrata stana, i uvozi na firmu koliko i šta hoćeš .... ali plati dažbine ...
 
E samo jos jedno pitanje,sta da kazem ovima sto salju kuciste??Da zalepe GIFT,da stave da je cena 50e..Sta sve uraditi da prodje sto bezbolnije??I jel moze kuciste da se posalje obicnom postom,a ne kurirskom sluzbom..Posto ne bih da placam 3000+ za spediciju..Kuciste je bas glomazno,skoro 14kg
 
E, pa prijatelju, tu se tebi i državi razmimoilaze interesi.

Tvoj interes: Kupiš 3 komada, platiš porez i carinu, pa prodaš i zaradiš.

Interes države: Možeš da kupiš i prodaš, ali moraš onda da imaš firmu za to, da platiš doprinose, da platiš firmarinu, da platiš PDV na razliku u ceni .....

Zato te oni pitaju: Šta će tebi 5 ili više komada .... Tolerišu do 3 komada, sve preko toga je siva ekonomija, jer praviš neravnopravnu konkurenciju onima koji sve to plate državi.

Nije to samo kod nas, svuda je to ....

Pa cekaj sta njih bole tuki sta ce tebi 5 komada? 2 da bacim u kantu cim dodjem kuci, 2 da gadjam komsiju i jednu da stavim u racunar. To uopste nije njihova stvar i nema prava da te pitaju to dokle god je to sto uvozis legalno i placas njihove dadzbine. I nema tu oni sta da tolerisu. Iskreno nigde nisam video da ogranicavaju broj komada robe koju kupujes.
Carina je slepacka, kao i sama drzava. Ljudi su dovlacili pune gepeke iPhoneova i iPadova tako sto daju cariniku 100e a posle mi koji porucujemo sa interneta i placamo dadzbine doprinosimo odlivu deviza iz zemlje....L o L... Gde su tu interesi drzave i moral carinika koji sebi tutne 100e u dzep i pogleda na drugu stranu?
 
@cimi

Imaj u vidu da sve sto ti stize bez ikakvog osiguranja i trackinga moze lako da se "zagubi" negde...

Jel zna neko postoje li nekakvi mehanizmi kontrole tih pohlepnih carinika...nije mi jasno kako to mogu da uzimaju sta im se hoce, a da niko ne odgovara za to
 
Jel zna neko postoje li nekakvi mehanizmi kontrole tih pohlepnih carinika...nije mi jasno kako to mogu da uzimaju sta im se hoce, a da niko ne odgovara za to
Meni je objasnjeno da se paketi otvaraju "komisijski", tj min 2, a nekada i 3 sluzbenika. Da li je to bas tako, ne znam.
Sumnjam da se maznjava jer ih tamo ima dosta i to ne bi moglo dugo da opstane. Zamislite 5-10 ljudi koji kosaraju po paketima i uzimaju sta se kome dopadne.
Mislim da bi ta medjusobna "ljubav" brzo pukla :)
Uostalom, ko ima zivaca neka saceka kraj radnog vremena pa neka gleda sta iznose u rukama. Ako se pojave sa kesama k'o doktori posle dezurstva, jasno je.
Ne branim ih, da se razumemo !!!
I ja sam nekoliko puta bio ubedjen da im se nesto dopalo.

Promet/shverc robe u postanskom saobracaju je mala maca u odnosu na putnicki. Pa nikome nije dosao pun gepek robe na postu.
Tako da meni uopste nije jasan rezon suzbijanja sive ekonomije na taj nacin. Pa ne pune se pijace, radnje i butici robom koja je stigla postom.
Zna se da granicu prelaze kamioni robe za odredjenu tarifu, da svaki uvoznik polovnih automobila ima svoju "shtelu", ....
A necijih 5 memorija ili 5 majica ce da ugrozi nacionalnu ekonomiju, cvrc malo.
 
Pa cekaj sta njih bole tuki sta ce tebi 5 komada?

2 puta sam gore pisao, ako treba još neki put, mogu samo da uradim copy/paste ... ne znam šta je tu teško da se shvati .... Imš li 5 kompa u sobi? Nemaš. Znači, ne treba ti 5 grafičkih. Ostatak planiraš da prodaš i da napraviš prihod, a da ne platiš dažbine. Prosto.
 
@cimi

Jel zna neko postoje li nekakvi mehanizmi kontrole tih pohlepnih carinika...nije mi jasno kako to mogu da uzimaju sta im se hoce, a da niko ne odgovara za to

Naravno. I to ne samo na papiru. Postoji unutrasnja kontrola i revizija. Verovali ili ne, carinici se boje revizije :smoke:
Procedura za inciranje revizije postupka ili prijava za unutrasnju kontrolu je smorna maksimalno, a konsekvence su... krastavac nikakve. Narocito u postupcima koji nas ovde interesuju.

Treba ti advokat, pozeljno i spediter (koji poznaje porcedure), pare da platis takse (a i advokata i spedera), podneses zalbu, pa se to zavede, pa se dok krene procedura...
Na kraju ces da dobijes odstetu, a carinik... ukor razrednog staresine.
 
Nigde u EU ne zabranjuju niti pitaju sta ce vam 5 grafickih. Postoji sigurno neki limit kada se zapitaju, ali taj limit nije nesto sto bi prosecan korisnik mogao da poruci sa obicnom platom.
 
Naravno. I to ne samo na papiru. Postoji unutrasnja kontrola i revizija. Verovali ili ne, carinici se boje revizije :smoke:
Procedura za inciranje revizije postupka ili prijava za unutrasnju kontrolu je smorna maksimalno, a konsekvence su... krastavac nikakve. Narocito u postupcima koji nas ovde interesuju.

Treba ti advokat, pozeljno i spediter (koji poznaje porcedure), pare da platis takse (a i advokata i spedera), podneses zalbu, pa se to zavede, pa se dok krene procedura...
Na kraju ces da dobijes odstetu, a carinik... ukor razrednog staresine.

Znaci ohrabreni su da kradu, jer nema nikog da ih kontrolise u sustini...ko pokrece tu reviziju..sama drzava na nekom mesecnom, godisnjem nivou ili osteceni?
 
Nigde u EU ne zabranjuju niti pitaju sta ce vam 5 grafickih. Postoji sigurno neki limit kada se zapitaju, ali taj limit nije nesto sto bi prosecan korisnik mogao da poruci sa obicnom platom.

Alfa, 100 posto si siguran u ovo što pišeš?

Znam da sam onih gornjepomenutih 10 memorisjkih kartice, posle vraćanja pošiljaocu, preusmerio i zamoliio lika da pošalje na ujakovu adresu u Italiju. I da su ga zvali tamo i pitali šta će mu 10 kartica .... Dobio ih je, ali znači, opet nije prošlo skroz glatko ....
 
Znaci ohrabreni su da kradu, jer nema nikog da ih kontrolise u sustini...ko pokrece tu reviziju..sama drzava na nekom mesecnom, godisnjem nivou ili osteceni?

Nista se samo ne pokrece, vec mora neko "sa strane" da podnese prijavu. E sad, i tu je pitanje poznavanja postupka carinjenja, da bi se znalo da li se pokrece postupak protiv zloupotrebe polozaja, kradje, odstetni zahtev, revizija... pa od toga zavisi da li ce postupak da se vodi pred redovnim sudovima ili ne. Ziva komplikacija. Malo ljudi u drzavi zna kako se to radi.
 
Alfa, 100 posto si siguran u ovo što pišeš?

Znam da sam onih gornjepomenutih 10 memorisjkih kartice, posle vraćanja pošiljaocu, preusmerio i zamoliio lika da pošalje na ujakovu adresu u Italiju. I da su ga zvali tamo i pitali šta će mu 10 kartica .... Dobio ih je, ali znači, opet nije prošlo skroz glatko ....

Ja sam sebi porucivao jedno tridesetak usb kablova za mobilne telefone. I to sam rekao da mi spakuju u 3 paketa kako nebi mozda doslo do prelaska neke njihove sume posle koje carine.
Video sam da su paketi otvarani (lepili su ih posle njihovom post expres trakom) i nisu pitali da li mi i zasta treba tih brdo kablova. Niti su pravili problem sto je sve to podeljeno u 3 paketa.
Zato mi je bilo cudno da su tebi pravili problem.
Da li ima bilo gde definisano koliko komada neke robe mozes da kazes da je za tebe a koliko je za neku prodaju?

EDIT: P.s. Najjace da znaju oni koliko ja kompova imam u sobi pa da mi na osnovu toga ogranice nesto :D
 
Poslednja izmena:
Nigde u EU ne zabranjuju niti pitaju sta ce vam 5 grafickih. Postoji sigurno neki limit kada se zapitaju, ali taj limit nije nesto sto bi prosecan korisnik mogao da poruci sa obicnom platom.

Kod nas je spoljnotrgovinski zakon prilicno usaglasen sa EU zakonom. Problem je njegova primena, odnosno neprimenjivanje zakona.

Na nivou kompanija je stvar prosta. Carinska, poreska i druge kontrole mogu uvek da dodju u neku firmu i da kontrolisu poreklo robe, ispravnost, usaglasenost sa standardima, placene poreske i druge obaveze.

Na nivou postanskih (licnih) posiljaka, nije bas tako, jer carinski inspektor ne sme da ti udje u stan i trazi graficke karte bez sudskog naloga. Tako ispada, da i u EU njega drzava koci da on radi svoj posao :trust:

Naravno da ovo sto sam napisao ne treba da se shvati "bukvalno", ali problem je kako da se ostvari kontrola prometa robe, a da to ne bude skupo po drzavu ili pojedinca.
 
Ja sam uveren da na carini nose sta hoce kuci, jer su mi maznuli paketa u vrednosti od 500e prosle godine.
 
Da li ima bilo gde definisano koliko komada neke robe mozes da kazes da je za tebe a koliko je za neku prodaju?

Koliko ja znam ne, niti ce ikada biti definisano. Jer ako tako nesto definises to je onda kriterijum za izigravanje propisa.
 
Pa zbog tih stvari ja se vise i plasim da bilo sta narucim, pa makar to bilo i za 10€...ne mogu vam opisati koliko me te stvari nerviraju. A ziva je istina da su svi ti sa carine pokupovali sebi vile i stanove u centru grada..ima li kraja svoj toj pohlepi
 
Alfa, 100 posto si siguran u ovo što pišeš?

Garantovano. Mozda je Italija smejurija kao i mi (nije daleko..), ali meni je stizala gomila stvari u UK i DE, nikakva pitanja nisu postavljali, samo dam kreditnu da platim VAT i to je to.
 
EDIT: P.s. Najjace da znaju oni koliko ja kompova imam u sobi pa da mi na osnovu toga ogranice nesto

I zato ima leka. Eto, ti si naleteo na raspoloženog carinika, pa je tako prošlo. Imali smo gore primer da čoveku 2 puta sve lepo prošlo, a posle ga otkidali.

Uradi tako 5 puta, pa da vidimo šta će da se desi.

A ovo što sam napisao Ima leka. Mene su pozvali, i pitali: Da li imam dozvolu da uvezem? Verovatno od nekog određenog ministarstva. ja rekoh nemam, treba mi za lične potrebe.

10 komada ne može da bude za lične potrebe, moguća komercijalna upotreba i preprodaja i kraj.

Pretpostavljam da se dozvola odnosila na nešto u fazonu posebne potrebe, ili slično, kao kada auto registruješ na invalida, ne daj Bože, itd itd .... jer si FIZIČKO LICE.

To je ono glavno, a što mnogi ovde ne mogu ili neće da shvate.

Ako ti imaš 5 kompova, ili 15, onda da bi uveza0 5 ili 15 besnih grafičkih kao fizičko lice, moraš da imaš dozvolu, odobrenje, ili nešto treće, od nekog nadležnog ministarstva, kojem ćeš da obrazložiš Šta će tebi 5 ili 15 kompova kao fizičkom licu?

Realno, ti možeš da sediš samo za jednim, dva , ili maksimalno 3, i nešto da RADIŠ ? Radiš? Šta radiš? Režeš pirate? Praviš Projekte? Prodaješ te projekte? Zarada .... Imaš firmu? Nemaš? Pa kako prodaješ?

drugi odgovor, igram se ... Igraš se? Na 5 ili 15 kompova? To je mnogo za igranje. Mnogo vas se tu igra. Imaš igraonicu? Plaćaš porez? Ne ?

Sve se svodi na to, to je tačka gledišta države, i tu nema šta mnogo da se filozofira: Šta nekog boli? Ne boli njega ništa, kao ni mene, što se mene lično tiče, imaj 30 kompova u sobi.

I manite sada priče kamioni, avioni, šleperi, šverceri, buvljaci ..... pričamo o konkretnom primeru, i stvari stoje tako kao što stoje.

Znate šta je bilo sa nekermanom, znate zašto je smanjena granica na 20 evra isprva, i to vam je čist primer da je država u pravu, a zamislite koliko je nas koji tako naručuju , a broj se povećava, i tek će se povećati, posebno ako dodje PP, uvoznici manje prodaju, manje zarade, otpuste radnike, radnici idu na socijalno, država mora da plaća ...

Shvatite da je to točkić u mašineriji, i da je sve povezano.

Da li bi iko ovde od vas kupio i jednog miša od 500 dinara, da ima limit recimo 300 evra, i PP, i slobodu naručivanja odakle god hoće? Evo ja sam kupio 2 neka miša po 90 centi na ebay, neki ultra mega giga popust, i miran sam sada. Nisam dao 1000 dinara u našoj prodavnici. Država je automatski ostala uskraćena za oko 200 dinara PDVa, prodavac za 200-300 dinara zarade od koje prima platu, plaća lokal, doprinose, uvoznik bez 200 dinara zarade od koje plaća magacionere, prevoz ....

I šta dalje? Gomila nezaposlenih.

Ekonomija tako funkcioniše, da bi svi imali posao, da bi svi imali deo. Vi sad kažete, obogatio se uvozni, prodavac. Nije. I on troši, On kupuje hleb, cipele, hranu, dalje te pare opet idu u sistem, pa nije ih zakopao ispod bukve, majku mu .... širi lager, zaposli još 2 radnika ....

Samo gledajte BigPicture, nemojte da gledate samo svoje pedu, i stvari su malo jasnije, nadam se....

ali meni je stizala gomila stvari u UK i DE, nikakva pitanja nisu postavljali, samo dam kreditnu da platim VAT i to je to.

Ma u redu to, i menije ovde stizala gomila robe ... ali .... da li ti je stizala GOMILA ISTE robe? Da li si ikada naručio, evo, što ovde pišemo, 10 20 30 komada grafičkih po 60 70 90 evra? I kada bi to uradio, da li si siguran da bi prošlo baš tako glatko ? Ili 20 pari patika u jendom paketu?
 
Poslednja izmena:
Ta ekonomija koju ti opisujes je trula. Taj PDV ide opasno prenagomilanoj birokratiji, pa ta opasno prenagomilana birokratije dodeljuje nas novac ultra bogatima, pa oni kupuju vile jahte itd. Ne moram da pominjem da socijalna davanja doprinose porastu nezaposlenosti, kao i minimalna zarada, koja npr. u Austriji ne postoji..

Nasi uvoznici bolje da nestanu sa ovih prostora, pa da otvore prostor izvoznicima, da pocnemo da proizvodimo nesto, sto kaze ekonomista Miodrag Zec, makar cackalice.. Nas citav mentalitet zasniva se na uvozu i preprodaji, to nam omogucava NBS sa precenjenim dinarom..

Kad bi dinar otisao na 130-140 za 1 euro, da vidis kako taj mis sa ebay-a ne bi bio vise privlacan..
 
I manite sada priče kamioni, avioni, šleperi, šverceri, buvljaci ..... pričamo o konkretnom primeru, i stvari stoje tako kao što stoje.

Znate šta je bilo sa nekermanom, znate zašto je smanjena granica na 20 evra isprva, i to vam je čist primer da je država u pravu, a zamislite koliko je nas koji tako naručuju , a broj se povećava, i tek će se povećati, posebno ako dodje PP, uvoznici manje prodaju, manje zarade, otpuste radnike, radnici idu na socijalno, država mora da plaća ...

Shvatite da je to točkić u mašineriji, i da je sve povezano.

Da li bi iko ovde od vas kupio i jednog miša od 500 dinara, da ima limit recimo 300 evra, i PP, i slobodu naručivanja odakle god hoće? Evo ja sam kupio 2 neka miša po 90 centi na ebay, neki ultra mega giga popust, i miran sam sada. Nisam dao 1000 dinara u našoj prodavnici. Država je automatski ostala uskraćena za oko 200 dinara PDVa, prodavac za 200-300 dinara zarade od koje prima platu, plaća lokal, doprinose, uvoznik bez 200 dinara zarade od koje plaća magacionere, prevoz ....

I šta dalje? Gomila nezaposlenih.

Ekonomija tako funkcioniše, da bi svi imali posao, da bi svi imali deo. Vi sad kažete, obogatio se uvozni, prodavac. Nije. I on troši, On kupuje hleb, cipele, hranu, dalje te pare opet idu u sistem, pa nije ih zakopao ispod bukve, majku mu .... širi lager, zaposli još 2 radnika ....

Samo gledajte BigPicture, nemojte da gledate samo svoje pedu, i stvari su malo jasnije, nadam se....

Magic očito da ti mašiš BigPicture politiku...taj uvoznik kako bi zaštitio svoje nerealno visoke cene, sa nerealno visokim maržama (evo tek su sad uredbom ograničili marže na osnovne životne namirnice na 10%...koliko li su tek bile ranije kada su mogli da divljaju kako je ko hteo) on finansira tamo nekog političara i njegovu stranku da stave limit na 20eura... Ne Magic, tog uvoznika zabole i za državu i za radnike i socijalu i sve ostalo...njega zanima zarada. Zarada koju on neće imati ako ti, ja i još neko drugi naručimo TV sa amazona i platimo ga sa sve PDVom, carinom, špedicijom 30% manje nego što bi ga platili kod njega.
E to ti je BigPicture u Srbiji...objasni ti meni gde je tu slobodno tržište... slo - bo - dno

@rango1

Apsolutno si u pravu...o spoljnotrgovinskom deficitu ni ne vredi pričati..to je špansko selo za sve ove naše političare i "ekonomiste" u vladi
 
Poslednja izmena:
Ma u redu to, i menije ovde stizala gomila robe ... ali .... da li ti je stizala GOMILA ISTE robe? Da li si ikada naručio, evo, što ovde pišemo, 10 20 30 komada grafičkih po 60 70 90 evra? I kada bi to uradio, da li si siguran da bi prošlo baš tako glatko ? Ili 20 pari patika u jendom paketu?

Stizalo je 50 komada HARD DISKOVA odjednom. Graficke mene ne zanimaju. Stiglo je uz te diskove i 4-5 kontrolera.
Drzava NE ZELI da ti to uvezes kao firma! Firma ce onda taj PDV vratiti nazad ako je to njoj osnovno sredstvo, a ti NECES moci.
Ti kao fizicko lice IMAS pravo da to prodajes dalje bez PDV-a.
Nemoj da te neko laze kako nemas.
Znaci drzava ne gubi ako ti uvezes to i platis PDV kao fizicko lice a dalje posle to prodajes uz zaradu. Ti si kroz PDV i takse vec njoj platio :)
U EU se valjda gleda vrednost robe - ako prelazi limit gde mora da se prijavi firma za VAT tu ce fizicko lice da preseku da li moze toliko da uveze.

Ovo sto pricas o ekonomiji stoji bas tako, nazalost. Da ne bi bilo nemira moraju neki da placaju drugima bez obzira koliko ti drugi vrede. Da li ce to biti kroz uvoznicki lobi, poreze ili sta vec, ali moraju...
Ja bih radije da ja njima direktno dajem novac, nego uvoznickom lobiju, ali krastavac...
 
Ta ekonomija koju ti opisujes je trula. Taj PDV ide opasno prenagomilanoj birokratiji,

O, aman , ljudi, pa el ja vama ličim na ******a? Da li misliš da ja NE ZNAM sve to? Što ste ti i zechs sve opisali?

Zato sam napisao nemojte sada o onim pričama, a deo se odnosio baš na to što si ti napisao.

Ja pokušavam tvrdoglavima da objasnim ZAŠTO je to tako kako jeste, a ne šta je dovelo do toga.

Pokušavam da objasnim gledište druge strane, a ne da je branim ...

Pa zaboga, i ja sam jedan od vas, i ja naručujem, i ja deo prihoda svog domaćinstva ostvarujem kroz te zezalice. I mene nervira birokratija, i mene nervira komunalna policija, i ja se štrecam od tržišnih kada prolaze pored firme ...

Njihovo je da nam doskaču, naše je da se dovijamo i laktamo da preživimo i omogućimo porodici koliko toliko normalan život.

To je sve što pokušavam, NE DA IH BRANIM !!!!! I nemojte me linčovati zbog toga... :) :) :)

A da bi nešto promenili, sigurno nećemo ovde na benchu ....



Alfa, ako je tako, odlično, "naši" ne gledaju na stvari tako, jednostavno, ako hoćeš da radiš, prijavi firmu, plaćaj poreze i hoće da im omogućiš da mogu da ti upadnu kada hoće i da te kontrolišu. U tome je cela stvar, i to pokušavam da objasnim
nekima ovde koji se busaju u grudi: Šta nekog zabole šta će meni X komada toga ....

Ali ne verujem da je tako u svim zemljama EU, i van EU ....

Eto, u Italiji izgleda nije ....
 
Ti kao fizicko lice IMAS pravo da to prodajes dalje bez PDV-a.
Nemoj da te neko laze kako nemas.

Zakon o trgovini :
2. trgovac je pravno ili fizičko lice koje ispunjava uslove za obavljanje prodaje robe, odnosno usluga, propisane ovim zakonom;

Član 74.
Novčanom kaznom od 100.000,00 do 1.000.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:

1. ne vodi evidenciju prometa na potpun i propisan način (član 37);

Za radnje iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice ili odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 5.000,00 do 50.000,00 dinara.

Član 75.

Novčanom kaznom od 500.000,00 do 2.000.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:

1. obavlja daljinsku trgovinu na malo suprotno odredbi člana 17. ovog zakona;

Za radnje iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice ili odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 50.000,00 do 150.000,00 dinara.

Član 76.

Novčanom kaznom od 50.000,00 do 150.000,00 dinara kazniće se fizičko lice ako:

1. obavlja promet robe/usluga, a nema svojstvo trgovca (čl. 11. i 30.);
2. obavlja trgovinu ličnim nuđenjem suprotno članu 19. ovog zakona.

Uz prekršajnu kaznu iz stava 1. ovog člana, fizičkom licu se može izreći i zaštitna mera zabrane vršenja određene delatnosti u trajanju od šest meseci do dve godine.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno