Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Interesuju me vaša iskustva tj. da li paketi poslati fizičkim licima EMS express-om za Srbiju idu na špediciju ili ne?
Meni je jednom stigao EMS paket iz USA, sve je islo preko poste kao obicna posiljka sa trackingom. Bila je vrednost oko 200 € pa sam platio carinu i PDV ali nije bilo nikakvih dodatnih troskova. Veci je problem sto ne moze da se posalje EMS posiljka iz nekih drzava za Srbiju (npr. Japan).
 
Ja od carine i poreza ne bežim samo nisam raspoložen da plaćam harač "špediterima".
 
Moram dupli post zato što ne mogu da editujem stari!

Kakva je situacija sa pošiljkama koje stižu kao:
- Air Parcel
- International (Registered) Air Mail
Idu li takve pošilke na špediciju ili se plaćaju samo carina i porez!
 
Ja sam do sad narucivao svasta, ali je sve uvek stizalo redovnom postom i nije podrazumevalo spediciju i kurirske sluzbe. Mislim da sam prepoznao to drugo sto navodis - International Air Mail, jer su mi narudzbine iz Engleske svakako stizale Air Mail-om, tako da mogu da kazem da, ako se naruci nesto razumno - u pogledu velicine i prevashodno vrednosti, nece potpasti ni pod spediciju, ni pod carinu, ni pod porez. E sad, sta sve treba tebi da stigne, koliko vredno i tome slicno, u to ne mogu da ulazim. Air Parcel mi vec ne zvuci poznato kao termin, ali ima ovde iskusnijih kupaca, pa cemo videti sta kazu ;).
 
Jel moze samo potvrda jel 70e ili 50e limit za carinjenje?
Treba drug da mi posalje neki parfem iz USA, pa zato pitam.thx
 
Slobodno vreme je najveci naprijatelj naroda,
jer tada on pocinje da razmislja
i snuje kako da napakosti vlastima.
Citat iz Alan Forda;)

Na prvoj strani ovog threda, drugi post imas odgovor na tvoje pitanje.
 
Kakva je situacija sa pošiljkama koje stižu kao:
- Air Parcel
- International (Registered) Air Mail
Idu li takve pošilke na špediciju ili se plaćaju samo carina i porez!
Ako nije kurirska sluzba ne podleze spediciji (podleze nekim silnim gomilama taksi mozda ali one su extra sitne ukupno, samo ih je puno)
Znaci, ako nije DHL, UPS i FedEx ne idu na spediciju (mozda sam nesto propustio). TNT mi je ranije radio spediciju ali je ona bila u rangu taksi koje naplati posta, tako da efektivno ne rade spediciju. Ne garantujem za to!

Jel moze samo potvrda jel 70e ili 50e limit za carinjenje?
Treba drug da mi posalje neki parfem iz USA, pa zato pitam.thx
Tebe mrzi da citas bas :)
Parfem ce verovatno da podleze "kradji", pre nego spediciji :) Neka stavi originalni racun, u Americi su parfemi ispod 50$ u obicnim radnjama i online, osim ako ne trazis neki lux, tako da svejedno po ceni ne podleze carinjenju.
Medjutim, parfem je akcizna roba, pa mislim da ce, u zavisnosti od volje radnika (citaj: pozicije sazvezdja malog i velikog medveda :D) verovatno ici na carinjenje.
 
Samo sam 1 platio carinu (i porez) na parfeme i to ih je bilo više komada u kutiji i račun 100+$.
 
Pa to je cela poenta - verovatnoca carinjenja je jednaka verovatnoci da dva pomenuta sazvedja gledaju na trece ;)
 
@alfaunits Hvala na odgovoru!
 
Pade mi na pamet pa bolje da pitam:

Posto je Srbija potpisala neki sporazum sa EU o carinama, ne znam tacno koji, jel bi to trebalo da znaci da ako porucim npr graficku iz Nemacke, da ne dobijam carinu.Ili se to odnosi samo na proizvode koji su made in EU? Ili se uopste ne odnosi;)?
 
Hmmm trebalo bi roba da ide na carinjenje, e sada ako je vrednost robe manja od maksimalnog propisanog iznosa na koji se ne carini roba onda nece biti carine (pre je bio 20 eur sada mislim da je povecan, dal na 50 eur ili 70eur nisam siguran)...
Tako da ako narucis grafu od 300 eur racunaj da ces da das jos pola :D Salim se naravno ali surova realnost je da moze to da se desi ;)
 
NE MESAJTE placanje carine i carinjenje!
Zvuci smesno ali je jako bitna razlika...
Na IT robu se u sustini ne placa carina ili se placa 1%.
Medjutim PDV se uvek placa! Cak i na robu iz EU. Znaci, bila roba iz EU ili ne, ona se carini, tj. naplacuje se PDV.

Bash sam prostudirao sa DHL-om i racunovodjom zbog porucivanja laptopa :)

Naravno, da li ce vas ignorisati, tj. nece vas slati na carinjenje je druga stvar. Inace, za robu koja je Made in EU, CEFTA i ne znam kako se zvase ruski blok trenutno, nema carine na IT robu (0%), ali opet ima PDV.
 
Poslednja izmena:
Samo za one sa jakim stomakom.

Ah da, ponos i svekoliki napredak u vidu promene zakona...samo sam se registrovao da podelim svoje iskustvo iz limba oko carinjena...ili idite na kraj posta gde je sustina onoga sto morate da uradite pre nego bilo sta narucujete.

Evo sta se meni izdesavalo:

Kad sam cuo da je zakon promenjen ja sav odusevljen pocnem da lovim stvari koje vec dugo vrebam. Koga smaraju dugi postovi neka konsultuje lekara ili farmaceuta.

Dogadjaj 1: Ubedjen da je nivo podignut na 70e za sve narucim cipele i rukavice na rasprodaji. Roba u vrednosti od oko 65e stigne kao pod sat. Postar na vrata, potpis, paket u sake, ekstaza.

Dogadjaj 2: Opet narucujem sa istog sajta gomilu majci na rasprodaji (12 komada) ukupne vrednosti od oko 60 e. Sve stize uredno. Majce kostaju 2-4 e komad i izgledaju do jaja.

Dogadjaj 3: Ja odusevljen, pricam svima, ovo jednostavno funkcionise kako treba...

Dogadjaj 4: Stize mi jos jedan par cipela i postar mi trazi 4000 din! Molim?! Za sta 4000 din??? Za carinu...Ali ja sam vec primio dve posijlke slicne vrednosti a po novom zakonu...postar me prekida i kaze, "Decko, ja samo ovo nosim, ‘oces ti da platis ili ne? Ako ne, ovo ide nazad u Englesku...

Dogadjaj 5: Ja placam 4 k dinara, uzimam paket i odlazim u centralu carine u postu kod zeleznicke i direktno kod upravnika carine. Upravnik je chichica od nekih 60, kancelarija mirise na smrt, ali je uprvanik jako ljubazan i jako strpljiv. Posto smo se objasnili da ne pokusavam da mu prodam cipele poceo je da mi objasnjava sve do tancina. Prvi shok - uprkos tome sto je pisalo u novinama maksimum je podignut na 70 samo ako Vam salje fizicko lice a na 50 ako je pravno lice (sajt) - mislim da je ovde vec to neko rekao.

Jos mi objasnjava da:

- ako primim posiljku i platim carinu (10% carine + 18% PDV = 28% vise od inicijalne cene) tu je kraj svakoj sansi za zalbu
- ako ne primim moram da odnesem dokaz o tome koliko to kosta u postu gde je posiljka, da predam to sto sam tad njemu doneo (invoice sa sajta koji sam dobio posle uplate) i da ako prave problem da im kazem, citiram: ,,Da ne znaju da rade svoj posao."
- onda oni prosledjuju to carini, poslijka se ponovo carini na nizi iznos i ja je dobijam...

Dogadjaj 6: Ja dobijam sledecu posijlku i postar ponovo trazi 4000 dinara. Ja odbijam da primim i odlazim u postu da bih saznao da me je poslao u pogresnu postu. Prava posta je oko 2 km dalje.

Dogadjaj 7: Dolazim u pravu postu i objasnjavam sta se desava i oni mi kazu da to nije njihovo i da moram da idem u carinu. Ja kazem, "Meni je upravnik carine rekao da ako mi kazete upravo to sto ste sad rekli da vam kazem da ne znate da radite svoj posao." Salterusa poludi i zove seficu koja bude skroz kul i resi problem za 30 sec.

Dogadjaj 8: Nedelju dana iza toga zvoni meni postar na vrata, ja izlazim pospan i u gacama i kaze mi, "Ovi su ti rekli da napises zvanicnu zalbu i odneses" Ja napisem zalbu i odnesem i , guess what, ponovo prolazim kroz mucenje da to nije njih problem i da ja treba tamo da idem. Ponovo sef. Ponovo poluminutno resenje.

Dogadjaj 9: Prolazi nedelju dana, meni postar zvoni u 8, ja izlazim pospan i on mi kaze, ,,E, ovi ti rekli da ides da uplatis ovu taksu i da odneses kopiju uplatnice." Odlazim u postu, ispostavlja se da ta posta ne prima uplate, odlazim u drugu, placam i posle dve tri recenice i mrstenja ubedjujem sluzbenicu da posalje u carinu.

Dogadjaj 10: Za oko nedelju dana zvoni mi postar na vrata i kaze: ,,Sto nisi uplatio ono?" Ja bezvoljan, opet pospan i bez reci pruzam mu dokaz o uplati. On okrece neki broj telefona i kaze, "Evo decko uplatio, mora da ste vi to tamo izgubili." Okrece se meni i kaze, ,,Moracu da ti uzmem ovaj tvoj primerak." Ja samo odmahujem rukom, zatvaram vrata i vracam se da spavam.

Dogadjaj 11: Posle oko nedelju dana, zvoni mi postar na vrata i kaze, ,,E, evo ti ovaj broj telefona ovih sa carine, oni hoce da pricaju sa tobom" Telefon zvoni i javlja se neka ljubazna tetkica i kaze i da moram da donesem neki dokaz iz banke da je to stvarno toliko placeno. Ja kazem:,,Ali gospodjo, na prvom papiru koji sma vam doneo pise...placeno datuma...karticom tom i tom...kartica istice...kontrolni broj..." Ona mi odgovara sa:,,Ne znam ja, sumnjiv je ovaj sajt meni nesto, pise nekih 30 posto popusta ali kad se udje nije sve na 30%...a na sajtu pise "Selected items 30% down"…

Ne mogu da se otmem utisku da svojoj slogiranoj tetki objasnjavam kako internet funckionise. Pitam da li mogu da posaljem na mejl screenshot transakcije sa svog online naloga i ona kaze:,,Mmmmm, pa imamo mi taj mejl ali mi to samo za izmedju sebe, najbolje vi to nama donesite ili posaljite faksom.

Dogadjaj 12: Odlazim u postu gde od mene zatraze da dodjem sutra jer je tad tu taj neko ko to moze da resi (pod "resavanjem se podrazumeva ubacivanje u kovertu"). Bezobrazno odbijam i trazim da tom nekom ostave na stolu da ga ceka sutra.

Dogadjaj 13: Sutra ujutru me budi poziv od ljudi iz te poste da to nije njihov posao i d a ne mogu vise time da se bave (setite se sta mi je rekao upravnik carine). Vidim da je jedini nacin da resim ovu situaciju da budem fin i ljubazno zamolim da mi samo jes jednom ucine “uslugu”. On posle 15 minuta rasprave pristaje.

Dogadjaj 14: Zvoni telefon. Tetkica iz carine na drugoj strani. Kaze:,,Znate, ja nista ne mogu da vidim ovo sto ste poslali faksom. Najbolje da vi meni to donesete, da ja prosledim komisiji i ako mozete da dobijete cipele i kaput to sredine Maja...
Dogadjaj 14a: Moj polu-urlik:,,MOLIM!!!"

Dogadjaj 14b: ,,Pa da gospodine, jos ima zalbi koje cekaju na resenje od avgusta.", kaze ona.

Dogadjaj 14c: Posle dramaturske pauze za koju verujem da mi je uzela bar dan dva zivota, skrhano kazem:,,Dobro, priznajem da ste me sistem i vi kao njegov predstavnik slomili - recite mi jos ovo, sta da napisem u pismu kojim se odricem zalbe." Ona mi izdiktira i ja unezneveren spustam slusalicu.
Dogadjaj 15: Donosim odluku da ne napisem pismo i da umesto toga napisem pismo ombudsmanu predsednika republike i da odem jod jednom kod onog chichice cija se kancelarija oseca na smrt.

Epilog - Nije problem sto traze 7-8 dokumenata i uzimaju mi novac i vreme, problem je sto mi te dokumente traze jedan po jedan. ako je ovo tendenzioznost onda smo najzlobniji na svetu, ako je glupost onda smo najgluplji na svetu. Bilo kako bilo - stidim se sto sam Srbin. Nije ni cudo kad smo vi potomci kukavica koje su prezivele na kosovskom boju, kako mi lucido rece jedan taksista neki dan. Mi smo gotovi. Nula. Kraj.

Nauk – ako vec narucujete iz inostranstva, prvo kontaktirajet sajt da budete sigurno da prilazu cenu onoga sto ste narucili. Ako jeste, onda se samo uzdajte u dobru srecu I njihovu dobru volju. Meni je cena bila prikacena ali su ono odlucili da to vredi vise.

Fiziciki mi je lose kad ponovo prozivljavam ovo.
 
Nisam siguran ko je ovde lud - oni, ili ti sto si mislio da ce se nesto promeniti :D

(ovo kaze covek koji 2000., 2001., 2002., 2003. i 2005. nije hteo da ode u Nemacku za platu od 5000E neto jer je mislio da ce ova drzava biti bolja, otkazao potpuno validnu kreditnu iz Nemacke i PayPal.de nalog... - tako da, ako se nekada previse zapricam, samo mi ponovite ovo da se malo ohladim :))
 
@kefalomaster
Tvoj slucaj treba svako da procita jer je veoma poucan. Ujedno svaka cast na kolicini energije da se boris sa sistemom makar i u "samo" 15 opisanih koraka. Ne bih da ti stajem dodatno na muku, ali i ovde se vec neko vreme pise o tome, a i u svim vestima koje sam nasao na netu na tu temu da je podignut limit za fizicka lica na 70, a pravna na 50 evra za carinjenje posiljki. No, i pored toga si u pravu - uvek je GLAVNI adut uzdanje u srecu i dobru volju. Sve ostalo je ma sta da kaze zakon po meni relativno. Do sada sam od recimo pedesetak porudzbina platio jednu malo vecu, jednu neznatnu carinu i dvaput nazovi taksu za otvaranje paketa. Unapred znam da ne bih imao snage, volje i energije da prodjem ni sedam tvojih koraka da su me kojim slucajem bilo kad "rebnuli" muski.
 
@kefalomaster

Lepo si se ti to setio, jer u Engleskoj te stvari koje ovde ovaj nepismeni narod placa 200 evra od šanera ili po buticima, moze da se kupi u regularnoj radnji za 10-20 ili 50 evra. Imao si srece u prvim kupovinama, ali posle te je stvarno stigao nas neverovatno iskvareni i bolesni sistem (sazdan od neukih i ljudi koji ne znaju svoj posao).

Ne sekiraj se i ne opterecuj, probao si na kraju su te izmaltretirali, ali veruj mi sve je dobro dok ne padnes saka nasim lekarima i zdravstvenim ustanovama, zato se opusti i ne razmisljas vise o posti i carini, ljudi vodite racuna o zdravlju, batalite pusenje, jer kod nas ubijaju ljude, a ne lece ih.

Pozdrav svima i srecni Vam praznici, i puno zdravlja!
 
Poslednja izmena:
Meni su poslednje dve posiljke garderobe ukrali tako da sada odevne prwdmete dovlacim licno. Btw ako se ima u vidu da se gro radnih mesta u drzavnim sluzbama dobija preko koverte, jel neko stvarno ocekuje da bi primena i najboljeg zakona bila odgovarajuca ?
Ako je za utehu, sad nije toliko lose ko sto ce tek biti (kad vidim sta clanice eu madjarska i grcka prozivljavaju, tesko mi je da pojmim sta li nas ceka sa polupismenim predstavnicima ciji se interes zavrsava kod njihovog dzepa)
 
Naravno da se ne da ocekivati odgovarajuca primena zakona, ali nada umire poslednja. I stvarno sta covek moze osim da se nada najboljem. Ili da dovuce robu licno :).

Propustih da pomenem... ne znam da li ovo ima veze s bilo cim niti da li oni zaista vode bilo kakvu slicnu evidenciju - licno sumnjam, ali... tek, u tim tekstovima o zakonskim izmenama i na samom sajtu carina pisalo je POVREMENE posiljke i ta rec je tu mozda slucajno, a mozda i ima odredjenu tezinu... posto je kefalomaster pominjao tri porudzbine, u nepoznatnom vremenskom roku, moguce je da, uz ogradu da zaista nisam siguran vodi li neko od njih uopste racuna o tome, ponekad zbog veceg broja porudzbina posumnjaju na mogucu komercijalnu aktivnost pa odluce da se i oni malo "olovase". A mozda im je samo dosao takav dan. Na kraju krajeva to sad i nije toliko bitno.
 
,,Mmmmm, pa imamo mi taj mejl ali mi to samo za izmedju sebe, najbolje vi to nama donesite ili posaljite faksom."...

:laugh: ahahahaha ajaaaaaoo dal moguće hahahaha :bottle:

...zvoni mi postar na vrata i kaze: ,,Sto nisi uplatio ono?"

Podseti me baš relativno skoro mi poštarka donela poziv za vojsku, regulare - otadžbina me bre zove, i kaže: "pa dobro sto nisi išao u vojsku?" :eyebrows: (klasa: septembar 2000.) :bottle:
 
Sto nisi rekao da ne volis da budes u timu koji stalno gubi :D
 
Epilog - Nije problem sto traze 7-8 dokumenata i uzimaju mi novac i vreme, problem je sto mi te dokumente traze jedan po jedan. ako je ovo tendenzioznost onda smo najzlobniji na svetu, ako je glupost onda smo najgluplji na svetu. Bilo kako bilo - stidim se sto sam Srbin. Nije ni cudo kad smo vi potomci kukavica koje su prezivele na kosovskom boju, kako mi lucido rece jedan taksista neki dan. Mi smo gotovi. Nula. Kraj.
...

Fiziciki mi je lose kad ponovo prozivljavam ovo.

Izdrzi "kralju"! :sceptic:


Nisam siguran ko je ovde lud - oni, ili ti sto si mislio da ce se nesto promeniti :D

(ovo kaze covek koji 2000., 2001., 2002., 2003. i 2005. nije hteo da ode u Nemacku za platu od 5000E neto jer je mislio da ce ova drzava biti bolja, otkazao potpuno validnu kreditnu iz Nemacke i PayPal.de nalog... - tako da, ako se nekada previse zapricam, samo mi ponovite ovo da se malo ohladim :))

HAAaaa???! :zgran:


...

Ne sekiraj se i ne opterecuj, probao si na kraju su te izmaltretirali, ali veruj mi sve je dobro dok ne padnes saka nasim lekarima i zdravstvenim ustanovama, zato se opusti i ne razmisljas vise o posti i carini, ljudi vodite racuna o zdravlju, batalite pusenje, jer kod nas ubijaju ljude, a ne lece ih.

Pozdrav svima i srecni Vam praznici, i puno zdravlja!

Pomalo i kradu novorodjenu decu... to si zaboravio :mad:
 
Pozdrav,zanima me vase misljenje o mogucim buducim dogadjajima...E ovako...ucestvovao sam u nekoliko nagradnih igara i dobio nekoliko IT proizvoda...Kuler,ventilator,flash i kuciste.Dolazi od razlicitih firmi i sve je dobijeno na poklon,nista nije kupljeno.I sve treba da dobijem od firmi (pravnih lica) i sve je na poklon.E sad,koji je najgori moguci scenario? Pod pretrpostavkom da ce oni platiti sve troskove tamo,da li se meni ovde ista naplacuje i koliko? I za slucaj da ipak oni nista ne plate,sta onda ja placam?
 
Najgori mogući scenario je da ti se neki od paketa zagubi negde uspu ili da ti to maznu na carini.
Ok, da ne baksuziram...
Najgori mogući scenario je da platiš carinu + pdv na vrednost paketa veću od 50€.
Bez obzira što je poklon, on se carini i lupa se pdv, a ako nema naznačene cifre ostavljeno je cariniku da proveri na internetu koliko stavka košta i to carinska osnovica.
Sretno:)
 
Koliko mi mogli da me odrape za kuciste za koje na internetu pise da je 130 e,posto me ono najvise brine jer je najvece vrednosti...e sad,zanima me samo da li ima sanse da za to kuciste prodjem ok tj.sa nekim minimalnim troskovima?
 
Ako ti salju postom proci ces u bilo kom slucaju relativno jeftino. Mozda ti i lupe PDV na najvecu cifru na netu, ali za kucista, flasheve i slicno to nije 500e vise nego je u najgorem slucaju 50e vise (ako i toliko), na sta razlika za PDV dodje <10e.
Ako ti salju kurirskom sluzbom, GARANTOVANO placas carinu/PDV na to (sto nije neka cifra) i garantovano ce te opeljesiti za spediciju (3300din kod DHL-a, ne znam za druge kurire).
Za flashku i slicno ce te verovatno propustiti, ali ako ocekujes da nista ne platis za kuciste... sinak, previse ocekujes! :)

@P307, da se razumemo, nisam mislio da ce Srbija biti bolja od Nemacke, nego da cemo dostici neki realan nivo, barem preci Bugarsku, sto je meni bilo tada dovoljno da nemam razloga da idem u Nemacku.
 
Koliko mi mogli da me odrape za kuciste za koje na internetu pise da je 130 e,posto me ono najvise brine jer je najvece vrednosti...e sad,zanima me samo da li ima sanse da za to kuciste prodjem ok tj.sa nekim minimalnim troskovima?
Na 130e carina + pdv je otprilike 40e, bez špeditera, naravno, a ako ti pošalju preko nekog špeditera (DHL, UPS, FedEx,.. - gledaj da to nikako ne urade) najmanja globa za njihove troškove je pomenutih 3300 kod DHL-a, bez obzira na cifru, pri čemu su trokovi srazmerno veliki u odnosu na cenu i gabarite. Kod ostalih špeditera je veća cifra.
Flašk, kuler i vent neka ti pošalju regularnom poštom, ali ne deklarisano kao paket, već kao pismo (to nema veze sa veličinom, meni moj Kinez već godinu dana šalje koješta iz HK kao pismo, a bude stvari i od pola kila, ali nikada nisam platio carinu, dok ako je deklarisano kao paket veća je verovatnoća da će da zaglavi na carinskom pregledu, pošto naša carina nema dovoljno ljudi da sve pregleda, pa se mora raditi selekcija, a jedan od kriterijuma je i ovaj, da li je pismo ili paket).
Dakle, za kućište ti ne gine carina, a ovo resto može da prođe, pogotovo što sumnjam da je vrednosti pojedinačnog proizvoda veća od 50e.
 
E hvala na pomoci,sad cu svim tim firmama da posaljem mail da ih zamolim da mi posalju postom a ne preko dhl-a,fedex itd...A kako da im kazem za kuciste? Jel moze to da se salje obicnom postom?
 
Ajde i ja nesto da kazem

Ovde mozemo da razmenjujemo iskustva, ali sto se tice saveta, tu treba biti veoma oprezan.

Radim u jednoj "spediciji" tako da sam delimicno upoznat se problemima koji se javljaju u spoljnotrgovinskom poslovanju. Verovali ili ne, vec vise od godinu dana se ne primenjuje zakon u potpunosti, jer drzava (carina) ne zna kako da ga sprovede. Zakon je izglasan u Skupstini i objavljen u Sl GL. Zakon je izglasan po preporukama (pritiskom) EU (to je ono famozno usaglasavanje sa EU, koje se na zalost ne primenjuje).

Prepreke za primenu Zakona su nekvalitetan kadar u Carini i zloupotreba uvoznika. U prevodu: carinik nema pojma, ali da ne bude da sve prolazi mimo njega, on koristi svoje diskreciono pravo, pa malo pravi njesra. Uvoznik radi "sve po zakonu", ali je ocigledno da izigrava zakon.

Na kraju... posten svet ispasta.

Kao sto neko rece ovde, sva roba prolazi carinsku proceduru, samo je pitanje koliko to da kosta.
 
@RR, FedEx je bio mnogo jeftiniji, ja sam za paket iz US, >2000$ vrednost platio nesto tipa 2000 za spediciju ili cak manje cini mi se (svejedno je bilo sigurno malo). Odavno je to bilo ali opet, DHL je bio skuplji tada. Jedina caka je sto oni rade MAX. 5 proizvoda, tj. nisu bash raspolozeni da oni rade spediciju :D Mozda su se promenili, doduse, sta znam.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno