Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A između ostalog obavezno traži izričito i bez prava na grešku da ti g. Ocokoljić obavezno objasni zašto nije u programu RTS 1 objasnio prijateljske i ljubavne veze, a ako budeš slao kao pismo obavezno naznači predmet pošiljke: Rešavanje prijateljsko-ljubavnih odnosa i naplate PDV za poklone

pa to je bas zanimljivo i verujem da mnoge ljude zanima....

a nije to spominjao,zato sto to nikoga u carini ne zanima niti stoji u njihovom opisu posla,a niti je pokriveno BILO kojim zakonom ili uredbom.......

ja sam samo ponovio ono sto je on rekao(i dobro sam protumacio),ali sada je ispalo da nije tako kako je on rekao,vec carina carini i oporezuje sve zivo,a ti posle dokazuj da li ti je neki prijatelj,rodjak,ljubavnik ili ko vec poslao poklon ili ne...
 
pa sta pitas,vidis da je bSecurity lepo nacrtao....

tj,carina moze i ono sto ti ne mozes da zamislis da moze....(ne znam za vas,ali ja sam nasao potpis za moj profil na forumu)

Jel može carina da ti traži dokaz o poreklu robe - Može
Jel može carina da ti naplati PDV - Može
Jel može carina da ti odbije uvoz - Može

I može još ovih 6 stavki da ti lepo spakuje ako hoće kada se radi o carinskoj vrednosti robe...

Postoji šest metoda obračuna carinske vrednosti uvezene robe i carinski organ je obavezan da ih primenjuje po sledećem redosledu:
1) metod transakcijske vrednosti,
2) metod transakcijske vrednosti identične robe,
3) metod transakcijske vrednosti slične robe,
4) metod dedukcije (metod jedinične cene),
5) metod obračunate vrednosti,
6) metod utvrđivanja carinske vrednosti na drugi odgovarajući način.
Osnovni i najvažniji metod, koji se mora primenjivati uvek kada su ispunjeni uslovi propisani za njegovu primenu, zasniva se na transakcijskoj vrednosti robe. Čl. 38 – 57. Carinskog zakona („Službeni glasnik RS”, broj 18/10) sadrže odredbe o određivanju carinske vrednosti robe, a čl. 98 – 131. Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju s robom detaljnije su razrađene ove zakonske odredbe.
 
dobro,da li je ta carina neki preki sud,pa ce jos da i da hapsi,vesa i ubija gradjane??...:)

covece,sta bre pricas,naravno da to ne mogu da shvatim...:).....nije ti vise ovo neki komunisticko totalitarni sistem,gde caruje svemoguca UDBA-carina....:)

haha....jos ne mogu da veruje sta sam procitao i kako neki ljudi razmisljaju......"carina MOZE STA GOD HOCE".......jeeste,moze da mi (da ne kazem sta) uradi..

Isteruješ pravdu ovde na forumu, umesto da tražiš odgovore od zvaničnih institucija, predloženo odbio sa obrazloženjem ko zna šta će oni reći i još gore će me zbuniti...

E pa krastavac ja neznam šta ti onda hoćeš ustvari, da ti neko nešto dokaže, a ti po svome... e e e
 
dobro,da li je ta carina neki preki sud,pa ce jos da i da hapsi,vesa i ubija gradjane??...:)

covece,sta bre pricas,naravno da to ne mogu da shvatim...:).....nije ti vise ovo neki komunisticko totalitarni sistem,gde caruje svemoguca UDBA-carina....:)

haha....jos ne mogu da veruje sta sam procitao i kako neki ljudi razmisljaju......"carina MOZE STA GOD HOCE".......jeeste,moze da mi (da ne kazem sta) uradi..

A ako si se već uhvatio rečenice koja će biti tvoj potpis na forumu, očigledno nisi primetio da se sve više ljudi žali da carina radi kako hoće i to iz ličnog iskustva ljudi govore, šta im je naplaćeno i kako rade, ali ne vredi jednostavno....

Jednostavno i lako da ti kažem, izvoli posluj sa našom carinom pa neka ti se posle saginju i već šta si napisao...dok ne osetiš na svojoj koži administraciju i carinske zakone i ostale peripetije nema kako da ti se dokaže u ono što se ovde priča...

Lepo ti je rečeno ako želiš da vidiš kako je to onda naruči robu i polako kreni kada ocarine ono zašta nisu smeli, pa upravni postupak prvostepena komisija, odbiju ti onda na drugo stepenu komisiju, ako račun nije uvažen ministarstvo finansija itd...
 
Poslednja izmena:
@maxx79
Covece, pretara ga!
Prestani da punis ovu temu glupostima i borbom sa vetrenjacama. Sve je objasnjeno i sto se tice zakona i sto se tice tumacenja. Ako ti nesto nije jasno zovi carinu i pitaj nadlezne!

Iskreno, mislim da si se juce doselio u Srbiju (ili to ili si pao sa kruske). Pa ti evo nacrtano "Srbija for dummies":
-imas zakon koji je tako napisan da je podlozan tumacenju (naravno drzava ga tumaci u svoju korist). Seti se prevare sa Neckelmanom... jednom su se opekli, pa nece i drugi put.
-Kriv si dok se ne dokaze suprotno. Dakle ti dokazujes svoju nevinost, a ne oni tvoju krivicu
-Zaposlene boli uvo za sve, pa kad mu se smuci posao, ne radi mu se vise, zuri mu se na koncert... (ili iz nekog X razloga) lupi na posiljku "Oslobodjeno" i ne udara carinu i/ili PDV

nije ti vise ovo neki komunisticko totalitarni sistem,gde caruje svemoguca UDBA-carina
Ti mislis da zivis u savrsenom svetu... Sledeci put kada to pomislis, seti se da je ovo Srbija, pa pomisli kako se radi i na ostalim poljima i videces da se nista ne razlikuje ni carina
Npr:
-Predjes ulicu van pesackog, i tebe kazni saobracajac. Drugi lik prodje pored njega takodje van pesackog i niko ga ne dira. Isto i za prolazak krzo crveno... Ovo si sigurno makar video. E sad ti meni kazi "A kako to da zakon kaze jedno a saobracajac radi drugo". Pa zato sto je ovo Srbija
-A zasto se na sudu oslobadjaju oni za koje se iz aviona vidi da su krivi. Pa zato sto je ovo Srbija

Dakle, stvar je takva kakva je. Ako hoces u lov na vetrenjace - slobodno izvoli. Imas nedoumice - zovi nadlezne. Samo nemoj vise da trujes ovu temu.
 
Jel može carina da ti traži dokaz o poreklu robe - Može
Jel može carina da ti naplati PDV - Može
Jel može carina da ti odbije uvoz - Može

I može još ovih 6 stavki da ti lepo spakuje ako hoće kada se radi o carinskoj vrednosti robe...

Postoji šest metoda obračuna carinske vrednosti uvezene robe i carinski organ je obavezan da ih primenjuje po sledećem redosledu:
1) metod transakcijske vrednosti,
2) metod transakcijske vrednosti identične robe,
3) metod transakcijske vrednosti slične robe,
4) metod dedukcije (metod jedinične cene),
5) metod obračunate vrednosti,
6) metod utvrđivanja carinske vrednosti na drugi odgovarajući način.
Osnovni i najvažniji metod, koji se mora primenjivati uvek kada su ispunjeni uslovi propisani za njegovu primenu, zasniva se na transakcijskoj vrednosti robe. Čl. 38 – 57. Carinskog zakona („Službeni glasnik RS”, broj 18/10) sadrže odredbe o određivanju carinske vrednosti robe, a čl. 98 – 131. Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju s robom detaljnije su razrađene ove zakonske odredbe.


Da potvrdim da je bSecurity apsolutno u pravu, a ovo ne pričam napamet, već je iza mene oko 5 godina poručivanja svakojake robe sa ebaya i sl.
Upoznao sam pola carine u Savskoj i tačno znam šta pričam - ako im se hoće mogu da nam otežaju kupovinu preko net-a skoro nam se svima smuči i da dignemo ruke od toga.
Shvatite, carina ima ekskluzivno pravo (koje im je dato zakonom) čak i da vam odbije uvoz robe (jer to je uvoz), isto kao i da vas ne pusti u državu na graničnom prelazu, iako imate sve uredno.
Dakle, umesto da isterujete neku kvazipravdu ovde na forumu telefon u ruke ili lično na železničku stanicu i kulturno, fino, bez nervoze i podizanja tona, gledajte da vam puste robu sa carine ili uvaže fakturu sa net-a ili šta god...
Poenta je da do sada nisu koristili sva moguća zakonska akta, procedure, uredbe, zakone,.... koje su mogli, a od kad je uveden PP i krenulo masovno poručivanje dobili su dopis od više instance da se strogo drže slova zakona i oni to manje-više krenuli da sprovode (negde oštrije, negde ne).
 
@bSecurity
Jel ti stvarno verujes da njihova evidencija sve ima na dlanu??????????
Ja kad sam bio kod njih jedva su nasli moje pakete, ima tona robe koja kao ceka slanje nazad koja stoji po budjacima razbacana, u kompu pod mojim trackingom samo pise zabranjen uvoz i tip robe kablovi??? to samo imaju u kompu

Pa to su komunjarski banditi i moljci koji ceo zivot KRADU zato su prebaceni u ispostavu poste jer su LOPURDE vece od drugih, i sad ti kazes da oni sve uredno vode... tacno je prepisu ti adresu na fakturi za carinu i jedan primeraj ide za evidenciju
E sad ko dobija puno paketa njega neki DOKONI lUDI carinik zapamti pa se na njemu izivljava jer misli da je BOG (u ovom sranju od zemlje i jeste)

Ali ja jos jednom ponavljam nemoze on da zna sta kinez radi i cime se bavi i da li i koliko paketa salje i prodaje i to nije njegova briga, kao i to koliko ko paketa prima, jer ko ce da sudi za nekog je noralno da mesecno primi 50 paketa za nekog da primi samo 5 a za nekog samo 1, i to nije njegov posao, moze on da mulja i da izigrava boga ali u pravnom smislu njega se netice ko koliko paketica prima mesecno
 
@bSecurity
Jel ti stvarno verujes da njihova evidencija sve ima na dlanu??????????
Ja kad sam bio kod njih jedva su nasli moje pakete, ima tona robe koja kao ceka slanje nazad koja stoji po budjacima razbacana, u kompu pod mojim trackingom samo pise zabranjen uvoz i tip robe kablovi??? to samo imaju u kompu

Pa to su komunjarski banditi i moljci koji ceo zivot KRADU zato su prebaceni u ispostavu poste jer su LOPURDE vece od drugih, i sad ti kazes da oni sve uredno vode... tacno je prepisu ti adresu na fakturi za carinu i jedan primeraj ide za evidenciju
E sad ko dobija puno paketa njega neki DOKONI lUDI carinik zapamti pa se na njemu izivljava jer misli da je BOG (u ovom sranju od zemlje i jeste)

Ali ja jos jednom ponavljam nemoze on da zna sta kinez radi i cime se bavi i da li i koliko paketa salje i prodaje i to nije njegova briga, kao i to koliko ko paketa prima, jer ko ce da sudi za nekog je noralno da mesecno primi 50 paketa za nekog da primi samo 5 a za nekog samo 1, i to nije njegov posao, moze on da mulja i da izigrava boga ali u pravnom smislu njega se netice ko koliko paketica prima mesecno

Nisi me razumeo, govorim na nivou Uprave Carina ne o izdvojenoj carinskoj ispostavi... prepisuju se carinske dekleracije i unose u sistem, takođe ako nema onda se sastavljaju izveštaji tj. prikupljaju se svi podaci i sve to interno za njihove potrebe... a nakon toga statistički i drugi podaci koji su od interesa za njihove poslovanje itd... ima tu skrivenih začkoljica koliko god želiš tj. ono što si video je rasulo možda bi mogli u dogledno vreme da investiraju malo... ali to je...
 
Dobro, da opet pitam, a kako se to dokazuje nepostojanje nečega, tj. da izvesna stvar nije plaćena?

Pa nema dokazivanja. Ako Sin iz SAD posalje svojoj Majci neki pokloncic, male vrednosti, naravno da Carina nece da protumaci da je Majka to KUPILA od svog sina. Ako se carinik u guzvi zeznuo , nije ukapirao o cemu se radi u zalbi ce tako nesto da prodje.

Ali nikako nece da ti prodje da ti je Chang Fu poklonio nesto od 70 Eura, zasto bi on to uradio. Niko nikome u svetu ne poklanja ne 70 Eura, a Cang Fu nasao bas tebe da ti pokloni.

To je sustina , ko ne razume , nece nikada ni razumeti.
 
Upravo primio paket sa SportsDirecta, 56eur vrednost sa sve postarinom, nista dodatno nisam platio.
Ocekivao da ce garant biti PDV pa spremio pare, decko samo rekao to je to - dovidjenja.
 
Ja sad ne znam kako tačno ide slanje poklona (pitah dva puta u temi da neko ko je iskusio opiše), ali ako je besplatno, onda nema navedne cene na pošiljci, jer nema plaćanja, zar ne? Logično je d aje to pokazatelj da je poslato od strane prijatelja.
 
Pogledaj moj odgovor Nvukelicu, to je otprilike ista situacija, dva posta iznad. Carina ne uvazava nista dal nesto pise ili ne pise na kutiji sto se tice vrednosti. Kao kad pise 10 $ pa ti procene na 40 $ , tako ako ne pise nisto tj. 0 $ mogu takodje da ti procene na 40 $.

U onom primeru kad sin salje majci, on verovatno napise i neko propratno pismo tipa , Draga mama .... Nepoznati kinez ti sigurno nece ispunjavati takve zelje. Na svim Kineskim sajtovima, pise krupnim slovima , vasa Carina , vasa briga. Oni hoce da napisu manje nego sto je placeno, al to je odavno prestalo da bude znacajno za carinu.
 
Upravo primio paket sa SportsDirecta, 56eur vrednost sa sve postarinom, nista dodatno nisam platio.
Ocekivao da ce garant biti PDV pa spremio pare, decko samo rekao to je to - dovidjenja.

Lepa vest.I ja cekam slican paket sa SD...odn. paket slicne vrednosti. Platicu PDV bez problema,ako zaracunaju.
 
Meni nažalost još uvek stoje 3 paketa iz HK, stigli na carinu 24.04. i to je to.
Čekam još malo, pa ako ne bude ništa zovem Savsku.
 
Pa onda si dobro prošao koliko si i trebao proći. PDV na 30$ je 500 dinara, plus otvaranje paketa.

Pa nije u tome poenta evc da banda naplacuje kko im se cefne, sutra dan kad mi stigne 4-5 paketa koja realno vrede 8-9$ ja mogu ocekivat isto da platim 500din
 
Meni nažalost još uvek stoje 3 paketa iz HK, stigli na carinu 24.04. i to je to.
Čekam još malo, pa ako ne bude ništa zovem Savsku.

Realno gledano ako sad svima zapaju PDV nemaju vise nimalo razloga da se bune na trgovacke kolicine i sta ce tebi to jer te ionako derace..., e sad cuces ako im neke ludorije opet padnu na pamet, mada ako je guzva mozda paket jos nije stigao na pregled
 
Meni je paket stajao na carini od 18. do 26. aprila. Na kraju ništa nisam platio, vrednost 35$.
 
Meni su knjigu od 4 evra od BDa otvorili na carini, napisali oslobodjeno carine, stigla 26. ja je u posti preuzeo 29. i platio sam oko 130 dinara :) Nesto se cudno desava...
 
Pogledaj moj odgovor Nvukelicu, to je otprilike ista situacija, dva posta iznad. Carina ne uvazava nista dal nesto pise ili ne pise na kutiji sto se tice vrednosti. Kao kad pise 10 $ pa ti procene na 40 $ , tako ako ne pise nisto tj. 0 $ mogu takodje da ti procene na 40 $.

U onom primeru kad sin salje majci, on verovatno napise i neko propratno pismo tipa , Draga mama .... Nepoznati kinez ti sigurno nece ispunjavati takve zelje. Na svim Kineskim sajtovima, pise krupnim slovima , vasa Carina , vasa briga. Oni hoce da napisu manje nego sto je placeno, al to je odavno prestalo da bude znacajno za carinu.
Za procenu vrednosti i pitam. Logično je da nema navedene cene. U suprotnom, šta znači "besplatno"?
 
Lepa vest.I ja cekam slican paket sa SD...odn. paket slicne vrednosti. Platicu PDV bez problema,ako zaracunaju.
U kom je statusu na DHL-u, mene su smorili. U sredu narucen, u cetvrtak po SD preuzeo kurir i tek jutros se pojavilo Procesirano u EAST MIDLANDS - UK, dakle jos nije ni krenuo.
 
Jedno pitanje za one koji su narucivali sa SD,posto SD salje DHL-om ukoliko nasi naplate samo PDV (vrednost manja od 50e) da li se u tom slucaju placaju spediterski troskovi DHL-u ili je jedini dodatni trosak PDV ?
 
Jedno pitanje za one koji su narucivali sa SD,posto SD salje DHL-om ukoliko nasi naplate samo PDV (vrednost manja od 50e) da li se u tom slucaju placaju spediterski troskovi DHL-u ili je jedini dodatni trosak PDV ?
To jos ne znamo, a nadamo se da necemo ni saznati :)
 
Jedno pitanje za one koji su narucivali sa SD,posto SD salje DHL-om ukoliko nasi naplate samo PDV (vrednost manja od 50e) da li se u tom slucaju placaju spediterski troskovi DHL-u ili je jedini dodatni trosak PDV ?
U jednoj temi je neko rekao da je dobio paket sa SD i da mu cak ni PDV nije naplacen,mislim da je cak i ovde, par stranica unazad.

Evo:

Upravo primio paket sa SportsDirecta, 56eur vrednost sa sve postarinom, nista dodatno nisam platio.
Ocekivao da ce garant biti PDV pa spremio pare, decko samo rekao to je to - dovidjenja.
 
Poslednja izmena:
U jednoj temi je neko rekao da je dobio paket sa SD i da mu cak ni PDV nije naplacen,mislim da je cak i ovde, par stranica unazad.

Evo:
To u celoj ovoj ujdurmi oko pdv neznaci da je pravilo nego izuzetak(to smo ustanovili,kako je kome carinik raspolozen).Nije problem da platim PDV ali ako se jos DHL ugradi za spediciju par hiljada onda postaje neisplativo narucivati sa SD
 
To u celoj ovoj ujdurmi oko pdv neznaci da je pravilo nego izuzetak(to smo ustanovili,kako je kome carinik raspolozen).Nije problem da platim PDV ali ako se jos DHL ugradi za spediciju par hiljada onda postaje neisplativo narucivati sa SD
Kako spedicija ako je oslobodjeno carine?
 
Kako spedicija ako je oslobodjeno carine?

Pa pazi ovako, meni na paketu jutros zalepljena carinska deklaracija na kojoj je jasno obračunat samo PDV. Naplaćeno više od toga (bez dokumentovanja), a pri tome još jedna mala nalepnica na kojoj piše OCARINJENO. Kako OCARINJENO kad nije naplaćena carina? Mislim, kada bi se zaista držali slova zakona, nastavlja se nezakonit rad Carinskih organa. Ranije nisu naplaćivali nešto što je trebalo (PDV) sada naplaćuju neke stvari koje ne dokumentuju, a pri tome pogrešno označavaju naplaćeno - Nacionalni park Srbija (ne tvrdim da je kod drugih idealno, ali ako je nešto pogrešno onda je pogrešno, kako god se radilo u Nambiji,Tunguziji ili Nemačkoj).
 
Pa sta si onda zapenio ovoliko? To sto te carinik nadmudrio i proverio pravu cenu, to je druga stvar..

Sta lupas???
Carinik je lupio cenu 20$ ali je naplatio i PDV i Carinu!
Nije meni do ove posiljke vec do stoke koja radi kako pozeli i od onih sto zevaju u drzavnim sluzbama i na sva usta podrzavaju ovu splacinu koja njima izgleda sasvim odgovaraju
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno