Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ljudi bre jbt, niste morali bas odma da porucujete po 200 paketa, ko pusteni s lanca..
 
Ovako, da rezimiram situaciju u prethodna dva dana.
- Juče stigle patike iz Slovenije (isporučio Post express), vrednost sa transportom 47EUR, naplaceno 20% na 47EUR + 302 dinara nedokumentovano, na paketu nalepnica OCARINJENO (patike odlične ako nekog to zanima, a kod nas ih ne uvoze :d )
- Danas poštar doneo paket sa www.asos.com, probno naručeno 5 pari čarapa uz free shipping, poštar naplatio 66 din. a i to bi zaboravio da ga ja nisam pitao (fin neki čovek :)). Nalepnica na paketu - oslobodjeno carine
- Direktno u DHL preuzeo paket sa sportdirects-a. Vrednost paketa 47EUR + 16EUR poštarina. Jedne Skechers cipele i 4 majice (3 proizvodjača, sve po veličini odgovaraju onom sto inače nosim).
Uz to su upakovali veliku solju (oko 0.3 litra) kao poklon. Naplaceno ništa. Pokušao da popričam sa službenicom na temu PDV ali ona blagog pojma nema o čemu ja pričam :d.
Zaključak? Pravilo je da pravila nema, a drugi (nagadjanje), pa verovatno će uskoro PTT na prodaju, kupac Deutche Post odnosno DHL ;). Uostalom, na početku mandata novi ministar kulture reče "kome treba pošta, ko još šalje pisma".
 
Poslednja izmena:
Meni danas stigao jedan od 3 paketa koji su na carini zadnjih 5-6 dana, plaćeno 65,80 koliko je naknada za otvaranje paketa.
Druga dva su još negde u tranzitu između Savske i moje pošte:)

Lepa vest, verovatno su već postali zatrpani pošiljkama da bi sve pregledali detaljno. Dok ne otvore centar u Zemunu, nema šanse da isprate ovu direktivu, da detaljno pretresu svaki paket. Samo su sebi napravili medveđu uslugu, umesto kao do sad da prate veće i skuplje stvari, gube vreme na obračun PDV za sitnice koje nisu vredne otvaranja paketa..
 
Da paradoks bude još veći, baš ovaj paket, koji je prošao samo sa simboličnom naknadom, je bio vrednosti preko 100$ i ja sam bio spreman na carinu i PDV, kad ono ništa. Hvala im.
Ali zato čekam ova druga dva koja bi trebala da prođu bez carinjenja glat, da se sprovodi zakon (a kao što se vidi iz gore priloženog, ne sprovodi se) kako treba, ali pitanje je kako će sve da peođe.
 
Nema pravila... ama uopšte, lupaju pdv na pakete od 10 evra, ne lupaju na 80... Kako koga potrefi.
 
Centar u Zemunu ce juce biti otvoren. Objekat je fuserski uradjen, tone jedan deo hale, duguju mnogim izvodjacima novac. Samo jednom firmi s kojoj saradjujemo duguju 2,3 miliona evra...
Olos drzavni, klasika.
 
lol Samo cekam kad ce poceti prijave o ukradenim paketima lol


Znaci, opet je glavni faktor sreca tj da li je carinik vec sovoljno ukrao pa nema mesta gde vise da stavi, da li mu je zena dala ili nije, dal ga hebe sef ili ne...
Za nedelju dana dobijem dva identicna paketa, za jedan ne platim nista a za drugi me osure po usima.
 
Poslednja izmena:
Ако је пакет ценовно испод границе царињења (50 и 70 еура), ПДВ се обрачунава на основу цене производа СА или БЕЗ трошкова испоруке?
Рецимо наручио сам књигу која кошта 45 еура, трошкови испоруке 10 еура. Сама цена не прелази лимит од 50 еура, али ПДВ обрачунавам на основу 45 или 55 еура?
 
Lepa vest, verovatno su već postali zatrpani pošiljkama da bi sve pregledali detaljno. Dok ne otvore centar u Zemunu, nema šanse da isprate ovu direktivu, da detaljno pretresu svaki paket. Samo su sebi napravili medveđu uslugu, umesto kao do sad da prate veće i skuplje stvari, gube vreme na obračun PDV za sitnice koje nisu vredne otvaranja paketa..
Centar u Munze bio otvoren jos prosle godine u ovo doba negde... zar se ne secate, jedne zgrade jedna strana fasade bila postavljena, zuto zgodna za snimanje i pichi dalje na predizborne mitinge... ;)

Centar u Zemunu ce juce biti otvoren. Objekat je fuserski uradjen, tone jedan deo hale, duguju mnogim izvodjacima novac. Samo jednom firmi s kojoj saradjujemo duguju 2,3 miliona evra...
Olos drzavni, klasika.
Gde se Mrka pojavi kao graditelj zna se da ce biti fuseraja. Bitno je smandrljati za danas a dal ce potrajati i za sutra koga je to briga, bitno je da se pise (narocito pred izbore) o novim radnim pobedama nezamenjljivog ministra... Sta li taj sve zna o puteru na glavama pojedinaca pa ga drze tu gde je ...???
 
Poslednja izmena:
Ако је пакет ценовно испод границе царињења (50 и 70 еура), ПДВ се обрачунава на основу цене производа СА или БЕЗ трошкова испоруке?
Рецимо наручио сам књигу која кошта 45 еура, трошкови испоруке 10 еура. Сама цена не прелази лимит од 50 еура, али ПДВ обрачунавам на основу 45 или 55 еура?

Pisano 100 puta do sada. Ako prelazi zajedno 50 racunace ti skuplje i platices i carinu i pdv. Tj. racunace 55 kao osnovicu.
 
Читао сам тему и погледао онај видео из Јутарњег програма, и ти први помињеш збирну цифру за основу царињења. Роба се не царини ако њена вредност без трошкова испоруке не прелазими границе од 50 или 70 еура, оно што мене интересује по којој се основи рачуна ПДВ. Дакле, у мом примеру пакет не би био оцарињен (45 < 50), али ПДВ би био обрачунат ако шаље правно лице, али по којој основи то не знам.
 
To zavisi od toga šta poručuješ, zato što je kod nas stopa oporezivanja 8% i 20%.
Dakle, na sajt ministarstva trgovine i finansija (mislim da se tako zove), pa izlistaj spisak i nađi tvoj proizvod, pa ćeš videti. Ne može niko da ti kaže ovako napamet, kad ne zna šta si poručio (ili ćeš poručiti).
 
Јел могуће да толико неразумно пишем, или ви само не читате пажљиво.
Не питам за стопу ПДВ-а за одређени предмет (у случају књиге то је 8%), већ како се добија основа по којој се ПДВ рачуна. Ево, нека у примеру не буде књига, већ предмет X, који кошта 44 еура и поручен је од правног лица, не прелази стопу за царињење, али се обрачунава ПДВ. Оно што питам је по којој основи, да ли 44 + трошкови испоруке, или само на основу цене производа, 44 еура.
 
Kao što sam ti već napisao, ako zajedno sa cenom troškova isporuke prelazi 50 evra (u slučaju pravnog lica) onda plaćaš pdv+carinu na osnovu zbira te dve cifre!
Ukoliko ne prelazi 50e, onda plaćaš samo po ceni proizvoda. Neka me ispravi neko ako grešim.
Ali, može vrlo lako da se desi da ne platiš ništa, bez obzira na cenu, jer je bilo i takvih slučajeva. Dakle šta ti se zadesi.
 
Do 50 evra vrednosti pošiljke od pravnog lica se računa PDV samo na vrednost robe, bez poštarine.

Ako sama vrednost poslate robe prelazi 50 evra, na taj iznos se dodaje i poštarina, pa se na taj zbir računa 10% carine, pa se na sve to računa PDV od 8 ili 20%.

Ovo kaže zakonska i podzakonska regulativa, praksa mnogo zavisi od carinskog službenika.
 
Poslednja izmena:
^Primer iz prakse (juce): postarina ulazi u osnovicu za PDV mada je vrednost posiljke bez postarine ispod 50 € (sa postarinom oko 90$).
 
@Skyfall
Ne, ukoliko vrednost proizvoda pređe 50e (pravno lice) ili 70e (fizičko lice) i postoji osnava za carinjenje onda osnovicu čini vrednost proizvoda + troškovi isporuke. Znači za limit 50/70e se gleda samo vrednost proizvoda bez poštarine, kada je vrednost proizvoda veća od tih vrednosti i podleže carinjenju osnovica za carinjenje čini zbir vrednosti proizvoda i troškova isporuke.
Ovaj link je već nekoliko puta okačen u ovoj temi ali nema ko da ga pročita

http://www.carinskatarifa.com/trazili_ste/povlastptt.htm
 
Poslednja izmena:
^Primer iz prakse (juce): postarina ulazi u osnovicu za PDV mada je vrednost posiljke bez postarine ispod 50 € (sa postarinom oko 90$).
У пракси се свашта дешава, и корисно је знати шта све можемо очекивати, али ипак бих по слову закона да знам шта смеју а шта не смеју да раде. Јер ако не смеју да обрачунавају ПДВ на основу цене са поштарином (износ артикла је испод границе од 50 или 70 еура), а поштарина буде висока па те тако одрапе, онда имаш основано право на жалбу и повраћај новца (inb4 "лол, у Србији жалба и повраћај новца").
 
@Joker
Aha, ok. Možda ne bi bilo loše u prvom postu izvući ovako bitne detalje da se ne bi stalno ponavljala pitanja... Mada u suštini, opet ne mora da znači da će biti po pravilima...
 
Poslednja izmena:
Treba mi jedan brzinski odgovor
Pita me kinez da li da min salje preku UPS ili DHL ?
Ne pitam zbog brzine dostave, vec kad dodje gde cu da se lakse "promaknem" sto se carine i poreza tice...
Paket je 1 uredjaj od preko 50/70 , pisace samo ime ,( kao fizicko lice, znaci ) i vrednost 50$
ZNaci DHL ili UPS da trazim :)
Hvala
 
@Corey
Za PDV nigde ne piše kako se obračunava, tako da ja ne znam da li će na vrednost robe koja ne podleže carinjenju dodati troškove isporuke, jer je to usluga, a i na uslugu se kod nas plaća PDV
@Skyfall
Naravno da ne mora da bude po pravilima, ali onda znaš da imaš pravo na žalbu.
 
Treba mi jedan brzinski odgovor
Pita me kinez da li da min salje preku UPS ili DHL ?
Ne pitam zbog brzine dostave, vec kad dodje gde cu da se lakse "promaknem" sto se carine i poreza tice...
Paket je 1 uredjaj od preko 50/70 , pisace samo ime ,( kao fizicko lice, znaci ) i vrednost 50$
ZNaci DHL ili UPS da trazim :)
Hvala

Ni jedno ni drugo nego obicnom poštom sa trackingom.
 
Pa putovace previe dugo, a i kinez nudi samo te dve opcije ( free shipping navodno ( uracunat u cenu proizvoda, pretpostavljam)),
ali samo te 2 opcije nudi, i vreme dostave 4-6 dana
??
 
Onda ces platiti pdv, carinu i spediciju kad dodje ovamo bez obzira na placeni iznos....
 
pffffffffff.... tako sam i mislio :(
nego rekoh ko je manje zlo od ova dva :(
 
Onda ces platiti pdv, carinu i spediciju kad dodje ovamo bez obzira na placeni iznos....
Zašto ? robu u okviru limita 50/70e može da primi i preko kurirske službe bez plaćanja carine.
 
Читао сам тему и погледао онај видео из Јутарњег програма, и ти први помињеш збирну цифру за основу царињења. Роба се не царини ако њена вредност без трошкова испоруке не прелазими границе од 50 или 70 еура, оно што мене интересује по којој се основи рачуна ПДВ. Дакле, у мом примеру пакет не би био оцарињен (45 < 50), али ПДВ би био обрачунат ако шаље правно лице, али по којој основи то не знам.
Meni su naplatili 20% na cenu robe + postarinu tj 20% od (37EUR+10EUR).
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno