Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kakva bre vedra strana....!!!
Niko ziv vise nece narucivt osim ako mu trebaju SKUPE stvari za koje je spreman da ga oderu, ovo je KRIMINAL sto rade

Ma da smo u EU imas besplatno da narucujes iz EU zato se oni ne ZALE, veca je konkurencija kod uvoznika i cene su OK,a ne ova nasa ZLOCINACKA uvozna mafija koja kontrolise carinu i lupa nam takse kad im se cefne
 
Poslednja izmena:
Ma slažem se, i ja jedva čekam u EU, a kad naručuješ iz EU plaćaš njima porez. I ja ću radije da plaćam porez Engleskoj, Nemačkoj, Mađarskoj i ostalima nego ovim našim. ALI, ovi će onda tek da izmisle taksi i ostalih dažbina, sve što mogu a da se ne kosi sa zanonima EU. Ali svejedno biće mnogo bolje nego sada, ali neke stvari će biti i gore. A rekoh kako će se ljudi žaliti jer imaju prevelika očekivanja...kao i sa paypalom, mnogo toga je bolje ali kao što vidimo, nešto je i lošije
 
Ako imaš dokaz, izvod iz banke/paypal trebao si da odbiješ da primiš i da ideš u carinu. Sad kad si već primio mislim da mora žalba a to se već ne isplati za tu sumu. Kažem mislim, nisam siguran proveri!
A što se dažbina tiče, u pravu si te carinske evidencije nije bilo ranije... bar ja nisam čuo za to... krastavac Srbistan može im se

Ali gledajte to sa malo vedrije strane, ipak ima robe koja je i po7-8x jeftinija nego ovde, tako da naplate i duplo carinu i pdv isplati se. A da ne spominjem robu koje ovde uopšte nema.

Sad nešto zamišljam situaciju kad uđemo u EU 3015god, kakva će to kuknjava i žaljenje da bude:D

Primiš pošiljku platiš sve troškove koji su nastali, onda nakon toga sa svom dokumentacijom ulažeš prigovor carinarnici koja je obavila carinski pregled tj. ulaziš u upravni postupak pa imaš jednu komisiju to je ona prvostepena, onda ako oni odbiju ideš na reviziju kod drugostepene komisije...

To na primer primenjuje Telekom Srbije AD kada su žalbe u pitanju...
 
Kada je u pitanju hrana, suplementi, i sl. mogu da naplate dodatno još neke takse, maglu... a mogu i da te cimaju oko nekih dozvola, atesta... i pobogu znaš valjda gde živiš. Pre nego što naručiš bilo šta raspitaj se i onda tu informaciju (čak i ako ti je dao ministar finansija i načelnik carine lično) uzmi sa rezervom, i računaj na maksimalne troškove, pa ako ne naplate onda se obraduješ i to je to. Mislim, ljudi to pokušavaju i da kažu, kad kažu pisano je o svemu tome. Jer ko pročita videće da je pisano o svemu i da su iskustva različita, i onda naravno da ne može niko sa sigurnošću da ti kaže to je tako i tako. Evo neko je pomenuo da je poslao dva dvd u Nemačku i na jedan su naplatili carinu/pdv šta li, a na drugi nisu. Objašnjenje jedan se može kupiti u Nemačkoj drugi ne. Znači i u tako uređenoj, pravnoj državi kao što je Nemačka ne možeš baš da znaš unapred sve. Kad bi sve bilo tako jednostavno, crno na belo, a ne u nekim međusobnim korelacijama i u "ako je tako onda... a ako je ovako onda..." onda bi silni pravnici ostali bez posla;)
A što se tiče iskustva orckristeg kao što rekoh i meni i još nekima su stizali paketi vrednosti preko 70 eur i apsolutno ništa nije naplaćeno (čak ni otvaranje paketa), i lepo kažem nemoj se hvatati za to što je neki carinik jednostavno preskočio neki paket lupivši "oslobođeno carine" ni ne pogledavši šta je unutra. Ali ne vredi, koliko god puta da se to napiše neki jednostavno ne čitaju... kao što neko reče idi u carinu i na licu mesta saznaj šta te zanima... ali opet teorija je jedno a praksa sasvim drugo. I kao što već rekoh a i ti si sam uvideo, koliko god iskustava da pročitaš ne znači da ćeš i ti isto proći. Jer može doći do greške (da li namerne ili slučajne, nebitno) carinika, ili primene neke druge odredbe na konkretnu robu (pogotovo ako se koristi u ishrani). Recimo ako naručuješ najobičniji punjač za baterije mogu ladno da ti zabrane a ne da naplate carinu i pdv, tačnije da ti ne zabrane ali da traže atest koji se radi samo u Nišu, košta višestruko više od tog punjača i naravno čekaš par meseci.

@Jeremy - Svaka čast na odgovoru.
 
Digli cene DERACINE!

Na paketu pise 10$, racunat PDV na 20$ procena njihova, 375din PDV i na to dadato Carina dazbina za carinsku evidenciju od 170din!!! (ovog nije bilo ranije) pa jos na to uzeto 110din koje je postar ukalkulisao to je ranije bilo 65din!, vse UKUPNO 648din!
LOPOVI

Vi ovde pricajte sta zelite ali nameti se iz dana u dan povecavaju! jos malo a i vec skuplje dazbine od robe!

Ja sam lepo ovde rekao da je to tek početak šta će carina sve da radi, kao što član Jeremy kaže oni imaju sva prava i ta prava im niko nemože osporiti dok je u okviru zakona, uredbi itd...

A jednostavno neki neće ili im uvek promakne ono što je i najvažnije od svega, a to je sledeće:

Царинска вредност неке робе (у овом случају пошиљке) одређује се применом метода које су прописане Царинским законом и пратећим прописима. То значи да се рачун узима само као један од параметара при царињењу.
 
Moze da im ospori narod i mi ali to je druga tema price!

Naravno da im "pravno" niko nemoze nista jer ovo nije drzava, ovde ko kod zeli da tera pravdu ide u strazbur, jer jednostavno zna da je ovde pravo isto sto i kriminal (nema nikakve razlike, ko je jaci pobedjuje)
 
Moze da im ospori narod i mi ali to je druga tema price!

Naravno da im "pravno" niko nemoze nista jer ovo nije drzava, ovde ko kod zeli da tera pravdu ide u strazbur, jer jednostavno zna da je ovde pravo isto sto i kriminal (nema nikakve razlike, ko je jaci pobedjuje)

Željko dali je problem da slikaš kovertu i carinsku dekleraciju i ovde okačiš? Takođe dali je bilo nekog računa u poijli ili samo dekleracija na poleđini koverte? Hvala
 
Željko dali je problem da slikaš kovertu i carinsku dekleraciju i ovde okačiš? Takođe dali je bilo nekog računa u poijli ili samo dekleracija na poleđini koverte? Hvala

Nije bilo racuna... samo dekleracija na poledjini, cak neznam ni ko salje nigde ja nevidim na posiljci adresnicu posaljilaca, mozda na kineskom sto pise to mu je adresa...
NS carina izgleda prva usvaja namete, videt cete nove namete i vi ostali za dan/dva
Ili sad gledam pa oni su naplatili carinu 10% na iznos od 20$
IMG_0025.JPG
 
Poslednja izmena:
Jel može neko da mi kaže kako mogu da saznam da li su mi paketi na carini ili ne? Ovo je četvrta nedelja kako čekam tri stvari, ni reč o tome. Pitao poštara da li su bili neki paketi rekao mi je ništa. 2 paketa sa ebay-a :/
 
Zanimaju me neki keremički noževi za kuhinju. Oko 10 $ sa poštarinom. Naručio bih, ali se plašim da ne bude da sam terorista i slično :)
Da li za noževe treba neka posebna dozvola ? Da li je neko sa foruma kupovao noževe ?
 
Jel može neko da mi kaže kako mogu da saznam da li su mi paketi na carini ili ne? Ovo je četvrta nedelja kako čekam tri stvari, ni reč o tome. Pitao poštara da li su bili neki paketi rekao mi je ništa. 2 paketa sa ebay-a :/

Jedino ako imaš broj za praćenje... za Kinesku poštu to je u formatu RA287068070CN, a za Hong Kong Post EE123456789HK

Ako imaš te brojeve za praćenje možeš proveriti i na sajtu www.posta.rs dali je paket stigao, ako ih nemaš jedino da čekaš ili da kontaktiraš

Царинска испостава Пошта Београд
Телефон: +381 11 2015-961, +381 11 664 64 92
 
Ako nemas tracking broj nikako, kad ga imas onda u trackingu srbije pise za carinu
 
@zeljko
Šta je bilo u paketu ako nije problem da napišeš, jer nije mi jasno po kojem osnovu su naplatili carinu na vrednost od $20 ?
 
@maxx79

Ti i dalje mešaš "NARUČIVANJE" (Ebay, Amazon itd...) i uvek stavljaš u kontekst Ebay i fizičko lice. Jeste fizičko lice je prodavac na Ebay-u i ti njemu robu plaćaš putem dostupnih servisa za plaćanje i procesuiranje i to nikako ne može da bude po članu gde se jasno i nedvosmisleno kaže da se pošiljke dobijaju besplatno sa povlasticama koje taj član zakona propisuje ali očigledno taj deo izostavljaš...

Nije carina u kamenom dobu pa da ne razlikuje 100 pošiljki koje stignu od Jong Jang na 100 različitih adresa u nekom periodu i od Miroslava Banjca koji ide na Nikolu Banjca koji povremeno dobija pošiljke...

Carinik unosi podatke u bazu i za divno čudo mu za Jong Jang iskoči da je od njega stiglo 300 pošiljki u Srbiju ili 50 pošiljki ne bitno ali je stiglo, a carinik će biti u fazonu ma to sve sama rodbina...

Nije isto kada Amazon pošalje tebi pošiljku sa sve kutijom na kojoj je to jasno vidljivo i ubaci račun pa da ne znaju šta je Amazon i čemu služi.

Ako nisi čitao lepo sam napisao da carina ima svoje baze podataka koje razmenjuje sa carinama u svetu, a sve zarad sprečavanja raznih prekršaja bilo to da je učinilo fizičko lice ili pravno lice.

Najbolje da carina nema ni kompjuter niti da zna šta je šta... Ja ih ovde ne branim nego iznosim ono što je činjenica...

Jedino ako smatraš da je carina pala sa kruške i da neznaju ništa...
 
Poslednja izmena:
Ma slažem se, i ja jedva čekam u EU, a kad naručuješ iz EU plaćaš njima porez. I ja ću radije da plaćam porez Engleskoj, Nemačkoj, Mađarskoj i ostalima nego ovim našim. ALI, ovi će onda tek da izmisle taksi i ostalih dažbina, sve što mogu a da se ne kosi sa zanonima EU...

Mogu oni onda da smisljaju sta oce jer zakoni EU nisu dvosmisleni i neodredjeni kao nasi. Trgovina unutar EU se tretira kao trgovina unutar jedne zemlje. Znaju i nasi to pa ce verovatno u narednih milion godina dok ne udjemo da gledaju da se nakradu
 
@maxx79

Ti i dalje mešaš "NARUČIVANJE" (Ebay, Amazon itd...) i uvek stavljaš u kontekst Ebay i fizičko lice. Jeste fizičko lice je prodavac na Ebay-u i ti njemu robu plaćaš putem dostupnih servisa za plaćanje i procesuiranje i to nikako ne može da bude po članu gde se jasno i nedvosmisleno kaže da se pošiljke dobijaju besplatno sa povlasticama koje taj član zakona propisuje ali očigledno taj deo izostavljaš...

Nije carina u kamenom dobu pa da ne razlikuje 100 pošiljki koje stignu od Jong Jang na 100 različitih adresa u nekom periodu i od Miroslava Banjca koji ide na Nikolu Banjca koji povremeno dobija pošiljke...

Carinik unosi podatke u bazu i za divno čudo mu za Jong Jang iskoči da je od njega stiglo 300 pošiljki u Srbiju ili 50 pošiljki ne bitno ali je stiglo, a carinik će biti u fazonu ma to sve sama rodbina...

Nije isto kada Amazon pošalje tebi pošiljku sa sve kutijom na kojoj je to jasno vidljivo i ubaci račun pa da ne znaju šta je Amazon i čemu služi.

Ako nisi čitao lepo sam napisao da carina ima svoje baze podataka koje razmenjuje sa carinama u svetu, a sve zarad sprečavanja raznih prekršaja bilo to da je učinilo fizičko lice ili pravno lice.

Najbolje da carina nema ni kompjuter niti da zna šta je šta... Ja ih ovde ne branim nego iznosim ono što je činjenica...

Jedino ako smatraš da je carina pala sa kruške i da neznaju ništa...

Neslazemo se nikao, nije na carini da utvrdjuje ko je fizicko lice a ko nije, adresnica i odsustvo fakture JASNO pokazuju ko je fizicko a ko pravno lice!
Inace sta koga briga da li taj salje 1 ili 1000 paketa mesecno to nije u nadleznosti CARINE!, takodje evidencije se neradi u carini!

Ako neko misli da neko na crno radi biznis ima telefon finansijske inpekcije pa neka ih kontaktira pa lepo sud parnicni postupak i sve ostalo, a ne neka BUDALETINA da radi po svome jer mu je posao DEDOVINA
 
Kolko bese cena troskova carinjenja? 66?
 
Neslazemo se nikao, nije na carini da utvrdjuje ko je fizicko lice a ko nije, adresnica i odsustvo fakture JASNO pokazuju ko je fizicko a ko pravno lice!
Inace sta koga briga da li taj salje 1 ili 1000 paketa mesecno to nije u nadleznosti CARINE!, takodje evidencije se neradi u carini!

Ako neko misli da neko na crno radi biznis ima telefon finansijske inpekcije pa neka ih kontaktira pa lepo sud parnicni postupak i sve ostalo, a ne neka BUDALETINA da radi po svome jer mu je posao DEDOVINA

Dobro onda kako ti kažeš nije u nadležnosti carine ništa od navedenog i nikakve evidencije nema, a otkud tebi dokument od carine sa troškovima sa sve tvojom adresom i pečatom?

Da zaokružimo carina ne postoji, baze podataka ne postoje, nemaju kompjutere, carinske potvrde izdaju na paragon bloku...itd...

A možda bi mogao tako revoltiran i iznerviran što ti je naplaćeno nešto zašta znaš da su pogrešili i da to nisu smeli da urade lepo uložiš prigovor i pokreneš upravni postupak, osim revolta.

A kao što si rekao nije ih briga uopšte...

UREDBA O VRSTI, KOLIČINI I VREDNOSTI ROBE NA KOJU SE NE POLAĆAJU UVOZNE DAŽBINE, ROKOVIMA, USLOVIMA I POSTUPKU ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA OSLOBOĐENJE OD PLAĆANJA UVOZNIH DAŽBINA („Službeni glasnik RS“, broj 48/2010, 74/2011)

Isprava o poreklu robe i dodatni dokazi

Član 36

Carinskim ili drugim propisima može se predvideti obaveza podnošenja isprave kojom se dokazuje poreklo robe.

Carinski organ može, u slučaju opravdane sumnje, iako je isprava o poreklu robe podneta, zahtevati dodatni dokaz o poreklu robe u skladu s pravilima utvrđenim odgovarajućim propisima.

Član 53

Carinski organ može da zahteva od deklaranta da podnese sve isprave i podatke koji su mu potrebni za utvrđivanje carinske vrednosti, u skladu sa čl. 39. do 49. ovog zakona.

Carinski organ može da proveri verodostojnost i tačnost bilo koje izjave, isprave ili deklaracije koja se podnosi za potrebe utvrđivanja carinske vrednosti.

Ako se iz opravdanih razloga uz deklaraciju ne podnese faktura, odnosno ako carinski organ osnovano sumnja da vrednost robe navedena u fakturi nije u skladu sa odredbama ovog zakona, carinska vrednost se utvrđuje na osnovu odredaba čl. od 40. do 45. ovog zakona.
 
Poslednja izmena:
izvini ne bih da ispadne kako se prepiremo,ali mozes li mi reci tacno minut i sekundu klipa da gde taj direktor IZRICITO spominje rec "rodbina i prijatelji"?

kako sam prosli put napisao i koliko sam ja video u klipu,on je samo spomenuo "roba do 70 eura koju primate(dobijate na poklon) od fizickih lica za svoje potrebe bice oslobodjena svih dazbina" i na osnovu toga ja nisam zakljucio da se radi SAMO o rodbini i prijateljima,vec o fizickim licima koji ti salju nesto za licne potrebe..........mi kao da nismo gledali isti klip...



dobro,a kako se u praksi nasoj carini dokazuje da ti je kinez Cen Fu ili John Jonson iz SAD prijatelj?.......mislim,stvarno me zanima?

da li trebas da ga dovedes ovde u Srbiju pa da ga upoznas sa nasom carinom?....ili da im on posalje neki imejl u kome je skenirana njegova licna karta,pasos ili sta vec i pismo gde on tvrdi "ja (taj i taj) sam prijatelj sa tim i tim i poslao sam mu to i to besplatno,tj kao poklon"?



Ma nije prepirka. Ti si se zalio da nisi razumeo sta je on hteo da kaze. Nema te sekunde u snimku.


Ali ajde malo sam razmisli, svojom glavom. Tako rade i Ministri i ostali koji smisljaju ove zakone za pljackanje. U snimku sef, pominje Besplatno slanje, znaci sve sto si platio ide pod placanje PDV ili carina, sve sto si dobio besplatno od Fizickog lica ne bi trebalo.

E ajde sada ti sam razmisli pa kazi samom sebi. Ko to danas u svetu John Smit ili Chang Fu salju tebi Maxi ili Peri nesto Besplatno ??? Nema na svetu nisto besplatno. I to znamo i ja i sef , a shvatices valjda i ti i jos neko ako nije. Naravno nesto besplatno moze , da bude da ti posalje neki bliski rodjak, bliski prijatelj, ili kako se neko zezao pre 10-tak stranica Ljubavnik :D Carina nista to ne dokazuje, bas njih briga da li si ti dobio besplatno nesto od ljubavnika :D Nego ti njima treba da dokazes , ajde sad ozbiljno da si dobio besplatno jer ti poslao bliski rodjak ili bliski prijatelj. Carinici nisu bas Inteligentni ljudi, ali ni toliko naivni da misle da tek tako nesto salje besplatno.
 
E, kod nas SVAKO tumaci zakon kako mu dune, pocevsi od salterskih sluzbenika pa do visih instanci.
Evo najsvezijeg slucaja, star cca 4 sata.
Narucio sam board game sa Bookdepository-ja. 39.94$ cena, shippong besplatan.
Postar je doneo jutros paket i platio sam 830 rsd.
Na racunu pise sledece:
Iznos u valuti : 39.84$ ( zeznuli su se za 0.10$ ) a u dinarima 3.401.33 rsd
Posto racuna niti bilo gde na kutiji nije stajala cena osim imena firme koja salje, carinik je otisao na sajt, pronasao proizvod i njegovu cenu.
Sad ide interesantan deo. Rekao sam da sam platio 830 rsd postaru medjutim kad sam otvorio racun, iznos PDV je = 680 rsd
830-680=150 rsd
Ja racun u ruke i u postu, kod kontrolora koji mi kaze sledece:
Placas 680 rsd obracunat PDV + troskove carine koji su 266,90 RSD + 35 rsd neka njihova interna postarina koja je verovatno carina->posta.
Ja sam trebao sve ukupno da platim 982 rsd.
Greska je postara, njegov problem sto mi je naplatio manje ALI na racunu uopste nisu navedeni troskovi carine vec samo PDV. Sad ispada da se troskovi carine placaju posti.
Ne znam, lud zbunjenog i otimacina.
Nista vise necu da narucujem, ne dam dinara ovoj takozvanoj drzavi. Kad mi nesto bude trebalo, dovlacice mi prijatelji i rodbina iz inostranstva.
 
za Migliu

dobro,ali KAKO se to dakuzuje da ti je neko blizak (manje ili vise) prijatelj?.....hajde i ti malo razmisli svojom glavom,pa ces videti koliko je to nelogicno,i da li carinicima u opisu posla stoji proucavanje medjuljudskih odnosa..:)

ok,ja sam razumeo sta si ti meni hteo da kazes,i slazem se da mozda tako neki ministar,direktor ili ko vec smislja "pljacku" tako razmislja,ali takvo stanje u praksi i teoriji nije nigde pokriveno nikakvim zakonom ili uredbom.....(mislim,koji clan zakona kaze dokazujte carini da vam je neko fizicko lice,stanovnika SAD-a ili Kine prijatelj)?

i zasto onda onaj sef,direktor sa onog video klipa prica nesto sto u praksi ne postoji?.......ispada covek dosao,nesto rekao,izlupetao se ziv,a to sto je on rekao u praksi niko od njegovih radnika ne postuje?.........zasto on nije spominjao nesto o dokazivanju prijateljsko-ljubavnih veza primaoca i posiljalaca paketa?
 
Poslednja izmena:
@maxx79

A zašto za promenu osim priče dve reči koje non stop spominješ "Zašto" i "Zato" ne bi lepo nazvao upravu carina i tražio dotičnog gospodina Ocokoljića pa neka ti on to razjasni...

Ovde ti je sve lepo nacrtano ali to očigledno ne vidiš ili teraš svoj inat koji je samo tebi poznat ili će pre biti da ne razumeš ništa od napisanog, tj. da se drugačije ne izrazim, nego ovde tražiš da ti neko napiše ili tj. bolje rečeno promeni zakon...

Ti i dalje nemožeš da shvatiš da carina neće dokazivati nešto u šta posumnja, nema tu nikakvog dokazivanja jednostavno izvoli plati ako ti se ne sviđa idi na upravni postupak i doviđenja nema tu logičko-matematičkih funkcija...

Može carina da ti traži i ono što ne možeš da zamisliš, može da ti odbije uvoz robe, može da te optuži da si uvezao lažnjake, može šta god hoće jer jednostavno to je to, ako ovo ne možeš da shvatiš onda ne razumem...

I jednom shvati nema šta tebi CARINA da dokazuje ljubavno-prijateljske veze, i još postavljaš pitanje zašto on to nije rekao, ajde samo mi nađi nekog sa foruma koji će ti dati odgovor ZAŠTO g. Ocokoljić nije to rekao voditeljki, samo bezveze da lupaš i pišeš...

CARINU zanima vrednost robe druge priče ih ne zanimaju, to prodavanje magle ja ovo, ja ono što nije tako itd... to kod CARINE ne prolazi...
 
Poslednja izmena:
ja ne znam sta je to meni nacrtano..:)....a onog gospodina ne bi mogao u zivotu da dobijem...ne samo ja nego bilo ko...

i nisam rekao da carina treba da dokazuje ljubavno-prijateljske odnose,nego fizicka lica koji dobijaju poklone iz inostranstva....

eto ako hoces,"nacrtaj" koji clan zakona trazi dokazivanje ljubavno-prijateljskih odnosa nasoj carini....:)
 
@maxx79

Može carina da ti traži i ono što ne možeš da zamisliš, može da ti odbije uvoz robe, može da te optuži da si uvezao lažnjake, može šta god hoće jer jednostavno to je to, ako ovo ne možeš da shvatiš onda ne razumem...

dobro,da li je ta carina neki preki sud,pa ce jos da i da hapsi,vesa i ubija gradjane??...:)

covece,sta bre pricas,naravno da to ne mogu da shvatim...:).....nije ti vise ovo neki komunisticko totalitarni sistem,gde caruje svemoguca UDBA-carina....:)

haha....jos ne mogu da veruje sta sam procitao i kako neki ljudi razmisljaju......"carina MOZE STA GOD HOCE".......jeeste,moze da mi (da ne kazem sta) uradi..
 
Poslednja izmena:
Dobro, da opet pitam, a kako se to dokazuje nepostojanje nečega, tj. da izvesna stvar nije plaćena?
 
ja ne znam sta je to meni nacrtano..:)....a onog gospodina ne bi mogao u zivotu da dobijem...ne samo ja nego bilo ko...

i nisam rekao da carina treba da dokazuje ljubavno-prijateljske odnose,nego fizicka lica koji dobijaju poklone iz inostranstva....

eto ako hoces,"nacrtaj" koji clan zakona trazi dokazivanje ljubavno-prijateljskih odnosa nasoj carini....:)

Imaš telefone i email adrese državnih institucija koje su propisale sve te zakone i po kojima se vodi Uprava Carine, sve je dovoljno rečeno, napisano, primeri na sve strane (loši i dobri), greške carinske službe...

A između ostalog obavezno traži izričito i bez prava na grešku da ti g. Ocokoljić obavezno objasni zašto nije u programu RTS 1 objasnio prijateljske i ljubavne veze, a ako budeš slao kao pismo obavezno naznači predmet pošiljke: Rešavanje prijateljsko-ljubavnih odnosa i naplate PDV za poklone
 
Poslednja izmena:
Dobro, da opet pitam, a kako se to dokazuje nepostojanje nečega, tj. da izvesna stvar nije plaćena?

pa sta pitas,vidis da je bSecurity lepo nacrtao....

tj,carina moze i ono sto ti ne mozes da zamislis da moze....(ne znam za vas,ali ja sam nasao potpis za moj profil na forumu)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno